Wydarzenia - Senat RP

Wizyta premiera Turcji w Senacie

Polska wspiera aspiracje Turcji do członkostwa w Unii Europejskiej - zapewnił Bogdan Borusewicz marszałek Senatu Recepa Erdogana premiera Turcji podczas spotkania w czwartek 14 maja 2009 r. w Senacie. Marszałek podkreślił, że oba kraje łączy wspólny interes - stabilizacja sytuacji na Kaukazie.

Premier Turcji zaznaczył, że stosunki gospodarcze, polityczne i kulturalne polsko-tureckie układają się pomyślnie. Dodał, że celem jego wizyty jest dalszy rozwój tych stosunków. Podziękował też za wspieranie dążeń Turcji do UE.

Marszałek ocenił, że Turcja zrobiła duże postępy w procesie akcesyjnym i po spełnieniu wszystkich kryteriów, bez dodatkowych warunków, powinna zostać przyjęta do UE. Zadeklarował gotowość dzielenia się z Turcją naszymi doświadczeniami z procesu negocjacji akcesyjnych. Marszałek poruszył także kwestię bezpieczeństwa energetycznego krajów UE i poszukiwania dróg tranzytowych dla gazu z regionu Morza Kaspijskiego lub Azji Środkowej. Pytał premiera jak ocenia sytuację na Kaukazie, w kontekście planowanej budowy gazociągu Nabucco.

Premier Erdogan podkreślił, że stosunek Turcji do projektu Nabucco jest pozytywny. Najważniejsze jednak, zdaniem premiera, jest, by kraje UE porozumiały się w tej sprawie. Premier przypomniał, że dla normalizacji sytuacji na Kaukazie Turcja wysunęła propozycję Kaukaskiej Platformy Stabilności i Współpracy, skupiającej 5 państw regionu w tym Armenię i Turcję. Turcja zaczęła też działać na rzecz zbliżenia między Armenią a Azerbejdżanem.

Marszałek Borusewicz wyraził nadzieję, że m.in. na skutek tych działań Turcji sytuacja na Kaukazie ustabilizuje się.