Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


PREZYDIUM SENATU

Posiedzenia

2 czerwca 2005 r. odbyło się 86. posiedzenie Prezydium Senatu.

Podczas posiedzenia przedyskutowano sprawę realizacji wniosków pokontrolnych Najwyższej Izby Kontroli z kontroli wykonania budżetu Kancelarii Senatu w 2004 r. w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", wystąpień szefa Kancelarii Senatu w zakresie rozliczeń stowarzyszenia z realizacji zadań za 2004 rok oraz nierozliczonych zaliczek, a także finansowania zadań w bieżącym roku.

W wystąpieniu pokontrolnym prezes NIK zobowiązał Kancelarię Senatu do szczegółowego rozliczenia Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" z realizacji zadań zleconych w 2004 roku, w tym nierozliczonych zaliczek w kwocie 4123,7 tys. zł.

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", zawierając umowę z Kancelarią Senatu na realizację określonych zadań programowych i inwestycyjnych, zobowiązuje się do wykonania tych zadań na warunkach określonych w umowie. Umowa określa również tryb rozliczenia z dotacji przez jednostkę i kontroli wykonania przez dysponenta środków budżetowych. Podstawą do oceny przez Kancelarię Senatu prawidłowości wykorzystania dotacji jest przedłożone sprawozdanie z realizacji zadania zleconego przez Prezydium Senatu. Wobec braku dowodów księgowych, że przekazane kwoty zostały wydatkowane zgodnie z ich przeznaczeniem, stowarzyszenie zleconych zadań nie wykonało pod względem rozliczenia finansowego.

Stowarzyszenie stwierdziło, że przyczyny opóźnienia rozliczenia kontrahentów zagranicznych to:

- niedostarczenie na czas wymaganych dokumentów finansowych,

- wadliwość dostarczonych dokumentów,

- dostarczone dokumenty rozliczeniowe są niepełne, np. ze względu na brak sprawozdań merytorycznych, list uczestników itp.

Okoliczności te mają zasadniczy wpływ na niewywiązywanie się przez stowarzyszenie z obowiązku terminowego rozliczenia dotacji. Podkreślono, że fakt niezakończenia rozliczeń wszystkich zaliczek nie jest tożsamy z niewykonaniem zleconych zadań.

Zarząd Krajowy Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" poinformował, że zgodnie z zaleceniami pokontrolnymi NIK stowarzyszenie prowadzi na kontach pozabilansowych wydzieloną ewidencję kosztów ogólnych niezbędnych do poniesienia dla prawidłowej realizacji zadań państwowych oraz uzupełniło wnioski o dotację na rok 2005 o kalkulację kosztów ogólnych.

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" zobowiązało się do przedstawienia rozliczeń wszystkich zaliczek programowych i inwestycyjnych do 15 sierpnia br. pod rygorem zwrotu pobranych środków.

Ponadto Prezydium Senatu wspólnie z Zarządem Krajowym Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" przedyskutowało napiętą sytuację w Związku Polaków na Białorusi.

* * *

3 czerwca 2005 r. odbyło się 87. posiedzenie Prezydium Senatu.

Podczas posiedzenia przedyskutowano sprawę realizacji wniosków pokontrolnych Najwyższej Izby Kontroli z kontroli wykonania budżetu Kancelarii Senatu w 2004 r. w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie".

W związku z zawartymi w wystąpieniu pokontrolnym ocenami i uwagami NIK szef Kancelarii Senatu minister Adam Witalec przypomniał, że w roku bieżącym Kancelaria Senatu będzie egzekwować pełne wykonanie powyższych wniosków. Wskazał na wnioski z wystąpienia pokontrolnego NIK dotyczące wymogu kalkulacji kosztów ogólnych we wnioskach o dotacje złożonych na 2005 r., utworzenia wyodrębnionej ewidencji kosztów ogólnych niezbędnych do poniesienia dla prawidłowej realizacji zadań państwowych oraz o dokonanie podziału na poszczególne pozycje rodzajowe układów kosztów.

Przewodniczący rady fundacji potwierdził, że w 2004 r. nie prowadziła ona wyodrębnionej ewidencji kosztów ogólnych dla poszczególnych zadań państwowych. Stwierdzono, że stopień szczegółowości przedstawionych przez fundację załączników istotnie odbiega od szczegółowości prezentowanej Prezydium Senatu przez jednostkę w pierwotnych wnioskach o zlecenia zadań. Dodatkową komplikacją, jaka pojawiła się przy zawieraniu umów z fundacją, był brak dokumentów z Krajowego Rejestru Sądowego koniecznych do zawarcia umów. Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego doręczyła do Kancelarii Senatu 5 maja br. Do chwili obecnej Kancelaria Senatu zawarła z fundacją jedną umowę (nr 25). Opóźnienie w przygotowaniu przez fundację rzetelnych załączników do kolejnych umów może grozić spiętrzeniem zadań w późniejszych okresach i problemami ze sprawozdawczością.

Zarząd fundacji zobowiązał się do podjęcia działań zmierzających do usunięcia uchybień, które zostały podniesione w stosunku do Kancelarii Senatu we wnioskach pokontrolnych NIK. Zarząd przyjął uwagę prezydium o konieczności skoordynowania działań poszczególnych członków zarządu fundacji wobec Kancelarii Senatu. Zobowiązał się do informowania - na piśmie i terminowo - Kancelarii Senatu o proponowanych przez zarząd zmianach w przesłanych dokumentach oraz do dostosowania szczegółowości kosztorysów zadań zleconych do ustawowych wymogów.

Zarząd zobowiązał się do przedstawienia harmonogramu realizacji zleconych zadań państwowych.

* * *

3 czerwca 2005 r. odbyło się 88. posiedzenie Prezydium Senatu.

Podczas posiedzenia przewodniczący Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich senator Jerzy Adamski poinformował, iż zgodnie z zaleceniami Prezydium Senatu z 3 lutego i 16 marca br. komisja analizowała oświadczenia senatorskie o stanie majątkowym wraz z wynikami analiz tych oświadczeń dokonanymi przez urzędy skarbowe. Prezydium przyjęło do wiadomości fakt, iż w wyniku przeprowadzonej analizy komisja stwierdziła, że wszyscy senatorowie wykonali ustawowy (art. 35 ustawy z 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora) obowiązek złożenia oświadczenia majątkowego. Prezydium zaakceptowało następujące ustalenia:

- W związku z pewnymi nieprawidłowościami przy wypełnianiu przez senatorów oświadczeń majątkowych stwierdzono konieczność przekazania wszystkim senatorom pisemnego wykazu najczęściej popełnianych błędów. Powinno to się przyczynić do poprawniejszego wypełnienia oświadczeń majątkowych składanych w związku z zarządzeniem wyborów do Senatu. Ustalono, że wykaz ten zostanie sporządzony przez Biuro Prawno-Organizacyjne.

- Marszałek Senatu wystąpi do ministra finansów z prośbą o wydanie polecenia, aby urzędy skarbowe przedstawiły jak najszybciej Prezydium Senatu wyniki analiz oświadczeń majątkowych senatorów za rok 2004.

- Analizę kompleksową o oświadczeniach złożonych w ciągu całej V kadencji Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich przedstawi Prezydium Senatu po otrzymaniu oświadczeń składanych w terminie do 24 czerwca br. oraz stosownych analizach urzędów skarbowych.

Dostrzeżono potrzebę nowelizacji art. 35 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz załącznika do tej ustawy. Należałoby sprecyzować konsekwencje rozbieżności analiz dokonanych przez Komisję Regulaminową, Etyki i Spraw Senatorskich oraz przez urzędy skarbowe.

W sprawach różnych prezydium przyjęło do wiadomości wyjaśnienie przedstawione przez przewodniczącego Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich senatora J. Adamskiego odnośnie do sprawy senatora Józefa Sztorca. Uzgodniono, że komisja rozpatrzy sprawę, niezależnie od obecności na jej posiedzeniu senatora J. Sztorca, tak aby Senat mógł się nią zająć na swym lipcowym posiedzeniu.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment