"Samorządowy lider zarządzania 2008 - Usługi techniczne"
Pod patronatem wicemarszałka Senatu RP Marka Ziółkowskiego, 18 czerwca 2008 r. w Senacie odbyła się konferencja "Samorządowy lider zarządzania 2008 - Usługi techniczne", organizowana przez Komisję Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej wspólnie ze Związkiem Miast Polskich.
Senacka konferencja jest ostatnim etapem realizacji projektu "Budowanie potencjału instytucjonalnego samorządów dla lepszego dostarczania usług publicznych 2007-2011", współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego (NMF). Celem projektu był m.in. rozwój zasobów ludzkich w gminach i powiatach, służący lepszemu i efektywniejszemu świadczeniu lokalnych usług publicznych.
Konkurs jest elementem obszernego projektu "Budowanie potencjału instytucjonalnego samorządów dla lepszego dostarczania usług publicznych (2007-2011)". Współfinansują go Norwegowie w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego (NMF). Organizatorami są Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Powiatów Polskich i Norweski Związek Władz Lokalnych i Regionalnych. Konkurs realizowany jest cyklicznie - co roku. Przedmiotem ocenianych projektów jednego roku są usługi społeczne, następnego - techniczne.
Otwierając konferencję senator Stanisław Jurcewicz - wiceprzewodniczący senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej - przypomniał, że Senat jest twórcą reformy samorządowej i we wszystkich sferach działalności wspiera samorządy lokalne.
Uczestniczący w konferencji Knut Hauge, ambasador Królestwa Norwegii podkreślił, że współpraca samorządów polskich i norweskich umacnia kontakty obu krajów. Natomiast cel współpracy samorządów - poprawa jakości usług publicznych przynosi korzyści urzędnikom i mieszkańcom, sprzyja przejrzystości działań administracji samorządowej i - co najważniejsze - wzmacnia gwarancję poszanowani praw obywatelskich.
Konkurs "Samorządowy Lider Zarządzania 2008. Usługi techniczne" obejmował trzy dziedziny: gospodarkę mieszkaniową, transportu (drogowy i komunikację publiczną) oraz gospodarkę komunalną (sektor wodno-kanalizacyjny, gospodarkę odpadami). Projekty konkursowe oceniane były według pięciu podstawowych kryteriów: innowacyjności, skuteczności, efektywności kosztowej, integracji z systemem zarządzania strategicznego danej jednostki oraz możliwości zastosowania rozwiązania w innych samorządach.
Do konkursu mogły przystąpić wszystkie samorządy lokalne, weryfikacji dokonywano w następujących grupach: miasta na prawach powiatu i miasta powyżej 50 000 mieszkańców; powiaty ziemskie, gminy wiejskie; miasta małe i średnie.
Do tegorocznego konkursu zgłoszono 43 projekty, do finału zakwalifikowano 17. Wszystkie były prezentowane podczas konferencji.
Tytuł laureata Konkursu w dziedzinie transportu w kategorii miast na prawach powiatu i miasta powyżej 50 000 mieszkańców komisja konkursowa przyznała Rybnikowi za projekt "E-Bilet w ramach Elektronicznej Karty miejskiej" oraz Elblągowi za projekt "Raport o stanie bezpieczeństwa ruchu drogowego instrumentem nowoczesnego zarządzania kształtującego politykę dobrych praktyk w bezpieczeństwie ruchu drogowego i wprowadzania zmian w infrastrukturze drogowej".
Elbląg otrzymał także I miejsce w dziedzinie gospodarki komunalnej za projekt "Dostosowanie jakości wody pitnej do norm UE". Równorzędne pierwsze miejsce otrzymał Gdańsk za "Powierzenie właścicielskiej spółce majątkowej gminy ogółu zadań związanych z zarządzaniem, a eksploatacji - podmiotowi prywatnemu". W dziedzinie komunalnej gospodarki mieszkaniowej równorzędne pierwsze miejsce otrzymał Gdańsk za projekt "Kompleksowa obsługa w zakresie zamiany mieszkań" oraz Sopot za "Program rewitalizacji zabytkowego centrum".
W kategorii miast małych i średnich, w dziedzinie transportu pierwsze miejsce i tytuł laureata otrzymał Szczecinek za projekt "Rozwój transportu miejskiego i turystyki w Szczecinku w latach 2006-12. Wdrożenie żeglugi wodnej jako uzupełnienie oferty przewozowej w komunikacji miejskiej". W dziedzinie gospodarki komunalnej pierwsze miejsce i tytuł lidera otrzymała Oława za projekt "Ekologiczny Związek Gospodarki Odpadami Komunalnymi "EKOGOK". W dziedzinie komunalnej gospodarki mieszkaniowej I miejsce i tytuł lidera otrzymał Bytów za projekt "Prywatyzacja komunalnego zasobu mieszkaniowego fundacja "Nowa Wspólnota".
W kategorii powiatów ziemskich, w dziedzinie gospodarki komunalnej I miejsce oraz tytuł laureata otrzymał Powiat Poznański za projekt "Azbest - Produkt NON GRATA". W dziedzinie transportu Otrzymał Powiat Ostrowski za projekt "Budowa Obwodnicy Ostrowa Wlkp.
W kategorii gmin wiejskich wyróżnienia przyznawano jedynie w dziedzinie gospodarki komunalnej. Pierwsze miejsce i tytuł laureata otrzymał Popielów za projekt "Wdrożenie kompleksowego systemu usług z zakresu gospodarki odpadami, świadczonych na rzecz mieszkańców Gminy Popielów".
Nagrodą dla laureatów jest wyjazd studyjny do Norwegii dla dwóch osób z wyróżnionego samorządu i zdobywanie doświadczeń w tamtejszych samorządach.
|