Wydarzenia - Senat RP

Wizyta ministra spraw zagranicznych Republiki Turcji

18 listopada 2008 r. marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz przyjął ministra spraw zagranicznych Republiki Turcji Aliego Babacana.

Marszałek Bogdan Borusewicz podkreślił, że Polska i Turcja utrzymują dobre kontakty. Turcja w ocenie Polaków odgrywa ważna rolę w swoim regionie; jest państwem, które aktywnie działa na rzecz ustabilizowania sytuacji na Kaukazie i w rejonie Morza Czarnego. Polska - zapewnił marszałek - podtrzymuje poparcie dla unijnych aspiracji Turcji. Zdaniem marszałka Turcja wprowadziła wiele reform, by sprostać warunkom UE i zbliżyć się do członkostwa w Unii.

Marszałek Borusewicz omówił też kwestie bezpieczeństwa energetycznego i rolę Turcji jako kraju tranzytowego dla transportu ropy i gazu do Europy.

Minister Ali Babacan przypomniał, że kontakty dyplomatyczne Polski i Turcji trwają już 592 lata. Relacje dwustronne między naszymi krajami są doskonałe i to nie tylko na szczeblu wysokich urzędów, ale także zwykłych obywateli. W tym roku - jak wynika z prognoz - Turcję odwiedzi 350 tys. Polaków. W Polsce funkcjonuje ok. 150 tureckich firm. Minister podkreślił też dobrą współpracę Polski i Turcji na arenie międzynarodowej. Jego zdaniem, politycy obu krajów w wielu kwestiach wyrażają takie same poglądy.

Minister Babacan wyraził również przekonanie, że Turcja jest krajem, który może być przydatny Unii Europejskiej.

Rozmówcy wiele uwagi poświecili sprawom bezpieczeństwa i stabilizacji, a także dywersyfikacji dostaw ropy i gazu do Europy

.

Marszałek Bogdan Borusewicz przekazał zaproszenie przewodniczącemu parlamentu Turcji do złożenia wizyty w Polsce.