Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następna część dokumentu
5 września br. w Wilnie odbyły się uroczystości związane z 15. rocznicą wznowienia stosunków dyplomatycznych między Polską i Litwą. Polska uznała niepodległość Litwy 26 sierpnia 1991 roku; stosunki dyplomatyczne między obu państwami zostały wznowione 5 września 1991 roku.
W obchodach wzięli udział: prezydent Lech Kaczyński, marszałkowie Sejmu i Senatu - Marek Jurek i Bogdan Borusewicz, minister spraw zagranicznych Anna Fotyga, szef MON Radosław Sikorski, a także parlamentarzyści oraz ludzie kultury i nauki, którzy w ciągu 15 lat zasłużyli się dla rozwoju stosunków polsko-litewskich.
W skład delegacji Senatu wchodzili: wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych senator Andrzej Mazurkiewicz i przewodniczący senackiej Grupy parlamentarnej Polska - Litwa senator Dariusz Górecki, a także szef Kancelarii Senatu minister Ewa Polkowska.
Uroczystości rozpoczęła msza św. w wileńskiej Bazylice Archikatedralnej. Następnie w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczysta sesja, podczas której przemówienia wygłosili prezydenci Polski i Litwy L. Kaczyński i Valdas Adamkus. Wysłuchano także referatów historyków prof. Alfredasa Bumblauskasa i prof. Henryka Wisnera oraz wystąpień przedstawicieli młodzieży litewskiej i polskiej Jonasa Survily i Marka Opioły.
Podczas obchodów prezydenci Polski i Litwy podkreślali, że oba kraje łączą bardzo bliskie i strategiczne stosunki. Stwierdzili, że współpraca, w tym energetyczna, to jedno z najważniejszych zadań dla obu krajów na najbliższe lata.
Prezydenci podkreślili, że Litwę i Polskę łączy wspólna historia, kultura, przynależność do Unii Europejskiej i NATO. Prezydent L. Kaczyński przypomniał, że oba narody przeżyły utratę suwerenności. Ocenił, iż Polska i Litwa mogą wspólnie osiągać swoje cele w ramach UE i NATO.
"Mamy wielką, niepowtarzalną szansę na prawdziwie strategiczne partnerstwo. Przed nami wielka szansa, bo być we dwoje to zawsze coś innego niż działać samemu" - powiedział polski prezydent.
Następnie na placu Katedralnym w Wilnie odbyła się uroczysta defilada polskich i litewskich kompanii honorowych i orkiestr.
Podczas pobytu w Wilnie marszałek B. Borusewicz spotkał się z przewodniczącym Sejmu Republiki Litewskiej Viktorasem Muntianasem. W spotkaniu wzięli udział senatorowie A. Mazurkiewicz i D. Górecki, a także minister E. Polkowska.
Rozmawiano o stosunkach między obu państwami zarówno w kontekście dwustronnym - politycznym i gospodarczym, jak i członkostwa w Unii Europejskiej. Szczególną uwagę poświęcono bezpieczeństwu energetycznemu obu krajów i niezależności w tym zakresie. Jako bardzo istotną wskazywano poprawę infrastruktury drogowej i kolejowej, służącej także wzajemnemu zbliżeniu obu krajów.
W rozmowie podkreślono potrzebę dalszej współpracy Polski i Litwy w ramach Unii Europejskiej i NATO, przy kształtowaniu polityki UE m.in. w stosunku do Białorusi i Ukrainy. Poruszono także kwestie dotyczące trójstronnego Zgromadzenia Parlamentarnego polsko-litewsko-ukraińskiego.
Podczas spotkania rozmawiano też o problemach mniejszości polskiej na Litwie, przede wszystkim dotyczących zwrotu ziemi mieszkającym tam Polakom, a także szkolnictwa polskiego. Wyrażono nadzieję na szybkie i zgodne z międzynarodowymi standardami rozwiązanie tych kwestii.
Podczas pobytu w Wilnie marszałek B. Borusewicz odwiedził Katedrę Polonistyki na Wydziale Filologii Uniwersytetu Wileńskiego, której pomieszczenia wyremontowano i wyposażono m.in. z pieniędzy przekazanych przez Kancelarię Senatu.
Obchody 15. rocznicy wznowienia stosunków dyplomatycznych między Polską i Litwą zakończył uroczysty koncert Litewskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Pałacu Kongresowym w Wilnie.
* * *
6 września br. wizytę w Senacie RP złożył przewodniczący Mongolsko-Polskiej Grupy Parlamentarnej, minister finansów Mongolii Nadmid Bayartsaikhan. Gościa przyjął wicemarszałek Senatu Ryszard Legutko.
* * *
12 września br. wizytę w Senacie RP złożył Hejdar Babajew, minister rozwoju gospodarczego Republiki Azerbejdżanu. Delegację przyjął marszałek Bogdan Borusewicz.
Rozmowy marszałka Senatu z ministrem rozwoju gospodarczego Azerbejdżanu zdominowały kwestie dywersyfikacji źródeł energii dla Polski, a także zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. W opinii marszałka B. Borusewicza, Azerbejdżan jest bardzo ważnym partnerem Polski na Kaukazie. Marszałek zaznaczył, że Polska i Azerbejdżan mają wspólne interesy. Wyraził nadzieję, że współpraca gospodarcza między obu krajami nabierze rozmachu. Rozmawiano m.in. na temat możliwości zaangażowania się Azerbejdżanu w projekt przedłużenia ropociągu Odessa-Brody do Płocka.
Minister H. Babajew podkreślił, że Azerbejdżan zamierza uczestniczyć w wielu znaczących projektach. Zaznaczył, że podobnie jak dla Polski istotna jest dywersyfikacja źródeł energii, dla Azerbejdżanu istotne są alternatywne drogi dostarczania energii. Dodał, że w sprawie ropociągu Odessa-Brody-Płock prowadzono już konsultacje z Unią Europejską. Wyraził nadzieję, że nasza współpraca nabierze bardziej konkretnych kształtów w listopadzie tego roku, gdy w Azerbejdżanie odbędzie się polska wystawa gospodarcza. Dodał, że jest zadowolony z podpisanego w resorcie gospodarki protokołu z pierwszego posiedzenia polsko-azerbejdżańskiej komisji międzyrządowej ds. współpracy gospodarczej.
W trakcie spotkania mówiono także o sytuacji politycznej na Kaukazie.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następna część dokumentu