Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następna część dokumentu


Kontakty międzynarodowe

W dniach 23 i 24 marca br., na zaproszenie marszałka Bogdana Borusewicza, z oficjalną wizytą w Polsce przebywała delegacja Parlamentu Republiki Czarnogóry z przewodniczącym Ranko Krovokapićem na czele.

23 marca br. czarnogórskich parlamentarzystów przyjął marszałek B. Borusewicz. W spotkaniu uczestniczył wicemarszałek Ryszard Legutko i zastępca przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych senator Andrzej Mazurkiewicz.

Podczas rozmowy marszałek Senatu interesował się sytuacją na Bałkanach. Przypomniał zaangażowanie Polski w proces stabilizacyjny w tym rejonie. Podkreślił, że Europejczyków z północy niepokoi nawet najmniejsza oznaka destabilizacji na tych terenach.

Jedną z omawianych kwestii były przygotowania do majowego referendum dotyczącego przyszłości państwa związkowego Serbii i Czarnogóry. Marszałek B. Borusewicz zapewnił, że Polska uszanuje każdy demokratyczny wynik referendum w sprawie niepodległości Czarnogóry. Wyraził nadzieję, że ewentualne ogłoszenie niepodległości Czarnogóry nie wpłynie negatywnie na stabilność w regionie ani na proces integracji z Unią Europejską.

Przewodniczący R. Krivokapić zapewnił, że Czarnogóra - najmniejszy kraj na Bałkanach, ale o długich tradycjach państwowości - jest dobrze przygotowana do referendum niepodległościowego. Jak stwierdził przewodniczący Parlamentu Czarnogóry, najnowsza historia pokazała, że konfliktów na Bałkanach nie można rozwiązywać siłą. Jego zdaniem, najlepszy i jedyny sposób to metody demokratyczne. Zgodnie z zaleceniami UE majowe referendum odbędzie się według zasad zasugerowanych przez Komisję Wenecką. Przewodniczący podkreślił, że celem wolnej, wieloetnicznej Czarnogóry będzie tworzenie społeczeństwa obywatelskiego, rozwijanie współpracy z państwami regionu i integracja z UE. Przewodniczący Parlamentu Republiki Czarnogóry liczy także na ożywienie współpracy Czarnogóry z Polską. Wyraził nadzieję, że polscy turyści powrócą do najpiękniejszych zakątków jego kraju.

Rozmówcy poruszyli też problem przyszłego statusu Kosowa.

Tego samego dnia parlamentarzyści czarnogórscy spotkali się również z przewodniczącym Komisji Spraw Unii Europejskiej senatorem Edmundem Wittbrodtem.

23 marca br. delegacja Parlamentu Czarnogóry została przyjęta przez marszałka Sejmu Marka Jurka. "Czarnogóra jest w centrum zainteresowania Europy" - powiedział marszałek M. Jurek, dodając, że Polska opowiada się za rozwijaniem dobrych stosunków dwustronnych z Czarnogórą i Serbią niezależnie od wyniku referendum niepodległościowego wyznaczonego na dzień 21 maja.

"Czarnogóra wraca na scenę europejską jako pełnoprawny partner i dobrze jest przygotowana do stojących przed nią wyzwań" - stwierdził przewodniczący R. Krivokapić. Poinformował, że Parlament Czarnogóry podjął uchwałę o referendum jednomyślnie i w najbliższym czasie podejmie deklarację gwarantującą wszystkie prawa i przywileje mniejszości serbskiej. Dodał, że multietniczna Czarnogóra jest dowodem na to, że na Bałkanach jest możliwe pokojowe istnienie społeczeństwa wielokulturowego.

Tego samego dnia z delegacją Parlamentu Republiki Czarnogóry spotkał się szef Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Urbański.

Podczas rozmowy wskazano na ogromne znaczenie wyniku referendum w sprawie niepodległości Czarnogóry dla całego regionu, które zaplanowano na 21 maja br. Minister A. Urbański zapewnił, że Polska uszanuje jego każdy demokratyczny wynik.

Przewodniczący R. Krivokapić wskazał na silne poczucie obywatelstwa mieszkańców Czarnogóry, niezależnie od podziałów etnicznych, a także chęć przyspieszenia integracji z UE.

Podczas pobytu w Warszawie delegację parlamentarzystów Czarnogóry przyjęła wiceminister spraw zagranicznych Anna Fotyga.

24 marca br. delegacja przebywała w Krakowie, gdzie spotkała się z władzami miasta i województwa małopolskiego, I wicewojewodą Andrzejem Muchą oraz wiceprezydentem Krakowa Tadeuszem Trzmielem oraz odwiedziła Uniwersytet Jagielloński.

* * *

23 marca br. wizytę w Senacie RP złożył minister spraw zagranicznych i wyznań Republiki Kostaryki Roberto Tovar Faja. Gościa przyjął marszałek Bogdan Borusewicz.

Podczas spotkania marszałek Senatu podkreślił, że Kostaryka to kraj o ugruntowanej demokracji, który się nazywa "Szwajcarią Ameryki Środkowej". Polska jest zainteresowana rozwijaniem współpracy bilateralnej z Kostaryką, a także poprzez Unię Europejską, i to na różnych płaszczyznach.

Minister Roberto Tovar Faja stwierdził, że obecnie wyzwaniem dla Kostaryki jest nie tylko żyć w demokracji, ale także podnosić poziom życia społecznego i ekonomicznego. Stąd dążenie do zacieśnienia współpracy z Unią Europejską, stąd jego wizyta w Polsce. Minister poinformował marszałka Senatu o swoich rozmowach w polskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Ministerstwie Gospodarki.

Marszałek B. Borusewicz podkreślił, że Polsce zależy, by IV Szczyt Unia Europejska-Ameryka Łacińska, który odbędzie się w maju br. w Wiedniu, zakończył się sukcesem. By zapadły decyzje o rozpoczęciu rokowań Umowy Stowarzyszeniowej między UE i państwami Ameryki Środkowej, co przyczyni się do rozwoju współpracy gospodarczej obu regionów i ożywi nasze kontakty dwustronne. Marszałek zaznaczył, że liczy na pogłębienie kooperacji w rybołówstwie i gospodarce morskiej. Zdaniem marszałka B. Borusewicza, współpraca Polski i Kostaryki na forum międzynarodowym powinna również dotyczyć takich sfer jak wspieranie demokracji i obrona praw człowieka. Marszałek poinformował gościa o sprawowaniu przez Senat RP opieki nad Polonią i Polakami za granicą. Przypomniał wkład społeczności pochodzenia polskiego w rozwój polityczny i społeczno-gospodarczy Kostaryki.

Minister Roberto Tovar Faja potwierdził zasługi naszych rodaków, wymienił też nazwiska osób polskiego pochodzenia, które obecnie aktywnie uczestniczą w życiu Kostaryki.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następna część dokumentu