Spotkanie z przedstawicielami władz miejskich Liverpoolu
23 stycznia 2008 r. członkowie Komisji Zdrowia spotkali się z przedstawicielami władz miejskich Liverpoolu oraz działających tam organizacji na rzecz ochrony zdrowia publicznego. W spotkaniu wzięli udział m.in. przewodniczący i wiceprzewodniczący Komisji Zdrowia senatorowie Władysław Sidorowicz i Stanisław Karczewski oraz senator Janina Fetlińska, dyrektor Wydziału Zdrowia Rady Miasta Liverpool Paula Grey, dyrektor ds. nauki Fundacji "Promocja Zdrowia" Krzysztof Przewoźniak oraz prof. Witold Zatoński, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Raka w Centrum Onkologii w Warszawie.
Spotkanie poświęcone było wymianie doświadczeń w promocji zdrowia, przede wszystkim w kontekście walki z paleniem tytoniu, a także omówieniu rozwiązań zmierzających do tworzenia wolnych od zanieczyszczeń dymem tytoniowym miejsc publicznych i miejsc pracy.
Wielka Brytania wprowadziła zakaz palenia tytoniu w lecie 2007 r. Liverpool był jednym z miast pilotażowych, gdzie tego rodzaju działania podjęto w sposób kompleksowy już wcześniej i sprawdzano w skali lokalnej efekty zarówno rozwiązań legislacyjnych, jak i programów edukacyjno-interwencyjnych. Program opracowany dla Liverpoolu uznany został za wzorcowy i nagrodzony.
Z polskimi uregulowaniami w tym zakresie zapoznała angielskich gości senator J. Fetlińska, która podkreśliła, że w naszym kraju w ostatnich latach nastąpiły znaczące zmiany w podejściu do szkodliwości palenia i ochrony przed dymem tytoniowym. Ustawa z 1995 r., kilkakrotnie już nowelizowana, nie zakłada jednak całkowitego zakazu palenia tytoniu w miejscach publicznych, m.in. ze względu na problem z definicją miejsca publicznego. Rozwiązanie tej kwestii zapowiadają posłowie w przygotowanym projekcie ustawy. Senator wyraziła nadzieję, że trafi on wkrótce do laski marszałkowskiej.
Doświadczenia Liverpoolu omówiła P. Grey. Jej zdaniem, kwestią podstawową w skutecznym kreowaniu polityki wolnych od zanieczyszczeń dymem tytoniowym miejsc publicznych i miejsc pracy jest wprowadzanie odpowiednich rozwiązań legislacyjnych. Liverpool w swoich działaniach postawił na ochronę pracowników w miejscach pracy, współpracując w tym zakresie ze związkami zawodowymi i pracodawcami, prowadzono również kampanie medialne i edukacyjne. Jak stwierdziła, tym sposobem myślenia starali się również zarazić inne miasta brytyjskie, co ostatecznie zaowocowało wprowadzeniem całkowitego zakazu palenia tytoniu w tym kraju w lecie 2007 r. P. Grey zwróciła uwagę, że wielu polityków brytyjskich było zdziwionych, że lokalne inicjatywy doprowadziły do wprowadzenia ogólnokrajowej regulacji. Według niej, ustawodawstwo w tym zakresie powinno być kompleksowe i bardzo konkretne, bez żadnych luk i niedopowiedzeń. Ułatwia to egzekucję prawa, która musi być skuteczna i nieodwołalna.
|