Wizyta przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE
W czwartek 9 października 2008 roku wizytę w Senacie RP złożył przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE Joao Soares. Gościa przyjął marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.
"Polska aktywnie wspiera OBWE" - powiedział marszałek Senatu. Dodał, że to bardzo ważna organizacja międzynarodowa, która działa tam, gdzie są konflikty lub problemy, wynikające z niedostatku demokracji. Dlatego, w ocenie Borusewicza, nie wszystkim podoba się działalność OBWE. Organizacja, zdaniem marszałka, odgrywa znaczącą rolę w budowie bezpieczeństwa europejskiego. To niezmiernie istotne, że jest organizacja, która obserwuje, co dzieje się w miejscach konfliktu i stara się pracować nad dialogiem między stronami konfliktu, wspiera procesy demokratyzacji i budowy rządów prawa w państwach OBWE. Borusewicz podkreślił, że sam był obserwatorem wyborów m.in. w Słowenii, dwukrotnie na Ukrainie i osobiście przekonał się , jak ważna jest obecność obserwatorów OBWE, w krajach, gdzie standardy demokratyczne nie są w pełni przestrzegane.
Przewodniczący Joao Soares zaznaczył, że OBWE zależy na budowaniu porozumienia wszędzie tam, gdzie toczą się konflikty. Dodał, że organizacji udało się doprowadzić ostatnio do spotkania w Toronto, gdzie rozmawiano o sytuacji na Kaukazie. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Gruzji i Rosji.
Borusewicz powiedział, że walka o demokrację w Hiszpanii i Portugalii była dla niego osobiście inspiracją do działań. To był przykład na to, że pokonanie dyktatury własnymi siłami jest możliwe. Według marszałka stało się dobrze, że przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE pochodzi z kraju, w którym społeczeństwo wie co oznacza niedostatek demokracji.
Marszałek opowiedział się za autonomią instytucji OBWE tj. Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR), Rzecznika OBWE ds. wolności mediów, Wysokiego Komisarza ds. mniejszości narodowych. W ocenie marszałka instytucje te wymagają zmian, ale teraz to nie jest na to dobry czas.
Politycy wiele uwagi poświęcili omówieniu sytuacji na Kaukazie. Zgodzili się, co do konieczności wspierania i budowania dialogu między stronami konfliktu.
|