Wizyta przewodniczącego Federalnego Zgromadzenia Narodowego Zjednoczonych Emiratów Arabskich
W dniach 28-30 października 2008 r. na zaproszenie marszałka Bogdana Borusewicza z oficjalną wizytą w Polsce przebywał przewodniczący Federalnego Zgromadzenia Narodowego Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abdul Aziz Abdullah Al-Ghurair wraz z delegacją.
Była to pierwsza wizyta parlamentarna przedstawicieli Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Polsce, jednocześnie najwyższa rangą wizyta przedstawicieli tego państwa w naszym kraju od nawiązania w 1989 r. relacji dyplomatycznych między obu krajami.
29 października delegację przyjął marszałek B. Borusewicz. Marszałek podkreślił, że zarówno kontakty polityczne, jak i gospodarcze między Polską i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi są ożywione. Zjednoczone Emiraty Arabskie są dla naszego kraju ważnym partnerem na Bliskim Wschodzie.
Przewodniczący Abdul Aziz Abdullah Al-Ghurair przypomniał wizytę delegacji Senatu RP w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jego zdaniem, był to krok zbliżający nasze państwa. Polska jest postrzegana w jego kraju jako lider regionu, okno na Europę Środkowowschodnią - stoi na czele szybko rozwijających się krajów. Przewodniczący z uznaniem mówił o rezultatach dokonanej w Polsce transformacji systemowej. Wyraził nadzieję, że Zjednoczone Emiraty Arabskie będą dla Polski bramą na Bliski Wschód. Poinformował też o utworzeniu w najbliższym czasie ambasady jego kraju w Warszawie.
Marszałek B. Borusewicz uznał, że placówka dyplomatyczna ZEA w Polsce na pewno przyczyni się do umocnienia kontaktów i ożywienia współpracy. Marszałek wyraził uznanie dla podjętego procesu demokratyzacji w ZEA. Jego zadaniem, ZEA są przykładem otwarcia na świat, wzorem współpracy, który może być przywoływany w dyskusji o konflikcie cywilizacji. Marszałek podziękował za wsparcie i pomoc okazaną nam w związku z obecnością polskich żołnierzy w Iraku. Poinformował także, że Polska wycofała już swoje wojska z tego kraju.
Podczas spotkania rozmówcy wymienili też opinię na temat aktualnej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Przewodniczący Abdul Aziz Abdullah Al-Ghurair opowiedział się za utrzymaniem w tym regionie strefy wolnej od broni jądrowej. Jego zdaniem, aspiracje atomowe Iranu budzą niepokój sąsiadów. Problemem są także spory terytorialne. Marszałek B. Borusewicz podkreślił, że Polska popiera stanowisko ZEA o rozstrzygnięciu sporu metodami dyplomatycznymi i uzna decyzję ONZ w tej sprawie.
Obaj rozmówcy podkreślili gotowość rozwijania zarówno parlamentarnej, gospodarczej, kulturalnej, jak i naukowej współpracy między naszymi państwami. Marszałek Senatu wskazał na potrzebę nawiązania roboczych kontaktów przez grupy parlamentarne.
Tego samego dnia przewodniczący Abdul Aziz Abdullah Al-Ghurair został także przyjęty przez marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego.
Podczas wizyty w polskim parlamencie goście ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich spotkali się także się z członkami Grupy Parlamentarnej Polska-Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Delegację ZEA przyjął wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Rozmowa dotyczyła pogłębiania współpracy gospodarczej w dziedzinie inwestycji i kapitału między obu krajami, a także rozwoju kontaktów handlowych z krajami półwyspu arabskiego.
Wicepremier W. Pawlak zwrócił uwagę na dynamicznie rozwijającą się współpracę między Polską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, o czym świadczy m.in. stale rosnąca wartość obrotów handlowych. Jak podkreślił, kontakty te odgrywają ważną rolę w polityce gospodarczej naszego kraju i zależy nam na pozyskiwaniu partnerów, którzy mają bezpośredni dostęp do surowców energetycznych. Atrakcyjność rynku ZEA potwierdzają również inwestycje i kontrakty realizowane przez polskich przedsiębiorców w tym kraju, rośnie także liczba polskich specjalistów, głównie inżynierów, zatrudnionych w Emiratach. Wicepremier stwierdził również, że Polska jest gotowa udzielić wsparcia inwestycyjnego emirackim przedsiębiorcom zainteresowanym podjęciem działalności w naszym kraju. Wyraził również nadzieję na dalszy rozwój współpracy kapitałowej i inwestycyjnej, przede wszystkim na rynku finansowym, nieruchomości, projektów infrastrukturalnych, sektora energetycznego, przemysłu stoczniowego i petrochemicznego.
30 października 2008 r. delegację Federalnego Zgromadzenia Narodowego Zjednoczonych Emiratów Arabskich przyjął minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Podczas spotkania rozmawiano m.in. o perspektywach współpracy gospodarczej między obu krajami, również w kontekście potencjalnych inwestycji emirackich w Polsce, a także o problemach związanych z sytuacją polityczną i wynikających z niej zagrożeń na Bliskim Wschodzie.
Goście spotkali się także z ministrem skarbu państwa Aleksandrem Gradem. Resort przygotowuje ofertę prywatyzacyjną dla inwestorów z krajów arabskich. W dniach 2-5 listopada br. delegacja ministerstwa złoży wizytę w krajach arabskich - Kuwejcie, Katarze i Arabii Saudyjskiej, podczas której zaprezentuje oferty m.in. w sektorze chemicznym i energetycznym. Ta wizyta ma poprzedzić i przygotować wizytę premiera w połowie listopada.
Podczas pobytu w Polsce delegacja Federalnego Zgromadzenia Narodowego Zjednoczonych Emiratów Arabskich przeprowadziła także rozmowy z przedstawicielami Krajowej Izby Gospodarczej oraz Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Dotyczyły one m.in. inwestycji w sektorze energetycznym, polskich stoczni oraz Zakładów Azotowych Puławy i Kędzierzyn, a także innych branż gospodarki. Arabia Saudyjska jest także bardzo zainteresowana współpracą w dziedzinie rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego. Strona polska przedstawiła wiele pomysłów, które mogą służyć ewentualnemu "ściągnięciu" arabskiego kapitału.
Podczas spotkania prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski stwierdził, że w Zjednoczonych Emiratach Arabskich można znaleźć dobrych partnerów handlowych i inwestycyjnych dla Polski. Dodał, że powinna powstać mieszana komisja przedstawicieli izb gospodarczych i przedsiębiorców obu krajów. Podkreślił, że działa już podobna komisja, w skład której wchodzą przedstawiciele izby z Polski oraz Arabii Saudyjskiej.
W swojej wypowiedzi dla prasy przewodniczący Abdul Aziz Abdullah Al-Ghurair podkreślił, że delegacja jest zadowolona z wizyty w Polsce. Jak stwierdził, miała ona na celu rozpoznanie wzajemnych możliwości inwestycyjnych i to się udało. Dodał, że przeprowadzone rozmowy dotyczyły także kwestii prawno-traktatowych, m.in. umowy dwustronnej o podwójnym opodatkowaniu. Powiedział, że została ona podpisana przez polski rząd w latach dziewięćdziesiątych, ale nie była nigdy ratyfikowana i dlatego nie obowiązuje.
Obroty towarowe Polski ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi w ub.r. wyniosły 421,3 mln dol., w tym eksport 302,1 mln dol., a import 119,2 mln dol. Z kolei w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy br. obroty te wyniosły 599,2 mln dol., przy czym eksport 514,5 mln dol., a import 84,7 mln dol. Ministerstwo Gospodarki szacuje, że w tym roku obroty sięgną około 870 mln dol.
|