Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Z prac komisji senackich

3 listopada 2006 r.

Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Gospodarki Narodowej. W pierwszym punkcie porządku dziennego rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym.

Przyjęcie nowelizacji, będącej projektem rządowym, rekomendował senatorom podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu Piotr Stomma, któremu towarzyszył dyrektor Departamentu Dróg i Transportu Drogowego w tym resorcie Maciej Wroński. Zapoznano się także ze szczegółowymi uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Sejmowa nowelizacja wprowadza do polskiego systemu prawnego rozwiązania zaproponowane w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady z 15 lipca 2003 r., regulującej kwestie kwalifikacji i zasad przeprowadzania okresowego szkolenia kierowców określonych pojazdów drogowych do przewozu rzeczy i osób. Regulacja dotyczy wykonywania zarówno transportu międzynarodowego, jak i krajowego.

W dyskusji wnioski dotyczące wprowadzenia poprawek do rozpatrywanej ustawy zgłosili senatorowie: Marek Waszkowiak, Andrzej Łuczycki i Bogdan Lisiecki.

W kolejnych głosowaniach Komisja Gospodarki Narodowej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 18 poprawek do ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wyznaczono senatora B. Lisieckiego. Zgłoszono także jeden wniosek mniejszości, którego sprawozdawcą będzie senator Andrzej Owczarek.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrywano ustawę o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

Senatorowie wysłuchali informacji przedstawionej przez podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Tomasza Nowakowskiego. Zapoznali się również z opinią senackiego biura legislacyjnego. W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Finansów oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zaproszeni zostali przedstawiciele środowisk samorządowych: Konwentu Marszałków RP i Związku Gmin Wiejskich RP.

W dyskusji pojawiły się opinie, że rozwiązania przyjęte w ustawie mogą prowadzić do utraty autonomii samorządu wojewódzkiego. Zdaniem części dyskutantów szeroka funkcja nadzorcza wojewody, zawarta w art. 8, może naruszać autonomię samorządu w ważnym dla niego obszarze, jakim jest rozwój regionalny. Dyskusję wywołał także art. 7. Wątpliwości wywołał również sposób podziału środków na poszczególne priorytety, szczególnie w wypadku regionalnych programów operacyjnych.

Pod głosowanie poddano wnioski zgłoszone przez senatorów Marka Waszkowiaka i Andrzeja Owczarka. Poparcie komisji uzyskały 3 poprawki, przede wszystkim o charakterze legislacyjnym, porządkującym. Wniosek senatora A. Owczarka o skreślenie art. 7 i 8 zostanie zgłoszony jako wniosek mniejszości.

Na sprawozdawcę stanowiska Komisji Gospodarki Narodowej w sprawie ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju wyznaczono senatora Mariana Miłka.

Kolejnym rozpatrywanym aktem prawnym była ustawa o ratyfikacji Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych, podpisanej w Londynie dnia 20 lipca 2006 r.

Rozwiązania przyjęte w przedmiotowej konwencji omówił i uzasadnił wiceminister finansów Jarosław Neneman. Pozytywną opinię o niej przedstawiło senackie biuro legislacyjne.

Rozpatrywana ustawa ma na celu ratyfikację konwencji regulującej materię określoną w tytule. Potrzeba wprowadzenia tej regulacji, dostosowanej do współczesnych realiów, związana jest z coraz bardziej zacieśniającą się współpracą gospodarczo-polityczną między Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej a Polską, jak również zwiększającą się liczbą obywateli polskich pracujących w tych krajach.

W głosowaniu senatorowie postanowili jednomyślnie, na wniosek senatora M. Waszkowiaka, zarekomendować Izbie przyjęcie ustawy bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wyznaczono senatora Jarosława Laseckiego.

Następnie przystąpiono do rozpatrywania ustawy o ratyfikacji Konwencji Rady Europy o praniu, ujawnianiu, zajmowaniu i konfiskacie dochodów pochodzących z przestępstwa oraz o finansowaniu terroryzmu, sporządzonej w Warszawie dnia 16 maja 2005 r.

Na temat rozwiązań zawartych w przedmiotowej konwencji wypowiadała się wicedyrektor Departamentu Informacji Finansowej w Ministerstwie Finansów Ewa Kloc-Lipka. Pozytywną opinię przedstawiło senackie biuro legislacyjne.

W głosowaniu Komisja Gospodarki Narodowej postanowiła jednomyślnie o zarekomendowaniu Senatowi przyjęcia bez poprawek rozpatrywanej ustawy ratyfikacyjnej. Jak ustalono, sprawozdanie podczas posiedzenia plenarnego Izby złoży senator Bogdan Lisiecki.

W piątym punkcie porządku dziennego senatorowie rozpatrywali ustawę o opłacie skarbowej.

Przepisy ustawy, będącej projektem rządowym, rekomendował senatorom wiceminister finansów J. Neneman. W dyskusji głos zabierał także dyrektor Departamentu Podatków i Opłat Lokalnych w tym resorcie Grzegorz Nowecki. Senackie biuro legislacyjne stwierdziło, że ustawa nie budzi wątpliwości o charakterze legislacyjnym.

Rozpatrywana regulacja uchyla dotychczasową ustawę o opłacie skarbowej i na nowo określa przedmiot, stawki i zwolnienia od opłaty skarbowej. Zakłada ograniczenie przedmiotu opłaty skarbowej wyłącznie do czynności wykonywanych przez organy administracji publicznej oraz zapewnienie ekwiwalentności tej opłaty. Przewiduje zniesienie obowiązku zapłaty opłaty skarbowej od podań i załączników od podań, weksli oraz dokumentów zawierających oświadczenie woli poręczyciela.

Podczas dyskusji propozycję wprowadzenia poprawek do omawianej ustawy zgłosił senator M. Waszkowiak. W głosowaniu komisja poparła przedstawione wnioski i postanowiła zarekomendować Senatowi wprowadzenie 5 zmian do ustawy o opłacie skarbowej. Poparcia komisji nie uzyskały wnioski senatora Adama Bieli dotyczące art. 2 i zmierzające do rozszerzenia katalogu zwolnień z opłaty skarbowej.

Na sprawozdawcę stanowiska komisji w sprawie ustawy o opłacie skarbowej wybrano senatora Bogdana Lisieckiego.

Podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej rozpatrywano także ustawę o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Na temat ustawy wypowiadał się wiceminister finansów J. Neneman. Swoje uwagi zawierające propozycje poprawek zgłosiło senackie biuro legislacyjne.

Rozpatrywaną nowelizację wypracowano na podstawie projektu rządowego i dwóch projektów poselskich. Dotyczy ona zakresu przedmiotowego i podmiotowego ustawy, podstawy opodatkowania oraz trybu płatności podatku. W szczególności nowelizacja przewiduje zwolnienie od podatku (do kwoty 1 mln zł) członków najbliższej rodziny osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe (małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę). Nowela ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zakłada m.in. uproszczenie zasad poboru podatku, zniesienie zasady solidarnej odpowiedzialności stron za zapłatę podatku oraz zmniejszenie kosztów związanych z administrowaniem podatkiem.

W kolejnych głosowaniach komisja postanowiła zaproponować wprowadzenie 9 poprawek do ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Poparcie komisji uzyskała m.in. poprawka zgłoszona przez senatora Jerzego Szmita, zgodnie z którą darowizny i spadki otrzymane od najbliższej rodziny: rodziców, dziadków i rodzeństwa byłyby całkowicie zwolnione z podatku; zwolnienie nie obejmuje teściów. Senatorowie zaproponowali zniesienie przepisu nakładającego 3% podatku na darowizny i spadki powyżej 1 miliona złotych. Ustawa sejmowa zwalniała z podatku do 1 miliona złotych. Za utrzymaniem tego limitu opowiadał się rząd.

Pozostałe poprawki, zaaprobowane przez komisję, miały charakter porządkowy lub doprecyzowujący. Jedna ze zmian określała precyzyjnie termin powstania obowiązku podatkowego z chwilą realizacji testamentu. Poza tym wprowadzono poprawki nakazujące doliczenie do sumy darowizn z pięciu lat także darowizn z ostatniego roku.

Ustalono, że w imieniu Komisji Gospodarki Narodowej przyjęte poprawki zarekomenduje Izbie senator A. Owczarek.

W siódmym punkcie porządku dziennego posiedzenia przystąpiono do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Rozpatrywaną nowelizację wypracowano na podstawie projektu rządowego oraz siedmiu projektów poselskich. Do reprezentowania stanowiska rządu w toku prac parlamentarnych został upoważniony Minister Finansów; w jego imieniu podczas posiedzenia głos zabierał wiceminister J. Neneman, któremu towarzyszył wicedyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w tym resorcie Dariusz Niestrzębski. Uwagi do sejmowej noweli zgłosiło senackie biuro legislacyjne.

Sejmowa nowelizacja zakłada usprawnienie i uproszczenie systemu podatkowego. Wprowadzono m.in. zmianę na lata 2007-2008 wysokości progów i kwoty zmniejszającej podatek oraz dwustopniową skalę podatkową ze stawkami 18% i 32%, począwszy od 2009 r.

W dyskusji część senatorów skrytykowała przesunięcie poważnych zmian podatkowych na 2009 r. Pytano, jaka jest pewność, że rząd nie wycofa się z tych planów wcześniej. "Prawdopodobieństwo, że w 2009 r. będą takie stawki, jak zaplanowano, jest bardzo wysokie" - powiedział podczas obrad komisji wiceminister finansów J. Neneman.

Podczas posiedzenia wnioski o wprowadzenie poprawek zgłosili senatorowie M. Waszkowiak i Jacek Włosowicz. W kolejnych głosowaniach akceptację komisji uzyskały 22 zmiany. Ich przyjęcie zarekomenduje Izbie w imieniu komisji senator Jerzy Szymura.

Akceptacji komisji nie uzyskała poprawka zgłoszona przez senatora J. Włosowicza, dotycząca skreślenia art. 10, wprowadzającego zmiany w obszarze podatku dochodowego, w szczególności dotyczące dwustopniowej skali podatkowej, tak aby ta skala obowiązywała już od roku 2007. Nie przyjęto także propozycji senatora M. Waszkowiaka dotyczącej sposobu przekazywania tej jednoprocentowej kwoty na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Kolejnym rozpatrywanym aktem prawnym była ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przyjęcie ustawy, będącej projektem rządowym, rekomendował senatorom wiceminister finansów J. Neneman. W dyskusji głos zabrali wicedyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w resorcie finansów D. Niestrzębski, prezes Krajowego Związku Banków Spółdzielczych Eugeniusz Laszkiewicz oraz prezes Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej Grzegorz Bierecki. Senatorowie zapoznali się także ze szczegółowymi uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Rozpatrywana nowelizacja ma na celu usprawnienie i uproszczenie systemu podatkowego oraz wprowadzenie bodźców zachęcających przedsiębiorców do rozpoczynania działalności, a podatników (w szczególności małych) do realizacji inwestycji. Celem nowelizacji ustawy jest również poszerzenie bazy podatkowej przez ograniczenie odliczeń od dochodu.

W dyskusji propozycje wprowadzenia poprawek zgłosili senatorowie M. Waszkowiak i J. Szmit. W kolejnych głosowaniach komisja poparła 13 zmian i postanowiła zaproponować Senatowi ich wprowadzenie.

Akceptacji komisji nie uzyskał wniosek senatora J. Szmita o wprowadzenie poprawki, która pozwalałaby Społecznym Kasom Oszczędnościowo-Kredytowym (SKOK-om) zaliczać gromadzone rezerwy finansowe do kosztów uzyskania przychodów. Obecni na posiedzeniu Komisji Gospodarki Narodowej przedstawiciele SKOK-ów komentowali, że bez tego będą one płacić większe podatki niż banki komercyjne. Ten wniosek zostanie zgłoszony podczas posiedzenia plenarnego jako wniosek mniejszości. Jego sprawozdawcą będzie senator J. Szmit.

Ustalono, że stanowisko komisji w sprawie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przedstawi w imieniu komisji senator Bronisław Korfanty.

Ponadto Komisja Gospodarki Narodowej rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Na temat zapisów zawartych w noweli sejmowej wypowiadali się wicedyrektor Departamentu Administracji Podatkowej w Ministerstwie Finansów Jerzy Grygierzec oraz naczelnik wydziału w tym departamencie Włodzimierz Gurba. Zapoznano się także z opinią senackiego biura legislacyjnego, które zaproponowało wprowadzenie dwóch zmian o charakterze porządkującym.

Rozpatrywana nowelizacja była projektem rządowym. Intencją wnioskodawców było doprecyzowanie i zwiększenie przejrzystości przepisów podatkowych w celu ułatwienia podmiotom zobowiązanym wywiązywania się z ich obowiązków wobec organów podatkowych. Przedstawione zmiany dotyczą m.in. takich kwestii, jak: wiążące interpretacje przepisów prawa podatkowego, podpisywanie deklaracji podatkowych, rozprawa administracyjna, a także wprowadzenia instytucji "sprawdzonego podatnika"; rejestry ich będą prowadzili dyrektorzy izb skarbowych.

Podczas dyskusji wniosek o przyjęcie rozpatrywanej ustawy bez poprawek zgłosił senator M. Waszkowiak. W głosowaniu uzyskał on jednomyślne poparcie komisji. Na sprawozdawcę komisji wyznaczono senator Mirosławę Nykiel.

Na zakończenie posiedzenia przewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej senator M. Waszkowiak zgłosił wniosek o przyjęcie stanowiska komisji w sprawie rozwoju energetyki rozproszonej i odnawialnej. Posiedzenie na ten temat odbyło się 20 października br. W przyjętym jednogłośnie stanowisku napisano:

"Komisja Gospodarki Narodowej po zapoznaniu się z działaniami podjętymi przez władze samorządów lokalnych, Elektrownie Szczytowo-Pompowe SA, Stowarzyszenie Niezależnych Wytwórców Energii Skojarzonej i Stowarzyszenie Energii Odnawialnej wyraża uznanie i poparcie dla podejmowanych inicjatyw.

Komisja Gospodarki Narodowej, mając na uwadze zaangażowanie lokalnych samorządów i organizacji pozarządowych, oraz potrzebę intensywnego rozwoju energetyki odnawialnej, co powoduje zwiększanie potencjału energetyki w Polsce, zwraca się do rządu Rzeczypospolitej Polskiej, aby w oparciu o Rządowy Program dla Energetyki podjęte zostały skuteczne działania gwarantujące szybką realizację rozwoju tego obszaru.

Komisja Gospodarki Narodowej wyraża opinię, że w ramach tworzenia struktur Polskiej Grupy Energetycznej zasadnym jest wykreowanie organizacji będącej liderem rozwoju rynku energetyki odnawialnej i rozproszonej.

Komisja Gospodarki Narodowej uważa, że należy podjąć prace nad raportami identyfikującymi problematykę energetyki odnawialnej i rozproszonej".

6 listopada 2006 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Rodziny i Polityki Społecznej rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy - Kodeks pracy.

Przyjęcie nowelizacji, będącej projektem rządowym, rekomendowała senatorom sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska. Pozytywną opinię o noweli sejmowej przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Ustawa uchyla zdanie drugie art. 130 § 2 Kodeksu pracy formułujące zasadę pomniejszenia wymiaru czasu pracy jedynie o 8 godzin, jeśli w jednym tygodniu kalendarzowym występują dwa święta i żadne z nich nie przypada w niedzielę. Ponadto podnosi do rangi ustawowej - dotychczas uregulowane w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 8 stycznia 1997 r. - przepisy dotyczące ustalania urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym w wypadku pozostawania przez pracownika w zatrudnieniu u pracodawcy jedynie przez część miesiąca.

W głosowaniu Komisja Rodziny i Polityki Społecznej postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Zbigniewa Trybułę.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy - Kodeks pracy.

Stanowisko rządu w sprawie ustawy, uchwalonej na podstawie projektu rządowego oraz 4 projektów poselskich, przedstawiła wiceminister pracy i polityki społecznej Joanna Kluzik-Rostkowska. Swoje uwagi zgłosiło senackie biuro legislacyjne.

Rozpatrywana ustawa nowelizuje przepisy dotyczące urlopu macierzyńskiego. W szczególności podnosi wymiar urlopu o dwa tygodnie. Urlop macierzyński zgodnie z nowelizacją wynosi: 18 tygodni przy pierwszym porodzie, 20 tygodni przy każdym następnym porodzie, 28 tygodni w wypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka. Nowelizacja usuwa ponadto wątpliwości interpretacyjne dotyczące sposobu obliczania okresu, na który udzielany jest urlop macierzyński.

W kolejnych głosowaniach komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 5 poprawek do rozpatrzonej nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Antoniego Szymańskiego.

Komisja zaproponowała m.in., aby urlop na warunkach macierzyńskiego przysługiwał rodzinom zastępczym, gdy wezmą na wychowanie dziecko do 7. roku życia. Sejm zdecydował, że taki urlop przysługiwałby rodzinom adopcyjnym, w rodzinach zastępczych zaś tylko w wypadku, gdy przyjmą dziecko nie starsze niż jeden rok.

W opinii senatora A. Szymańskiego, nierówne traktowanie rodzin adopcyjnych i zastępczych jest niekonstytucyjne.

Wiceminister pracy J. Kluzik-Rostkowska przekonywała, że zastępczym rodzinom prawo urlopu macierzyńskiego powinien przysługiwać wyłącznie w wypadku, gdy wezmą na wychowanie dzieci nie starsze niż jeden rok. W jej ocenie, wydłużenie wieku dziecka, którego wychowanie uprawnia do urlopu macierzyńskiego, w wypadku rodzin zastępczych mogłoby prowadziłoby do nadużyć.

Wiceminister podkreśliła, że rozwiązanie zawarte w nowelizacji sejmowej było konsultowane z Koalicją na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej, która nie wyrażała sprzeciwu.

Komisja Rodziny i Polityki Społecznej przyjęła także poprawkę wyłączającą z uprawnienia do urlopu macierzyńskiego zastępcze zawodowe rodziny niespokrewnione z dzieckiem.

Podczas posiedzenia senatorowie zastanawiali się nad podjęciem inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy o zmianie ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej. Opinię na temat inicjatywy przedstawiła dyrektor Departamentu Świadczeń Rodzinnych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Alina Wiśniewska.

Proponowany projekt zmierza do usunięcia rozwiązań blokujących możliwość skorzystania z zaliczki alimentacyjnej na dzieci wychowywane w związkach małżeńskich.

Obecne obowiązujące przepisy powodują, że mimo posiadania tytułu wykonawczego, którego egzekucja jest bezskuteczna, oraz spełnienia kryterium dochodowego, na dzieci z rodzin pełnych nie może być przyznana zaliczka alimentacyjna. W opinii komisji, oznacza to dyskryminację tych dzieci i ich nierówne traktowanie w porównaniu z dziećmi wychowywanymi przez samotnych rodziców. Tego rodzaju nierówne traktowanie jest sprzeczne z konstytucją, co stwierdził Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu dotyczącym ustawy o świadczeniach rodzinnych (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 18 maja 2005 r.).

Jak stwierdzano, obecne rozwiązania prawne, poprzez dyskryminowanie dzieci wychowywanych przez małżeństwa, skłaniają do niezawierania małżeństw oraz ich rozwiązywania przez rozwód lub separację, co jest bardzo niekorzystne dla dzieci i szkodliwie społecznie. Stanowi to naruszenie konstytucyjnych norm poszanowania rodziny, małżeństwa i praw dziecka.

Ustalono, ze komisja będzie kontynuować prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej

Komisja Rodziny i Polityki Społecznej zapoznała się też z informacją ministra sprawiedliwości o pracach nad rządowym projektem zmian ustawy - Kodeks postępowania cywilnego w zakresie mediacji w sprawach o rozwód i separację. Informację przedstawiła sekretarz stanu w tym resorcie Beata Kempa, której towarzyszyła wicedyrektor Departamentu Sądów Powszechnych Grażyna Kołodziejska.

Na zakończenie posiedzenia senatorowie zapoznali się z informacją Ministra Budownictwa w sprawie propozycji rozwiązania problemu mieszkań zakładowych, które zostały przekazane dawnym właścicielom, bądź sprzedane w procesie prywatyzacji.

Informacje przekazali przedstawiciele resortu budownictwa: wiceminister Piotr Styczeń, dyrektor Departamentu Gospodarki Mieszkaniowej Zdzisław Żydak oraz dyrektor i wicedyrektor Departamentu Rynku Nieruchomości Grzegorz Majcherczyk i Małgorzata Kutyła.

7 listopada 2006 r.

Podczas posiedzenia Komisji Praw Człowieka i Praworządności rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego.

Przyjęcie nowelizacji, będącej projektem rządowym, rekomendował senatorom wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Józefowicz, któremu towarzyszył dyrektor Departamentu Legislacyjno-Prawnego w tym resorcie Jacek Sadowski. Jak podkreślano, nowela ma na celu uproszczenie, przyspieszenie i zwiększenie efektywności postępowań w sprawach gospodarczych, a także wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych.

Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu nie zgłosiło zastrzeżeń do ustawy sejmowej. Zwróciło jednak uwagę, że z punktu widzenia jednoznaczności przepisów art. 4 ustawy powinien zostać doprecyzowany tak, aby z jego treści wynikało, że powołane w nim przepisy dotyczą Kodeksu postępowania cywilnego.

W głosowaniu Komisja Praw Człowieka i Praworządności postanowiła zarekomendować Senatowi wprowadzenie 1 poprawki, zgodnie z którą w art. 1 w pkt 11 § 2 otrzymałby brzmienie: "§ 2. Sąd może skazać na grzywnę stronę, jeżeli powołała się w złej wierze na nieprawdziwe okoliczności, które skutkowały odroczeniem rozprawy.". Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Janusza Kubiaka.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw.

Przyjęcie ustawy, będącej projektem rządowym rekomendowała senatorom sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Beata Kempa; towarzyszyli jej prokuratorzy Jerzy Łobuda, Ryszard Pusz i Grażyna Stanek. W posiedzeniu wzięły także udział Renata Leoniak z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urszula Derek z Biura Prawnego Komendy Głównej Policji. Zapoznano się też z opinią senackiego biura legislacyjnego.

Przyjęte przez Sejm zmiany w kodeksie karnym zakładają m.in. szybkie osądzanie sprawców chuligańskich wybryków. W przyśpieszonym trybie mają być sądzeni ci, którzy dopuścili się np. zniszczenia mienia, gróźb karalnych, znieważania funkcjonariuszy, naruszenia nietykalności cielesnej, a także sprawcy wypadków po pijanemu. W takich wypadkach prokuratura i policja będą miały 48 godzina na to, by przekazać zatrzymaną osobę do dyspozycji sądu i sformułować wniosek, który zastąpi akt oskarżenia. Sąd będzie miał dobę na wydanie wyroku. W uzasadnionych wypadkach okres ten może zostać przedłużony do 14 dni. Jeżeli w ciągu 48 godzin zatrzymana osoba nie zostanie przekazana do dyspozycji sądu wraz z wnioskiem o rozpoznanie jej sprawy w trybie przyspieszonym, ma zostać zwolniona.

W dyskusji senatorowie zgłaszali wątpliwości, czy w sytuacji przepełnienia polskich więzień nie nastąpi w nich gwałtowne pogorszenie warunków odbywania kary przez skazanych. Wiceminister sprawiedliwości B. Kempa zapewniła, że do 2009 r. przybędzie 17 tys. nowych miejsc w polskich więzieniach, w tym 4045 już w tym roku. "Niedawno w Ostrołęce otwarto nowe więzienie, w którym są wolne miejsca. Gdyby np. w Białymstoku doszło do wybryków chuligańskich, skazani w trybie przyśpieszonym mogliby tam zostać osadzeni i przepełnienia by nie było" - powiedziała.

W dyskusji propozycję wprowadzenia poprawki do rozpatrywanej nowelizacji przedstawiła senator Anna Kurska. W głosowaniu postulowana zmiana uzyskała poparcie komisji. Ustalono, że stanowisko Komisji Praw Człowieka i Praworządności w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw wraz z popartą poprawką przedstawi izbie senator A. Kurska.

* * *

Odbyło się wspólne seminaryjne posiedzenie Komisji Rodziny i Polityki Społecznej oraz Komisji Zdrowia poświęcone spójnemu systemowi wyrównywania szans i wspierania aktywności osób niepełnosprawnych. Było to pierwsze z cyklu trzech spotkań, których celem jest podjęcie prac legislacyjnych zmierzających do stworzenia w Polsce w pełni spójnego systemu wyrównywania szans i wspierania aktywności osób niepełnosprawnych.

Współorganizatorami spotkań są: Ambasada Wielkiej Brytanii w Warszawie, Międzynarodowa Organizacja Pracy oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.

Podczas pierwszego spotkania z udziałem ekspertów skoncentrowano się na omówieniu kierunków przyszłych działań wynikających z polskich doświadczeń. Wnioski z dyskusji mają stanowić podstawę do wypracowania projektowanych zmian ustawodawczych.

Uczestnicy pierwszego posiedzenia seminaryjnego "Spójny system wyrównywania szans i wspierania aktywności osób niepełnosprawnych" postawili sobie za cel odpowiedź na trzy pytania: jakim kryteriom powinien odpowiadać system wyrównywania szans i wspierania aktywności osób niepełnosprawnych, by był systemem spójnym, zintegrowanym, komplementarnym i stabilnym; co jest przeszkodą do budowania takiego systemu oraz co należy zrobić, aby taki system zbudować?

W opinii prezydiów Komisji Zdrowia oraz Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, spójny system powinien obejmować następujące obszary: wczesną interwencję (rozpoznanie), rehabilitację (usprawnianie) i orzecznictwo lekarskie, wyposażenie w pomoce techniczne, edukację (w systemie powszechnym, indywidualnym, specjalnym i integracyjnym - na wszystkich poziomach), zatrudnienie, zabezpieczenie socjalne, planowanie przestrzenne i budownictwo (dostępność obiektów) oraz transport.

Przy budowie nowego systemu komisje zamierzają wykorzystać przede wszystkim:

- doświadczenia z ponad 15 lat funkcjonowania rozwiązań zawartych w ustawie
z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,

- uchwałę Sejmu z 1 sierpnia 1997 r. - Karta Praw Osób Niepełnosprawnych,

- ustawę z 1990 r. o Amerykanach z niepełnosprawnością (Americans with Disabilities Act of 1990 - ADA),

- brytyjską ustawę Disabled Discrimination Act of 1996 (DDA),

- Agendę 22, czyli opracowany przez szwedzkie organizacje pozarządowe "Instruktaż w zakresie planowania polityki na rzecz osób niepełnosprawnych w społecznościach lokalnych", stanowiący sposób wdrożenia uchwalonych 3 grudnia 1993 r. przez Zgromadzenie Generalne ONZ Standardowych Zasad Wyrównywania Szans Osób Niepełnosprawnych.

Do prac nad przygotowaniem rekomendacji dla projektowanych regulacji prawnych zaproszono przedstawicieli rządu i samorządu, organizacje pozarządowe reprezentujące prawa i interesy osób niepełnosprawnych, a także naukowców i pracodawców.

W przeprowadzonej 7 listopada dyskusji zarówno przewodniczący Komisji Zdrowia senator Władysław Sidorowicz, jak i przewodniczący Komisji Rodziny i Polityki Społecznej senator Antoni Szymański podkreślali, że podstawą sprawnego funkcjonowania systemu jest dobre i przestrzegane prawo.

Współpracująca z senackimi komisjami i polskimi organizacjami niepełnosprawnych pierwszy sekretarz Ambasady Wielkiej Brytanii w Polsce Jane Cordell podkreśliła, że dobre prawo dla niepełnosprawnych - obejmujące wszystkie aspekty życia - ma pozytywny wpływ na całe społeczeństwo i zmienia jego mentalność. Ustawodawstwo w tym zakresie należy tworzyć w konsultacji z niepełnosprawnymi, wykazując przy tym determinację i cierpliwość - w Wielkiej Brytanii obecny system tworzono 40 lat.

P.o. dyrektora Biura Pełnomocnika rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Alina Wojtowicz-Pomierna zwróciła uwagę, że niepełnosprawnych nie można traktować jako odrębnej grupy, lecz jako integralną część społeczeństwa. Celem dobrze funkcjonującego systemu powinno być: zagwarantowanie osobom niepełnosprawnym możliwości pełnego korzystania z praw, warunków do równoprawnego uczestnictwa oraz aktywnego i niezależnego życia w pełnej integracji; zwiększenie aktywności zawodowej; zapewnienie niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży startu w dorosłe życie. System powinien być nastawiony na osobę, a nie instytucje obsługujące niepełnosprawnych.

O potrzebie podmiotowego traktowania niepełnosprawnych mówiło wielu uczestników seminarium. Wielu wskazywało także na konieczność egzekwowania istniejącego prawa i potrzebę jego doskonalenia.

W dyskusji omówiono szereg problemów dotyczących osób niepełnosprawnych. Wnioski zostaną przedstawione podczas konferencji 1 grudnia br., podczas której nastąpi prezentacja rekomendacji wypracowanych na posiedzeniach 7 i 21 listopada br.

Drugie posiedzenie seminaryjne "Wyrównywanie szans i wspieranie aktywności osób niepełnosprawnych - doświadczenia brytyjskie" odbędzie się 21 listopada br. Wezmą w nim udział m.in.: minister ds. osób niepełnosprawnych w rządzie Wielkiej Brytanii Anne McGuire, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Charles Crawford, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Mirosław Mielniczuk, a także wybitni eksperci brytyjscy i polscy, którzy ustosunkują się również do wniosków z pierwszego seminarium. W obu seminariach wezmą udział przedstawiciele Międzynarodowej Organizacji Pracy.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Spraw Unii Europejskiej, zgodnie z ustawą z 11 marca 2004 r. o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, zaopiniowała następujące projekty aktów prawnych UE.

Rozpatrzenie w trybie art. 6 ust. 1 ustawy

- Wniosek w sprawie decyzji Rady dotyczącej tymczasowego zakazu stosowania i sprzedaży w Austrii zmodyfikowanej genetycznie kukurydzy (Zea mays L. linii T25) zgodnie z dyrektywą 2001/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (COM(20026)510 końcowy); wraz z projektem stanowiska rządu w tej sprawie, sygnatura rady UE 13764/06.

Resort wiodący: Ministerstwo Środowiska.

Referent: senator Margareta Budner.

Przedstawiciel rządu: podsekretarz stanu Andrzej Szweda-Lewandowski.

Komisja Spraw Unii Europejskiej nie poparła projektu decyzji Rady.

- Wniosek dotyczący decyzji Rady dotyczącej tymczasowego zakazu stosowania i sprzedaży w Austrii zmodyfikowanej genetycznie kukurydzy (Zea mays L. linii MON 810) zgodnie z dyrektywą 2001/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, (COM(2006)509 końcowy); wraz z projektem stanowiska rządu w tej sprawie, sygnatura Rady UE 13767/06.

Resort wiodący: Ministerstwo Środowiska.

Referent: senator M. Budner.

Przedstawiciel rządu: podsekretarz stanu podsekretarz stanu A. Szweda-Lewandowski.

Komisja Spraw Unii Europejskiej nie poparła projektu decyzji Rady.

- Wniosek dotyczący decyzji Rady zatwierdzającej przystąpienie Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej do Konwencji o ochronie fizycznej materiałów jądrowych i obiektów jądrowych (COM(2006)518 końcowy); wraz z projektem stanowiska rządu w tej sprawie, sygnatura Rady UE 13286/06.

Resort wiodący: Ministerstwo Środowiska.

Referent: senator Przemysław Berent.

Przedstawiciel rządu: prezes Państwowej Agencji Atomistyki Jerzy Niewodniczański.

Komisja Spraw Unii Europejskiej rozpatrzyła projekt decyzji Rady i postanowiła nie wnosić uwag.

- Wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę Rady 92/49/EWG oraz dyrektywy 2002/83/WE, 2004/39/WE, 2005/68/WE i 2006/48/WE w zakresie zasad proceduralnych i kryteriów oceny stosowanych w ramach oceny ostrożnościowej przypadków nabycia lub zwiększenia udziałów w przedsiębiorstwach sektora finansowego (COM(2006)507 końcowy); wraz z projektem stanowiska rządu w tej sprawie, sygnatura Rady UE 12915/06.

Resort wiodący: Ministerstwo Finansów.

Referent: senator Mirosława Nykiel.

Przedstawiciel rządu: podsekretarz stanu Piotr Soroczyński.

Komisja Spraw Unii Europejskiej poparła projekt dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady wraz z zastrzeżeniami zawartymi w stanowisku rządu.

- Wniosek dotyczący rozporządzenia Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 2424/2001 w sprawie rozwoju Systemu Informacyjnego Schengen drugiej generacji (SIS II), Wniosek dotyczący decyzji Rady zmieniającej decyzję 2001/886/WSiSW w sprawie rozwoju Systemu Informacyjnego Schengen drugiej generacji (SIS II) (COM(2006)383 końcowy); wraz z projektem stanowiska rządu w tej sprawie, sygnatura Rady UE 11746/06.

Resort wiodący: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Referent: senator Urszula Gacek.

Przedstawiciel rządu: dyrektor Departamentu Unii Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej Małgorzata Kutyła.

Komisja Spraw Unii Europejskiej rozpatrzyła projekt rozporządzenia i decyzji Rady i postanowiła nie wnosić uwag.

- Wniosek dotyczący rozporządzenia Rady ustanawiającego, na lata 2007 i 2008, wielkości dopuszczalne połowów dla wspólnotowych statków rybackich dotyczące niektórych głębinowych zasobów rybnych (COM(2006) 554 końcowy); wraz z projektem stanowiska rządu w tej sprawie, sygnatura Rady UE 13421/06.

Resort wiodący: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Referent: senator Paweł Michalak.

Przedstawiciel rządu: podsekretarz stanu Sebastian Filipek-Kaźmierczak.

Komisja Spraw Unii Europejskiej poparła projekt rozporządzenia Rady wraz z zastrzeżeniami zawartymi w stanowisku rządu.

- Sprawozdanie Komisji dla Rady w sprawie przeglądu systemu upraw roślin energetycznych (zgodnie z postanowieniami art. 92 rozporządzenia Rady (WE) nr 1782/2003 ustanawiającego wspólne zasady dla systemów wsparcia bezpośredniego w ramach wspólnej polityki rolnej oraz ustanawiającego określone systemy wsparcia dla rolników). Wniosek dotyczący rozporządzenia Rady zmieniającego i poprawiającego rozporządzenie (WE) nr 1782/2003 ustanawiające wspólne zasady dla systemów wsparcia bezpośredniego w ramach wspólnej polityki rolnej i ustanawiające określone systemy wsparcia dla rolników oraz zmieniające rozporządzenia (WE) nr 1698/2005 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) (COM(20206)500 końcowy); wraz z projektem stanowiska rządu w tej sprawie, sygnatura Rady UE 132217/06.

Resort wiodący: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Referent: senator P. Michalak.

Przedstawiciel rządu: podsekretarz stanu Sebastian Filipek-Kaźmierczak.

Komisja Spraw Unii Europejskiej rozpatrzyła projekt rozporządzenia Rady i postanowiła nie wnosić uwag.

Rozpatrzenie w trybie art. 9 ust. 3 ustawy

- Zmieniony wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę 2003/88/WE dotyczącą niektórych aspektów organizacji czasu pracy; wraz z informacją o stanowisku, jakie Rada Ministrów zajęła podczas rozpatrywania projektu wniosku oraz wyjaśnienie przyczyn niezasięgnięcia opinii komisji w tej sprawie, (COM(2006)246 końcowy, sygnatura Rady UE 12683/06.

Resort wiodący: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Przedstawiciel rządu: sekretarz stanu Elżbieta Rafalska.

Komisja Spraw Unii Europejskiej przyjęła do wiadomości informację rządu.

- Wnioski nierozpatrywane - propozycja zaakceptowana przez komisję:

- wnioski przekazane w trybie art. 6 ust.1 pkt 2 ustawy: COM(2006) 489, 527, 543, 553, 556, 559, 573, 575, 576, 577, 580, 582, 584.

- wnioski przekazane w trybie art. 6 ust. 4 ustawy: COM (2006) 582, 584.

W drugiej części posiedzenia Komisji Spraw Unii Europejskiej, w związku z planowanym na 9 listopada br. spotkaniem komisji z komisarz UE ds. polityki regionalnej Danutą Huebner, zapoznano się z informacją rządu na temat wykorzystania funduszy strukturalnych i spójności w Polsce - stan obecny i perspektywy. Informację przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Tomasz Nowakowski.

Podczas posiedzenia Komisji Spraw Unii Europejskiej rozpatrzono także "Informację dla Sejmu i Senatu o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej w okresie styczeń-czerwiec 2006 roku (podczas prezydencji austriackiej)".

Informację przedstawił podsekretarz stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej Tadeusz Kozek. Podsumowując prezydencję austriacką w UE, powiedział m.in., że zgodnie z polskimi oczekiwaniami w tym czasie udało się zakończyć prace nad porozumieniem, które nadaje kształt unijnemu budżetowi na lata 2007-2013 i daje to Polsce szansę na uzyskanie w tych latach ponad 91 mld euro z UE. Ważne były również działania podejmowane przez prezydencję austriacką na rzecz sfinalizowania porozumienia między UE a Szwajcarią w sprawie szwajcarskiego wkładu finansowego na rzecz nowych państw członkowskich UE.

W swoim wystąpieniu wiceminister T. Kozek stwierdził, że konieczne jest wzmożenie działań przygotowawczych w sprawie przystąpienia Polski i innych państw do strefy Schengen, zarówno po stronie państw członkowskich, jak i Komisji Europejskiej. Jak powiedział, Polska uważa, iż konieczne jest przedstawienie przez Komisję Europejską rzetelnego i realistycznego harmonogramu dalszych działań w sprawie systemu Schengen. Według pierwotnych planów, nowe państwa członkowskie UE, w tym Polska, miały znaleźć się w systemie Schengen - pozwalającym na przekraczanie wewnętrznych granic Unii bez kontroli - jesienią 2007 r. Komisja Europejska zapowiedziała jednak, że m.in. z powodu problemów z uruchomieniem nowej komputerowej bazy danych termin opóźni się co najmniej do połowy 2008 roku.

W dyskusji nad przedstawioną informacją zgłoszono pewne uwagi natury formalnej. Zwrócono uwagę, że do tej pory komisja otrzymywała takie raporty w miesiąc po zakończeniu kolejnych prezydencji. W tym roku, mimo apeli i pism do resortu, informację przekazano do parlamentu, kiedy kończy się prezydencja fińska i należałoby już wyciągać z niej wnioski. Wątpliwości dotyczyły także różnic między rządem a parlamentem w kwestii udziału parlamentu w ocenie przestrzegania zasady subsydiarności.

Zwracano również uwagę na pewien niedosyt dotyczący podejmowania w Polsce debaty na temat przyszłości Unii Europejskiej i kwestii związanych z traktatem konstytucyjnym.

* * *

Na wspólnym posiedzeniu Komisji Praw Człowieka i Praworządności oraz Komisji Ustawodawczej rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego.

Na temat nowelizacji, będącej projektem prezydenckim, wypowiadali się podsekretarz stanu w Ministerstwie sprawiedliwości, prokuratorzy Elżbieta Siuda i Jerzy Łobuda z Departamentu Legislacyjno-Prawnego w tym resorcie, wicedyrektor Departamentu Prawa i Ustroju w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dorsz oraz radca Michał Sachnowski z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zapoznano się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Rozpatrywana nowelizacja dotyczy Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA), który został wprowadzony do polskiego porządku prawnego w marcu 2004 r., gdy w Kodeksie postępowania karnego dodano rozdziały implementujące decyzję ramową Rady UE z czerwca 2002 r. w sprawie ENA. W kwietniu 2005 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis kpk o Europejskim Nakazie Aresztowania jest niezgodny z konstytucją, odroczył jednak czas utraty jego mocy obowiązującej o 18 miesięcy, czyli do 5 listopada br. Zgodnie ze znowelizowaną 8 września konstytucją wydanie obywatela polskiego będzie możliwe w sytuacji, gdy poza terytorium RP popełnił on czyn, który według polskiego prawa jest przestępstwem zarówno w chwili jego popełnienia, jak i w momencie złożenia wniosku o ekstradycję.

Te warunki nie muszą zajść w wypadku ekstradycji mającej nastąpić "na wniosek sądowego organu międzynarodowego powołanego na podstawie ratyfikowanej przez Polskę umowy międzynarodowej, w związku z objętą jurysdykcją tego organu zbrodnią ludobójstwa, zbrodnią przeciwko ludzkości, zbrodnią wojenną lub zbrodnią agresji", które poddane będą jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Ekstradycja będzie zakazana w stosunku do osoby podejrzanej o popełnienie - bez użycia przemocy - przestępstwa z przyczyn politycznych, a także w sytuacji, gdy jej dokonanie "będzie naruszać wolności i prawa człowieka i obywatela". Zgodnie z zapisami, "w sprawie dopuszczalności ekstradycji orzeka sąd".

ENA obowiązuje na terenie Unii Europejskiej. Władze sądownicze państwa członkowskiego UE mogą wydać ENA wobec osoby podejrzanej o przestępstwo zagrożone karą co najmniej roku pozbawienia wolności lub już skazaną na co najmniej cztery miesiące pozbawienia wolności. Nakaz taki może dotyczyć np. osób ukrywających się przed policją, unikających procesu w swoim kraju lub zbiegłych z więzienia.

Zgodnie z ENA, sąd musi wydać decyzję dotyczącą przekazania danej osoby w terminie 60 dni od jej zatrzymania. Jeśli poszukiwany zgadza się na wydanie - ten okres skraca się do 10 dni od uzyskania takiej zgody. Państwo ma zaś 90 dni od momentu aresztowania ściganej osoby na przekazanie jej krajowi, który się o to ubiega.

W głosowaniu połączone komisje postanowiły zaproponować Senatowi wprowadzenie 1 poprawki do ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego, zmierzającej do zmiany brzmienia dotychczasowego pkt 20 (ktl w art. 1 w pkt 6, w art. 607w): "z powodów narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość" na "rasizmu". Na sprawozdawcę stanowiska połączonych komisji w tej sprawie wybrano senatora Piotra Ł.J. Andrzejewskiego.

* * *

W siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie odbyło się posiedzenie wyjazdowe Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

Podczas posiedzenia omówiono sytuację i perspektywy rozwoju sportu w środowisku Polonii i Polaków za granicą. Senatorowie wysłuchali informacji na ten temat, które przedstawili senator Andrzej Person oraz członek PKOl, a także Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", Andrzej Rybczyński.

* * *

Podczas posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu zapoznano się z informacją Zarządu Polskiego Radia SA oraz przedstawicieli Regionalnych Rozgłośni PR dotyczącą problemów radiofonii.

Prezes Krzysztof Czabański przedstawił aktualną sytuację w Polskim Radiu. Przy poparciu przedstawicieli rozgłośni regionalnych - zwrócił szczególną uwagę na spadek wpływów z abonamentu i poinformował o negatywnych skutkach tej sytuacji. Oznajmił, że jeżeli sytuacja w zakresie ściągalności abonamentu nie zmieni się, to Polskie Radio, a szczególnie jego regionalne rozgłośnie, mogą w ciągu najbliższych lat upaść. Członek KRRiT Witold Kołodziejski przekazał przedstawicielom Polskiego Radia informację o prowadzonych rozmowach z Ministerstwem Finansów w sprawie egzekucji abonamentu (dotychczas - bez skutku).

W drugiej części dyskusji Tomasz Kuc, prezes Radia Olsztyn, poinformował zabranych o propozycji powołania Stowarzyszenia Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia jako organizacji reprezentującej wspólne interesy lokalnych rozgłośni radia publicznego. Akces do tego stowarzyszenia zgłosili członkowie zarządów czternastu spośród siedemnastu rozgłośni regionalnych.

Ponadto przedstawiciele Rozgłośni Regionalnych zwrócili m.in. uwagę na problem próby centralizacji tych rozgłośni, przypomnieli o zadaniach, jakie mają spełniać rozgłośnie regionalne, przede wszystkim zwracając uwagę na troskę przy realizacji misji społecznych radia regionalnego.

Senator Piotr Boroń zaproponował przyjęcie na najbliższym posiedzeniu stanowiska komisji w sprawie utrzymania autonomii Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia.

Na drugiej części posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu omówiono, a następnie jednogłośnie przyjęto stanowisko komisji w sprawie powołania instytucji kultury - Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Posiedzenie na ten temat odbyło się 17 października br.

W przyjętym stanowisku napisano:

"W dniu 17 października br. odbyło się specjalne spotkanie przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz osób reprezentujących Europejskie Centrum Solidarności z Komisją Kultury i Środków Przekazu Senatu RP. W posiedzeniu komisji uczestniczyli m.in. członkowie Prezydium Senatu RP wicemarszałek Marek Ziółkowski, wicemarszałek Krzysztof Putra, wicemarszałek Maciej Płażyński oraz przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego sekretarz stanu Jarosław Sellin.

Przedstawiono koncepcję wzniesienia w Gdańsku Europejskiego Centrum Solidarności tak w sensie ideowym, jak i organizacyjnym oraz architektonicznym. Przeprowadzono debatę, w której podkreślono nie tylko aspekt Polski, ale i uniwersalny dotyczący tej wspaniałej idei, związanej z najnowszą historią nie tylko naszej Ojczyzny, ale również Europy i Świata.

Komisja Kultury i Środków Przekazu zwraca się do wszystkich, od których zależy powołanie do życia Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, aby nie szczędzili sił i środków, wspierając tę szczytną inicjatywę.

Komisja pragnie podkreślić, iż nie było wątpliwości co do słuszności tej inicjatywy
i potrzeby istnienia właśnie tu w Polsce, właśnie w Gdańsku - Europejskiego Centrum Solidarności".

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska rozpatrywała ustawę o ratyfikacji Poprawki do Konwencji o ochronie fizycznej materiałów jądrowych, przyjętej w Wiedniu dnia 6 lipca 2005 roku.

Uzasadnienie do ustawy przedstawili Mariusz Orion Jędrysek - podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska oraz Andrzej Kremer - zastępca dyrektora Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Pozytywną opinię o ustawie ratyfikacyjnej przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Celem opiniowanej ustawy jest wyrażenie zgody na dokonanie przez prezydenta RP ratyfikacji Poprawki do Konwencji o ochronie fizycznej materiałów jądrowych, przyjętej w Wiedniu 8 lipca 2005 r. Konwencja weszła w życie 8 lutego 1987 r. Jej stronami jest 112 państw. Zmiany wprowadzane do konwencji zmierzają do rozszerzenia zakresu jej obowiązywania na stosowanie, przechowywanie oraz transport materiałów jądrowych w granicach państw-stron konwencji oraz ochronę fizyczną obiektów jądrowych. Inną istotną zmianą jest wprowadzenie dla państw-stron obowiązku utworzenia systemu ochrony fizycznej, obejmującego materiały jądrowe i obiekty jądrowe będące w zakresie jurysdykcji danego państwa. System taki powinien obejmować akty prawne oraz wskazywać organ odpowiedzialny za implementację instrumentów tego systemu. Ponadto wprowadzono do konwencji i zdefiniowano nowe rodzaje przestępstw, które dotyczą sabotażu (rozumianego jako atak na obiekt jądrowy), przyczyniania się do organizowania lub kierowania działaniami przestępczymi i przemytem. Żadne z przestępstw określonych w konwencji nie będzie traktowane, w razie wystąpienia o ekstradycję lub o wzajemną pomoc prawną, jako akt polityczny czy akt związany z działalnością polityczną albo podyktowany motywami politycznymi. Żadne z postanowień konwencji nie będzie miało wpływu na transfer technologii jądrowych na cele pokojowe, podejmowany dla wzmocnienia ochrony fizycznej materiałów jądrowych i obiektów jądrowych. Przyjęcie zmian do omawianej konwencji skutkuje koniecznością znowelizowania ustawy z 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe oraz ustawy z 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny. Dlatego związanie Rzeczypospolitej Polskiej Poprawką do Konwencji o ochronie fizycznej materiałów jądrowych, wymagało zastosowania trybu określonego w art. 89 ust. 1 pkt 5 konstytucji. W myśl przytoczonego przepisu ratyfikacja przez Rzeczpospolitą Polską umowy międzynarodowej i jej wypowiedzenie wymagają uprzedniej zgody wyrażonej w ustawie, jeżeli umowa dotyczy spraw uregulowanych w ustawie lub w których konstytucja wymaga ustawy.

W głosowaniu Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska jednomyślnie opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek ustawy o ratyfikacji Poprawki do Konwencji o ochronie fizycznej materiałów jądrowych, przyjętej w Wiedniu dnia 6 lipca 2005 roku. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wyznaczono senatora Andrzeja Gołasia.

W drugim punkcie porządku dziennego rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej i niektórych innych ustaw wraz z projektami aktów wykonawczych.

Uzasadnienie do rozpatrywanej nowelizacji przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Ochrony Środowiska Sebastian Filipek-Kaźmierczak. Zapoznano się także z uwagami szczegółowymi, które przedstawiło senackie biuro legislacyjne.

Nowelizacja reguluje sposób udzielania pomocy publicznej w rolnictwie oraz w rybołówstwie. Dotyczy ona wsparcia finansowego z budżetu krajowego. Wprowadza ponadto pojęcie pomocy de minimis - tzw. małej pomocy. Takie wsparcie może być udzielone przez państwo np. w wypadku wystąpienia klęski suszy i może polegać na umorzeniu podatku rolnego. Dotychczas kwestie te nie były uregulowane w przepisach krajowych. Komisja Europejska określiła, że na krajową pomoc de minimis może być przeznaczone maksymalnie 44 mln 895 tys. euro w rolnictwie i 1 mln 652 tys. euro w rybołówstwie. Jednak wielkość faktycznej pomocy będzie zależeć od możliwości budżetu.

Do pomocy de minimis nie wlicza się pomocy publicznej udzielonej w ramach programu pomocowego. Przy udzielaniu tej pomocy niepotrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej, o jej przyznaniu decyduje resort rolnictwa. Unijne przepisy dopuszczają ponadto pomoc publiczną dla małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem rolnym, jednak nie przekraczającą 100 tys. euro w okresie trzech lat.

W dyskusji senator Jerzy Chróścikowski zgłosił wniosek o wprowadzenie poprawek do rozpatrywanej noweli sejmowej. Były one zbieżne z propozycjami zmian zawartymi w opinii senackiego biura legislacyjnego.

W kolejnych głosowaniach komisja poparła proponowane zmiany do ustawy o zmianie ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej i niektórych innych ustaw wraz z projektami aktów wykonawczych. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Józefa Łyczaka.

Ponadto Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu oraz rynku suszu paszowego.

Uzasadnienie do ustawy przedstawił S. Filipek-Kaźmierczak - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zapoznano się ze propozycjami zmian zawartymi w opinii senackiego biura legislacyjnego.

Znowelizowana przez Sejm ustawa rozszerza m.in. kompetencje wojewódzkiego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych o możliwości przeprowadzenia kontroli u handlowców. Chodzi o sprawdzenie, czy przekazywane przez nich informacje są zgodne ze stanem faktycznym. Dotychczas brakowało odpowiednich przepisów w ustawie, co uniemożliwiało wojewódzkim inspektorom sprawdzanie informacji źródłowych u handlowców. Nowela ma również usprawnić kontrolę przepływu surowca tytoniowego oraz jego magazynowania.

Nowelizacja doprecyzowuje także kwestie związane z realizacją umów kontraktacji i umów na uprawę tytoniu w wypadku, gdy prawa i obowiązki wynikające z tych umów przechodzą na następcę prawnego, np. spadkobiercę.

Ponadto w noweli znalazły się przepisy, które określają, że jedynym miejscem przechowywania tytoniu może być magazyn należący do pierwszego przetwórcy. Dotychczasowe przepisy dopuszczały magazynowanie surowca tytoniowego poza miejscem jego przetwarzania. Utrudnia to lub wręcz uniemożliwia przeprowadzenie kontroli przez Agencję Rynku Rolnego.

W dyskusji propozycję wprowadzenia zmian do ustawy sejmowej zgłosił senator J. Chróścikowski

W kolejnych głosowaniach zostały one zaakceptowane przez komisję. Ustalono, że przyjęcie ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu oraz rynku suszu paszowego wraz z zaaprobowanymi poprawkami zarekomenduje Izbie senator J. Chróścikowski.

Na zakończenie posiedzenia Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska zaprezentowano program promocji rolnictwa ekologicznego i żywności ekologicznej. Informację na ten temat przedstawili Karol Krajewski z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz dyrektor Rafał Baran z Testardo Red Cell - firmy, która wygrała konkurs na prowadzenie kampanii.

Kampanię, która rozpocznie się w najbliższym czasie, przygotował resort rolnictwa. Jest ona finansowana w połowie ze środków Unii Europejskiej, a w połowie przez Agencję Rynku Rolnego. Pieniądze zostaną wydane głównie na reklamę telewizyjną, ale także na szkolenia, seminaria czy broszury.

Promocja żywności ekologicznej będzie kosztować ponad 12 mln zł. Kampania informacyjno- promocyjna ma wesprzeć rolnictwo ekologiczne i zachęcić konsumentów do kupowania produktów wytworzonych bez nawozów i środków ochrony roślin. Akcja promocyjna ma uzmysłowić konsumentom, dlaczego produkty ekologiczne są wyjątkowe. Jest też skierowana do rolników, których ma zachęcić do podejmowania takiej produkcji.

Popyt na ekologiczną żywność gwałtownie rośnie na całym świecie. W naszym kraju stosuje się mniej nawozów sztucznych oraz środków chemicznych i dlatego rolnikom łatwiej przestawić się na produkcję ekologiczną.

Przy okazji kampanii promowany będzie unijny znak rolnictwa ekologicznego. Na "ambasadora" kampanii został wybrany prezes Izby Produktu Regionalnego i Tradycyjnego dr Grzegorz Russak, znany także jako specjalista od dobrej, staropolskiej kuchni.

W opinii K. Krajewskiego, Polska ma doskonałe warunki do rozwoju rolnictwa ekologicznego. Jednak obecnie zaledwie 1% artykułów spożywczych pochodzi z produkcji ekologicznej. Wytwarzaniem jej zajmuje się ponad 8200 gospodarstw rolnych i 125 zakładów przetwórczych. Jak mówił, podstawową przeszkodą w zwiększaniu opłacalności produkcji ekologicznej jest niewiedza konsumentów o różnicach między wyrobami ekologicznymi a standardowymi. W efekcie jej opłacalność jest niska, co nie zachęca gospodarstw do jej podejmowania.

Dlatego kampania będzie zachęcać nie tylko do kupowania ekologicznej żywności, ale też do jej produkowania - podkreślił dyrektor Testardo Red Cell R. Baran.

Akcja promocyjna będzie prowadzona głównie w telewizji, a także w innych mediach. Jest obliczona na 3 lata. Ma wskazywać zalety zdrowotne żywności produkowanej naturalnymi metodami, przekonywać, że jakość takich produktów jest wysoka, a sposób ich wytwarzania przyjazny środowisku. W ramach uświadamiania konsumentów prowadzone będą różnego rodzaju szkolenia. Na stałe będzie działać serwis internetowy, prowadzone będą promocje w sklepach.

Podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska zaprezentowano specjalnie przygotowane spoty telewizyjne. Zostały one krytycznie ocenione przez senatorów. Jak zaznaczył przewodniczący komisji senator Jerzy Chróścikowski, jego "one nie przekonały". Podobnie negatywne opinie wyrażali pozostali członkowie komisji.

* * *

W pierwszym punkcie porządku obrad Komisji Spraw Zagranicznych rozpatrzono ustawę o ratyfikacji Poprawki do Konwencji o ochronie fizycznej materiałów jądrowych, przyjętej w Wiedniu dnia 8 lipca 2005 r.

Rozwiązania zawarte w przedmiotowej poprawce do konwencji przedstawił i omówił zastępca dyrektora Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Andrzej Kremer. Pozytywną opinię na temat ustawy ratyfikacyjnej wyraziło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu. W dyskusji głos zabrał senator Stefan Niesiołowski.

W głosowaniu nad rozpatrywana ustawą senatorowie jednomyślnie opowiedzieli się za jej przyjęciem bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wyznaczono senatora Andrzeja Kaweckiego.

Następnie Komisja Spraw Zagranicznych rozpatrzyła ustawę o ratyfikacji Konwencji Rady Europy o praniu, ujawnianiu, zajmowaniu i konfiskacie dochodów pochodzących z przestępstwa oraz o finansowaniu terroryzmu, sporządzonej w Warszawie dnia 16 maja 2005 r.

W tym punkcie senatorowie wysłuchali informacji przedstawionych przez wicedyrektora A. Kremera z MSZ oraz Agnieszki Kani z Departamentu Informacji Finansowej w Ministerstwie Finansów. Pozytywną opinię o ustawie wyraziło senackie biuro legislacyjne. W dyskusji głos zabrali senatorowie Zbigniew Rau i S. Niesiołowski.

W głosowaniu komisja jednomyślnie postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek rozpatrzonej ustawy ratyfikacyjnej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora A. Kaweckiego.

W trzecim punkcie porządku dziennego posiedzenia komisja rozpatrzyła ustawę o ratyfikacji Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych, podpisanej w Londynie dnia 20 lipca 2006 r.

W tym punkcie na temat przedmiotowej konwencji wypowiadali się wicedyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego w MSZ A. Kremer oraz wicedyrektor Departamentu Polityki Podatkowej w Ministerstwie Finansów Cezary Krysiak. Zapoznano się także z pozytywna opinią senackiego biura legislacyjnego. W dyskusji glos zabrali senatorowie: Andrzej Mazurkiewicz, Ryszard Górecki, Marek Rocki, Z. Rau i S. Niesiołowski.

W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych opowiedziała się za zaproponowaniem Senatowi przyjęcia bez poprawek sejmowej ustawy ratyfikacyjnej. Ustalono, że podczas posiedzenia plenarnego Izby sprawozdanie w tej sprawie przedstawi senator Jarosław Lasecki.

Następnie komisja przystąpiła do rozpatrywania ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki dotyczącej stosowania Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki o ekstradycji, sporządzonej dnia 10 lipca 1996 r., zgodnie z artykułem 3 ustęp 2 Porozumienia o ekstradycji między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki, podpisanego w Waszyngtonie dnia 25 czerwca 2003 r., sporządzonej w Warszawie dnia 9 czerwca 2006 r.

Informacji na temat rozwiązań przyjętych w przedmiotowej umowie udzielili wicedyrektor A. Kremer z MSZ oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Andrzej Duda. Pozytywną opinię przedstawiło senackie biuro legislacyjne. W dyskusji głos zabrali senatorowie S. Niesiołowski i Ryszard Górecki.

Dotychczas podstawą ekstradycji, czyli wzajemnego wydawania osób, między Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki była umowa z 10 lipca 1996 r. między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki o ekstradycji.

Potrzeba renegocjacji tej umowy wynikła z przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i konieczności dostosowania przepisów umowy dwustronnej (RP-USA o ekstradycji) do rozwiązań wprowadzonych Porozumieniem między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki o ekstradycji, podpisanym 25 czerwca 2003 r. w Waszyngtonie.

Zgodnie z art. 3 ust. 2 lit. a Porozumienia UE-USA Unia Europejska zapewniła, że każde z Państw Członkowskich UE zobowiąże się do stosowania swojej umowy dwustronnej zawartej ze Stanami Zjednoczonymi (w kwestii wzajemnego wydawania osób) w sposób zgodny z Porozumieniem UE-USA.

Porozumienie UE-USA nie weszło jeszcze w życie. Stanie się to po upływie trzech miesięcy od daty wymiany między UE i USA dokumentów wskazujących, że wszystkie państwa UE zakończyły wewnętrzne procedury zapewniające, iż zmienione umowy dwustronne o ekstradycji mogą wejść w życie.

Umowa przedłożona do ratyfikacji składa się z dwóch części: Umowy dostosowawczej i Załącznika. Cześć dostosowawcza zawiera postanowienia ogólne ze wskazaniem, które z przepisów Umowy dwustronnej ulegają zmianie i na jakiej podstawie (odpowiedni przepis Porozumienia UE-USA). W tej części zawarte są również przepisy intertemporalne. Natomiast w Załączniku zawarto skonsolidowany (jednolity) tekst Umowy dwustronnej, uwzględniający wprowadzone zmiany i uzupełnienia.

Nowe, zmienione regulacje dotyczą między innymi: uprawnienia państwa wezwanego do obwarowania warunkiem wydania osoby, w sytuacji gdy przestępstwo, z powodu którego wnosi się o wydanie, jest zagrożone karą śmierci (art. 6 Załącznika), zasad udzielania informacji podlegających szczególnej ochronie, dopuszczenia w postępowaniu ekstradycyjnym dokumentów opatrzonych pieczęcią Ministerstwa Sprawiedliwości albo ministerstwa lub departamentu właściwego do spraw zagranicznych, bez potrzeby ich dalszej legalizacji, a także postępowania w razie jednoczesnego złożenia wniosku o ekstradycję i wniosku o przekazanie na mocy europejskiego nakazu aresztowania.

W głosowaniu nad przedmiotową ustawą senatorowie jednomyślnie opowiedzieli się za jej przyjęciem bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wyznaczono senatora J. Laseckiego.

W piątym punkcie porządku obrad komisja rozpatrzyła ustawę o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki dotyczącej stosowania Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki o wzajemnej pomocy prawnej w sprawach karnych, sporządzonej dnia 10 lipca 1996 r., zgodnie z artykułem 3 ustęp 2 Porozumienia o wzajemnej pomocy prawnej w sprawach karnych między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki, podpisanego w Waszyngtonie dnia 25 czerwca 2003 r., sporządzonej w Warszawie dnia 9 czerwca 2006 r.

Informację na temat rozwiązań zawartych w przedmiotowej umowie przekazali wiceminister sprawiedliwości A. Duda oraz wicedyrektor A. Kremer. Pozytywną opinię przedstawiło senackie biuro legislacyjne.

W głosowaniu rozpatrywana ustawa ratyfikacyjna uzyskała jednomyślne poparcie komisji. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wyznaczono senatora Andrzeja Mazurkiewicza.

Ponadto Komisja Spraw Zagranicznych rozpatrywała na swym posiedzeniu ustawę o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Litewskiej o współpracy w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej i innych przestępstw oraz współdziałaniu na terenach przygranicznych, podpisanej w Wilnie dnia 14 marca 2006 r.

Informację o przedmiotowej umowie przedstawili wicedyrektor A. Kremer z MSZ oraz Andrzej Rudnicki - zastępca dyrektora Departamentu Prawnego w MSWiA. Senackie biuro legislacyjne stwierdziło, że ustawa nie budzi zastrzeżeń legislacyjnych.

Celem przedmiotowej umowy bilateralnej jest uregulowanie współpracy pomiędzy Polską a Litwą w zakresie zwalczania międzynarodowej przestępczości, zwłaszcza tej o charakterze zorganizowanym. Umowa dotyczy w szczególności przestępczości przygranicznej. Jest to druga taka umowa zawierana przez Polskę. Pierwsza została podpisana z Republiką Słowacką 23 marca 2004 r. i nie weszła jeszcze w życie. Kolejna - trzecia - została podpisana z Republiką Czeską 21 czerwca 2006 r. i przesłana do parlamentu jednocześnie z niniejszą umową w celu wyrażenia zgody na jej ratyfikację przez prezydenta RP. Treść tych umów skorelowano z podobnymi, obowiązującymi Polskę dwiema umowami zawartymi z Republiką Federalną Niemiec: o współpracy policji i straży granicznych na terenach przygranicznych oraz o współpracy w zakresie zwalczania przestępczości zorganizowanej oraz szczególnie niebezpiecznych przestępstw.

Umowa między Polską a Litwą określa zasady współpracy w zapobieganiu i zwalczaniu w szczególności przestępczości zorganizowanej, a także innych przestępstw, wykrywaniu sprawców przestępstw, jak również współdziałania na terenach przygranicznych.

Umowa nie obejmuje udzielania pomocy prawnej w sprawach karnych.

W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek rozpatrywanej ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora J. Laseckiego.

Kolejnym rozpatrywanym aktem prawnym była ustawa o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską o współpracy w zwalczaniu przestępczości, ochronie porządku publicznego oraz o współpracy na terenach przygranicznych, podpisanej w Warszawie dnia 21 czerwca 2006 r.

Na temat tej ustawy głos zabrał wicedyrektor A. Kremer z MSZ. Pozytywną opinię przedstawiło senackie biuro legislacyjne.

W głosowaniu senatorowie jednomyślnie opowiedzieli się za przyjęciem bez poprawek rozpatrywanej ustawy ratyfikacyjnej. Ustalono, ze sprawozdanie w tej sprawie przekaże Izbie senator Z. Rau.

Na zakończenie posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych rozpatrzono ustawę o ratyfikacji tekstu jednolitego zmienionego Statutu Haskiej Konferencji Prawa Prywatnego Międzynarodowego, przyjętego w Hadze dnia 30 czerwca 2005 r.

O wprowadzonych do statutu zmianach poinformował wicedyrektor A. Kremer z MSZ. Dotyczą one zasad, na jakich organizacje międzynarodowe mogą przystępować oraz wykonywać swoje prawa członkowskie w HKPPM. Znowelizowano również tryb wprowadzania przyszłych zmian w statucie. Ponadto wprowadzono zmiany w dotychczasowych organach HKPPM.

W głosowaniu senatorowie jednomyślnie opowiedzieli się za przyjęciem bez poprawek rozpatrywanej ustawy ratyfikacyjnej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji na posiedzeniu plenarnym Izby wyznaczono senatora Z. Raua.

* * *

Odbyło się posiedzenie Komisji Nauki, Edukacji i Sportu, podczas którego senatorowie dyskutowali o problemach wychowania młodego pokolenia. Przeprowadzona dyskusja była próbą dokonania oceny aktualnej sytuacji, także w kontekście zachodzących przemian cywilizacyjnych i kulturowych w naszym kraju.

Na zakończenie posiedzenia przewodniczący senator Kazimierz Wiatr zapowiedział przygotowanie przez komisję projektu uchwały Senatu dotyczącego problemów wychowania młodego pokolenia.

8 listopada 2006 r.

Odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Ustawodawczej, podczas którego rozważano podjęcie inicjatywy uchwałodawczej dotyczącej ustanowienia roku 2007 Rokiem Generała Andersa.

Z inicjatywą ogłoszenia roku 2007 rokiem generała W. Andersa wystąpiło Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii.

9 lipca 1947 r. nastąpiło rozwiązanie Polskich Sił Zbrojnych walczących u boku zachodnich sojuszników na wszystkich frontach II wojny światowej. Naczelny wódz gen. W. Anders przekazał opiekę nad sztandarami wojskowymi ówczesnemu Instytutowi Historycznemu im. Gen. Sikorskiego w Londynie i ten właśnie dzień stał się symboliczną datą zakończenia działań Wojska Polskiego na Zachodzie.

Generał W. Anders, legendarny dowódca Armii Polskiej na Wschodzie, a później II Korpusu Polskiego, w końcowym okresie wojny i po jej zakończeniu naczelny wódz Polskich Sił Zbrojnych, jest symbolem żołnierskiej emigracji niepodległościowej, zmuszonej układem jałtańskim do życia na obczyźnie.

W opinii stowarzyszenia, rok generała W. Andersa ogłoszony w 2007 r., w 60. rocznicę rozwiązania dowodzonych przez niego Polskich Sił Zbrojnych, będzie nie tylko uczczeniem pamięci tego wybitnego dowódcy i polityka, ale także uhonorowaniem pamięci jego żołnierzy, walczących o wolność i suwerenność Ojczyzny.

W marcu br. w Londynie ukonstytuował się Komitet Uczczenia Pamięci Generała Władysława Andersa złożony z przedstawicieli emigracji niepodległościowej z całego świata. Z tą inicjatywą, za pośrednictwem Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, komitet zwrócił się do marszałka Bogdana Borusewicza. Marszałek Senatu przekazał tę sprawę do właściwych komisji senackich z prośbą o przygotowanie projektu stosownej uchwały.

W dyskusji senatorowie poparli ideę ustanowienia roku 2007 Rokiem Generała Andersa i postanowili podjąć prace nad projektem uchwały Senatu w tej sprawie.

* * *

Odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą oraz Komisji Spraw Zagranicznych, podczas którego omówiono sprawę utworzenia konsulatu polskiego w Winnicy, na Ukrainie.

Sprawę przedstawiła i omówiła senator Jadwiga Rudnicka, która na 16. posiedzeniu Senatu zwróciła się do ministra spraw zagranicznych z wnioskiem o podjęcie działań zmierzających do utworzenia konsulatu polskiego z siedzibą w Winnicy, na Ukrainie, z okręgiem konsularnym obejmującym obwody: żytomierski, winnicki oraz chmielnicki. W opinii senator, utworzenie placówki konsularnej w Winnicy znacznie polepszyłoby dostęp naszych rodaków na Ukrainie do polskich placówek konsularnych. Historycznie i obecnie największa liczba Polaków na Ukrainie zamieszkuje ten właśnie obszar. Pod względem obsługi konsularnej jest on podzielony między trzy okręgi konsularne: lwowski (obwód chmielnicki), łucki (obwód żytomierski) oraz kijowski (obwód winnicki). Niestety, siedziby właściwych terytorialnie konsulatów znajdują się w znacznej odległości od mieszkańców.

W odpowiedzi udzielonej senator J. Rudnickiej sekretarz stanu w MSZ Paweł Kowal poinformował, że polska sieć konsularna na Ukrainie została w ostatnich latach znacznie rozbudowana i obecnie jest tam 5 konsulatów, co zapewnia mniejszości polskiej łatwiejszy kontakt z polskim przedstawicielstwem. Jak stwierdził wiceminister, analiza funkcjonowania tych urzędów wykazuje, że ich liczba i rozmieszczenie umożliwiają obecnie prawidłowe załatwianie spraw obywateli polskich na Ukrainie, a także sprawne wydawanie polskich wiz obywatelom ukraińskim. Ponadto na otwarcie konsulatu w Winnicy nie zezwalają skromne możliwości finansowe resortu, zmuszające do dokonywania ciągłych wyborów. Jednocześnie wiceminister P. Kowal zapewnił, że propozycja utworzenia konsulatu w Winnicy będzie rozważona ponownie, gdy pozwoli na to sytuacja finansowa.

W wyniku dyskusji Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą oraz Komisja Spraw Zagranicznych postanowiły podjąć uchwałę w sprawie utworzenia Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy, na Ukrainie. W przyjętej uchwale napisano:

"Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Komisja Spraw Zagranicznych Senatu Rzeczypospolitej Polskiej popierają postulat powołania Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy na Ukrainie w 2007 r.

Utworzenie polskiej placówki dyplomatycznej z siedzibą w Winnicy, z okręgiem obejmującym obwody: żytomierski, winnicki oraz chmielnicki mogłoby rozwiązać problem społeczności polskiej zamieszkującej te tereny, skracając dystans do polskiej placówki konsularnej.

Komisje zwracają uwagę na fakt, że historycznie i obecnie największa liczba Polaków na Ukrainie zamieszkuje ten właśnie obszar.

Członkowie społeczności polskiej są w nienajlepszej sytuacji materialnej i nie stać ich na podróż, umożliwiającą załatwienie niezbędnych spraw konsularnych.

Obecnie ww. obwody znajdują się w jurysdykcji trzech konsulatów: we Lwowie, w Łucku oraz w Kijowie.

Biorąc powyższe pod uwagę, komisje pragną podkreślić, że utworzenie polskiej placówki konsularnej w Winnicy, w sposób istotny polepszyłoby sytuację naszych rodaków na Ukrainie".

9 listopada 2006 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą rozpatrzyła i zaopiniowała następujące wnioski o dotacje z budżetu Kancelarii Senatu na wykonanie zadań państwowych na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą:

I Wnioski o zlecenie zadań państwowych o charakterze inwestycyjnym i przyznanie dotacji na ich wykonanie

- Nazwa zadania: budowa Domu Kultury Polskiej z częścią oświatową w Barze na Ukrainie, poprzednio planowana wysokość nakładów na całe zadanie w latach 2007-2008 - 1 000 000 zł, proponowana obecnie wysokość nakładów na zadanie w latach 2007-2008 - 2 300 000 zł, przy utrzymaniu kosztów wykonania dokumentacji projektowo-kosztorysowej na poziomie 80 000 zł. Wniosek ten nie uzyskał akceptacji Zespołu Finansów Polonijnych, który zaproponował jednocześnie zwrócenie się do Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" z ponowną prośbą o przedstawienie koncepcji programowo-przestrzennej Domu Kultury Polskiej w Barze, na Ukrainie, uzasadniającej tak znaczący wzrost powierzchni budynku, a w konsekwencji wzrost kosztów realizacji zadania.

Komisja nie podzieliła opinii Zespołu Finansów Polonijnych, postanawiając jednogłośnie zarekomendować Prezydium Senatu zaakceptowanie wniosku Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

II Komisja postanowiła zgodzić się z opinią Zespołu Finansów Polonijnych, akceptując wszystkie zmiany merytoryczne i finansowe w umowach ze Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska" i postanawiając takie rozwiązanie zarekomendować Prezydium Senatu.

III Wnioski o zlecenie zadań państwowych o charakterze programowym i przyznanie dotacji na ich wykonanie

- Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" w Warszawie: zakup środków trwałych dla organizacji polskich za granicą i polonijnych. Całkowity koszt realizacji zadania - 69 044 zł, wnioskowana kwota dotacji - 67 380 zł. Zespół Finansów Polonijnych proponuje przyznać 67 380 zł. Komisja przychyliła się do opinii zespołu.

- Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem: organizacja pobytu rehabilitacyjno-edukacyjnego polskich dzieci z Litwy. Całkowity koszt realizacji zadania - 28 971 zł, wnioskowana kwota dotacji - 20 664 zł. Zespół Finansów Polonijnych proponuje odrzucić wniosek. Komisja postanowiła zarekomendować przyjęcie wniosku, jednocześnie wnosząc o zmniejszenie kwoty przyznanej Caritas Polska.

- Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem: organizacja pobytu rehabilitacyjno-edukacyjnego polskich dzieci z Ukrainy. Całkowity koszt realizacji zadania - 63 577 zł, wnioskowana kwota dotacji - 46 060 zł. Zespół Finansów Polonijnych proponuje odrzucić wniosek. Komisja przychyliła się do opinii zespołu.

- Caritas Polska: paczki świąteczne dla Polaków na Wschodzie. Całkowity koszt realizacji zadania - 500 000 zł, wnioskowana kwota dotacji - 500 000 zł. Zespół Finansów Polonijnych proponuje przyznać kwotę 58 894 zł. Komisja postanowiła zarekomendować przyznanie kwoty 38 230 zł, czyli pomniejszoną o kwotę dotacji dla pierwszego wniosku Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem.

- Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie": organizacja "Chrześcijańskich Dni Młodzieży" w Szumsku, na Litwie. Całkowity koszt realizacji zadania - 23 000 zł, wnioskowana kwota dotacji - 23 000 zł. Zespół Finansów Polonijnych proponuje przyznać 23 000 zł. Komisja przychyliła się do opinii zespołu.

* * *

Podczas posiedzenia Komisji Spraw Unii Europejskiej senatorowie spotkali się z komisarz ds. polityki regionalnej UE Danutą Huebner. Tematem posiedzenia była "Polityka regionalna Komisji UE w nowej perspektywie finansowej".

Gośćmi komisji byli także minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka oraz podsekretarz stanu w tym resorcie Tomasz Nowakowski.

Omawiając nowe zasady polityki regionalnej w latach 2007-2013, komisarz D. Huebner podkreśliła, że założenia nowej polityki regionalnej UE na te lata mają na celu zwiększenie spójności społeczno-ekonomicznej powiększonej Wspólnoty dla promowania harmonijnego, równomiernego i trwałego rozwoju Unii Europejskiej.

W dyskusji senatorowie poruszyli również kwestie związane z bieżącą współpracą między Komisją Spraw Unii Europejskiej a Dyrekcją Generalną Komisji Europejskiej. Szczególną uwagę zwracano na szybki i bezpośredni przepływ informacji.

Podczas spotkania omawiano także kwestie dotyczące programów operacyjnych akceptowanych przez Komisje Europejską.

Poruszano także problemy ochrony środowiska, zwłaszcza w kontekście wprowadzenia bardzo restrykcyjnych zasad ochrony środowiska w związku z realizacją programu Natura 2000. Dla Polski w tej chwili ważniejsze są inwestycje w infrastrukturę, przede wszystkim w drogi, natomiast dla państw Europy Zachodniej kwestie ochrony środowiska są priorytetowe ze zrozumiałych względów - one już tę infrastrukturę posiadają. Dla Polski natomiast te restrykcyjne zasady ochrony środowiska są bardzo trudne do implementacji z uwagi na bardzo wysokie koszty.

W dyskusji wskazywano ponadto na potrzebę wprowadzenia uproszczeń w sektorze płatności związanych z realizacją środków pochodzących z funduszy unijnych.

* * *

Podczas posiedzenia Komisji Rodziny i Polityki Społecznej podjęto inicjatywę ustawodawczą dotyczącą zmiany ustawy o zmianie ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej. Pierwsze posiedzenie w tej sprawie odbyło się 6 listopada br.

Do reprezentowania komisji w dalszych pracach nad zaakceptowanym projektem upoważniono senatora A. Szymańskiego.

10 listopada 2006 r.

Podczas posiedzenia Komisji Obrony Narodowej rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o niektórych umowach kompensacyjnych zawieranych w związku z umowami dostaw na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa.

Przyjęcie ustawy, uchwalonej z przedłożenia rządowego, rekomendował senatorom sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Paweł Poncyljusz. Swoje uwagi zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Celem rozpatrywanej ustawy jest określenie zasad zawierania umów offsetowych związanych z umowami dostaw na terytorium RP uzbrojenia lub sprzętu wojskowego na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa. Wykaz tego uzbrojenia i sprzętu zostanie określony w rozporządzeniu przez ministra obrony narodowej, działającego w porozumieniu z ministrem gospodarki i ministrem spraw wewnętrznych.

Nowością jest to, że ustawa nie będzie stosowana do umów, w wykonaniu których przeniesienie własności uzbrojenia lub sprzętu wojskowego nastąpiło w wyniku czynności skutkujących nieodpłatnym przysporzeniem, a także do umów dostaw uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla Sił Zbrojnych RP kierowanych do działań poza granicami państwa.

W ustawie wprowadzono jawność umów offsetowych w zakresie wartości, przedmiotu, offsetobiorcy, offsetodawcy oraz terminów realizacji poszczególnych zobowiązań offsetowych. Zaproponowano także mechanizm "przyrzeczenia offsetowego". Oznacza to możliwość nadania propozycji zobowiązania offsetowego (po uzyskaniu pozytywnej opinii Komitetu do spraw Umów Offsetowych) statusu umożliwiającego włączenie projektu do umowy offsetowej, która ma być zawarta w przyszłości. Zakres i warunki przyrzeczenia offsetowego określa minister właściwy do spraw gospodarki.

Ten sam minister będzie prowadził katalog potrzeb offsetowych, jakie będą zgłaszane przez przedsiębiorstwa przemysłu obronnego, jednostki badawczo-rozwojowe, jednostki administracji państwowej i inne podmioty.

Opiniowana ustawa znacznie zmodyfikowała tryb zawierania umów offsetowych. Istotniejsze zmiany są związane z odejściem od zlecania Agencji Rozwoju Przemysłu SA czynności przygotowania umowy offsetowej i powierzania bankowi państwowemu obsługi bankowej umów offsetowych. Pozostałe zmiany precyzują zasady postępowania o udzielenie zamówienia w trybie negocjacji z jednym zagranicznym dostawcą, procedurę w przypadku zmiany wartości umowy dostawy i w przypadku, gdy co najmniej jedna oferta na dostawę nie podlega tzw. obowiązkowi offsetowemu.

Kontrola prawidłowości realizacji umowy w ramach realizacji zobowiązania offsetowego będzie przeprowadzana przez ministra właściwego do spraw gospodarki. W uzasadnionych wypadkach w kontroli będą mogli brać udział eksperci, niebędący pracownikami urzędu obsługującego ministra.

Nowe rozwiązania ustawowe dotyczą także odpowiedzialności kontraktowej. Wysokość odszkodowania należnego w wypadku niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania offsetowego będzie określana w umowie offsetowej, a nie będzie wynikała, jak dotychczas, z ustawy. Minister właściwy do spraw gospodarki będzie mógł przyjąć w miejsce zapłaty odszkodowania wykonanie jednego lub kilku zobowiązań offsetowych.

W głosowaniu Komisja Obrony Narodowej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 7 poprawek do ustawy o zmianie ustawy o niektórych umowach kompensacyjnych zawieranych w związku z umowami dostaw na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa. Zaakceptowane zmiany były zbieżne z propozycjami zawartymi w opinii senackiego biura legislacyjnego. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Czesława Rybkę.

14 listopada 2006 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Gospodarki Narodowej rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy o niektórych umowach kompensacyjnych zawieranych w związku z umowami dostaw na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa.

Przyjęcie nowelizacji sejmowej rekomendował senatorom wiceminister gospodarki Paweł Poncyljusz, któremu towarzyszył dyrektor Departamentu Programów Offsetowych w tym resorcie Tadeusz Pyrcak. Senatorowie zapoznali się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

W dyskusji senator Stanisław Kogut zaproponował i uzasadnił wprowadzenie 3 poprawek do rozpatrywanej ustawy. Poparto także zmiany zaproponowane przez senackie biuro legislacyjne.

W kolejnych głosowaniach Komisja Gospodarki Narodowej poparła proponowane zmiany i postanowiła zarekomendować Senatowi ich przyjęcie. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora S. Koguta.

15 listopada 2006 r.

Podczas posiedzenia Komisji Praw Człowieka i Praworządności rozpatrywano ustawę o ratyfikacji Konwencji Rady Europy o praniu, ujawnianiu, zajmowaniu i konfiskacie dochodów pochodzących z przestępstwa oraz o finansowaniu terroryzmu, sporządzonej w Warszawie dnia 16 maja 2005 r.

Rozwiązania przyjęte w przedmiotowej konwencji omówił wicedyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Janusz Łącki. Wyjaśnień udzielali także dyrektor Departamentu Informacji Finansowej w Ministerstwie Finansów Ewa Kloc-Lipke, mecenas Agnieszka Kania z tego departamentu oraz główny specjalista w Departamencie Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Sprawiedliwości Andrzej Milewski.

W głosowaniu komisja jednomyślnie postanowiła zarekomendować Izbie przyjęcie bez poprawek rozpatrywanej ustawy ratyfikacyjnej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Roberta Smoktunowicza.

Następnie Komisja Praw Człowieka i Praworządności przystąpiła do łącznego rozpatrzenia, ze względu na analogiczne rozwiązania zawarte w przedmiotowych umowach, dwóch ustaw:

- ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską o współpracy w zwalczaniu przestępczości, ochronie porządku publicznego oraz o współpracy na terenach przygranicznych, podpisanej w Warszawie dnia 21 czerwca 2006 r.,

- ustawy o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Litewskiej o współpracy w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej i innych przestępstw oraz współdziałaniu na terenach przygranicznych, podpisanej w Wilnie dnia 14 marca 2006 r.

Na temat zawartości przedmiotowych ustaw informacje przekazali wicedyrektor J. Łącki z MSZ oraz dyrektor Departamentu Prawnego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Zbigniew Wrona.

W kolejnych głosowaniach komisja postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek obu ustaw ratyfikacyjnych. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie podczas posiedzenia plenarnego złoży senator Anna Kurska.

Na zakończenie posiedzenia rozpatrzono następujące ustawy:

- ustawę o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki dotyczącej stosowania Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki o ekstradycji, sporządzonej dnia 10 lipca 1996 r., zgodnie z artykułem 3 ustęp 2 Porozumienia o ekstradycji między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki, podpisanego w Waszyngtonie dnia 25 czerwca 2003 r., sporządzonej w Warszawie dnia 9 czerwca 2006 r.,

- nustawę o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki dotyczącej stosowania Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki o wzajemnej pomocy prawnej w sprawach karnych, sporządzonej dnia 10 lipca 1996 r., zgodnie z artykułem 3 ustęp 2 Porozumienia o wzajemnej pomocy prawnej w sprawach karnych między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki, podpisanego w Waszyngtonie dnia 25 czerwca 2003 r., sporządzonej w Warszawie dnia 9 czerwca 2006 r.

Senatorowie wysłuchali szczegółowych informacji na temat rozwiązań przyjętych w przedmiotowych umowach przekazanych przez wiceministra sprawiedliwości Andrzeja Dudę. Na posiedzeniu obecny był także poseł sprawozdawca Jarosław Wałęsa.

W kolejnych głosowaniach Komisja Praw Człowieka i Praworządności postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie obu ustaw ratyfikacyjnych bez poprawek. Ustalono, że podczas posiedzenia plenarnego sprawozdanie w tej sprawie złoży senator Janusz Kubiak.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Spraw Unii Europejskiej, zgodnie z ustawą z 11 marca 2004 r. o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, zaopiniowała następujące projekty aktów prawnych UE.

Rozpatrzenie w trybie art. 6 ust. 1 ustawy

- Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie Rady (WE) nr 577/98 w sprawie organizacji badania prób losowych dotyczącego siły roboczej we Wspólnocie (COM(2006)565 końcowy), sygnatura Rady UE 14088/06; wraz z projektem stanowiska rządu w te sprawie.

Instytucja wiodąca: Główny Urząd Statystyczny.

Referent: senator Przemysław Berent.

Przedstawiciel rządu: wiceprezes GUS Halina Dmochowska.

Komisja Spraw Unii Europejskiej rozpatrzyła projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady i postanowiła nie wnosić uwag.

- Wniosek dotyczący decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającej Europejską Radę Konsultacyjną ds. Zarządzania Statystyką (COM(2006)599 końcowy), sygnatura Rady UE 14240/06; wraz z projektem stanowiska rządu w tej sprawie.

Instytucja wiodąca: Główny Urząd Statystyczny.

Referent: senator P. Berent.

Przedstawiciel rządu: wiceprezes GUS H. Dmochowska.

Komisja Spraw Unii Europejskiej rozpatrzyła projekt decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady i postanowiła nie wnosić uwag.

- Wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zarządzania bezpieczeństwem infrastruktury drogowej (COM(2006)569 końcowy), sygnatura Rady UE 13874/06; wraz z projektem stanowiska rządu w tej sprawie.

Instytucja wiodąca: Ministerstwo Transportu.

Referent: senator Andrzej Kawecki.

Przedstawiciel rządu: dyrektor Departamentu Dróg i Transportu Drogowego Maciej Wroński.

Komisja Spraw Unii Europejskiej rozpatrzyła projekt dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady i postanowiła nie wnosić uwag.

- Wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie doposażania samochodów ciężarowych zarejestrowanych we Wspólnocie w lusterka samochodowe (COM(2006)570 końcowy), sygnatura Rady UE 13869/06; wraz z projektem stanowiska rządu w tej sprawie.

Instytucja wiodąca: Ministerstwo Transportu.

Referent: senator Paweł Michalak.

Przedstawiciel rządu: dyrektor Departamentu Dróg i Transportu Drogowego M. Wroński.

Komisja Spraw Unii Europejskiej rozpatrzyła projekt dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady i postanowiła nie wnosić uwag.

- Wniosek dotyczący decyzji Rady w sprawie udzielenia Mołdowie wspólnotowej pomocy makrofinansowej (COM(2006)579 końcowy), sygnatura Rady UE 13852/06; wraz z projektem stanowiska rządu w tej sprawie.

Instytucja wiodąca: Ministerstwo Finansów.

Referent: senator Mirosława Nykiel.

Przedstawiciel rządu: zastępca dyrektora Departamentu Unii Europejskiej Tomasz Skórzewski.

Komisja Spraw Unii Europejskiej rozpatrzyła projekt decyzji Rady i postanowiła nie wnosić uwag.

- Wniosek dotyczący rozporządzenia Rady zmieniającego rozporządzenie Rady (WE) nr 379/2004 w zakresie zwiększenia kontyngentów taryfowych na niektóre produkty rybołówstwa na okres od 2004 do 2006 r. (COM(2006)579 końcowy), sygnatura Rady UE 13290/06; wraz z projektem stanowiska rządu w tej sprawie.

Instytucja wiodąca: Ministerstwo Gospodarki.

Referent: senator P. Michalak.

Przedstawiciel rządu: sekretarz stanu Paweł Poncyljusz.

Komisja Spraw Unii Europejskiej rozpatrzyła projekt rozporządzenia Rady i postanowiła nie wnosić uwag.

- Wniosek dotyczący decyzji Rady w sprawie stanowiska Wspólnoty przyjętego w ramach Rady Współpracy UE - Republika Południowej Afryki dotyczącego zmian odpowiednich załączników Umowy o handlu, rozwoju i współpracy (TDCA) między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Południowej Afryki, z drugiej strony, w celu stopniowego wycofywania i zniesienia ceł nakładanych na produkty samochodowe (COM(2006)561 końcowy), sygnatura Rady UE 13513/06; wraz z projektem stanowiska rządu w tej sprawie.

Instytucja wiodąca: Ministerstwo Gospodarki.

Referent: senator Kosma Złotowski.

Przedstawiciel rządu: sekretarz stanu P. Poncyljusz.

Komisja Spraw Unii Europejskiej nie poparła projektu decyzji Rady.

Rozpatrzenie w trybie art. 8 ustawy

- Wniosek w sprawie postępowania antydumpingowego przeglądowego przeciwko importowi roztworu mocznika i saletry amonowej (UAN) z Algierii, Rosji, Białorusi i Ukrainy - propozycja przedłużenia okresu obowiązywania środków ochronnych; wraz z projektem stanowiska rządu w tej sprawie.

Instytucja wiodąca: Ministerstwo Gospodarki.

Referent: senator P. Berent.

Przedstawiciel rządu: sekretarz stanu P. Poncyljusz.

Komisja Spraw Unii Europejskiej rozpatrzyła projekt stanowiska rządu w tej sprawie i postanowiła nie wnosić uwag.

- Wniosek dotyczący rozporządzenia Rady (Euratom) ustanawiającego zasady uczestnictwa przedsiębiorstw, ośrodków badawczych i uczelni wyższych w działaniach prowadzonych w ramach siódmego programu ramowego Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej oraz zasady upowszechniania wyników badań (2007-2011) (COM(2006)042 końcowy), sygnatura Rady UE 6185/06; wraz z projektem stanowiska rządu w tej sprawie.

Instytucja wiodąca: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Referent: senator Jerzy Szymura.

Przedstawiciel rządu: podsekretarz stanu Olaf Gajl.

Komisja Spraw Unii Europejskiej rozpatrzyła projekt stanowiska rządu w tej sprawie i postanowiła nie wnosić uwag.

- Projekt decyzji ramowej Rady w sprawie europejskiego tytułu egzekucyjnego oraz przekazywania osób skazanych pomiędzy państwami członkowskimi UE (JAI002), sygnatura Rady UE 5597/05; wraz z projektem stanowiska rządu w tej sprawie.

Instytucja wiodąca: Ministerstwo Sprawiedliwości.

Referent: senator Urszula Gacek.

Przedstawiciel rządu: podsekretarz stanu Andrzej Duda.

Komisja Spraw Unii Europejskiej rozpatrzyła projekt stanowiska rządu w tej sprawie i postanowiła nie wnosić uwag.

- Wnioski nierozpatrywane - propozycja zaakceptowana przez komisję:

- wnioski przekazane w trybie art. 6 ust.1 ustawy - COM(2006) 524, 563, 564, 572, 578, 586, 598, 605, 606, 607, 608,

- wnioski przekazane w trybie art. 6 ust. 4 - 582, 584, 585, 634.

Na zakończenie posiedzenia Komisji Spraw Unii Europejskiej senatorowie omówili procedury związane z kontrolą zasady pomocniczości i proporcjonalności (program pilotażowy COSAC) na przykładzie projektu dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę 97/67/WE w sprawie pełnego urzeczywistnienia rynku wewnętrznego usług pocztowych Wspólnoty, COM (2006) 594 i przyjęli plan pracy nad tym projektem:

1. Posiedzenie Komisji Spraw Unii Europejskiej - 15 listopada br.

- omówienie procedur związanych z kontrolą w parlamentach narodowych przestrzegania zasady pomocniczości i proporcjonalności,

- przyjęcie planu pracy,

- wskazanie komisji branżowych opiniujących projekt dyrektywy - Komisja Gospodarki Narodowej,

- wyznaczenie ekspertów (termin przygotowania opinii - 30 listopada br.),

- wyznaczenie senatora sprawozdawcy - senator U. Gacek.

2. Wspólne posiedzenie Komisji Spraw Unii Europejskiej oraz Komisji Gospodarki Narodowej:

- wysłuchanie opinii przedstawicieli Ministerstwa Transportu oraz UKIE,

- wysłuchanie opinii ekspertów komisji,

- dokonanie oceny projektu dyrektywy,

- zgłoszenie wniosków.

3. Posiedzenie Komisji Spraw Unii Europejskiej bezpośrednio po wspólnym posiedzeniu obu komisji:

- przyjęcie opinii na podstawie zgłoszonych wniosków.

4. Przygotowanie raportu i przesłanie go do sekretariatu COSAC (do 11 grudnia br.)


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment