"Przyszłość polskiej piłki nożnej"
2 lipca 2008 r., z inicjatywy senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu, odbyła się w Senacie konferencja na temat: "Przyszłość polskiej piłki nożnej".
Otwierając konferencję, senator Kazimierz Wiatr, przewodniczący senackiej Komisji Nauki Edukacji i Sportu podkreślił, że sprawy sportu należy rozpatrywać w trzech wymiarach: emocji, które wyzwala i których właśnie doświadczamy po dopiero zakończonych Mistrzostwach Europy w piłce nożnej, efektów zdrowotnych jakie daje jego uprawianie, a także znaczenia formacyjnego - powszechny sport sprzyja wszechstronnemu rozwojowi młodych ludzi. Te różne obszary - jak stwierdził senator - stanowią nierozłączna całość. W Senacie - nie bez powodu - sprawy sportu, oświaty i wychowania powierzono jednej Komisji. Senat - powiedział senator - powołany został do stanowienia prawa, ale parlamentarzyści czują się też w obowiązku inspirować, pomagać rozwiązywać problemy i z takim nastawienie chcemy rozmawiać o sporcie, o piłce nożnej
Wicemarszałek Krystyna Bochenek podkreśliła, że w atmosferze przygotowań do tego co ma się wydarzyć w Polsce i na Ukrainie za 4 lata, trudno nie rozmawiać o przyszłości polskiej piłki nożnej. Wyraziła nadzieje, że zmiany jakie nastąpią sprawią, że polska piłka nożna nie będzie się kojarzyła z tyloma negatywnymi emocjami, jakie nam towarzyszą w ostatnich miesiącach. Wicemarszałek poinformowała o utworzeniu w Senacie drużyny piłkarskiej, do której akces zgłosiła prawie jedna trzecia izby.
W senackiej konferencji udział wzięli przedstawiciele nauki, organizacji i klubów sportowych polscy selekcjonerzy: senator Antoni Piechniczek, Andrzej Strejlau, Jerzy Engel.
Profesor Wojciech Przybylski mówił o zasadach fair play, które powinny obowiązywać nie tylko piłkarzy, ale także kibiców. Mecenas Michał Tomczak przedstawił prawne przesłanki kryzysu organizacyjnego polskiej piłki nożnej. Wskazał na przyczyny korupcji w środowisku piłkarskim, potrzebę nie personalnych a systemowych zmian w strukturach organizacji sportowych, wprowadzenia nowych standardów finansowania sportu oraz potrzebę stworzenia mechanizmów kontroli organizacji piłkarskiej.
Profesor Ryszard Panfil, mówiąc o przygotowaniu manadżerskim trenerów, zwrócił uwagę, że piłka nożna dla wszystkich i piłka nożna jako biznes to dwie dziedziny, które organizacje sportowe usiłują godzić, choć są one sprzeczne, wręcz przeciwstawne. Profesor wskazywał potrzebę nowoczesnego podejścia do sportu.
W dyskusji uczestniczyli senatorowie i goście Senatu. Andrzej Strejlau, apelował o regulacje prawne i współdziałanie na rzecz poprawy sytuacji w polskiej piłce. Jerzy Engel wiceprezes PZPN przedstawił narodowy program wspierania rozwoju piłkarskiego dzieci i młodzieży.
|