Wydarzenia - Senat RP

Wizyta przewodniczącego Szwajcarsko-Polskiej Grupy Parlamentarnej

9 stycznia 2009 r. wicemarszałek Zbigniew Romaszewski przyjął przewodniczącego Szwajcarsko-Polskiej Grupy Parlamentarnej Clauda Janiaka. W spotkaniu wziął udział ambasador Konfederacji Szwajcarii w Polsce Bénédict de Cerjat.

C. Janiak był przewodniczącym Rady Narodowej Szwajcarii w latach 2005-2006. Urodził się w Bazylei. Jest synem polskiego emigranta i ma polskie obywatelstwo.

Podczas rozmowy wicemarszałek Z. Romaszewski mówił m.in. o swoim corocznym uczestnictwie w Radzie Praw Człowieka w Genewie. Jak stwierdził, duże wrażenie robi na nim sprawnie działający szwajcarski ustrój, oparty na samorządzie.

Przewodniczący C. Janiak wspomniał, że w ramach swojej praktyki adwokackiej zajmuje się prawami człowieka. Interesowały go zagadnienia ustrojowe i miejsce parlamentu w polskim systemie politycznym.

Wicemarszałek Z. Romaszewski zwrócił uwagę na występujące w naszym kraju zjawisko zmniejszania znaczenia władzy ustawodawczej. Przez 20 lat piastowania mandatu senatora zaobserwował malejący wpływ legislatywy na życie publiczne. Wskazał tu na zanik merytorycznej dyskusji, głosowanie koalicyjnej większości pod dyktando rządu, czy dominację interesów partyjnych. Jego zdaniem, politykę opanowały niezdrowe emocje, a kampania wyborcza toczy się praktycznie przez całą kadencję. Trudno przebić się do społeczeństwa z problemami i konkretnymi rozwiązaniami, bo media narzuciły wizerunkowy styl uprawiania polityki.

Podczas spotkania przewodniczący C. Janiak przybliżył model sprawowania władzy w Szwajcarii, gdzie pluralizm przejawia się w wielopartyjności rządu. Izby parlamentu są zróżnicowane, a Senat pozostaje poza polityką partyjną. Debata nabiera intensywności przed ogólnokrajowymi referendami.

Zdaniem C. Janiaka, politycy popełniają błąd, oddając inicjatywę mediom. Jako alternatywę wskazał autoryzowanie każdej wypowiedzi publicznej.

Nawiązał również do spotkania ze Szwajcarsko-Polską Grupą Parlamentarną w Sejmie i zachęcał, za pośrednictwem wicemarszałka, do liczniejszego udziału w niej senatorów.

Ambasador B. de Cerjat zapoznał wicemarszałka Z. Romaszewskiego z dwustronnym, polsko-szwajcarskim programem dotacji i grantów.