Wizyta marszałka Senatu na Bliskim Wschodzie
Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz przebywał od 5 kwietnia 2008 r. z oficjalną wizytą na Bliskim Wschodzie. Marszałkowi towarzyszyli senatorowie Leon Kieres, Stanisław Kogut, Tomasz Misiak, poseł Marek Zieliński, biznesmeni, wiceminister gospodarki Eugeniusz Postolski oraz przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej.
Kilkudniową wizytę w Arabii Saudyjskiej i Katarze wypełniły spotkania z najważniejszymi politykami tych państw oraz sprawy gospodarcze.
Wizyta marszałka w Rijadzie rozpoczęła się od spotkania z Fahadem Al-Sultanem sekretarzem generalnym Rady Saudyjskich Izb Handlu i Przemysłu. Rozmawiano o polsko-saudyjskiej wymianie handlowej. W opinii B. Borusewicza wymiana rozwija się dobrze, ale jest na niewystarczająco wysokim poziomie. Al-Sultan wskazał, że współpraca między obu krajami może się rozwijać w sektorze naftowym, gazowym, nowych technologii oraz przemyśle stoczniowym.
Następnie marszałek otworzył polsko-saudyjskie forum gospodarcze. Podkreślił, że rolą polityka jest wspieranie konkretnych rozwiązań i załatwianie konkretnych spraw, dlatego w delegacji znalazła się liczna grupa przedsiębiorców. Ich udział w tej wizycie świadczy o tym, że Arabia Saudyjska jest dla nich interesującym partnerem. Marszałek w trakcie spotkań i forum przedstawiał możliwości polskiej gospodarki i zachęcał Saudyjczyków do inwestowania w Polsce.
B. Borusewicz spotkał się także z szejkiem Salehem Bin Humaidem przewodniczącym Zgromadzenia Doradczego. Marszałek podkreślił, że Polska docenia stabilizującą rolę, jaką Arabia Saudyjska odgrywa na Bliskim Wschodzie.
W niedzielę 6 kwietnia 2008 r. marszałek spotkał się z Komisją Praw Człowieka Arabii Saudyjskiej. Komisja była zainteresowana polskimi doświadczeniami i instytucjami związanymi z prawami człowieka. Zadaniem Saudyjskiej Komisji Praw Człowieka jest dążenie do zmiany świadomości społecznej w takich sprawach jak kara śmierci czy prawa kobiet. Szef komisji Turki Al-Sudairy podkreślił podczas spotkania z Borusewiczem, że wprowadzanie w Arabii Saudyjskiej zmian dotyczących praw człowieka to długotrwały proces, który jednak został już zapoczątkowany. Dodał, że zmiany muszą się dokonywać zgodnie z poszanowaniem tradycji, religii i obyczajów społeczeństwa.
W opinii marszałka już sam fakt stworzenia takiej instytucji jak Komisja Praw Człowieka świadczy o chęci przeprowadzania zmian. Marszałek opowiedział o polskich doświadczeniach związanych z prawami człowieka, o przejściu od systemu komunistycznego do demokracji, wolnorynkowej gospodarki i stosowania zasady nadrzędności prawa nad decyzjami władzy. Marszałek mówił także o roli polskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, zwrócił uwagę Komisji na rolę organizacji pozarządowych i niezależnych mediów w walce o prawa człowieka. Według Borusewicza w tych sprawach istnieją możliwości współpracy Polski i Arabii Saudyjskiej. Przewodniczący Komisji wyraził zainteresowanie szkoleniem swoich przedstawicieli w Polsce.
W niedzielę w Rijadzie marszałek spotkał się z saudyjskim monarchą Abdullahem Saudem. Król pytał Borusewicza o zdrowie syjamskich bliźniaczek Olgii i Darii, których operację rozdzielenia sfinansował. Marszałek przekazał królowi obrazki wykonane przez siostry.
W poniedziałek 7 kwietnia 2008 r. polska delegacja przybyła do Dammamu - stolicy Prowincji Wschodniej Arabii Saudyjskiej. Marszałka Bogdana Borusewicza przyjął książe Muhammad Bin Fahdem gubernator Prowincji Wschodniej. Marszałek Borusewicz podkreślił w rozmowie z księciem, że Polska zainteresowana jest rozwojem współpracy gospodarczej z Arabią Saudyjską. Nawiązując do ubiegłorocznej wizyty króla Arabii Saudyjskiej w Polsce marszałek powiedział, że stworzona została korzystna atmosfera dla inwestycji saudyjskich w naszym kraju.
Następnie delegacja Senatu RP wraz z przedsiębiorcami spotkała się z prezesem izby handlowo-przemysłowej Prowincji Wschodniej Al-Rashidem w siedzibie jednej z największych w świecie firm wydobywczych i przetwórczych ropy i gazu Saudi Aramco. Gospodarze przedstawili multimedialną prezentację swojego przedsiębiorstwa ze szczególnym uwzględnieniem możliwości współpracy z Polską.
Składający oficjalną wizytę na Bliskim Wschodzie marszałek Senatu Bogdan Borusewicz wraz z delegacją polskich przedsiębiorców przebywał we wtorek 8 kwietnia 2008 roku w Katarze.
Wizytę w tym kraju rozpoczął od rozmowy z Mohammedem Bin Mubarakiem Al-Kholaifi przewodniczącym Rady Doradczej (odpowiednik polskiego parlamentu). Marszałek B. Borusewicz podkreślił, że Polska będąc największym krajem Europy Środkowo-Wschodniej i mającym największe znaczenie polityczne jest gotowa zaktywizować stosunki gospodarcze z Katarem. Przewodniczący Rady Doradczej wyraził przekonanie, że wizyta marszałka Senatu wzmocni więzi między obu krajami. "Teraz czekamy na wizytę polskiego premiera w Katarze" - powiedział. W trakcie spotkania wiele uwagi poświęcono procesowi demokratyzacji życia politycznego i społecznego w Katarze. Wkrótce w tym kraju odbędą się wybory według zasad nakreślonych w nowej konstytucji, które będą znaczącym krokiem w budowaniu demokracji parlamentarnej w Katarze. B. Borusewicz zaprosił przewodniczącego Rady Doradczej do złożenia wizyty w Polsce.
Kwestie gospodarcze zdominowały spotkanie marszałka Senatu z Emirem szejkiem Hamadem Bin Khalifem Al-Thani. Borusewicz przekazał Emirowi zaproszenie wystosowane przez prezydenta RP do złożenia wizyty w Polsce. Zaproszenie zostało przyjęte.
O współpracy gospodarczej delegacja polskich parlamentarzystów rozmawiała z przewodniczącym Katarskiej Izby Handlowej. Następnie w siedzibie tej Izby polscy parlamentarzyści i przedsiębiorcy wzięli udział w prezentacji oferty polskiego biznesu na rynek Kataru i krajów regionu Zatoki Perskiej. Po południu marszałek otworzył wystawę na targach Quatar Project 2008.
W środę 9 kwietnia marszałek Senatu z przedsiębiorcami przebywał na terenie gazoportu w Ras Laffan w pobliżu stolicy Kataru Dohy. Polska delegacja zapoznała się z możliwościami przeładunkowymi tego portu oraz planami jego rozwoju.
Oprac. w Dziale Prasowym
|