"Jakość i bezpieczeństwo żywności warunkiem zdobycia nowych rynków zbytu"
24 czerwca 2008 r. Komisja Gospodarki Narodowej, we współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą "Przemysł Spożywczy", zorganizowała konferencję "Jakość i bezpieczeństwo żywności warunkiem zdobycia nowych rynków zbytu". Jej celem była analiza form wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw przemysłu przetwórstwa spożywczego w Polsce. Do udziału w konferencji zaproszono parlamentarzystów, ekspertów branżowych, przedstawicieli producentów i przedsiębiorców.
Otwierając senackie spotkanie, przewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej Tomasz Misiak podkreślił, że zamiarem organizatorów jest pokazanie, jak ważny element gospodarki narodowej stanowi przemysł spożywczy - zarówno w kontekście krajowym, jak i unijnym. Zdaniem senatora, należy podejmować dyskusję o uregulowaniach prawnych w tym zakresie, ponieważ mogą one wpływać na dynamiczny rozwój tej branży lub powodować stagnację. Poszukiwanie rozwiązań nie jest proste ze względu na złożoność tej dziedziny gospodarki, wytwarzającej zarówno produkty proste, jak np. mięso, i wysoko przetworzone. Należy także pamiętać o unijnych przepisach dotyczących bezpieczeństwa żywności. Senator T. Misiak zapowiedział opracowanie wydawnictwa zawierającego materiały z senackiej konferencji. Będzie ono pomocą dla wszystkich zainteresowanych branżą spożywczą, a także dla parlamentarzystów w ich dalszych pracach ustawodawczych. Senator wyraził nadzieję, że wnioski z konferencji znajdą odzwierciedlenie w pracach polskiego parlamentu.
Prezes Krajowej Izby Gospodarczej "Przemysł Spożywczy" Tadeusz Pokrywka mówiąc o polskim przemyśle spożywczym, podkreślił, że jego szansą są produkty przetworzone. Jako utrudnienie wskazał stale zmieniające się przepisy.
"Bezpieczeństwo żywności w aktualnym ustawodawstwie - znaczenie dla konsumenta, zadania dla producenta" - to temat wystąpienia doc. Kazimierza Karłowskiego z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Zwrócił on uwagę przede wszystkim na dynamiczne zmiany w ustawodawstwie unijnym i krajowym, dotyczącym tej dziedziny gospodarki, oraz na konieczność ich śledzenia, ponieważ nieznajomość prawa nie zwalnia producentów z odpowiedzialności. Mają one często charakter prokonsumencki i zmierzają m.in. do zapewnienia większego bezpieczeństwa produktów żywnościowych.
O jakości i bezpieczeństwie żywności w kontekście etyki w przemyśle spożywczym mówił prof. Mieczysław Obiedziński ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Uczestnicy konferencji mogli także zapoznać się z praktycznymi aspektami jakości i bezpieczeństwa żywności. O jakości produktów spożywczych w kontekście oczekiwań odbiorcy zagranicznego mówił Marek Marzec z Polskiej Grupy International Food Standard.
International Food Standard (IFS) jako wiodący standard audytowania producentów żywności przedstawił Stephan Tromp z International Food Standard - Berlin. O praktycznych korzyściach z wdrożenia tego systemu w zakładzie produkcyjnym, mówiła Mirela Berent, prezentując firmę CYKORIA SA.
|