Wizyta wiceministra spraw zagranicznych Chile
We wtorek 4 grudnia 2007 r. wizytę w Senacie RP złożył Alberto Van Klaveren Stork wiceminister spraw zagranicznych Republiki Chile. Gościa przyjął marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.
Marszałek Senatu podkreślił, że Chile jest bardzo ważnym partnerem Polski w Ameryce Południowej. Wyraził zadowolenie z rozwoju kontaktów między parlamentami obu krajów. W opinii marszałka to właśnie te kontakty budują atmosferę wzajemnych relacji, ale ostateczny ich wymiar zależy od rządów.
Zdaniem wiceministra spraw zagranicznych Chile oba kraje mają wiele wspólnego; odzyskały wolność w tym samym czasie, przeprowadziły trudne reformy gospodarcze i odniosły sukces. Wiceminister wyraził zadowolenie, że Polska i Chile są zainteresowane zacieśnianiem stosunków politycznych i gospodarczych. Alberto Van Klaveren Stork zaznaczył, iż Polska jest ważna dla Chile także dlatego, że jest członkiem UE, a Chile jest zainteresowane rozwojem kontaktów ze Wspólnotą. Według wiceministra dobre stosunki bilateralne mogą zapewnić Chile dostęp do europejskich rynków, a Polsce do rynków Ameryki Łacińskiej.
B. Borusewicz podkreślił, że Polska popiera umowę stowarzyszeniową UE ze Wspólnotą Andyjską. Wyraził nadzieje, że Chile przekona do tej umowy Ekwador i dojdzie ona do skutku.
Zdaniem wiceministra Chile - Europa powinna być teraz bardziej obecna w Ameryce Południowej, bo następują zmiany polityczne w tym regionie, a ich kierunki nie są jasne. Byłoby dobrze, gdyby kraje Ameryki Łacińskiej wzorowały się na europejskim modelu politycznym i gospodarczym.
Według marszałka, Chile jest krajem w Ameryce Łacińskiej, któremu najbliżej do europejskich standardów politycznych i ekonomicznych. Marszałek wyraził nadzieję, że inne kraje tego regionu będą się rozwijały w tym samym kierunku, co Chile.
Politycy rozmawiali ponadto o sytuacji w Wenezueli po referendum konstytucyjnym i Argentynie po wyborach prezydenckich./
Opr. w Dziale Prasowym
|