Kazimierz Kutz Zmarł 18 grudnia 2018 r. |
|
Okręg wyborczy nr 30 (Katowice) |
|
Kandydat Komitetu Wyborczego Wyborców - Blok Senat 2001 |
|
Senator IV kadencji Senatu RP Wicemarszałek Senatu RP V kadencji |
Wicemarszałek Senatu RP V kadencji
Urodził się w 1929 roku w Szopienicach, na Górnym Śląsku, w rodzinie kolejarskiej.
Po ukończeniu gimnazjum w Mysłowicach podjął studia na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Ukończył je w 1954.
W 1959 debiutował filmem "Krzyż Walecznych". Wyreżyserował ponad 20 filmów fabularnych (m.in. "Nikt nie woła", "Ludzie z pociągu", "Sól ziemi czarnej", "Perła w koronie", "Paciorki jednego różańca", "Śmierć jak kromka chleba", "Zawrócony", "Pułkownik Kwiatkowski"). Reżyserował także wiele spektakli Teatru Telewizji ("Opowieści Hollywoodu", "Do piachu", "Emigranci", "Kartoteka rozrzucona", "Wielebni"). Pracował także w teatrach, ostatnio w Teatrze Starym w Krakowie i w Teatrze Narodowym w Warszawie, w którym reżyserował sztuki Tadeusza Różewicza ("Kartoteka", "Spaghetti i miecz", "Na czworakach"). Zajmuje się publicystyką, pisze o filmie i problemach Śląska.
W 1972 założył zespół filmowy "Silesia" w Katowicach i do 1978 był jego kierownikiem artystycznym. W latach 1981-1983 wykładał na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a w latach 1985-1991 - reżyserię w Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Od 1987 był głównym reżyserem, a od 1990 do 1991 dyrektorem Ośrodka Telewizji Polskiej w Katowicach.
Od 1966 jako członek założyciel należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a także do Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
W 1981 przewodniczył Komisji Porozumiewawczej Środowisk Twórczych i Naukowych. W tym samym roku został internowany.
W Senacie IV kadencji był członkiem Komisji Nauki i Edukacji Narodowej oraz Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą.
Bezpartyjny.
Żonaty, ma czworo dzieci.
Członek Komisji Kultury i Środków Przekazu (o komisji)
Członek Klubu Senatorskiego "Blok Senat 2001" (o klubie)