Wizyta delegacji parlamentu Chorwacji
Na zaproszenie marszałka Senatu Bogdana Borusewicza w dniach 13-15 marca 2011 roku wizytę w Polsce złożyła delegacja parlamentu Chorwacji z jej przewodniczącym Luką Bebicem.
13 marca chorwaccy parlamentarzyści przebywali w Gdańsku. Po złożeniu hołdu pomordowanym w 1970 roku stoczniowcom goście obejrzeli wystawę "Drogi do wolności". Następnie zwiedzili gdańską starówkę oraz złożyli wizytę w Muzeum Bursztynu. 14 marca delegację parlamentu Chorwacji przyjął marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, który podkreślił, iż Polska traktuje Chorwację jako ważnego partnera w basenie Morza Śródziemnego i popiera przystąpienie tego kraju do Unii Europejskiej. Marszałek Borusewicz wyraził przekonanie, że negocjacje Chorwacji z Komisją Europejską zostaną zakończone w trakcie prezydencji Węgier w I półroczu br. , zaś umowa o członkostwie będzie zawarta w czasie polskiego przewodnictwa w UE w II połowie 2011 r.
Przewodniczący parlamentu Chorwacji Luka Bebić powiedział, że delegacja jest oczarowana pobytem w Gdańsku i jest pod wrażeniem historii tego miasta. Nawiązując do wystawy "Drogi do wolności" podkreślił, że wydarzenia sprzed laty miały duży wpływ na to co działo się w Chorwacji, a związane były z niepodległościowymi dążeniami Chorwatów.
Przedstawiając stan przygotowań Chorwacji do członkostwa w UE L. Bebić powiedział, że przez parlament chorwacki zostały stworzone wymagane przez Komisję Europejską ramy prawne. W 2011 r. Chorwację czeka zakończenie negocjacji, referendum w sprawie przystąpienia do UE oraz wybory parlamentarne. Wyraził przekonanie, że większość społeczeństwa chorwackiego opowie się za wejściem do UE. Przeciwna temu jest tylko jedna partia, która nie odgrywa większej roli na scenie politycznej. Dodał, że jeśli "z jakiś irracjonalnych powodów negocjacje z Chorwacją będą przedłużane, to może dojść do wzrostu sceptycyzmu w społeczeństwie". Marszałek Borusewicz podkreślił, że Polska wspiera Chorwację na drodze do Unii. "Jest to w naszym interesie, by mogła być zrealizowana koncepcja połączeń gazowych z północy na południe, od polskiego Świnoujścia do chorwackiej wyspy Krk, gdzie jest także budowany gazoport" - stwierdził marszałek Borusewicz.
|