Wizyta przewodniczącego Parlamentu Republiki Litewskiej
8 kwietnia 2009 r. Bogdan Borusewicz marszałek Senatu spotkał się z Arunasem Valinskasem przewodniczącym Parlamentu (Seimasu) Republiki Litewskiej. Rozmowa koncentrowała się wokół współpracy polsko-litewskiej i sytuacji mniejszości polskiej na Litwie. W spotkaniu uczestniczyła minister Ewa Polkowska Szef Kancelarii Senatu.
Litwa jest ważnym partnerem Polski podkreślił marszałek Senatu. Dodał, że Litwa ma w Polsce wielu przyjaciół i stosunki między obu krajami są dobre choć istnieją problemy związane z polską mniejszością.
Przewodniczący Seimasu wyraził zadowolenie, że powstała grupa złożona z polskich i litewskich parlamentarzystów, która będzie rozwiązywać problemy we wzajemnych stosunkach na drodze rzeczowych rozmów, a nie rozpatrywania zarzutów. Zdaniem Arunasa Valinskasa sprawami, które powinny być rozstrzygane na szczeblu samorządów nie powinni zajmować się prezydenci czy premierzy.
Marszałek wyraził zadowolenie, że powstała grupa parlamentarna do rozwiązywania problemów i wyraził nadzieję, że jej wskazania będą przez obie strony brane pod uwagę. Zaprosił też przewodniczącego Seimasu do wzięcia udziału w posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego Litwy, Polski i Ukrainy, które odbędzie się w czerwcu br. w Lublinie. "Chciałbym, by to Zgromadzenie oprócz wymiaru historycznego (rocznica Unii Lubelskiej) zajęło się konkretnymi sprawami" - powiedział B. Borusewicz. Zaproponował, by to spotkanie poświęcone było bezpieczeństwu energetycznemu i programowi Partnerstwa Wschodniego. Marszałek zaznaczył, że oczekuje po tym spotkaniu konkretnych uzgodnień. Zgodził się, że prezydenci i premierzy nie powinni zajmować się wszystkim, ale w ocenie marszałka, są kwestie, których nie rozwiąże się na niższych szczeblach, a dotyczy to m.in. zwrotu ziemi obywatelom Litwy polskiego pochodzenia. Dodał, że litewskie władze obiecywały rozwiązanie problemu do końca 2007 r.
Przewodniczący Seimasu jeszcze raz podkreślił, że takie kwestie trzeba rozwiązywać i jest taka wola, stąd właśnie idea dwustronnych zespołów.
W opinii marszałka kwestia zwrotu ziemi jest obecnie najważniejsza, zwłaszcza w kontekście kryzysu i zapowiedzi, że zmniejszone będzie finansowanie reformy rolnej, co może oznaczać wstrzymanie procesu zwrotu ziemi. Według B. Borusewicza tę sprawę trzeba rozwiązać, gdyż rzutuje ona na stosunki polsko-litewskie. Marszałek podniósł także kwestię likwidacji polskiej szkoły w Połukni.
Przewodniczący Seimasu zaznaczył, że ziemia jest sukcesywnie zwracana, ale jest to kwestia bardzo skomplikowana. Dodał, że nie została zlikwidowana polska szkoła, tylko szkoła, w której było za mało uczniów. Wyjaśnił, że Litwa teraz przeprowadza reformę szkolnictwa, którą Polska przeprowadziła wcześniej i kwestia połączenia tej szkoły i litewskiej szkoły średniej wynika z rachunku ekonomicznego.
Arunas Valinskas przekazał wyrazy współczucia w związku ze śmiercią prof. Andrzeja Stelmachowskiego pierwszego marszałka Senatu. Zaznaczył, że był to człowiek, który zrobił bardzo dużo dla Polski i stosunków polsko-litewskich.
|