Wydarzenia - Senat RP

"Człowiek Roku" - nagroda "Dziennika Polskiego i Dziennika Żołnierza"

20 stycznia 2008 r. w teatrze Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu senator Piotr Ł.J. Andrzejewski wziął udział w uroczystej gali, podczas której wręczono Honorową Nagrodę "Dziennika Polskiego i Dziennika Żołnierza" - "Człowiek Roku".

Nagroda, której patronują ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i ambasador RP w Wielkiej Brytanii Barbara Tuge-Erecińska, przyznawana jest osobom i reprezentowanym przez nie instytucjom zasłużonym dla społeczności polskiej w Wielkiej Brytanii na polu upowszechniania kultury, ochrony polskiego dziedzictwa, działalności społeczno-kulturalnej oraz współpracy polsko-brytyjskiej. Nagrodę przyznaje kapituła, której honorowym przewodniczącym jest senator P.Ł.J. Andrzejewski. W jej skład wchodzą także kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Janusz Krupski, dyrektor Wydawnictwa Sejmowego Tomasz Glanz, prezes Stowarzyszenia Kombatantów Polskich Czesław Maryszczak, konsul generalny RP w Londynie Robert Rusiecki, prezes Polskiej Fundacji Kulturalnej Szymon Zaremba, dyrektor biura prezydenta R. Kaczorowskiego Jan Tarczyński oraz redaktor naczelny "Dziennika Polskiego" Jarosław Koźmiński.

Honorową nagrodę i tytuł "Człowieka Roku" otrzymał ks. Bronisław Gostomski, od 1976 r. duszpasterz emigracji w ramach Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii, pracujący m.in. w parafii na Ealingu oraz w kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli w Londynie.

Honorową nagrodę i tytuł "Instytucji Roku" przyznano Brytyjsko-Polskiej Izbie Handlowej, niezależnej i pozarządowej organizacji non-profit, której głównym celem jest rozwój polsko-brytyjskich kontaktów gospodarczych. Honorową nagrodę "Dziennika Polskiego w tym roku otrzymali także:

  • Anna Rut - animatorka wielu przedsięwzięć i zbiórek pieniędzy, zaangażowana m.in. w utworzenie Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie czy pomoc powodzianom w Polsce w 1997 r. i 2001 r.
  • Irena Różycka - kierująca Komitetem Funduszu na rzecz Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, od lat zbierającym środki na zakup nowoczesnego sprzętu dla tego szpitala.
  • Konfraternia Artystów Polskich w Wielkiej Brytanii i jej prezes Marisa Stachów - skupia polskich muzyków, rozwija zainteresowanie muzyką klasyczną i propaguje dorobek polskich kompozytorów.
  • Stowarzyszenie Poland Street - działające na rzecz integracji Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, także integracji międzypokoleniowej. Członkowie stowarzyszenia brali udział w akcji na rzecz zniesienia podwójnego opodatkowania i stworzyli Wirtualne Biuro Porad Prawnych.
  • Ireneusz Truszkowski - w Konsulacie Generalnym w Londynie od 6 lat pełni obowiązki konsula ds. Polonii, aktywny społecznik i sprawny organizator, swoją życzliwością zjednał sobie sympatię polskiej emigracji.

Podczas londyńskiej uroczystości senator P.Ł.J. Andrzejewski przekazał na ręce prezesa Polskiej Fundacji Kulturalnej Szymona Zaremby pamiątkowy medal Senatu z okazji 67. rocznicy wydawania "Dziennika Polskiego". W swoim wystąpieniu senator zwrócił uwagę na nowe wyzwanie, jakie przed fundacją i środowiskami polskimi na wyspach stawia integracja starej i nowej emigracji, a także opieka nad Polakami i ich rodzinami przebywającymi w Wielkiej Brytanii z przyczyn ekonomicznych, edukacyjnych czy "paneuropejskich".

Wydawany od 67 lat przez Polską Fundację Kulturalną "Dziennik Polski i Dziennik Żołnierza" informuje o ważnych wydarzeniach politycznych, społecznych i kulturalnych oraz gospodarczych w Wielkiej Brytanii, Polsce i na całym świecie. Oprócz funkcji informacyjnej pełni niezwykle ważną rolę integrującą polską społeczność na Wyspach Brytyjskich.