Wydarzenia - Senat RP

Wizyta wiceprzewodniczącego Senatu Republiki Czeskiej

16 października 2008 roku wizytę w Senacie RP złożył Jiri Sneberger wiceprzewodniczący Senatu Republiki Czeskiej wraz z delegacją. Gości przyjął Bogdan Borusewicz marszałek Senatu. W spotkaniu uczestniczyli: Ludek Sefzig przewodniczący Komisji Spraw Unii Europejskiej oraz Jaroslav Kubera przewodniczący Komisji Prawno-Konstytucyjnej Senatu RC.

Relacje między polskim i czeskim parlamentem, a zwłaszcza między Senatami podobnie jak stosunki między obu krajami - są bardzo ożywione - powiedział Bogdan Borusewicz. Marszałek wyraził zadowolenie zwłaszcza z kontaktów między senackimi komisjami do spraw Unii Europejskiej, gdyż ta współpraca pozwoli na uzgodnienie wspólnego stanowiska przed spotkaniami na unijnych forach.

Jiri Sneberger zaznaczył, że w trakcie spotkań z polskimi senatorami okazało się, że Polska i Czechy mają bardzo podobne spojrzenie na Traktat z Lizbony i na przyszłość Unii Europejskiej. Ponadto, zdaniem wiceprzewodniczącego czeskiego Senatu, życie przynosi stale nowe tematy, o których politycy obu krajów powinni rozmawiać. Jednym z nich jest obecny kryzys finansowy. Jego zdaniem o rozwiązaniu takich problemów powinno się rozmawiać w ramach całej unijnej wspólnoty. Dodał, że dla czeskich polityków było zaskoczeniem, że nie wszystkie kraje zostały zaproszone na rozmowy dotyczące sposobów wyjścia z kryzysu.

Zdaniem B. Borusewicza kryzys na szczęście, na razie Polski nie dotyczy bezpośrednio. Przyznał jednak, że kryzys światowy może przełożyć się na spowolnienie rozwoju naszej gospodarki.

W opinii Snebergera Czechy są w podobnej sytuacji jak Polska, a kryzys bankowy, który przeżyły w latach 90. sprawił, że kryteria przyznawania kredytów w Czechach są ostrzejsze niż w Europie Zachodniej. Jednak zdaniem wiceprzewodniczącego czeskiego Senatu spadek konsumpcji może przyczynić się do kryzysu.

Politycy rozmawiali ponadto o pakiecie klimatycznym i ewentualnych konsekwencjach jego przyjęcia, a także o konieczności zbudowania wspólnej, unijnej polityki energetycznej - wspólnego rynku energetycznego. Politycy zgodzili się, że taka wspólna polityka przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego krajów Unii Europejskiej.