Marszałek Senatu z wizytą w Niemczech
Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz złożył w dniach 29-30 listopada 2007 r. oficjalną wizytę w Niemczech. W delegacji uczestniczyli senatorowie: Leon Kieres, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, Andrzej Person, przewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Sebastian Witczak, przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej a także Lucjan Cichosz, członek Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska oraz Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.
Pierwszego dnia, w czwartek 29 listopada 2007 r. polska delegacja spotkała się z przewodniczącym Bundestagu - Norbertem Lammertem, niemiecką Polonią, a wieczorem marszałek Borusewicz wziął udział w dyskusji zorganizowanej przez Ambasadę RP, Instytut Polski w Berlinie oraz Centrum Europy Środkowej i Wschodniej Fundacji Roberta Boscha i Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej na temat: "18 lat po upadku Muru Berlińskiego - rola polskich i niemieckich ruchów obywatelskich w przezwyciężaniu podziału Europy". W debacie, z udziałem ok. 200 osób, uczestniczyła Gesine Schwan, pełnomocnik rządu federalnego Niemiec ds. współpracy niemiecko-polskiej.
Przewodniczący Bundestagu N. Lammert podkreślił w rozmowie z polskimi senatorami, że Niemcy - poprzez bliskie i częste kontakty z polskim parlamentem - podobnie jak z parlamentem francuskim - chcą utrzymywać z obydwoma sąsiadami "szczególne" stosunki. Marszałek Senatu B. Borusewicz zapewnił gospodarzy, że nowy rząd w Polsce chce dobrych stosunków z Niemcami. "Będą między nami problemy, ale jest korzystna atmosfera do ich rozwiązania" - podkreślił marszałek.
Na spotkaniu z przedstawicielami organizacji Polonijnych w Niemczech B. Borusewicz podziękował działaczom za kultywowanie polskości, choć - jak stwierdził - mniejszość polska ma problemy z większością nawet w państwie demokratycznym, jakim są Niemcy. Konkretnie chodzi o finansowanie nauki języka polskiego wśród Polaków mieszkających w Niemczech. Zdaniem działaczy Polonijnych pomoc ze strony Niemiec jest niewystarczająca w stosunku do potrzeb. Kwestie te były zdominowały rozmowy polskiej delegacji z premierami Brandenburgii - Matthiasem Platzeckiem, premierem Mecklenburgii-Pomorza Przedniego - Haraldem Ringstorffem. Mówiono także o konsekwencjach wejścia Polski do strefy Schengen. Podkreślano, że teraz powinien nastąpić impuls w rozwoju współpracy regionów przygranicznych. Premier M. Platzeck zapewnił, że dziś starostowie i burmistrzowie miast niemieckich czekają na zniesienie wszelkich barier przy zatrudnianianiu Polaków i chcą rozwijać partnerstwo nad Odrą, tak jak kiedyś nad Renem.
W piątek, 30 listopada polska delegacja została przyjęta przez wicekanclerza i federalnego ministra Spraw Zagranicznych RFN Franka-Waltera Steinmeiera oraz przewodniczącego Bundesratu i pierwszego burmistrza Wolnego Hanzeatyckiego Miasta Hamburg Ole von Beusta. W rozmowie z przewodniczącym Budesratu marszałek Borusewicz zaproponował wspólne promowanie pozytywnych projektów, które są realizowane na pograniczu polsko-niemieckim.
W południe marszałek Bogdan Borusewicz w towarzystwie senatorów złożył - w obecności przewodniczącego Izby Deputowanych Berlina Waltera Mompera - wiązankę kwiatów w miejscu pamięci Petera Fechtera.
Z przewodniczącym Landtagu Brandenburgii Gunterem Fritsch'em senatorowie rozmawiali na temat struktury samorządu i podziału zadań między władzami federalnymi, landowymi, powiatowymi i gminnymi.
Opr. Dział Prasowy
|