Wydarzenia - Senat RP

Ceremonia otwarcia V Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych

1 marca 2008 r. marszałek Bogdan Borusewicz wziął udział w ceremonii otwarcia V Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych Śląsk - Beskidy 2008. W inauguracji uczestniczyli również wicemarszałek Krystyna Bochenek, przewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senator Andrzej Person oraz posłowie i senatorowie Ziemi Śląskiej.

Podczas uroczystości prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" prof. Andrzej Stelmachowski odczytał przesłanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego skierowane do uczestników zawodów.

Tegoroczne V Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne Śląsk - Beskidy 2008, jedna z największych imprez sportowych polskiej diaspory, odbywały się w dniach 1-4 marca w Bielsku-Białej. Startowało w nich ponad 500 polonijnych sportowców, najwięcej z Ukrainy - 135 osób, Kanady - 78, Rosji - 49 i Szwecji - 46. Zawody odbywały się w ośmiu dyscyplinach sportowych: narciarstwo alpejskie, narciarstwo klasyczne, snowboard, carving, wielobój łyżwiarski, short track czyli łyżwiarstwo szybkie na krótkim torze, saneczkarstwo, nordic walking. I miejsce w klasyfikacji zarówno medalowej, jak i punktowej zajęła reprezentacja Polonii kanadyjskiej, drugie - rosyjskiej, trzecie - szwedzkiej.

I Światowe Igrzyska Polonijne odbyły się w 1934 r. w Warszawie. Organizację kolejnych imprez przerwały wojna i jej polityczne następstwa. W latach 70. ubiegłego wieku powrócono do tej szlachetnej idei.