�ż Senat RP - wydarzenia
Wydarzenia - Senat RP

Inauguracyjne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi

6 lutego 2008 r. w Senacie odbyło się inauguracyjne w tej kadencji posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.

Podczas posiedzenia przyjęto deklarację założycielską, a także deklaracje członkowskie oraz regulamin zespołu. Wybrano prezydium, w skład którego weszli: marszałek Senatu Bogdan Borusewicz (przewodniczący), wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek (wiceprzewodnicząca), senator Mieczysław Augustyn (wiceprzewodniczący), poseł Krzysztof Michałkiewicz (wiceprzewodniczący), poseł Sławomir Piechota (wiceprzewodniczący) i poseł Witold Gintowt-Dziewałtowski (sekretarz).

Podczas spotkania podsumowano pracę Parlamentarnego Zespołu ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi poprzedniej kadencji. Jak stwierdził poseł Sławomir Piechota, zespół wspierał działania organizacji pozarządowych, był także forum przepływu informacji między rządem i parlamentem a tymi organizacjami. Zajęto się zmianą ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, czego skutkiem było wysłuchanie publiczne, które odbyło się 4 września 2007 r. Podczas wysłuchania zgłoszono 90 uwag, które w większości uwzględniono w nowelizacji. Zespół proponował również uproszczenie procedury przekazywania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz organizacji pozarządowych (Ministerstwo Finansów było przeciwne tym rozwiązaniom). Zajęto się też projektem ustawy o fundacjach, w którym rząd proponował poszerzenie nadzoru i zwiększenie zakresu obowiązków organizacji (czemu zespół się sprzeciwiał), oraz zwolnieniem z podatku VAT od darowanej żywności.

Podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi omówiono też kierunki działania w obecnej kadencji parlamentu. Parlamentarzyści wskazywali, ze należy się zająć sprawą opodatkowania podatkiem VAT wszystkich darowizn, a nie tylko darowanej żywności. Trzeba także ograniczyć obowiązki rejestracyjne organizacji pożytku publicznego i zrezygnować z procedury konkursowej przy ubieganiu się o środki finansowe. Podczas dyskusji proponowano zorganizowanie w Sejmie lub w Senacie w marcu i kwietniu br. dwóch konferencji poświęconych aktywizowaniu zawodowemu osób niepełnosprawnych, a także długotrwale bezrobotnych. Proponowano również powrócenie do możliwości odliczania darowizn od dochodu osób fizycznych i podmiotów gospodarczych. W opinii parlamentarzystów, praca zespołu powinna skupić się na sygnałach płynących od organizacji pozarządowych. Należy dotrzeć do małych organizacji pracujących w terenie (dotychczas w pracach zespołu uczestniczyły organizacje duże, i to działające głównie w Warszawie), a także ustalić kalendarium spotkań i roczny plan pracy zespołu.

Podsumowując posiedzenie, marszałek B. Borusewicz podkreślił, że to organizacje pozarządowe aktywizowały zespół do podejmowania różnorodnych działań legislacyjnych. Jak powiedział, w ciągu dwóch tygodni zespół oczekuje na przedstawienie przez organizacje propozycji konkretnych działań, którymi miałby się zająć. Prezydium te propozycje przedyskutuje i przegłosuje.