Wydarzenia - Senat RP

Wizyta prezydenta Republiki Azerbejdżanu

We wtorek 26 lutego 2008 r. wizytę w Senacie RP złożył Ilham Alijew prezydent Republiki Azerbejdżanu wraz z delegacją. Gości przyjął Bogdan Borusewicz marszałek Senatu. W spotkaniu uczestniczyła Ewa Polkowska minister, szef Kancelarii Senatu.

Wizyta prezydenta Republiki Azerbejdżanu

Marszałek Senatu podkreślił, że Polska i Azerbejdżan utrzymują ożywione kontakty polityczne. Dodał, iż region Kaukazu jest bardzo ważny dla Polski. Według B. Borusewicza Azerbejdżan daje przykład innym państwom; pokazuje, że można prowadzić niezależną politykę i układać stosunki partnerskie z innymi krajami. W opinii marszałka Polska i Azerbejdżan mają wspólne interesy polityczne i gospodarcze.

Marszałek poruszył też kwestię budowy rurociągu Odessa-Brody-Gdańsk. Zaznaczył, że od dawna jest zwolennikiem tej inwestycji.

Prezydent powiedział, że Azerbejdżan jest zainteresowany rozwijaniem kontaktów dwustronnych na wszystkich szczeblach. Podkreślił, iż niezwykle istotna jest współpraca między obu krajami w dziedzinie energetyki. Dodał, że bogactwa naturalne - ropa i gaz pozwalają Azerbejdżanowi na prowadzenie niezależnej polityki. "Azerbejdżan jest jedynym krajem spośród dawnych republik radzieckich, który w żaden sposób nie jest zależny od Rosji, bo ma własne surowce, własne sieci tranzytowe" - powiedział. Według prezydenta Alijewa współpraca z Polską ma przyszłość. Przywołał podpisaną z polskim prezydentem deklarację o współpracy oraz zapowiedział na wiosnę spotkanie w Kijowie dotyczące współpracy w dziedzinie energetyki. Według Alijewa projekt Odessa-Brody-Gdańsk opóźnia się, z powodu niestabilnej sytuacji na Ukrainie.

Wizyta prezydenta Republiki Azerbejdżanu

Prezydent prosił marszałka o wsparcie Azerbejdżanu w zbliżaniu się do struktur euroatlantyckich i Unii Europejskiej oraz wzmocnienie współpracy międzyparlamentarnej.

B. Borusewicz wyraził przekonanie, że jeśli Ukraina przystąpi do wspólnego projektu budowy rurociągu, to nawet kiedy zmieni się rząd nie odstąpi od tej inwestycji. Marszałek dodał, że polski parlament jest otwarty na współpracę z innymi parlamentami, należy jedynie określić przedmiot tej współpracy. Wyraził nadzieję, że wizyta prezydenta zintensyfikuje współpracę między obu państwami.

Opr. Dział Prasowy