X Spotkanie Stowarzyszenia Senatów Europy
17 i 18 kwietnia 2008 roku marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz uczestniczył w odbywającym się w Wiedniu X Spotkaniu Stowarzyszenia Senatów Europy, do którego należy kilkanaście drugich izb parlamentów narodowych. Jedną z idei tej organizacji jest współpraca na rzecz zacieśniania więzi między państwami europejskimi, lepsze porozumienie i korzystania ze wspólnego dorobku. Tematem wiedeńskiej konferencji było wykorzystanie nowych technologii komunikacyjnych i informatycznych w procesie ustawodawczym.
Marszałek Bogdan Borusewicz w swoim wystąpieniu podkreślił, że Senat RP uczestniczy we wszystkich formach współpracy parlamentów narodowych krajów członkowskich Unii. Stąd niezwykle cennym narzędziem ułatwiającym te kontakty jest oparty na nowoczesnej technice IPEX.
Marszałek zwrócił też uwagę, że nowe technologie ułatwiają uczestnictwo Senatu RP w procesie stanowienia prawa unijnego. "Ze względu na liczbę dokumentów przekazywanych przez Komisję Europejską i Radę Ministrów, a także tempo pracy wymuszane przez sekretariat Rady, dla Komisji Spraw Unii Europejskiej stworzony został specjalny system gromadzenia i obróbki dokumentów. Są one automatycznie klasyfikowane. Senatorowie mogą pobrać wszystkie niezbędne materiały przez internet" - powiedział marszałek Borusewicz.
Marszałek Bogdan Borusewicz poinformował też, że w Polsce jest rozważane stworzenie informatycznego systemu legislacyjnego obejmującego rząd i obie izby parlament. Zwrócił jednak uwagę, że tworzenie prawa odbywa się w drodze negocjacji i szukania kompromisów, a zbyt wyszukany technicznie system mógłby ten proces zniekształcić.
Podczas wiedeńskiej konferencji, marszałek Senatu Bogda Borusewicz spotkał się z przewodniczącą Pierwszej Izby Stanów Generalnych Holandii Yvonne Timmerman-Buck, przewodniczącym Senatu Parlamentu Republiki Czeskiej Premyslem Sobotką oraz przewodniczącym Rady Federacji Zgromadzenia Federalnego Rosji Sergiejem Mironovem.
W czasie spotkania marszałka B. Borusewicza z przewodniczącym Senatu Czech Premyslem Sobotką omawiano stanowisko Polski i Czech w sprawie tarcz antyrakietowych, a także sprawę prask iego szczytu przewodniczących parlamentów państw środkowo-europejskich poświeconego przygotowaniom do przyjęcia Traktatu Lizbońskiego.
Podczas spotkania marszałka Borusewicza z przewodniczącym Rady Federacji Zgromadzenia Federalnego Rosji, Sergiej Mironov potwierdził przyjęcie zaproszenia do złożenia wizyty w Polsce w czerwcu br. Rozmawiano też o organizowanej w Rosji międzynarodowej konferencji na temat terroryzmu oraz organizowanym w listopadzie, w Petersburgu nadzwyczajnym spotkaniu Stowarzyszenia Senatów Europy.
Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz zaproponował, by w przyszłym roku, w 20. rocznicę odrodzenia polskiego Senatu zorganizować nadzwyczajne spotkania Stowarzyszenie w Warszawie.
"Nasz Senat odrodził się w wyniku pierwszych od czasu zapadnięcia żelaznej kurtyny, wolnych wyborów w tej części Europy. Na mocy politycznego kompromisu Solidarność mogła obsadzić w Sejmie tylko 35% miejsc. Za to w Senacie mieliśmy 100%.
Dzień 4 czerwca 1989 roku okazał się zatem narodowym plebiscytem w sprawie odrzucenia komunizmu. Tego samego dnia, daleko od Europy, na placu Tien an men miały miejsce tragiczne wydarzenia, które pokojowemu zwycięstwu polskiego ruchu obywatelskiego nadały nieoczekiwany wymiar.
W przyszłym roku minie 20 lat od tych wydarzeń. Warto rozważyć, czy w tym czasie Europa zmieniła się zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Jaką mamy wizję dalszych zmian? Inne są przecież obecnie warunki funkcjonowania parlamentów - jako legislatyw i jako organów przedstawicielskich.
|