Przewodniczący Rady Państwowej Słowenii w Senacie
Wizytę w Senacie 27 lipca 2011 r. złożył Blaž Kavčič, przewodniczący Rady Państwowej Republiki Słowenii (odpowiednik Senatu) wraz z delegacją. Gości przyjął Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu. Politycy rozmawiali o priorytetach polskiej prezydencji i współpracy gospodarczej.
Marszałek podkreślił, że relacje polityczne polsko-słoweńske są dobre, wymiana handlowa w tym roku ożywiła się. Dodał, że w Polsce są już obecne słoweńskie inwestycje, choćby w przemyśle farmaceutycznym i zachęcał do dalszego inwestowania w naszym kraju. Mówił, że Polska jest teraz ogromnym placem budowy, zwłaszcza budowy dróg i jest zapotrzebowanie na zagraniczne inwestycje.
W trakcie rozmowy o priorytetach naszej prezydencji marszałek wskazał na: rozszerzenie Unii, Partnerstwo Wschodnie i politykę sąsiedztwa oraz zapewnienie bezpieczeństwa. “Zależy nam na tym, by wrześniowy szczyt Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w Warszawie był na najwyższym poziomie” – powiedział marszałek. Wyraził nadzieję, że słoweńscy politycy uwzględnią tę prośbę. Marszałek poinformował ponadto gościa, że wspólnie z marszałkiem Sejmu zaproponują zwołanie w listopadzie, w czasie polskiej prezydencji, międzyparlamentarnej konferencji ds. wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa , w tym polityki bezpieczeństwa i obrony.
Przewodniczący izby wyższej słoweńskiego parlamentu podkreślił, że w świetle ostatnich zamachów w Norwegii, bezpieczeństwo jest uzasadnionym priorytetem. Poparł ideę zwołania międzyparlamentarnej konferencji, której powołanie przewiduje Traktat z Lizbony.
Przewodniczący Rady Państwowej poinformował o sytuacji politycznej w Słowenii. Zaznaczył, że jest ona napięta. “Rząd jest mniejszościowy, nie wiadomo, kiedy odbędą się wybory, największym jednak problemem jest to, że rząd ma najmniejsze w historii poparcie, wynoszące 10 proc.” – mówił Blaž Kavčič. W jego ocenie przyczyną jest słaba reakcja polityków na kryzys gospodarczy. Dodał, że ten kryzys odczuli zwłaszcza przedsiębiorcy i Słowenia, która była liderem reform, obecnie traci impet. Wyraził nadzieję, że sytuacja zmieni się, gdyż Słowenia ma duży potencjał gospodarczy, zwłaszcza znane na świecie są firmy budowlane. Podkreślił, że najbardziej potrzebują one zamówień i w związku z tym słoweńscy przedsiębiorcy są zainteresowani budową dróg w Polsce.
|