Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

25 stycznia br. wizytę w Senacie RP złożył przewodniczący Białoruskiego Stowarzyszenia Centrów Zasobów BARC Aleksander Milinkiewicz, który został wybrany przez Kongres Sił Demokratycznych na wspólnego kandydata białoruskiej opozycji na prezydenta podczas tegorocznych wyborów. Delegację przyjął wicemarszałek Krzysztof Putra.

Polska i Senat RP wspiera wszelkie działania zmierzające do demokratyzacji Białorusi - zapewnił wicemarszałek Senatu. Podkreślił, że Polacy bardzo by chcieli, aby powiodły się starania A. Milinkiewicza o prezydenturę Białorusi. Wicemarszałek K. Putra pytał kandydata opozycji, w czym Senat RP mógłby pomóc białoruskiej opozycji.

W opinii A. Milinkiewicza, już samo to, że kandydat opozycji na prezydenta Białorusi jest przyjmowany przez polskie władze, ma duże znaczenie dla białoruskiej opozycji. Podkreślił, że obecnie największym problem na Białorusi jest brak rzetelnej informacji i wszechobecna propaganda władz. Dodał, że opozycja wiąże wielkie nadzieje w związku z planowanym uruchomieniem przez Polskę niezależnego radia, które będzie nadawało na Białoruś. A. Milinkiewicz prosił także Senat RP i Polskę o pomoc dla osób represjonowanych, zwłaszcza dla studentów. Mówił, że studenci działający w opozycji są relegowani ze studiów nawet za roznoszenie ulotek. Prosił o umożliwienie kontynuowania nauki tym studentom w Polsce. Zdaniem A. Milinkiewicza, nieodzowna byłaby pomoc Polski w tworzeniu programów unijnych wspierających budowę społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi, bo Polska wie najlepiej, jak w państwie totalitarnym budować demokrację. Zaapelował też o wsparcie dla Związku Polaków na Białorusi, na czele którego stoi Andżelika Borys.

Wicemarszałek K. Putra zapewnił, że radio zostanie uruchomione tak szybko, jak będzie to możliwe. Podkreślił, że Senat RP z pieniędzy na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą będzie wspierał Związek Polaków na Białorusi z A. Borys jako prezesem tego związku. Wicemarszałek wyraził nadzieję, że demokracja zwycięży na Białorusi i możliwa będzie gospodarcza i polityczna współpraca obu krajów.

* * *

W dniach 27-29 stycznia br., na zaproszenie marszałka Bogdana Borusewicza, z oficjalną wizytą w Polsce przebywała delegacja Senatu Chile z przewodniczącym Sergio Romero Pizarro na czele. W skład delegacji wchodzili senator Baldo Prokurica Prokurica oraz ambasador Mariano Fontecilla de Santiago Concha.

27 stycznia br. delegację Senatu Chile przyjął marszałek B. Borusewicz. W spotkaniu uczestniczył wicemarszałek Marek Ziółkowski.

Stosunki polsko-chilijskie są bardzo dobre i mają długą tradycję - stwierdził marszałek Senatu. Dodał, że Chile jest ważnym partnerem Polski w Ameryce Południowej. W opinii marszałka, istnieją duże możliwości rozwoju współpracy gospodarczej między obu krajami.

Przewodniczący Senatu Chile podkreślił, że dużą wagę przywiązuje do dyplomacji parlamentarnej i bezpośrednich kontaktów polsko-chilijskich. Te kontakty mają znaczenie zwłaszcza w kontekście współpracy Chile z Unią Europejską. Zdaniem przewodniczącego S.R. Pizarro, istnieją możliwości zwiększenia wymiany handlowej między Polską a Chile. Powiedział, że te kontakty handlowe istnieją, ale odbywają się za pośrednictwem innych państw europejskich. Wskazał na możliwość zawijania statków handlowych z Chile bezpośrednio do Gdańska, a nie tylko do portów w Amsterdamie i Hamburgu.

Podczas spotkania rozmawiano także na temat możliwości budowy statków dla Chile w polskich stoczniach i wyeliminowaniu obcych pośredników. Marszałek B. Borusewicz dodał, że wynegocjowane zostały i będą podpisane dwie umowy między obu krajami, dotyczące zwalczania przestępczości i kwestii celnych. Marszałek interesował się ponadto chilijskim systemem emerytalnym, z którego Polska czerpała wzorce. Przewodniczący Senatu Chile podkreślił, że chilijski system emerytalny oparty na funduszach kapitałowych jest stabilny. Funduszami zarządzają towarzystwa. Państwo, które niegdyś zarządzało pieniędzmi emerytalnymi, nie jest najlepszym przedsiębiorcą i gdy brakowało pieniędzy, pożyczało od tych funduszy. Obecny system funkcjonuje od czasów dyktatury i stale jest ulepszany. Dodał, że Chile chętnie podzieli się z Polską nowymi rozwiązaniami w tym zakresie.

Przewodniczący S.R. Pizarro zaprosił marszałka B. Borusewicza i delegację Senatu RP do złożenia wizyty w Chile i uczestnictwa w zaprzysiężeniu nowej prezydent Chile Michelle Bachelet i połowy Senatu chilijskiego.

Tego samego dnia delegacja chilijska spotkała się z wicemarszałkiem Sejmu Jarosławem Kalinowskim. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim zagadnień rolnictwa. Chile ma do zaoferowania wyspecjalizowane produkty rolne, komplementarne z polskimi. Poruszono także kwestię subsydiowania produktów rolnych, dumpingu i nieuczciwej konkurencji. Jak zwracano uwagę, Polska i Chile mogą współpracować w tych kwestiach na forum WTO.

Przewodniczący S.R. Pizarro został również przyjęty ministra spraw zagranicznych Stefana Mellera. Rozmawiano m.in. o sytuacji politycznej w Ameryce Południowej i groźbie narastającego populizmu. Jako dobre określono perspektywy współpracy gospodarczej Polski i Chile. Ponadto rozmówcy zwrócili uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy Organizacji Narodów Zjednoczonych.

27 stycznia br. delegacja chilijskiego Senatu złożyła wizytę wicepremier, minister finansów Zycie Gilowskiej. W rozmowie skoncentrowano się przede wszystkim na wymianie doświadczeń w przeprowadzaniu reformy emerytalnej. Polska korzystała z chilijskich wzorów - strona chilijska zaproponowała pomoc ekspercką. Podkreślono także konieczność nawiązania bezpośrednich kontaktów handlowych. Polskie statki są obecnie kupowane przez Niemcy i następnie czarterowane Chile. Zwrócono także uwagę na możliwość transportu chilijskich towarów przez polskie porty morskie oraz możliwość sprzedaży śmigłowców "Sokół" i samolotów "Dromader" do Chile.

Tego samego dnia delegacja chilijska spotkała się szefem Kancelarii Prezydenta RP Andrzejem Urbańskim. Strona chilijska zaprosiła reprezentację polską z udziałem przedstawicieli parlamentu na zaprzysiężenie nowej prezydent Chile.

Delegacja spotkała się także na roboczym obiedzie z przedstawicielami Komisji Spraw Zagranicznych, z jej przewodniczącym senatorem Stefanem Niesiołowskim oraz z przedstawicielami Komisji Gospodarki Narodowej oraz Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Rozmawiano m.in. o trudnych uwarunkowaniach historycznych Polski i Chile, o problemach związanych z rozliczeniem dyktatur i pojednaniu narodowym.

W dniach 28-29 stycznia delegacja chilijska przebywała w Krakowie, gdzie uczestniczyła w obiedzie z udziałem wicewojewody Jadwigi Nowakowskiej, senatora Andrzeja Gołasia, wiceprezydenta Krakowa Kazimierza Bujakowskiego i wiceprzewodniczącego Sejmiku Małopolskiego Wojciecha Grzeszka. Delegacja złożyła także kurtuazyjną wizytę u metropolity krakowskiego arcybiskupa Stanisława Dziwisza, a także odwiedziła w Wadowicach dom rodzinny Jana Pawła II oraz kopalnię soli w Wieliczce.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment