Wydarzenia - Senat RP

Wizyta ministra spraw zagranicznych Gruzji

Polska popiera suwerenność i integralność terytorialną Gruzji powiedział Bogdan Borusewicz marszałek Senatu podczas spotkania 18 lutego 2009 roku w Senacie z Gregorym Vashadze ministerm spraw zagranicznych Gruzji.

Zdaniem marszałka relacje między parlamentami obu państw układają się bardzo dobrze, oba kraje mają też dobre stosunki polityczne. B. Borusewicz dodał, że Polska zainteresowana jest sytuacją w Gruzji i na Kaukazie. Marszałek podkreślił, że Polska popiera procesy demokratyczne w Gruzji i aspiracje tego kraju do NATO. Jednakże, zdaniem marszałka, na skutek sporów z Rosją, te aspiracje oddaliły się.

Szef gruzińskiego MSZ powiedział, że Gruzja pragnie skorzystać z polskich doświadczeń w procesie budowy demokracji. Zaznaczył, że Gruzja podąża drogą, którą Polska już przebyła, tyle, że sytuacja Gruzji jest skomplikowana, gdyż odzyskała wolność w 1991 roku po 200 latach niewoli. Wyraził wdzięczność za wsparcie Polski w tamtym trudnym czasie, a także podczas ubiegłorocznych, sierpniowych wydarzeń.

Politycy wiele uwagi poświęcili obecnej sytuacji w Gruzji. Minister podkreślił, że niezwykle istotna jest obecność w Gruzji unijnej misji monitorującej, która może bezstronnie oceniać fakty. Dodał, że Gruzja koncentruje się obecnie na sprawach wewnętrznych, na demokratycznych reformach, na utrzymaniu rozwoju gospodarki, zbliżaniu się do UE. Gruzja pragnie ponadto utrzymać zainteresowanie opinii publicznej swoim położeniem. Według ministra zepchnięcie problemów Gruzji na dalszy plan przez globalny kryzys finansowy będzie odpowiadało Rosji.

W ocenie Vashadze Rosjanie postawili Gruzji warunki uniemożliwiające podjęcie rozmów.

Marszałek wyraził zadowolenie, że Gruzja pragnie się skoncentrować na demokratycznych reformach. Zapewnił ministra, że Polska dokłada wszelkich starań na arenie międzynarodowej na rzecz zachowania integralności terytorialnej Gruzji. Wyraził przekonanie, że warunkiem dla uregulowania sytuacji w Gruzji jest realizacja porozumień zawartych przy mediacji UE w sierpniu i wrześniu 2008 roku.