Wydarzenia - Senat RP

Spotkanie marszałka Senatu z prezesem Zarządu General Electric

Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu przyjął 30 czerwca 2009 r. Jeffrey’a R. Immelta, dyrektora generalnego, prezesa zarządu General Electric, członka Rady do Walki z Kryzysem Gospodarczym, powołanej przez prezydenta USA.

Rozmowa dotyczyła sytuacji gospodarczej na świecie, wychodzeniu z globalnego kryzysu gospodarczego i w tym kontekście - sytuacji ekonomicznej i finansowej w Polsce. J. Immelt przypomniał, że amerykański koncern GE jest od 20 lat obecny w krajach Europy Środkowej, w tym także w Polsce, bo zarządzający firmą zawsze uważali ten region za dobre miejsce dla inwestycji.
Przewidywania te sprawdziły się.

Marszałek Borusewicz podkreślił, że w Polsce w nadchodzących latach będzie opłacało się inwestować w naszym kraju, choćby ze względu na niższe koszty pracy i pobliskie rynki zbytu. Zdaniem J. Immelta doświadczenia obecnego kryzysu wskazują, że przyszłość mają inwestycje w nowoczesne technologie w dziedzinie energetyki, które mogłyby być realizowane na zasadach partnerstwa rządowo-prywatnego.

Marszałek Borusewicz poinformował prezesa GE, że polski parlament przyjął ustawę o partnerstwie publiczno-prawnym i Polska jest zainteresowana rozwojem nowoczesnych technologii, które zmodernizowały by naszą energetykę. Prezes GE J. Immelt wyraził gotowość inwestycji m.in. w dziedzinie produkcji turbin gazowych. Marszałek Borusewicza dodał, że Polska jest zainteresowana także rozwojem technologii służących ograniczaniu emisji CO2 oraz produkcji tzw. zielonej energii.