Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie, odpowiedź


2. posiedzenie Senatu RP

26 października 2001 r.

Oświadczenie

Oświadczenie drugie.

Trudna sytuacja finansowa kraju, dziura budżetowa, o której tyle się ostatnio mówi i pisze, w sposób dramatyczny odbija się na stanie finansów miast i gmin, zwłaszcza tych najsłabszych ekonomicznie, w których wskaźnik bezrobocia przekracza 20%.

Kilka dni temu otrzymałem rezolucję rady miejskiej z Okonka z dnia 27 września w sprawie sytuacji finansowej tej gminy.

W tym miejscu muszę poinformować, że jest to gmina o największym wskaźniku bezrobocia w regionie, w której wielokrotnie dochodziło do protestów bezrobotnych o różnych formach, z blokadą urzędów włącznie.

Zastój gospodarczy sprawił, że dochody gminy Okonek gwałtownie obniżyły się. "Zasadniczy wpływ na to - piszą w swej rezolucji samorządowcy z Okonka - ma znaczne obniżenie dochodów z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych i osób prawnych. Realizacja podatku od osób fizycznych wynosiła w pierwszym półroczu 2001 r. 31,5% i osiągnęła poziom zaledwie 70% wpływów z tego podatku w analogicznym okresie roku poprzedniego. Natomiast wpływów z tytułu podatku dochodowego nie odnotowano w ogóle. Wprowadzona w życie w bieżącym roku zmiana ustawy o opłacie skarbowej spowodowała spadek tych dochodów o 69%, a wpływy z tego tytułu za pierwsze półrocze osiągnęły poziom 11,4%."

Cytuję te liczby po to, by uświadomić wyjątkową mizerię finansową tej gminy, która - jak podejrzewam - jest typowa dla wielu słabych gmin w Polsce.

W dalszej części swej rezolucji samorządowcy z Okonka dają wyraz zaniepokojeniu z powodu stałego obniżania dotacji celowych na dofinansowanie zarówno zadań własnych gminy, jak i zadań zleconych. W przypadku niektórych parametrów wynoszą one zaledwie połowę tego, co się gminie należy.

W konsekwencji w Okonku nie mają pieniędzy na wypłatę dodatków mieszkaniowych, nie mają z czego pokryć opłat za zużytą energię elektryczną, brak im pieniędzy na konserwację oświetlenia na drogach, których gmina nie jest zarządcą itd. Kryzys finansowy przeżywa także gminna oświata, albowiem subwencja oświatowa daleko odbiega od zobowiązań gminy wynikających z Karty Nauczyciela.

Sądzę, że wystarczy już liczb i przykładów świadczących o grożącej gminie zapaści finansowej.

W kontekście tej rezolucji zwracam się do prezesa Rady Ministrów Leszka Millera z pytaniem o formy pomocy, jakiej rząd zamierza udzielić słabym ekonomicznie gminom znajdującym się w regionach o wysokim wskaźniku bezrobocia.

Ponieważ rezolucję swą samorządowcy z Okonka wysłali zarówno do premiera, jak i ministra finansów, mam nadzieję, że rychło uzyskają odpowiedź i pomoc.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie, odpowiedź