33. posiedzenie Senatu RP, spis treści , poprzednia część stenogramu , następna część stenogramu


 

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Dobrze.

Ja bym poprosił o zwięzłe pytania i zwięzłe odpowiedzi, bo czekają dwie komisje.

Pan senator Bentkowski. A pan senator Niesiołowski chciał uzupełnić, tak?

(Senator Stefan Niesiołowski: ...nie odpowiedział.)

Dobrze.

Pan senator Bentkowski, proszę bardzo.

Do spisu treści

Senator Aleksander Bentkowski:

Ja dokładnie słuchałem pańskiej wypowiedzi, wprawdzie na korytarzu, ale cały czas słuchałem uważnie, i z jednej pańskiej wypowiedzi, deklaracji wynika pana przeświadczenie o zupełnej uczciwości, rzetelności i prawdziwości pracy funkcjonariuszy SB. Złożył pan taką deklarację w momencie, kiedy pan stwierdził, że akta IPN powinny być udostępnione, czyli tym samym powinny być udostępnione akta wytworzone wyłącznie przez funkcjonariuszy SB, na których nie ma śladu, podpisu bądź jakiegokolwiek znaku pochodzącego od osoby, której te akta dotyczą. Sam pan dobrze wie, że esbecy najczęściej pisali relacje w oparciu o swoje przemyślenia, o swoje takie czy inne kontakty. Czy pan jest także zdania, że wszystkie dokumenty napisane przez esbeków, tak jak powiedziałem, tylko i wyłącznie przez nich, są dokumentami w pełni wiarygodnymi i w pełni prawdziwymi?

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Proszę bardzo.

Do spisu treści

Kandydat na Członka Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej
- Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Andrzej Gwiazda:

Panie Senatorze, trzeba rozróżnić dwie sprawy. Jedna to archiwa bezpieki, o których mówiłem, zaś drugą, zupełnie inną sprawą, są poszczególne raporty. Panie Senatorze, jeżeli bezpiece zdarzało się, że trzy czy cztery razy dziennie uciekałem, to jestem przekonany, że oni nie pisali pokornie, że im uciekłem, tylko wypisywali jakieś bajeczki. Kolejna sprawa. Z archiwów bezpieki wiemy też o tym, że rozwiązano współpracę z wieloma donosicielami, ponieważ okazało się, że konfabulują. Wiemy, że zawsze w każdym środowisku starano się umieścić przynajmniej dwóch agentów, żeby móc ich raporty zestawić i właśnie takie konfabulacje wykryć. Czyli jest rzeczą oczywistą, że jeżeli podporucznik czy TW "Krysia" pisze, że figurant "Mańka" ma kochanka, to nic to nie znaczy, jeśli pisze, że była u tego a tego, to też niewiele znaczy.

Jednak sprawa rejestracji agentów wygląda zupełnie inaczej. Znamy procedurę: najpierw kandydat, rozpracowanie kandydata, dobór metod pozyskania i najdziwniejsza, a ważna, metoda na patriotyzm, kiedy to agentowi zwerbowanemu na patriotyzm nie płacono, nie dawano pieniędzy, bo to by zaprzeczało tej tezie. Zatem tutaj kwestia takiej weryfikacji, tego, że muszą być kwity - jak się okazuje - zawodzi. Jeżeli przeczytamy książkę księdza Zaleskiego, to okaże się, że metoda podpisu zawodzi, bo wysoki funkcjonariusz kościelny w Watykanie... Tak się zaczyna. I praktyka pokazała, że niepostawienie kropki nad "i" powoduje dopływ, pozyskanie cenniejszych informacji niż w przypadku formalizowania współpracy. Zatem trzeba to odróżnić.

Jeżeli powiedziałem, że zaufanie do archiwów bezpieki opieram na braku zaufania do funkcjonariuszy, to chyba jest oczywiste, że uważam, że te dwie sprawy zdecydowanie należy odróżnić, trzeba odróżnić poszczególny raport od całego zapisu, od archiwów, od działania służby, która musiała to robić na tyle rzetelnie, żeby nieuczciwi członkowie tej służby nie mogli tego zmienić.

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Pan senator Niesiołowski, proszę.

Do spisu treści

Senator Stefan Niesiołowski:

Króciutko wracam do pytania. Pan mi odpowiedział, że należał pan do ZMP, ale ja pytałem też o PZPR, bo mam informację, że pan był członkiem tej organizacji. Chcę od pana usłyszeć jasną odpowiedź.

Do spisu treści

Kandydat na Członka Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej
- Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Andrzej Gwiazda:

Przez około pół roku należałem do ZMP i do żadnej innej organizacji, z wyjątkiem "Solidarności", nie należałem.

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Dziękuję.

Nie ma więcej pytań. Dziękuję bardzo.

(Kandydat na Członka Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Andrzej Gwiazda: Dziękuję.)

Powinienem teraz zapytać, czy ktoś z państwa senatorów chce zadać jakieś pytanie panu Markowi Kazimierzowi Kamińskiemu, ale zdaje się, że go nie ma na sali. Został powiadomiony przez Senat, tak? Został powiadomiony przez administrację?

W związku z tym, Panie i Panowie Senatorowie, informuję, że głosowanie w sprawie wyboru członków Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu zostanie przeprowadzone pod koniec posiedzenia, razem z pozostałymi głosowaniami.

Teraz poproszę o komunikaty.

Proszę bardzo.

Senator Sekretarz
Mieczysław Szyszka:

Uprzejmie informuję, że posiedzenie klubu Prawa i Sprawiedliwości odbędzie się dzisiaj, to jest 10 maja, o godzinie 16.30 w sali nr 217.

(Senator Anna Kurska: Ale co się odbędzie?)

Posiedzenie klubu Prawa i Sprawiedliwości.

(Marszałek Bogdan Borusewicz: Proszę powtórzyć.)

Uprzejmie informuję, że posiedzenie klubu Prawa i Sprawiedliwości odbędzie się dzisiaj, to jest 10 maja, o godzinie 16.30 w sali nr 217.

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Poproszę o drugi komunikat.

Senator Sekretarz
Dorota Arciszewska-Mielewczyk:

Posiedzenie Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą odbędzie się bezpośrednio po ogłoszeniu przerwy w sali nr 182.

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Ogłaszam przerwę do godziny 20.00. O godzinie 20.00 rozpoczynamy blok głosowań.

(Przerwa w obradach od godziny 15 minut 31
do godziny 20 minut 01)

Wicemarszałek Maciej Płażyński:

Wznawiam obrady.

Proszę o zajmowanie miejsc.

Proszę senatorów sekretarzy o zajęcie miejsc przy stole prezydialnym.

Powracamy do rozpatrywania punktu jedenastego porządku obrad: wybór członków Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Przypominam, że przed przerwą w obradach Senat wezwał kandydatów do złożenia wyjaśnień oraz wysłuchał odpowiedzi na pytania senatorów.

Przystępujemy do wyboru członków Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Zgodnie z art. 53 ust. 6 oraz art. 92 ust. 3 Regulaminu Senatu Senat podejmuje uchwałę w sprawie wyboru członków Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej w głosowaniu tajnym bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Proszę bardzo.

Do spisu treści

Senator Mieczysław Augustyn:

Panie Marszałku, Panie i Panowie Senatorowie, chciałbym na podstawie art. 53 ust. 1 złożyć wniosek formalny wraz z uzasadnieniem. Wnoszę...

(Poruszenie na sali)

(Głos z sali: Może poczekaj jeszcze chwilę.)

Panie Marszałku, mogę chyba zaczekać, aż wszyscy zajmą miejsca, prawda?

(Wicemarszałek Maciej Płażyński: Niech pan przypomni, który to artykuł.)

Art. 53 ust. 1.

(Wicemarszałek Maciej Płażyński: Proszę bardzo.)

Wnoszę o skreślenie z listy kandydatów do Kolegium IPN pana Andrzeja Gwiazdy, który dzisiaj na tej sali wygłaszał oszczercze twierdzenia wobec marszałka naszej Izby, Bogdana Borusewicza, choć przyznał, że nie ma na to dowodu. Niezależnie od świetlanej przeszłości, niewątpliwych zasług pana Andrzeja Gwiazdy zgłaszam wątpliwość prawną, czy w świetle art. 15 ust. 1 ustawy o IPN pan Andrzej Gwiazda wyróżnia się wysokimi walorami moralnymi, tak aby mógł być członkiem Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.

Na koniec uzasadnienia - myślę, że nie tylko w imieniu senatorów Platformy Obywatelskiej - pragnę wyrazić oburzenie z powodu tego incydentu i wyrazić solidarność z panem marszałkiem Bogdanem Borusewiczem, na którego wszyscy zgodnie głosowaliśmy. (Oklaski)

Wicemarszałek Maciej Płażyński:

Dziękuję bardzo.

Jest oczywiste, że wyrażamy solidarność z marszałkiem Borusewiczem, ale wniosku nie mogą uznać. Nie ma podstawy do jego przyjęcia, nie będzie nawet głosowania, po prostu, to nie jest podstawa prawna...

(Senator Czesław Ryszka: Zgłaszam wniosek przeciwny.)

Ale ten wniosek nie będzie poddany pod głosowanie.

(Poruszenie na sali)

(Głos z sali: Ale wniosek przeciwny może być.)

(Senator Stanisław Kogut: Dajcie spokój.)

Do przeprowadzenia głosowania tajnego wyznaczam senatorów sekretarzy: senator Dorotę Arciszewską-Mielewczyk, senatora Mieczysława Szyszkę, senatora Waldemara Kraskę.

(Senator Mieczysław Augustyn: Panie Marszałku!)

Jeszcze raz mówię: nie mamy żadnej podstawy, bez względu na to, jak oceniamy wypowiedź Andrzeja Gwiazdy, do tego, żeby w tym momencie dokonać skreślenia kandydatury i nie przystępować do głosowania. A więc przystępujemy do głosowania zgodnie z zapowiedzią i z porządkiem obrad.

(Poruszenie na sali)

(Senator Mieczysław Augustyn: Panie Marszałku!)

Proszę bardzo.

Do spisu treści

Senator Mieczysław Augustyn:

Panie Marszałku, ja podstawę prawną podałem.

Wicemarszałek Maciej Płażyński:

Panie Senatorze, to, na co się pan powołuje, to nie jest podstawa prawna do tego, żeby dokonać skreślenia kandydata zgłoszonego w sposób prawidłowy przez senatorów.

(Rozmowy na sali)

Do spisu treści

Przystępujemy do głosowania tajnego w sprawie wyboru członków Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.

Przypominam, że zgodnie z art. 53 ust. 7 Regulaminu Senatu głosowanie tajne przeprowadza się przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania.

Za chwilę wyznaczeni do przeprowadzenia głosowania tajnego senatorowie sekretarze rozdadzą państwu senatorom karty do głosowania tajnego.

Na karcie zostały umieszczone nazwiska wszystkich zgłoszonych kandydatów.

Informuję, że na karcie do głosowania tajnego można postawić co najwyżej dwa znaki "x". Karta, na której postawiono więcej niż dwa znaki "x", będzie traktowana jako głos nieważny. Senator może wstrzymać się od głosu albo być przeciwko wszystkim kandydatom, wtedy pozostawia kartę pustą i nie stawia żadnego znaku "x". Karta taka będzie liczona jako głos ważny. Po wypełnieniu kart do głosowania tajnego państwo senatorowie w kolejności alfabetycznej będą wrzucać te karty do urny. Następnie zostanie zarządzona przerwa w obradach, w trakcie której wyznaczeni do przeprowadzenia głosowania tajnego senatorowie sekretarze dokonają obliczenia głosów oraz sporządzą protokół głosowania tajnego.

Proszę teraz senatorów sekretarzy o rozdanie kart do głosowania, a państwa senatorów o wypełnienie tych kart.

Proszę rozdać karty.

Czy wszyscy państwo senatorowie otrzymali karty do głosowania tajnego?

(Rozmowy na sali)

Proszę senatora sekretarza Mieczysława Szyszkę o odczytanie kolejno nazwisk senatorów, zaś państwa senatorów po wyczytaniu ich nazwisk proszę o wrzucanie do urny wypełnionych kart do głosowania tajnego.

Proszę bardzo.

Senator Sekretarz
Mieczysław Szyszka:

Mirosław Jan Adamczak

Franciszek Adamczyk

Przemysław Józef Alexandrowicz

Piotr Łukasz Juliusz Andrzejewski

Dorota Irvina Arciszewska-Mielewczyk

Mieczysław Augustyn

Dariusz Jacek Bachalski

Ryszard Janusz Bender

Aleksander Bentkowski

Przemysław Berent

Adam Biela

Krystyna Bochenek

Piotr Marian Boroń

Bogdan Michał Borusewicz

Margareta Budner

Jarosław Chmielewski

Ryszard Ciecierski

Jerzy Mieczysław Chróścikowski

Krzysztof Piotr Cugowski

Janina Fetlińska

Urszula Józefa Gacek

Janusz Piotr Gałkowski

Andrzej Maria Gołaś

Jarosław Gowin

Dariusz Maciej Górecki

Ryszard Józef Górecki

Henryk Górski

Andrzej Stanisław Jaroch

Stanisław Karczewski

Andrzej Jerzy Kawecki

Stanisław Kogut

Bronisław Jan Korfanty

Waldemar Jerzy Kraska

Janusz Kubiak

Anna Maria Kurska

Kazimierz Julian Kutz

Jarosław Wacław Lasecki

Ryszard Antoni Legutko

Tadeusz Stefan Lewandowski

Bogdan Lisiecki

Roman Edward Ludwiczuk

Andrzej Łuczycki

Józef Mikołaj Łyczak

Włodzimierz Łyczywek

Tadeusz Maćkała

Władysław Mańkut

Adam Massalski

Mieczysław Stanisław Maziarz

Andrzej Tadeusz Mazurkiewicz

Paweł Michalak

Marian Miłek

Tomasz Wojciech Misiak

Antoni Andrzej Motyczka

Stefan Konstanty Niesiołowski

Mirosława Nykiel

Michał Okła

Władysław Ortyl

Andrzej Owczarek

Maria Pańczyk-Pozdziej

Andrzej Person

Krzysztof Marek Piesiewicz

Stanisław Piotrowicz

Maciej Płażyński

Lesław Paweł Podkański

Krzysztof Jakub Putra

Elżbieta Rafalska

Zbigniew Włodzimierz Rau

Marek Dariusz Rocki

Zbigniew Romaszewski

Jadwiga Julia Rudnicka

Czesław Rybka

Czesław Wincenty Ryszka

Sławomir Sadowski

Jacek Sauk

Władysław Sidorowicz

Radosław Tomasz Sikorski

Robert Maciej Smoktunowicz

Jan Szafraniec

Zbigniew Marian Szaleniec

Jerzy Szmit

Antoni Szymański

Jerzy Marek Szymura

Mieczysław Szyszka

Rafał Józef Ślusarz

Ewa Tomaszewska

Zbigniew Andrzej Trybuła

Piotr Wach

Marek Waszkowiak

Kazimierz Wiatr

Roman Władysław Wierzbicki

Elżbieta Więcławska-Sauk

Mariusz Sebastian Witczak

Edmund Kazimierz Wittbrodt

Michał Józef Wojtczak

Jacek Władysław Włosowicz

Ludwik Zalewski

Piotr Benedykt Zientarski

Marek Ziółkowski

Kosma Tadeusz Złotowski

Czesław Marek Żelichowski

Wicemarszałek Maciej Płażyński:

Czy wszyscy państwo senatorowie oddali głosy?

(Rozmowy na sali)

Dziękuję.

Proszę teraz wyznaczonych do przeprowadzenia głosowania tajnego senatorów sekretarzy o obliczenie głosów i sporządzenie protokołu głosowania tajnego.

Zarządzam przerwę w obradach.

O godzinie 20.30 wznawiamy obrady.

(Przerwa w obradach od godziny 20 minut 13
do godziny 20 minut 32)

Wicemarszałek Maciej Płażyński:

Wznawiam obrady.

Powracamy do rozpatrzenia punktu jedenastego porządku obrad: wybór członków Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Informuję, że wyznaczeni do przeprowadzenia głosowania tajnego senatorowie sekretarze skończyli obliczanie głosów i sporządzili protokół głosowania tajnego.

Do spisu treści

Ogłaszam wyniki głosowania tajnego w sprawie wyboru członków Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.

Odczytam protokół.

"Protokół głosowania tajnego z dnia 1  maja 2007 r. w sprawie wyboru członków Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Wyznaczeni przez marszałka Senatu do przeprowadzenia głosowania tajnego sekretarze: senator Dorota Arciszewska-Mielewczyk, senator Mieczysław Szyszka, senator Waldemar Kraska stwierdzają, że w głosowaniu tajnym w sprawie wyboru członków Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oddano głosów 88, głosów nieważnych nie było. Wymagana bezwzględna większość głosów wynosi 45. Za wyborem Benedykta Czumy głosowało 44, za wyborem Andrzeja Gwiazdy głosowało 51, za wyborem Marka Kazimierza Kamińskiego głosowało 43 senatorów. Wymaganą bezwzględną liczbę głosów uzyskał Andrzej Gwiazda." (Oklaski)

Do spisu treści

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat dokonał wyboru tylko jednego członka Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej i podjął uchwałę następującej treści.

"Uchwała Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 maja 2007 r. w sprawie wyboru członka Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Art. 1. Senat Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie art. 15 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu wybiera Andrzeja Gwiazdę do składu Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Art. 2. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia."

Poproszę pana Andrzeja Gwiazdę. (Oklaski)

Ponieważ nie dokonano wyboru wymaganej liczby członków Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, przypominam, że zgodnie z art. 95 ust. 3 Regulaminu Senatu senatorom przysługuje prawo ponownego zgłaszania kandydatur w terminie siedmiu dni od daty głosowania.

Informuję, że wnioski w sprawie wyboru członka Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu można składać do marszałka Senatu od dnia dzisiejszego do dnia 17 maja 2007 r. do godziny 24.00.

Przypominam, że zgodnie z art. 93 w związku z art. 95 ust. 3 Regulaminu Senatu wniosek w sprawie wyboru może zgłosić grupa co najmniej siedmiu senatorów. Senator może udzielić poparcia jednemu kandydatowi.

Do spisu treści

Powracamy do rozpatrywania punktu pierwszego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji oraz niektórych innych ustaw.

Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Praw Człowieka i Praworządności, która ustosunkowała się do wniosków przedstawionych w toku debaty i przygotowała sprawozdanie w tej sprawie.

Przypominam, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie głos mogą zabrać jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.

Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę Komisji Praw Człowieka i Praworządności, senatora Aleksandra Bentkowskiego, i przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków. Proszę bardzo.

Do spisu treści

Senator Aleksander Bentkowski:

Panie Marszałku! Wysoki Senacie!

Komisja po posiedzeniu w dniu dzisiejszym akceptuje siedemnaście spośród dwudziestu dziewięciu zgłoszonych poprawek i wnioskuje o ich przyjęcie. Ale zasadniczy będzie wniosek pierwszy zgłoszony przez pana senatora Zientarskiego, bo jest to wniosek o odrzucenie ustawy. Ten wniosek musi być rozpatrywany jako pierwszy. Dopiero potem można przystąpić do rozpoznania pozostałych wniosków. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Maciej Płażyński:

Dziękuję bardzo.

Czy senatorowie wnioskodawcy chcą zabrać głos? Nie widzę zgłoszeń.

Do spisu treści

Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji oraz niektórych innych ustaw.

Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty przedstawiono następujące wnioski: senator wnioskodawca Piotr Zientarski przedstawił wniosek o odrzucenie ustawy, Komisja Praw Człowieka i Praworządności oraz senatorowie wnioskodawcy przedstawili wnioski o wprowadzenie poprawek do ustawy.

Informuję, że zgodnie z art. 54 ust. 1 Regulaminu Senatu w pierwszej kolejności zostanie przeprowadzone głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie ustawy, a następnie, w przypadku odrzucenia tego wniosku, nad przedstawionymi poprawkami według kolejności przepisów ustawy.

Przystępujemy do głosowania nad wnioskiem senatora Piotra Zientarskiego o odrzucenie ustawy o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji oraz niektórych innych ustaw.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem przedstawionego wniosku? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw", podnieść rękę.

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się", podnieść rękę.

Dziękuję.

Na 85 obecnych, 27 głosowało za, 54 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 1)

Wniosek został odrzucony.

Wobec odrzucenia wniosku o odrzucenie ustawy przystępujemy do głosowania nad przedstawionymi poprawkami.

Poprawka pierwsza zmierza do wyrażenia wprost, że czynności egzekucyjne wykonuje wyłącznie komornik.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za", podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw", podnieść rękę.

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Na 87 obecnych, 86 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 2)

Poprawka została przyjęta.

Nad poprawkami drugą i dwudziestą dziewiątą głosujemy łącznie.

Mają one na celu przyznanie komornikowi uprawnień do prowadzenia negocjacji w celu dobrowolnego spełnienia świadczenia pieniężnego. Za skuteczne negocjacje komornikowi będzie przysługiwało wynagrodzenie w wysokości 10% wartości spełnionego świadczenia, uiszczane po połowie przez dłużnika i wierzyciela.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za", podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Na 88 obecnych, 87 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 3)

Poprawki zostały przyjęte.

Poprawka trzecia zmierza do tego, aby nałożony na organy i instytucje obowiązek udzielania komornikowi niezbędnych informacji ograniczyć do informacji o dłużniku od dnia wszczęcia postępowania egzekucyjnego albo zabezpieczającego.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za", podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Na 85 obecnych, 34 głosowało za, 50 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 4)

Poprawka została odrzucona.

Poprawka czwarta ma charakter doprecyzowujący.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za", podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

86 obecnych, 86 za. (Głosowanie nr 5)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka piąta eliminuje przepis uniemożliwiający komornikowi odmówienie przyjęcia wniosku o podjęcie czynności egzekucyjnych.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za".

Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Na 86 obecnych, 32 głosowało za, 54 - przeciw. (Głosowanie nr 6)

Poprawka została odrzucona.

Poprawka szósta ma na celu zwolnienie z trzech obowiązków warunkujących powołanie na stanowisko komornika, to jest: odbycia aplikacji, złożenia egzaminu i pracy w charakterze asesora, osób posiadających stopień doktora nauk prawnych. W ustawie uchwalonej przez Sejm zwolnienie to obejmuje dopiero doktorów habilitowanych.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za", podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Na 87 obecnych, 86 głosowało za, 1 - przeciw. (Głosowanie nr 7)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka siódma zmienia przesłanki zwolnienia z wymogu odbycia aplikacji komorniczej w ten sposób, że zamiast wymogu wykonywania przez pięć lat pracy związanej z zastosowaniem lub tworzeniem prawa lub prowadzenia działalności gospodarczej obejmującej świadczenie pomocy prawnej, wprowadza wymóg pięcioletniej pracy u adwokata, radcy prawnego lub notariusza, polegającej na wykonywaniu wymagających wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związanych ze świadczeniem pomocy prawnej lub bezpośrednio związanych z czynnościami wykonywanymi przez notariusza.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za", podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Na 88 obecnych, 61 głosowało za, 5 - przeciw, 22 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 8)

Poprawka została przyjęta.

Poprawki ósma i jedenasta mają na celu przywrócenie obecnie obowiązujących przepisów warunkujących praktyczne wykonywanie przez komorników obowiązku lustracyjnego.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za", podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Na 88 obecnych, 81 głosowało za, 1 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 9)

Poprawki zostały przyjęte.

Poprawki dziewiąta i dziesiąta mają charakter doprecyzowujący.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za", podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

88 obecnych, 88 za. (Głosowanie nr 10)

Poprawki zostały przyjęte.

Przyjęcie poprawki dwunastej wyklucza głosowanie nad poprawką trzynastą.

Poprawka dwunasta eliminuje wprowadzoną zasadę, że jeżeli wyegzekwowane należności pieniężne zgromadzone zostały na oprocentowanym rachunku bankowym, dochody uzyskane z tego tytułu należą się wierzycielowi. Jednocześnie skraca z siedmiu do czterech dni termin, w ciągu którego komornik powinien bez konsekwencji finansowych przekazać uprawnionemu wyegzekwowane należności.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za", podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Na 86 obecnych, 58 głosowało za, 26 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 11)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka czternasta doprecyzowuje przepis.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za", podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Na 86 obecnych, 80 głosowało za, 4 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 12)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka piętnasta zmierza do tego, aby osoba ubiegająca się o wpis na listę aplikantów komorniczych, podobnie jak osoba ubiegająca się o powołanie na stanowisko komornika, była powiadomiona przed wpisem na listę o informacjach zebranych o niej przez policję.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za", podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Na 87 obecnych, 84 głosowało za, 2 - przeciw, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 13)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka szesnasta ma charakter językowy.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za", podnieść rękę.

Kto przeciw? Przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

88 obecnych, 88 za. (Głosowanie nr 14)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka siedemnasta koryguje odesłanie.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za", podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

86 obecnych, 86 za. (Głosowanie nr 15)

Poprawka została przyjęta.

Poprawki osiemnasta i dziewiętnasta znoszą zwolnienie Skarbu Państwa z obowiązku uiszczania zaliczki na pokrycie wydatków w sprawach egzekucji o zabezpieczenie niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za", podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się".

88 obecnych, 87 - za, 1 - przeciw. (Głosowanie nr 16)

Poprawki zostały przyjęte.

Przyjęcie poprawki dwudziestej wyklucza głosowanie nad poprawkami dwudziestą pierwszą i dwudziestą szóstą.

Poprawka dwudziesta zmierza do wprowadzenia takich samych zasad pobierania opłaty stosunkowej w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela, jakie obowiązują w przypadku skutecznego egzekwowania przez komornika należności pieniężnych, czyli proporcjonalnie do wysokości wyegzekwowanych kwot.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za", podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Na 88 obecnych, 31 głosowało za, 56 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 17)

Poprawka została odrzucona.

Poprawka dwudziesta pierwsza eliminuje przepis stanowiący o trybie pobierania opłat stosunkowych w przypadku umorzenia postępowania na wniosek wierzyciela oraz pozwala pobrać opłatę stosunkową od niewyegzekwowanej części świadczenia w przypadku umorzenia postępowania z innych przyczyn niż na wniosek wierzyciela.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za", podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Na 87 obecnych, 28 głosowało za, 57 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 18)

Poprawka została odrzucona.

Poprawki: dwudziesta druga i dwudziesta siódma znoszą zwolnienie Skarbu Państwa z obowiązku uiszczania opłaty stałej i stosunkowej w sprawach egzekucji o zabezpieczenie niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczych.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za", podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Na 88 obecnych, 25 głosowało za, 59 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 19)

Poprawki zostały odrzucone.

Poprawka dwudziesta trzecia zmierza do tego, aby podjęcie czynności egzekucyjnych lub zabezpieczenie roszczenia było związane z uiszczeniem przez wierzyciela opłaty stałej w wysokości 50 lub 100 zł w zależności od wartości egzekwowanego roszczenia.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za", podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Na 88 obecnych, 59 głosowało za, 25 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 20)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka dwudziesta czwarta zwiększa opłatę stosunkową z 10 do 11% wartości wyegzekwowanego świadczenia w przypadku skierowania egzekucji do wierzytelności z rachunku bankowego lub wynagrodzenia za pracę.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za", podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Na 88 obecnych, 29 głosowało za, 57 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 21)

Poprawka została odrzucona.

Poprawka dwudziesta piąta zmniejsza opłatę stosunkową z 10 do 8% wartości wyegzekwowanego świadczenia w przypadku skierowania egzekucji do wierzytelności z rachunku bankowego lub wynagrodzenia za pracę.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za", podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał od głosu? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Na 88 obecnych, 50 głosowało za, 37 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 22)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka dwudziesta szósta skraca z czternastu do siedmiu dni termin, w ciągu którego powinna zostać uiszczona opłata stosunkowa.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za", podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Na 87 obecnych, 84 głosowało za, 2 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 23)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka dwudziesta ósma wprowadza możliwość pobrania od dłużnika opłaty stałej w przypadku zabezpieczenia lub egzekucji świadczeń niepieniężnych.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za", podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Na 88 obecnych, 1 głosował za, 83 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 24)

Poprawka została odrzucona.

Do spisu treści

Przystępujemy do głosowania nad podjęciem uchwały w sprawie ustawy o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji oraz niektórych innych ustaw w całości, ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem projektu uchwały? Proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw" i podnieść rękę.

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.

Dziękuję.

Na 88 obecnych senatorów 59 głosowało za, 14 - przeciw, 15 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 25)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji oraz niektórych innych ustaw.

Do spisu treści

Powracamy do rozpatrywania punktu drugiego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o czasie pracy kierowców oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Przypominam, że debata nad rozpatrywaną ustawą została zakończona i obecnie możemy przystąpić do głosowania w sprawie tej ustawy.

Do spisu treści

Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o zmianie ustawy o czasie pracy kierowców oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Przypominam, że Komisja Rodziny i Polityki Społecznej oraz Komisja Gospodarki Narodowej przedstawiły jednobrzmiące projekty uchwał, w których wnoszą o przyjęcie tej ustawy bez poprawek.

Przystępujemy do głosowania nad przedstawionym przez komisje projektem uchwały.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem przedstawionego projektu uchwały? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw" i podniesienie ręki.

Kto się wstrzymał? Proszę nacisnąć przycisk "wstrzymuję się" i podnieść rękę.

Dziękuję.

Do spisu treści

Obecnych 88 senatorów, 86 głosowało za, 2 - przeciw. (Głosowanie nr 26)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o czasie pracy kierowców oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Do spisu treści

Powracamy do rozpatrywania punktu trzeciego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o rzemiośle.

(Senator Ryszard Bender: Panie Marszałku, można prosić o głos w tej materii?)

Proszę.

Do spisu treści

Senator Ryszard Bender:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Senatorskiego Klubu Narodowego proszę o dziesięć minut przerwy.

(Poruszenie na sali)

Chcemy się zastanowić nad tym dokumentem.

(Rozmowy na sali)

Wicemarszałek Maciej Płażyński:

Dziesięć minut wystarczy, Panie Senatorze?

(Senator Ryszard Bender: Dwanaście.)

(Wesołość na sali)

Dwanaście minut przerwy.

(Senator Ryszard Bender: Dziękuję za szczodrobliwość.)

(Przerwa w obradach od godziny 20 minut 52
do godziny 21 minut 04)

Wicemarszałek Maciej Płażyński:

Proszę o zajmowanie miejsc.

Powracamy do rozpatrywania punktu trzeciego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o rzemiośle.

Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej, która ustosunkowała się do wniosków przedstawionych w toku debaty i przygotowała sprawozdanie w tej sprawie.

Dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie głos mogą zabrać jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.

Proszę sprawozdawcę Komisji Gospodarki Narodowej senatora Marka Waszkowiaka o zabranie głosu i przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków.

Do spisu treści

Senator Marek Waszkowiak:

Panie Marszałku! Wysoki Senacie!

Komisja Gospodarki Narodowej przedstawia swoje sprawozdanie w druku nr 419Z.

Złożone zostały dwa wnioski: pana senatora Andrzejewskiego oraz mniejszości Komisji Gospodarki Narodowej o odrzucenie ustawy oraz o wprowadzenie dwudziestu sześciu poprawek, które zostały umieszczone w tym druku.

Komisja Gospodarki Narodowej spotkała się w przerwie obrad i przyjęła wniosek o odrzucenie ustawy. Dalszych wniosków nie rozpatrywała.

Dla ścisłości chciałbym państwa senatorów poinformować, że w druku na stronie 2, przy poprawce trzeciej, brakuje cyfry 4, wskazującej, że przyjęcie poprawek: trzeciej, siódmej, jedenastej, dwudziestej pierwszej, powoduje wykluczenie z głosowania poprawek: czwartej, szóstej, ósmej, dziewiątej, siedemnastej itd.

(Senator Czesław Ryszka: Jak brakuje, to...)

Po prostu jest to błąd drukarski, o tym chciałem państwa poinformować. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Maciej Płażyński:

Dziękuję.

Czy senatorowie wnioskodawcy lub senator sprawozdawca mniejszości komisji chcą zabrać głos? Nie widzę chętnych.

Do spisu treści

Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o zmianie ustawy o rzemiośle.

Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty przedstawiono następujące wnioski: mniejszość Komisji Gospodarki Narodowej oraz senator wnioskodawca przedstawili wnioski o odrzucenie ustawy, Komisja Gospodarki Narodowej oraz senatorowie wnioskodawcy przedstawili wniosek o wprowadzenie poprawek do ustawy.

Informuję, że w pierwszej kolejności zostanie przeprowadzone głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie ustawy, a następnie, w przypadku odrzucenia tego wniosku, nad przedstawionymi poprawkami według kolejności przepisów ustawy.

Przystępujemy do głosowania nad wnioskiem mniejszości Komisji Gospodarki Narodowej oraz senatora Piotra Łukasza Andrzejewskiego o odrzucenie ustawy o zmianie ustawy o rzemiośle.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem przedstawionego wniosku? Proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw" i podnieść rękę.

Kto się wstrzymał od głosu? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Do spisu treści

87 obecnych, 59 głosowało za, 18 - przeciw, 8 wstrzymało się od głosu, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 27)

(Oklaski)

Stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o rzemiośle.

Do spisu treści

Powracamy do rozpatrywania punktu czwartego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska oraz Komisji Gospodarki Narodowej, które ustosunkowały się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowały wspólne sprawozdanie w tej sprawie.

Przypominam, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie, zgodnie z art. 52 ust. 6 Regulaminu Senatu, mogą głos zabrać jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.

Proszę sprawozdawcę Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska oraz Komisji Gospodarki Narodowej senatora Marka Waszkowiaka o zabranie głosu i przedstawienie uzgodnionych wniosków.

Do spisu treści

Senator Marek Waszkowiak:

Panie Marszałku!

Komisja Gospodarki Narodowej oraz Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska zebrały się w przerwie i swoje sprawozdanie zamieściły w druku nr 430Z.

Oprócz poprawek, które poprzednio zgłosiła Komisja Gospodarki Narodowej, w czasie debaty dwie poprawki zostały zgłoszone przez senatora Chróścikowskiego. W trakcie prac nad ustawą Komisja Gospodarki Narodowej poparła dodatkowo, prócz swoich poprzednich, poprawkę drugą zgłoszoną przez senatora Chróścikowskiego oraz poprawkę trzecią zgłoszoną także przez senatora Chróścikowskiego.

Proszę o poparcie tej ustawy wraz z załączonymi, popartymi przez połączone komisje, poprawkami. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Maciej Płażyński:

Dziękuję bardzo.

Czy senator wnioskodawca Jerzy Chróścikowski chce zabrać głos?

(Senator Jerzy Chróścikowski: Dziękuję, wszystko już jest w zasadzie...)

Dziękuję bardzo.

Do spisu treści

Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty komisje oraz senator wnioskodawca przedstawili wnioski o wprowadzenie poprawek do ustawy.

Informuję, że za chwilę zostaną przeprowadzone kolejne głosowania nad przedstawionymi poprawkami według kolejności przepisów ustawy.

Przystępujemy do głosowania nad przedstawionymi poprawkami.

Przyjęcie poprawki pierwszej wyklucza głosowanie nad poprawkami drugą i trzecią.

Poprawka pierwsza skreśla z ustawy o podatku akcyzowym definicje biokomponentów i biopaliw polegające na odesłaniu do definicji tych określeń w ustawie o biokomponentach i biopaliwach ciekłych.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Na 87 obecnych 85 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 28)

Poprawka została odrzucona.

Poprawka druga doprecyzowuje definicję biopaliw ciekłych.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

87 obecnych, 87 za. (Głosowanie nr 29)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka trzecia, wobec zachowania w ustawie definicji biokomponentów i biopaliw, skreśla dookreślenia pojęcia "biokomponent".

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

88 obecnych, 88 za. (Głosowanie nr 30)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka piąta wyraźnie wskazuje, iż akcyzie będą podlegać wyłącznie biokomponenty oraz biopaliwa wykorzystywane do celów napędowych lub opałowych.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

87 obecnych, 86 głosowało za, 1 - przeciw. (Głosowanie nr 31)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka szósta ma charakter porządkujący.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto jest za? Przycisk "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Na 86 obecnych senatorów 85 było za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 32)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka siódma ma na celu uporządkowanie mechanizmu obliczania wysokości kary za sprzedaż biopaliw przeznaczonych na własny użytek wytwórcy oraz wytwarzania biopaliw ponad dopuszczalny limit.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Na 88 obecnych senatorów 88 było za. (Głosowanie nr 33)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka ósma doprecyzowuje przepisy pozwalające wypłacać rolnikom pomoc do upraw rzepaku.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Na 86 obecnych senatorów 84 było za, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 34)

Poprawka została przyjęta.

Poprawki dziewiąta i dziesiąta mają na celu wykluczenie techniki legislacyjnej dopuszczającej uzależnienie wejścia ustawy w życie od zdarzenia przyszłego, którego termin wystąpienia może budzić wątpliwości, od ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej. Jednocześnie poprawki dopuszczają niestosowanie niektórych przepisów ustawy do czasu notyfikacji pomocy publicznej przyznanej tymi przepisami.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Na 87 obecnych senatorów 87 było za. (Głosowanie nr 35)

Poprawki zostały przyjęte.

Do spisu treści

Przystępujemy do głosowania nad podjęciem uchwały w sprawie ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw w całości ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem uchwały? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Proszę nacisnąć przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Na 88 obecnych senatorów 65 było za, 23 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 36)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Do spisu treści

Powracamy do rozpatrywania punktu piątego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw.

Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Praw Człowieka i Praworządności, które ustosunkowały się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowały wspólne sprawozdanie w tej sprawie.

Przypominam, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta. Obecnie głos mogą zabrać jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.

Proszę sprawozdawcę Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Praw Człowieka i Praworządności, senatora Janusza Kubiaka, o przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków.

Proszę, Panie Senatorze.

Do spisu treści

Senator Janusz Kubiak:

Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!

Tak, podczas wspólnych obrad przedstawiono wnioski i zostało wprowadzonych osiemnaście poprawek. Wysoki Senat raczy poprzeć poprawki pierwszą, drugą, trzecią, czwartą, piątą, szóstą, siódmą, ósmą, dziewiątą, dziesiątą, jedenastą, dwunastą, trzynastą, czternastą, piętnastą, szesnastą, siedemnastą i osiemnastą. Jednocześnie wnoszę, aby nad poprawkami od czwartej do ósmej i od dziesiątej do siedemnastej głosować łącznie, jeżeli jest taka wola senatorów. Dziękuję.

(Głos z sali: Tak.)

Wicemarszałek Maciej Płażyński:

Czy senatorowie wnioskodawcy lub pozostały senator sprawozdawca chcą zabrać głos? Nie widzę zgłoszeń.

Przypominam, że senator Ryszard Ciecierski wycofał swój wniosek zawarty w pkcie 9 druku 420Z. Zgodnie z art. 52 ust. 7 Regulaminu Senatu, każdy senator może podtrzymać wycofany wniosek, przejmując uprawnienia dotychczasowego wnioskodawcy.

Czy ktoś z państwa chce podtrzymać wycofany wniosek? Nie widzę.

Czy jest sprzeciw wobec propozycji łącznego głosowania nad poprawkami od czwartej do ósmej i od dziesiątej do siedemnastej?

(Głosy z sali: Nie ma.)

Nie ma sprzeciwu wobec tego wniosku.

Do spisu treści

Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw.

Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty komisje oraz senatorowie wnioskodawcy przedstawili wnioski wprowadzenia poprawek do ustawy.

Informuję, że za chwilę zostaną przeprowadzone kolejne głosowania nad przedstawionymi poprawkami według kolejności przepisów ustawy.

Przystępujemy do głosowania nad przedstawionymi poprawkami.

Poprawki pierwsza i druga zmierzają do wprowadzenia nowego rodzaju wizy pobytowej wydanej w celu udziału w programie wymiany kulturalnej lub edukacyjnej albo w programie pomocy humanitarnej lub programie wakacyjnej pracy studentów, przy czym wiza ta może być wydana zarówno jako krótkoterminowa, jak i długoterminowa.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Na 86 obecnych senatorów 86 było za. (Głosowanie nr 37)

Poprawki zostały przyjęte.

Poprawka trzecia zmierza z jednej strony do rezygnacji z unormowania, zgodnie z którym cudzoziemcowi, który przybywa lub przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w celu podjęcia lub kontynuacji stacjonarnych studiów wyższych lub stacjonarnych studiów doktoranckich, odmawia się udzielenia kolejnego zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony z tego tytułu, jeżeli wykonywał pracę niezgodną z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy lub wykonywał działalność gospodarczą niezgodną z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, z drugiej zaś - do utrzymania regulacji uchwalonej przez Sejm, w myśl której cudzoziemcowi temu odmawia się udzielenia tego zezwolenia, gdy nie zaliczył roku studiów i nie uzyskał warunkowego wpisu na następny rok lub semestr studiów.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się".

Na 86 obecnych senatorów 85 było za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 38)

Poprawka została przyjęta.

Nad poprawkami od czwartej do ósmej głosujemy łącznie. Odczytać je po kolei, tak? Odczytujemy? Nie będą mieli państwo pretensji, że nie będę odczytywał wszystkich poprawek, nad którymi będziemy głosowali blokiem?

(Głos z sali: Nie.)

Dobrze.

W takim razie głosujemy nad poprawkami od czwartej do ósmej.

(Głos z sali: I od dziesiątej do siedemnastej, razem, blokiem.)

Tak, i od dziesiątej do siedemnastej. Zatem nad poprawkami od czwartej do ósmej i od dziesiątej do siedemnastej głosujemy łącznie.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Na 87 obecnych senatorów 87 było za. (Głosowanie nr 39)

Poprawki zostały przyjęte.

Poprawka osiemnasta zmierza do wprowadzenia w ustawie regulacji prawnej umożliwiającej zalegalizowanie pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej cudzoziemców przebywających na tym terytorium co najmniej od dnia 1 stycznia 1997 r., którzy nie skorzystali z unormowań abolicyjnych wprowadzanych w 2003 r. i spełniają inne wymagania określone w dodawanym artykule.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw" i podniesienie ręki.

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Na 87 obecnych senatorów 86 było za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 40)

Poprawka została przyjęta.

Do spisu treści

Przystępujemy do głosowania nad podjęciem uchwały w sprawie ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw w całości ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za podjęciem uchwały? Proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw" i podnieść rękę.

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Na 87 obecnych senatorów 87 było za. (Głosowanie nr 41)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw.

Do spisu treści

Powracamy do rozpatrywania punktu szóstego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Przypominam, że debata nad rozpatrywaną ustawą została zakończona i możemy przystąpić do głosowania w sprawie tej ustawy.

Do spisu treści

Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Komisja Obrony Narodowej przedstawiła projekt uchwały, w którym wnosi o wprowadzenie poprawek do ustawy, druk senacki nr 416A.

Zgodnie z art. 54 ust. 1 Regulaminu Senatu za chwilę przeprowadzimy kolejne głosowania nad przedstawionymi poprawki, a następnie nad podjęciem uchwały w całości ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Przystępujemy do głosowania nad przedstawionymi przez komisję poprawkami.

Poprawka pierwsza ma charakter redakcyjny.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw" i podniesienie ręki.

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Na 87 obecnych senatorów 86 było za, 1 - przeciw. (Głosowanie nr 42)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka druga poszerza zakres zadań dowódcy wojsk specjalnych o obowiązek szkolenia podległych mu jednostek wojskowych.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw" i podnieść rękę.

Kto się wstrzymał? Proszę nacisnąć przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Na 85 obecnych senatorów 85 było za. (Głosowanie nr 43)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka trzecia doprecyzowuje przepis, odsyłając do ustawy, która reguluje zagadnienia dotyczące Rady SAR.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw" i podnieść rękę.

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Na 86 obecnych senatorów 86 było za. (Głosowanie nr 44)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka czwarta ma charakter redakcyjny.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw" i podnieść rękę.

Kto się wstrzymał? Proszę nacisnąć przycisk "wstrzymuję się.

Dziękuję.

Na 83 obecnych senatorów 82 było za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 45)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka piąta ma charakter stylistyczny.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę,

Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Proszę nacisnąć przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Na 87 obecnych senatorów 86 było za, 1 - przeciw. (Głosowanie nr 46)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka szósta określa uprawnienia dowódcy operacyjnego Sił Zbrojnych oraz szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych do wyznaczania żołnierzy zawodowych na określone stanowiska i zwalniania ich z tych stanowisk.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Proszę nacisnąć przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Na 87 obecnych senatorów 87 było za. (Głosowanie nr 47)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka siódma przesuwa na dzień 1 lipca 2008 r. czas wejścia w życie niektórych przepisów ustawy dotyczących zadań dowódcy operacyjnego Sił Zbrojnych w zakresie ochrony granicy państwowej w przestrzeni powietrznej.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Proszę nacisnąć przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Na 87 obecnych senatorów 87 było za. (Głosowanie nr 48)

Do spisu treści

Przystępujemy do głosowania nad podjęciem uchwały w sprawie ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie niektórych innych ustaw w całości ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem uchwały? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw" i podnieść rękę.

Kto się wstrzymał? Proszę nacisnąć przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Na 87 obecnych senatorów 87 było za. (Głosowanie nr 49)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Do spisu treści

Powracamy do rozpatrywania punktu siódmego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów i ustawy o państwowym zasobie kadrowym i wysokich stanowiskach państwowych.

Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej, która ustosunkowała się do przedstawionych wniosków.

Debata nad rozpatrywaną ustawą została zakończona. Głos mogą zabrać sprawozdawcy i wnioskodawcy.

Proszę sprawozdawcę Komisji Gospodarki Narodowej, senatora Tadeusza Maćkałę, o przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków.

Do spisu treści

Senator Tadeusz Maćkała:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

W trakcie debaty nad ustawą o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów i ustawy o państwowym zasobie kadrowym i wysokich stanowiskach państwowych senator Marek Rocki złożył wniosek o odrzucenie w całości projektu ustawy. Komisja na swoim posiedzeniu rozpatrzyła ten wniosek negatywnie i równocześnie uchwaliła wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Wicemarszałek Maciej Płażyński:

Czy senator wnioskodawca Marek Rocki chce zabrać głos?

(Senator Marek Rocki: Nie, dziękuję.)

Nie. Dobrze.

Do spisu treści

Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów i ustawy o państwowym zasobie kadrowym i wysokich stanowiskach państwowych.

Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty przedstawiono następujące wnioski. Senator Marek Rocki przedstawił wniosek o odrzucenie ustawy, a Komisja Gospodarki Narodowej przedstawiła wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Informuję, że w pierwszej kolejności zostanie przeprowadzone głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie ustawy, a następnie w przypadku odrzucenia tego wniosku nad wnioskiem o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Przystępujemy do głosowania nad wnioskiem senatora Marka Rockiego o odrzucenie ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów i ustawy o państwowym zasobie kadrowym i wysokich stanowiskach państwowych.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem przedstawionego wniosku? Proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw" i podnieść rękę.

Kto się wstrzymał? Proszę nacisnąć przycisk "wstrzymuję się" i podnieść rękę.

Dziękuję.

Na 86 obecnych senatorów 29 było za, 55 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 50)

Wniosek został odrzucony.

Do spisu treści

Wobec odrzucenia wniosku o odrzucenie ustawy przystępujemy do głosowania nad wnioskiem Komisji Gospodarki Narodowej o przyjęcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów i ustawy o państwowym zasobie kadrowym i wysokich stanowiskach państwowych bez poprawek.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem przedstawionego wniosku? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Na 87 obecnych senatorów 56 było za, 28 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 51)

Stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów i ustawy o państwowym zasobie kadrowym i wysokich stanowiskach państwowych.

Do spisu treści

Powracamy do rozpatrywania punktu ósmego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o podatku rolnym.

Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Rodziny i Polityki Społecznej oraz Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska, które ustosunkowały się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowały wspólne sprawozdanie.

Dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta. Głos może zabrać sprawozdawca i wnioskodawcy.

Proszę sprawozdawcę Komisji Rodziny i Polityki Społecznej oraz Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska, senatora Antoniego Szymańskiego, o zabranie głosu.

Do spisu treści

Senator Antoni Szymański:

Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!

Połączone komisje, Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska oraz Komisja Rodziny i Polityki Społecznej, rekomendują państwu poprawki drugą, czwartą i piątą, nie rekomendują poprawki pierwszej, zaś poprawka trzecia została wycofana. Dziękuję.

Wicemarszałek Maciej Płażyński:

Dziękuję.

Czy senator wnioskodawca lub pozostały senator sprawozdawca chcą zabrać głos? Nie ma chętnych.

Przypominam, że senator Antoni Szymański wycofał swój wniosek, pkt 3 druku 418Z.

Czy ktoś z państwa senatorów chce podtrzymać wycofany wniosek? Nie widzę zgłoszeń.

Do spisu treści

Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o podatku rolnym.

Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty zostały przedstawione wnioski o wprowadzenie poprawek do ustawy.

Za chwilę zostaną przeprowadzone kolejne głosowania nad przedstawionymi poprawkami według kolejności przepisów ustawy.

Przystępujemy do głosowania nad przedstawionymi poprawkami.

Poprawka pierwsza dodaje do ustawy o świadczeniach rodzinnych definicję pojęcia "nieznany ojciec dziecka", wskazując, że pojęcie to oznacza ojca dziecka, które zostało poczęte w wyniku czynu zabronionego i nie ma możliwości ustalenia ojcostwa.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Proszę nacisnąć przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Na 85 obecnych senatorów 6 było za, 76 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 52)

Poprawka została odrzucona.

Poprawka druga zmienia zasady przyznawania prawa do zasiłku rodzinnego przy przekroczeniu kryterium dochodowego w ten sposób, że dochód brany pod uwagę przeliczany będzie na osobę w rodzinie. Dotychczas przepis stanowił o dochodzie rodziny.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Proszę nacisnąć przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Na 85 obecnych senatorów 84 było za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 53)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka czwarta wydłuża z trzech do dwunastu miesięcy od dnia narodzin dziecka termin, w którym należy złożyć wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Proszę nacisnąć przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Na 82 obecnych senatorów 80 było za, 1 - przeciw, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 54)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka piąta wprowadza w miejsce fakultatywności obligatoryjność przekazywania należnego świadczenia rodzinnego w całości lub części w formie rzeczowej osobie uprawnionej lub jej przedstawicielowi, którzy marnotrawią wypłacane świadczenia rodzinne lub wydatkują je niezgodnie z przeznaczeniem.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za? Proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Na 82 obecnych senatorów 82 było za. (Głosowanie nr 55)

Poprawka została przyjęta.

Do spisu treści

Przystępujemy do głosowania nad podjęciem uchwały w sprawie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o podatku rolnym w całości, ze zmianami wynikającym z przyjętych poprawek.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem uchwały? Proszę nacisną przycisk "za" i podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał od głosu? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Obecnych 82 senatorów, 82 głosowało za. (Głosowanie nr 56)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o podatku rolnym.

Do spisu treści

Powracamy do rozpatrywania punktu dziewiątego porządku obrad: drugie czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy.

Przypominam, że Senat po przeprowadzeniu drugiego czytania projektu ustawy skierował projekt do Komisji Ustawodawczej oraz do Komisji Rodziny i Polityki Społecznej i zobowiązał te komisje do przedstawienia jeszcze na obecnym posiedzeniu Senatu dodatkowego sprawozdania. Komisje w przerwie w obradach na wspólnym posiedzeniu ustosunkowały się do zgłoszonych w toku debaty wniosków i przedstawiły sprawozdanie.

Do spisu treści

Wobec przygotowania przez połączone komisje dodatkowo sprawozdania Senat może przystąpić do trzeciego czytania projektu ustawy.

Przystępujemy więc do trzeciego czytania projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy.

Przypominam, że trzecie czytanie projektu ustawy obejmuje: przedstawienie Senatowi dodatkowego sprawozdania komisji o projekcie ustawy i głosowanie.

Proszę sprawozdawcę Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Rodziny i Polityki Społecznej senator Ewę Tomaszewską o zabranie głosu i przedstawienie dodatkowego sprawozdania komisji.

Do spisu treści

Senator Ewa Tomaszewska:

Dziękuję bardzo.

Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!

Poprawki, trzy poprawki zgłoszone przeze mnie, stanowią właściwie opis jednej zmiany merytorycznej, czyli przyznania trzech dni wolnego z tytułu ubezpieczenia chorobowego i macierzyńskiego ojcu w związku z urodzeniem się dziecka. Poprawki zostały przyjęte: 6 senatorów głosowało za, nikt nie głosował przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. Komisja zgłasza propozycję, by poprawki przegłosować łącznie. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Maciej Płażyński:

Dziękuję.

(Senator Ewa Tomaszewska: To znaczy obie komisje zgłaszają.)

Przypominam, że zgodnie z art. 52 ust. 6, w związku z art. 82 ust. 2 Regulaminu Senatu, teraz głos mogą zabrać sprawozdawcy i wnioskodawcy.

Czy pani senator Ewa Tomaszewska, chce zabrać głos jako senator wnioskodawca?

(Senator Ewa Tomaszewska: Już wszystko powiedziałam.)

Dziękuję.

Zgodnie z art. 82 ust. 3 Regulaminu Senatu przed przystąpieniem do głosowania senatorowie mogą zgłaszać trwające nie dłużej niż minutę zapytania do sprawozdawców w związku z przedstawionym dodatkowym sprawozdaniem.

Czy ktoś z państwa senatorów chciałby zgłosić pytanie? Nie widzę chętnych.

Do spisu treści

Przystępujemy do głosowania w sprawie projektu ustawy o zmiany ustawy - Kodeks pracy.

Za chwilę przeprowadzimy głosowania nad przedstawionymi poprawkami, a następnie nad przyjęciem projektu w całości w brzmieniu zaproponowanym przez komisje, ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Przystępujemy do głosowania nad przedstawionymi poprawkami. Poprawki te należy przegłosować łącznie.

Poprawki pierwsza, druga i trzecia wprowadzają do systemu prawa urlop ojcowski w wymiarze trzech dni. W myśl poprawek za czas tego urlopu będzie przysługiwał zasiłek ojcowski w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto z państwa jest za? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Przycisk "przeciw".

Kto się wstrzymał? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Obecnych 82 senatorów, 58 głosowało za, 22 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 57)

Poprawki zostały przyjęte.

Informuję, że wszystkie wnioski zgłoszone w trakcie dyskusji zostały podane pod głosowanie.

Do spisu treści

Przystępujemy do głosowania nad przyjęciem projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy w całości w brzmieniu proponowanym przez komisje, ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek, oraz nad projektem uchwały w sprawie wniesienia do Sejmu tego projektu ustawy.

Przypominam, że komisje proponują, aby Senat upoważnił senator Ewę Tomaszewską do reprezentowania stanowiska Senatu w dalszych pracach nad projektem tej ustawy.

Proszę nacisnąć przycisk obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem projektu ustawy oraz projektu uchwały? Proszę nacisnąć przycisk "za" i podnieść rękę.

Kto jest przeciw? Proszę nacisnąć przycisk "przeciw" i podnieść rękę.

Kto się wstrzymał od głosu? Przycisk "wstrzymuję się".

Dziękuję.

Obecnych 82 senatorów, 67 głosowało za, 15 wstrzymało się od głosu. (Wicemarszałek przeczytał omyłkowo: 15 głosowało przeciw) (Głosowanie nr 58)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy i podjął uchwałę w sprawie wniesienia do Sejmu tego projektu ustawy.

Jednocześnie informuję, że Senat upoważnił senator Ewę Tomaszewską do reprezentowania stanowiska Senatu w dalszych pracach nad tym projektem.

Informuję, że porządek obrad trzydziestego trzeciego posiedzenia Senatu został wyczerpany.

Przystępujemy do oświadczeń senatorów poza porządkiem obrad.

(Rozmowy na sali)

(Głos z sali: Najpierw Mirosława Nykiel.)

Tak, tak, tylko niech się trochę uspokoją.

(Rozmowy na sali)

Proszę bardzo, pani senator Nykiel.

Do spisu treści

Senator Mirosława Nykiel:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

(Rozmowy na sali)

(Wicemarszałek Maciej Płażyński: Proszę o ciszę.)

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Senatorowie Platformy Obywatelskiej Rzeczypospolitej Polskiej protestują przeciwko wypowiedziom członka Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, pana Andrzeja Gwiazdy, który zasugerował, że marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, ogłaszając strajk w Stoczni Gdańskiej w 1980 r., był inspirowany przez służby bezpieczeństwa.

(Wicemarszałek Maciej Płażyński: Pani Senator, niestety...)

(Rozmowy na sali)

(Głos z sali: Nie wolno, nie można, zresztą tego nie powiedział.)

(Głos z sali: Ciszej!)

Dla senatorów RP...

(Wicemarszałek Maciej Płażyński: Proszę...)

...niezależnie od przynależności partyjnej, Bogdan Borusewicz i ogłoszony przez niego strajk to były...

(Wicemarszałek Maciej Płażyński: Pani Senator...)

...i są symbole odwagi, początek drogi do wolności i demokracji.

(Wicemarszałek Maciej Płażyński: Łamie pani regulamin, Pani Senator.)

W związku z tym wyrażamy ubolewanie, iż z trybuny senackiej wypowiedziano pod adresem marszałka Bogdana Borusewicza oskarżenia...

(Głos z sali: Panie Marszałku, nie wolno...)

(Wicemarszałek Maciej Płażyński: Ja wiem o tym, ale pani senator nie chce przyjąć do wiadomości, że łamie regulamin.)

...które naszym zdaniem są nieprawdziwe...

(Wicemarszałek Maciej Płażyński: Proszę nie wygłaszać tego oświadczenia.)

...i uwłaczają godności marszałka Senatu RP i wielkiemu ruchowi "Solidarności". Podpisali senatorowie Platformy Obywatelskiej. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

(Rozmowy na sali)

Wicemarszałek Maciej Płażyński:

Pani Senator, muszę panią upomnieć, ponieważ nie ma możliwości wygłaszania oświadczenia dotyczącego punktu, który był w porządku obrad. W związku z tym...

(Senator Stefan Niesiołowski: To nie dotyczyło punktu, ale zachowania Gwiazdy...)

...pani wyszła poza regulamin.

(Senator Stefan Niesiołowski: ...chamstwa Gwiazdy.)

Pani senator Rafalska, proszę bardzo.

(Rozmowy na sali)

Do spisu treści

Senator Elżbieta Rafalska:

Panie Marszałku!

Swoje oświadczenie kieruję do ministra budownictwa, pana Andrzeja Aumillera.

Proszę ministra o pomoc i wyjaśnienie trudnej sytuacji finansowo-kadrowej organów nadzoru budowlanego województwa lubuskiego.

(Rozmowy na sali)

Najpierw koledzy z Platformy Obywatelskiej składają nieproceduralne oświadczenie, a teraz przeszkadzają w wygłoszeniu mojego oświadczenia, które jest zgodne z procedurą, więc bardzo proszę kolegów o to, żeby mi nie przeszkadzali.

A więc moje oświadczenie...

(Senator Mirosława Nykiel: Słusznie, ważne są procedury, nie człowiek.)

Nie, człowiek jest oczywiście ważny, ale proszę o uszanowanie faktu, że ja też wygłaszam w tej chwili oświadczenie.

Ono dotyczy sytuacji finansowo-kadrowej organów nadzoru budowlanego województwa lubuskiego.

Otóż przeprowadzona analiza budżetów tych organów - mówię o szczeblach wojewódzkim i powiatowym - od roku 1999 wskazuje na ewidentne niedofinansowanie tych służb. Porównanie sytuacji w województwach zbliżonych pod względem liczby wydawanych decyzji, zatrudnienia, jak również powierzchni i liczby powiatów, to jest województwa lubuskiego, gdzie jest czternaście powiatów, województwa opolskiego, gdzie jest dwanaście powiatów, i województwa świętokrzyskiego, gdzie jest identyczna jak w lubuskim liczba powiatów, czyli czternaście, świadczy o nierównym traktowaniu i stworzeniu różnych warunków wykonywania zadań przez te jednostki. Ta sytuacja nie gwarantuje należytego poszanowania przepisów prawa budowlanego, a obywatelom nie daje poczucia przyjaznej administracji.

Przyznawane środki nie zapewniają pełnej realizacji zadań nałożonych przepisami ustawy - Prawo budowlane, która ciągle zmieniając się, powoduje zwiększenie zakresu obowiązków. Województwo lubuskie corocznie dysponuje najniższym budżetem i najniższym zatrudnieniem w skali całego kraju. W załączniku dla przykładu podaję dotacje na jeden powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego w trzech porównywalnych województwach, a więc województwach lubuskim, opolskim i świętokrzyskim, wydatki bieżące wojewódzkich inspektoratów nadzoru budowlanego w tych trzech województwach oraz zatrudnienie w wojewódzkich inspektoratach nadzoru budowlanego w tych trzech porównywalnych województwach.

Stan ten nie zapewnia skuteczności, rzetelności oraz terminowości wykonywania zadań i uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie jednostek nadzoru budowlanego, a także nie może w wystarczającym stopniu poprawić bezpieczeństwa wykonywania robót budowlanych i użytkowania obiektów budowlanych.

Sukcesywne wystąpienia o zwiększenie środków na działalność organów nadzoru budowlanego nie przynosiły oczekiwanych rezultatów, a wspomniane uwarunkowania wpływają na skuteczność działania i publiczną ocenę tych organów. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Maciej Płażyński:

Dziękuję bardzo.

Pani senator Ewa Tomaszewska.

Do spisu treści

Senator Ewa Tomaszewska:

Panie Marszałku! Wysoki Senacie!

Szkoda, że tak niewielu senatorów już zostało.

Chciałabym poinformować, że w dniach 11-13 maja w Warszawie odbędzie się IV Światowy Kongres Rodzin. Historia kongresów jest taka, że najpierw, w 1997 r. odbył się kongres w Pradze, w 1999 r. - w Genewie, w 2004 r. - w Meksyku. Kongres będzie się zajmował problemami rozwoju rodziny, problemami socjalnymi, edukacyjnymi, zdrowotnymi. Jest to wielkie wydarzenie. Będzie około trzech tysięcy osób z całego świata. Temu kongresowi będzie towarzyszyć organizowana przez nasz parlament konferencja, rozpoczynająca się w sobotę o godzinie 9.00, na którą zapraszamy przedstawicieli parlamentów innych krajów, przybyłych na kongres. Konferencja będzie poświęcona rozwojowi rodziny i działaniom legislacyjnym związanym z jej potrzebami, ze wspieraniem rozwoju rodzin. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Maciej Płażyński:

Dziękuję bardzo.

Komunikaty są?

(Senator Piotr Andrzejewski: Jeszcze sprawa formalna.)

Proszę bardzo.

Do spisu treści

Senator Piotr Andrzejewski:

Panie Marszałku! Wysoki Senacie!

Ponieważ złożone oświadczenie odnoszące się do zastrzeżeń dotyczących odpowiedzi wybranego Andrzeja Gwiazdy na pytanie jednego z senatorów, marszałka Senatu, i wymiany zdań nie mieści się w uprawnionych oświadczeniach, wnoszę o wykreślenie tego oświadczenia z protokołu albo przekazanie go do protokołu następnego posiedzenia. Panią senator proszę o powtórzenie go. Oświadczenia, jak mówi art. 49, nie mogą bowiem dotyczyć spraw będących przedmiotem porządku obrad bieżącego posiedzenia Senatu. Tak że prosiłbym, żeby przesunąć ewentualnie całą tę kwestię. Być może będzie to jeszcze wymagało analizy stenogramu. Sprawa na pewno będzie miała jakieś dla nas znaczenie i będziemy ją oceniać sine ira et studio, już nie na bieżąco i nie na gorąco. Nie może ona jednak być przedmiotem dzisiejszego posiedzenia. Dziękuję.

(Senator Mirosława Nykiel: Bardzo dziękuję.)

(Rozmowy na sali)

Oczywiście jest wniosek o wykreślenie, bo nie powiedziałem...

(Senator Antoni Szymański: Nie było to wyraźnie...)

Pan senator Szymański i pani senator Tomaszewska prosili mnie jeszcze, żeby uzupełnić, że w związku z tym wnoszę, żeby wykreślić je z protokołu. A panią senator proszę o ewentualnie powtórzenie go na następnym posiedzeniu, już zgodnie z regulaminem, jeżeli oczywiście po analizie będzie pani je podtrzymywała.

(Senator Mirosława Nykiel: Dziękuję bardzo.)

Wicemarszałek Maciej Płażyński:

Szanowni Państwo, zgodnie z art. 46 pkt 4 oświadczenie to zostanie wykreślone z protokołu jako niezgodne z regulaminem.

To, co pani senator zrobi na następnym posiedzeniu, oczywiście zależy od decyzji pani senator.

(Senator Mirosława Nykiel: Bardzo dziękuję, Panie Marszałku, również za to upomnienie.)

(Senator Mieczysław Szyszka: Pani Rafalska chciałaby wygłosić jeszcze jedno oświadczenie.)

Pani senator Rafalska, proszę bardzo.

Do spisu treści

Senator Elżbieta Rafalska:

Panie Marszałku, jedno krótkie oświadczenie, które chciałabym skierować do pana ministra zdrowia. Jest ono związane z niezwykle trudną, dramatyczną sytuacją finansową szpitala wojewódzkiego w Gorzowie.

Jest to jeden z najbardziej zadłużonych szpitali w Polsce, z długami sięgającymi 300 milionów zł. Otóż w tym miesiącu zajęcie komornicze dotyczyłoby całej kwoty wynikającej z kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. W tej sytuacji byłyby zagrożone wypłaty dla pracowników tego szpitala, co nie jest bez znaczenia w sytuacji, w której lekarze szykują się do ogólnokrajowej akcji protestacyjnej. Myślę, że jest to niezwykle cenna informacja. O tej sytuacji powinien wiedzieć minister zdrowia. Myślę, że jest to również ważna informacja dla MSWiA. Liczę na to, że w tej sytuacji do tego szpitala wojewódzkiego będą skierowane jakieś nadzwyczajne środki.

Do spisu treści

Wicemarszałek Maciej Płażyński:

Informuję, że protokół trzydziestego trzeciego posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej szóstej kadencji zostanie udostępniony senatorom w terminie trzydziestu dni po posiedzeniu Senatu w Biurze Prac Senackich, pokój nr 255.

Zamykam trzydzieste trzecie posiedzenie Senatu Rzeczypospolitej Polskiej szóstej kadencji.

(Wicemarszałek trzykrotnie uderza laską marszałkowską)

Dziękuję bardzo.

(Koniec posiedzenia o godzinie 21 minut 46)


33. posiedzenie Senatu RP, spis treści , poprzednia część stenogramu , następna część stenogramu