Wizyta przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego Republiki Francuskiej
W czwartek 17 kwietnia 2008 r. wizytę w Senacie RP złożył Bernard Accoyer przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Republiki Francuskiej. Gościa przyjął Bogdan Borusewicz marszałek Senatu.
Marszałek Senatu podkreślił, że stosunki polsko-francuskie układają się bardzo dobrze. Dodał, że przed wejściem w życie Traktatu z Lizbony należy ożywić dwustronne kontakty między parlamentami, które w ostatnich latach nie nadążały za dialogiem międzyrządowym. Według Borusewicza należy rozważyć współpracę parlamentarzystów polskich i francuskich na płaszczyźnie europejskiej. B. Borusewicz zaznaczył, że polski parlament w szybkim tempie przyjął ustawę o ratyfikacji Traktatu z Lizbony, która teraz czeka na podpis prezydenta.
Przewodniczący pogratulował szybkiej ratyfikacji parlamentarnej Traktatu. Podkreślił, że po przyjęciu Traktatu przez członków UE otwarty zostanie nowy etap "europejskiej przygody". Zdaniem B. Accoyera przed Europą stoją nowe wyzwania i aby im sprostać członkowie Wspólnoty muszą ściślej ze sobą współpracować. Umożliwia to Traktat Konstytucyjny, który w jego opinii, pomoże stawić czoła wzrostowi zagrożeń ekologicznych, kryzysowi finansowemu, walutowemu, energetycznemu. Zaznaczył, że celem zbliżającej się prezydencji Francji w UE będzie rozbudowa europejskiej obronności. Francja będzie dążyć do wzmocnienia Europejskiej Polityki Bezpieczeństwa i obrony oraz do uprzywilejowanego traktowania unijnego przemysłu, rolnictwa i handlu w świecie.
W opinii Borusewicza Francja będzie przewodniczyć Europie w bardzo ważnym momencie, wdrażania reform traktatowych. Dodał, że znaczna część problemów, z którymi boryka się zjednoczona Europa bierze się z szybkiego rozwoju na całym świecie i dlatego, zdaniem marszałka, należy dążyć do lepszej współpracy i koordynacji działań w ramach UE.
Przewodniczący Accoyer wyraził zadowolenie, że Polska ma podobne do Francji poglądy na wiele kwestii. Jego zdaniem jest to ważne zwłaszcza w kontekście zbliżającej się polskiej prezydencji w UE.
B. Borusewicz powiedział, że dla Polski ważne są doświadczenia państw wielokrotnie sprawujących prezydencję w Unii, dlatego mamy nadzieję, skorzystać z doświadczenia Francji w tym zakresie. Marszałek wskazał ponadto na potrzebę intensyfikacji współpracy kulturalnej polsko-francuskiej.
Oprac. w Dziale Prasowym
|