Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

16 marca 2005 r. wizytę w Senacie RP złożył Buelent Arinc, przewodniczący Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Republiki Turcji. Gościa przyjął marszałek Longin Pastusiak. W spotkaniu uczestniczył senator Andrzej Wielowieyski.

Stosunki polsko-tureckie układają się bardzo dobrze - powiedział marszałek L. Pastusiak. Dodał, że znacznie lepsze są kontakty polityczne i parlamentarne niż współpraca gospodarcza. Wprawdzie - zdaniem marszałka - obroty handlowe między obu krajami są na dobrym poziomie, ale Polska chętnie widziałaby więcej inwestycji tureckich. Według marszałka, 27. pozycja Turcji na liście inwestorów zagranicznych w Polsce mogłaby być znacznie wyższa.

Przewodniczący Wielkiego Zgromadzenia Narodowego podkreślił, że jest przedstawicielem parlamentu kraju, który od XVII wieku wspierał dążenia Polski do niepodległości. Zaznaczył, że sympatia między naszymi narodami jest obustronna. Podziękował Polsce za dotychczasowe wsparcie tureckich aspiracji do UE i prosił o dalszą pomoc w tej sprawie. Dodał, że tureccy parlamentarzyści są zainteresowani współpracą między komisjami parlamentarnymi, zwłaszcza komisjami ds. integracji, rolnictwa.

Turcja chciałaby skorzystać z polskiego doświadczenia w zakresie negocjacji z UE i dostosowania prawa do wymogów unijnych. Przewodniczący wyraził nadzieję, że przybędzie polskich inwestorów w Turcji. Podkreślił, że Turcja przywiązuje dużą wagę do inwestycji zagranicznych i są przygotowywane duże ułatwienia prawne dla inwestorów.

Dodał, że w minionym roku Turcję odwiedziło 150 tys. turystów z Polski. Jego zdaniem, Polska ma dużo do zaoferowania w zakresie współpracy kulturalnej. Wyraził także gotowość włączenia się w organizację obchodów rocznicy 150-lecia śmierci Adama Mickiewicza w Turcji.

Marszałek zapewnił przewodniczącego o polskim wsparciu unijnych aspiracji Turcji. Powiedział, że Polska rozumie zniecierpliwienie Turcji, bo na wejście do UE czekała 10 lat, a Turcja czeka już znacznie dłużej.

Marszałek L. Pastusiak podziękował za stworzenie obywatelom tureckim polskiego pochodzenia warunków do kultywowania tradycji i polskiej kultury, a także za pomoc w odnowieniu muzeum Adama Mickiewicza w Stambule.

Zadeklarował także współpracę senackiej komisji europejskiej w zakresie dostosowania prawa do wymogów UE i prowadzenia negocjacji. Podziękował także za gotowość pomocy w organizacji obchodów 150. rocznicy śmierci polskiego wieszcza.

* * *

17 marca 2005 r. wizytę w Senacie RP złożył Mażyt Tuleubekowicz Esenbajew akim (wojewoda) Obwodu Akmolińskiego Republiki Kazachstanu. Gościa przyjął marszałek L. Pastusiak. W spotkaniu uczestniczył senator Zbyszko Piwoński.

Marszałek L. Pastusiak podkreślił, że wizyta wojewody wpisuje się w intensywne kontakty polsko-kazachskie. Niebawem delegacja Senatu wraz z misją gospodarczą udaje się do Republiki Kazachstanu. Według marszałka L. Pastusiaka współpraca gospodarcza między Polską i Kazachstanem jest niewspółmierna do potencjału obu krajów. Obroty handlowe rocznie wynoszą 600 mln dolarów.

W opinii wojewody, Republika Kazachstanu odniosła w ostatnim czasie ogromny sukces gospodarczy. Do tej pory jeszcze się boryka z przechodzeniem od gospodarki nakazowo-rozdzielczej do wolnorynkowej. Wiele ważnych reform ma już jednak za sobą. Tempo wzrostu wynosi obecnie 9%. Kazachstan wydobywa rocznie 50 mln ton ropy, z tego 65% eksportuje. Wkrótce zamierza zwiększyć wydobycie i rozgląda się za rynkami zbytu. W trakcie spotkania mówiono zatem o możliwościach eksportu ropy do Polski, o wyeliminowaniu pośredników w kontaktach handlowych między Kazachstanem a Polską.

A.M.T. Esenbajew przebywał w Polsce na zaproszenie wojewody mazowieckiego. Wojewodowie podpisali już list intencyjny o współpracy. Prawdopodobnie do końca roku zostanie podpisana umowa.

* * *

29 marca 2005 r. wizytę w Senacie RP złożył przewodniczący Kongresu Deputowanych Kortezów Generalnych Królestwa Hiszpanii Manuel Marin wraz z delegacją, przebywający w Polsce na zaproszenie marszałka Sejmu Włodzimierza Cimoszewicza. Delegację przyjęła wicemarszałek Jolanta Danielak.

Wicemarszałek Senatu podziękowała za hiszpańską politykę, która doprowadziła do znakomitych relacji gospodarczych między obu krajami. Podkreśliła, że Polska zainteresowana jest wzrostem hiszpańskich inwestycji w naszym kraju i wyraziła nadzieję, że te kontakty nabiorą charakteru stałych więzi.

Przewodniczący Kongresu powiedział, że przybył do Polski, aby nadać nową dynamikę kontaktom parlamentarnym hiszpańsko-polskim. Zaznaczył, że Polska i Hiszpania powinny ściśle współpracować w ramach UE. Podkreślił, iż Hiszpania odniosła sukces w Unii, dlatego że całe społeczeństwo było zintegrowane wokół jednego celu - modernizacji kraju. Zaoferował pomoc w zbliżającej się w Polsce debacie europejskiej. Dodał, iż Hiszpania daleka jest od pouczania, ale ważne jest, by współpracować w wypracowywaniu stanowisk negocjacyjnych na szczyt europejski. W opinii przewodniczącego, jedyną szansą na to, by w Polsce powiodło się referendum w sprawie konstytucji europejskiej, jest zjednoczenie euroentuzjastów.

Wicemarszałek J. Danielak wyraziła zadowolenie z pomyślnego wyniku referendum konstytucyjnego w Hiszpanii i dodała, że każde pozytywne rozstrzygnięcie w kraju UE przyczyni się zapewne do przyjęcia konstytucji europejskiej w Polsce, choć, według niej, głównym problemem może być frekwencja. Podkreśliła, że Polska chętnie skorzysta z doświadczenia Hiszpanii w przygotowaniu kampanii referendalnej. Te doświadczenia, zdaniem marszałek, są znakomitą płaszczyzną do współpracy parlamentarnej polsko- hiszpańskiej.

* * *

W dniach 29-30 marca 2005 r., na zaproszenie przewodniczącego Rady Narodowej Republiki Słowackiej Pavola Hruszovsky'ego, z oficjalną wizytą w Bratysławie przebywała delegacja Senatu RP, której przewodniczył marszałek Longin Pastusiak. W skład delegacji wchodzili senatorowie Irena Kurzępa, Franciszek Bachleda-Księdzularz, Zdzisław Jarmużek, Janusz Konieczny oraz Grzegorz Lipowski.

29 marca br. w Bratysławie, w Instytucie Polskim, delegacja spotkała się z przedstawicielami Polonii. Podczas spotkania marszałek L. Pastusiak zachęcał, aby zwracać się do władz słowackich o większe wsparcie dla Polonii.

Na Słowacji żyje około 5 tys. Polaków. Nawiązując do skarg Polonii na brak siedziby dla Klubu Polskiego, marszałek podkreślił, że stowarzyszenie Słowaków w Polsce otrzymało kamienicę w Krakowie. "Zachęcam, by nowe władze klubu, które mają być wybrane na kongresie za miesiąc, podjęły sprawę siedziby" - dodał. Obiecał również, że tę sprawę poruszy podczas rozmowy z prezydentem Słowacji Ivanem Gaszparoviczem.

Marszałek Senatu zwrócił uwagę, że "Monitor Polonijny", miesięcznik słowackiej Polonii, dostaje prawie 10 razy niższą dotację niż słowacka gazeta w Polsce.

Marszałek L. Pastusiak, dziękując Polakom na Słowacji za podtrzymywanie i utrwalanie polskości, przekazał polskiej szkole w Bratysławie pomoce naukowe - atlasy, książki i mapy.

30 marca 2005 r. marszałek L. Pastusiak został przyjęty przez szefa słowackiej Rady Narodowej P. Hruszovsky'ego. Podczas rozmowy oceniono współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej i jej przyszłość, rozmawiano też o współpracy między parlamentami. Poruszono także kwestię ratyfikacji Traktatu Konstytucyjnego UE. Rozmowy obu polityków odbywały się na zamku w Bratysławie, gdzie pod koniec lutego br. odbył się szczyt amerykańsko-rosyjski.

Na konferencji prasowej po spotkaniu politycy krytycznie odnieśli się do pomysłu poszerzenia Grupy Wyszehradzkiej. P. Hruszovsky przyznał, że obecność w Unii Europejskiej niesie ze sobą nowe problemy. Jak dodał, popiera konsultowanie ważnych kwestii środkowoeuropejskich z większą liczbą państw niż tylko w ramach Grupy Wyszehradzkiej. "Jednak instytucjonalnie chcemy, by Grupa pozostała w takim stanie, jak dotychczas" - zaznaczył.

Marszałek L. Pastusiak zwrócił natomiast uwagę, że w Unii jest miejsce na współpracę regionalną, czego przykładem są państwa Beneluksu. "Dlatego Grupa Wyszehradzka jako instrument konsultowania i koordynowania stanowisk państw członkowskich Grupy wobec Unii może tylko wzmocnić pozycje naszych krajów" - powiedział.

Obaj politycy mówili również o współpracy między parlamentami. P. Hruszovsky podkreślił, że w przyszłym tygodniu spotkają się przedstawiciele parlamentarnych komisji ds. europejskich państw Grupy Wyszehradzkiej. Jak ocenił, podczas tego spotkania mogą być zdefiniowane wspólne cele, m.in. w sprawie budżetu unijnego na lata 2007-2013.

Tego samego dnia marszałek L. Pastusiak odbył spotkania z prezydentem Słowacji Ivanem Gaszparoviczem oraz premierem Mikulaszem Dzurindą.

Podczas spotkań rozmawiano o ratyfikacji Traktatu Konstytucyjnego, a także m.in. o konieczności zwiększenia liczby przejść granicznych między Polską a Słowacją dla samochodów ciężarowych. Rozmówcy ze zrozumieniem przyjęli sugestie w sprawie przejść granicznych. Zwrócili jednocześnie uwagę, że drożność istniejących przejść zwiększyłaby się znacznie, gdyby w Polsce były autostrady. Polsko-słowacka granica liczy prawie 600 km. Jest wzdłuż niej ponad 40 przejść granicznych.

Marszałek Senatu rozmawiał także z przedstawicielami słowackich władz o braku umów między obu krajami w dziedzinie ochrony zdrowia i w sprawie wzajemnego uznawania tytułów i stopni naukowych. Także te kwestie spotkały się ze zrozumieniem oraz obietnicą pomocy ze strony prezydenta I. Gaszparovicza i premiera M. Dzurindy.

Podczas obydwu spotkań politycy mówili też o sprawach mniejszości narodowych. Marszałek L. Pastusiak stwierdził, iż odnosi wrażenie, że Słowacy w Polsce mają więcej przywilejów niż Polonia na Słowacji. Jako przykład podał fakt, że Słowacy mają swój dom w Krakowie, a na swoje pismo otrzymują rocznie 250 tys. zł. Tymczasem organizacja polonijna na Słowacji - Klub Polski - nie ma własnej siedziby, a miesięcznik "Monitor Polonijny" dostaje rocznie (w przeliczeniu) 28 tys. zł.

Także słowaccy rozmówcy podejmowali problemy, które ich zdaniem, wymagają pewnej korekty. Chodzi m.in. o to, że według Słowaków, władze polskie zbyt późno przekazują dotacje dla organizacji słowackich w Polsce. Zasygnalizowano potrzebę odprawiania mszy św. w języku słowackim. Marszałek L. Pastusiak zadeklarował, że zajmie się tymi sprawami.

Podczas wizyty na Słowacji delegacja Senatu RP spotkała się także z ministrem spraw zagranicznych Eduardem Kukanem, odbyła rozmowy z przewodniczącymi klubów poselskich Rady Narodowej oraz z kierownictwem Słowackiego Stowarzyszenia Polityki Zagranicznej i Instytutu Spraw Publicznych.

* * *

30 marca 2005 r. wizytę w Senacie RP złożył Ilham Aliyev, prezydent Republiki Azerbejdżanu. Gościa przyjęła wicemarszałek Senatu Jolanta Danielak. W spotkaniu uczestniczył senator Zbigniew Kulak, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych.

Wicemarszałek Senatu podkreśliła, że stosunki Polski i Azerbejdżanu układają się dobrze. Dodała, że w ostatnim czasie uległy intensyfikacji. W styczniu w Senacie gościł przewodniczący parlamentu Republiki Azerbejdżanu. Wicemarszałek J. Danielak zapewniła prezydenta, że Polska jest gotowa do współpracy politycznej, gospodarczej i kulturalnej z Azerbejdżanem.

Prezydent I. Aliyev powiedział, że Azerbejdżan z podziwem patrzy na sukces, jaki odniosła Polska, stając się ważnym członkiem Unii Europejskiej. Dodał, że Azerbejdżan chętnie skorzystałby z doświadczeń Polski w zakresie transformacji gospodarczej i politycznej, bo Polska, jako kraj, który sam niedawno doświadczył transformacji, bardziej niż inne kraje europejskie rozumie sytuację w Azerbejdżanie.

Wicemarszałek J. Danielak zaproponowała podzielenie się polskimi doświadczeniami w zakresie budowy suwerennego państwa, jego struktur. Wyraziła przekonanie, że takiego wsparcia Azerbejdżan może oczekiwać ze strony całego polskiego parlamentu.

Zdaniem prezydenta, niezwykle istotne jest rozwijanie współpracy międzyparlamentarnej. Poinformował, że w parlamencie Azerbejdżanu powstała grupa przyjaźni azerbejdżańsko-polskiej. Dodał, że już teraz Azerbejdżan odczuwa wsparcie Polski, współpracując na różnych forach międzynarodowych z polskimi parlamentarzystami i eurodeputowanymi. Dodał, że Azerbejdżan tworzy prawo przyjazne dla inwestorów i oczekuje, że wzrośnie liczba polskich inwestycji. Podkreślił, że Azerbejdżan zamierza zwiększyć eksport ropy naftowej i gazu, co byłoby alternatywnym i tańszym źródłem energii dla krajów UE. Mogłaby z tego skorzystać Polska.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment