Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

W dniach 4-6 czerwca 2006 r., na zaproszenie przewodniczącego Senatu Republiki Rumunii Nicolae Vacaroiu, delegacja Senatu RP z marszałkiem Bogdanem Borusewiczem na czele przebywała w Rumunii. W skład delegacji wchodzili: senatorowie Ryszard Bender, Jarosław Lasecki, Stanisław Piotrowicz, Marek Rocki, przewodnicząca Parlamentarnej Grupy Polsko-Rumuńskiej poseł Jadwiga Zakrzewska oraz minister Ewa Polkowska, szef Kancelarii Senatu.

4 czerwca 2006 r. delegacja przebywała w Suczawie, gdzie spotkała się z przedstawicielami władz lokalnych, odbyła szereg spotkań z władzami Związku Polaków i Stowarzyszenia Polaków oraz przekazała dar dla Domu Polskiego w Suczawie.

Tego samego dnia delegacja zwiedziła Klasztor Moldovita i odwiedziła zamieszkałą przez Polaków wieś Poiana Miculi, gdzie wzięła udział w mszy św. Następnie senatorowie złożyli w miejscowej szkole wizytę, podczas której marszałek B. Borusewicz wręczył prezesowi Związku Polaków w Rumunii akt fundacyjny nowej szkoły i przedszkola w Poiana Miculi. Odbyło się też spotkanie w Domu Polskim, z udziałem przedstawicieli Polonii, władz wojewódzkich i lokalnych, nauczycieli, księży i młodzieży, podczas którego zostały przekazane dary dla dzieci polonijnych z przedszkoli w Poianie Miculi, Nowym Sołońcu, Pleszy, Moarze i w Kaczycy.

5 czerwca 2006 r. delegacja Senatu przebywała w Bukareszcie, gdzie odbyła szereg spotkań z przedstawicielami najwyższych władz rumuńskich: z prezydentem Traianem Basescu, przewodniczącym Senatu Nicolae Vacaroiu, przewodniczącym Izby Deputowanych Bogdanem Olteanu, członkami Parlamentarnej Grupy Przyjaźni Rumuńsko-Polskiej, wiceministrem handlu i przemysłu, minister integracji europejskiej Anca Boagiu, wicepremierem Marko Belą, ministrem stanu odpowiedzialnym za koordynowanie prac resortów kultury, nauki, szkolnictwa i integracji europejskiej. Odbyło się także spotkanie w Patriarchacie Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego.

Podczas rozmów wyrażano zadowolenie z bardzo dobrze rozwijającej się i ożywionej w ostatnim czasie współpracy politycznej i parlamentarnej Polski i Rumunii. Podkreślano także zbieżność poglądów we wszystkich ważnych kwestiach międzynarodowych dotyczących problematyki globalnej i regionalnej. W opinii rozmówców, dobre stosunki polsko-rumuńskie mają znaczenie dla stabilizacji w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej, a także w wymiarze ogólnoeuropejskim.

Przedstawiciele władz rumuńskich dziękowali za wspieranie przez Polskę ich starań w dążeniu do Unii Europejskiej, podkreślali znaczenie możliwości korzystania przez Rumunię z doświadczeń Polski w tym zakresie. Marszałek B. Borusewicz zadeklarował poparcie Polski dla Rumunii w jej dążeniach do Unii Europejskiej, czego wyrazem było m.in. przyjęcie przez polski parlament ustawy o ratyfikacji Traktatu Akcesyjnego między UE a Rumunią i Bułgarią,

Strona polska zapewniła, że nadal będzie informować zarówno o korzyściach, jak i o problemach związanych z przystąpieniem do Unii, dotyczących m.in. rolnictwa, właściwego wykorzystania funduszy unijnych, a także ich absorpcji, zwłaszcza przez samorządy terytorialne. Polsce parlamentarzyści zachęcali polityków rumuńskich do głębszej współpracy między samorządami terytorialnymi w tym zakresie.

Strona rumuńska zadeklarowała chęć ścisłej współpracy z Polską po wejściu do Unii Europejskiej, uznając, że jako dwa największe kraje tej części Europy powinniśmy działać wspólnie.

Podczas rozmów wyrażono także uznanie dla demokratycznych przemian na Ukrainie i poparcie ewentualnych dążeń tego kraju do struktur euroatlantyckich.

Ponadto rozmawiano o problemach związanych z bezpieczeństwem energetycznym w Europie i transportem paliw.

Delegacja Senatu RP dziękowała przedstawicielom najwyższych władz rumuńskich za respektowanie praw mniejszości polskiej w Rumunii, a także zwróciła się z prośbą o stwarzanie warunków rozwoju cywilizacyjnego Polakom zamieszkujących na Bukowinie.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment