Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

W dniach 7-16 lutego 2005 r. delegacja Senatu RP przebywała z oficjalną wizytą w Królestwie Maroka, Republice Tunezyjskiej i Algierskiej Republice Ludowo-Demokratycznej. W skład delegacji, której przewodniczył marszałek Longin Pastusiak, wchodzili senatorowie: Aleksandra Koszada, Zbigniew Religa i Jerzy Suchański oraz szef Kancelarii Senatu minister Adam Witalec.

Delegacji towarzyszyła grupa polskich przedsiębiorców i dziennikarzy oraz przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki i Pracy.

W dniach 7-9 lutego 2005 r. delegacja przebywała w Królestwie Maroka, gdzie została przyjęta w Izbie Doradców przez jej przewodniczącego Moustafę Oukacha oraz spotkała się z przewodniczącymi klubów Izby. Ponadto delegacja spotkała się z przewodniczącym Izby Reprezentantów Abdelwahedem Radi, premierem Driss Jetou, ministrem spraw zagranicznych Mohammedem Banaissa oraz wojewodami Casablanki i Marrakeszu.

Podczas rozmów poruszono następujące kwestie:

- Marszałek L. Pastusiak zauważył, że wzajemna wymiana handlowa nie jest satysfakcjonująca i w ostatnim czasie uległa pogorszeniu. Jako jedną z przyczyn wymienił zbyt dużą liczbę pośredników zajmujących się organizowaniem handlu między Marokiem i Polską. Zaznaczył jednocześnie, że istnieją szerokie możliwości pogłębienia wzajemnych stosunków gospodarczych. W tym kontekście podkreślił znaczenie misji gospodarczej towarzyszącej delegacji Senatu RP oraz zachęcał przedsiębiorstwa marokańskie do udziału w międzynarodowych targach w Poznaniu w czerwcu br., a także do zorganizowania "Dni Maroka" w Polsce. Poinformował o strategii rozwoju stosunków z państwami pozaeuropejskimi przyjętej przez polski rząd.

- Przewodniczący Izby Doradców M. Oukach z dużym zadowoleniem przyjął pomysł uzupełnienia wizyty parlamentarnej wymiarem ekonomicznym poprzez włączenie grupy przedsiębiorców. Ten nowy kształt dyplomacji parlamentarnej ocenił wręcz jako rewolucyjny. Wyraził przekonanie, że taka koncepcja wizyty polskiej delegacji w Maroku będzie nowym impulsem do współpracy gospodarczej między oboma krajami.

- Minister spraw zagranicznych M. Benaissa zapowiedział opracowanie programu promocji Maroka w Polsce, m.in. poprzez organizację serii wydarzeń kulturowych.

- W rozmowie z premierem Maroka D. Jetou dotyczącej możliwych form współpracy gospodarczej zaprezentowana została oferta Polski w dziedzinie budowy elektrowni w Maroku. Premier Maroka potwierdził roczny wzrost o 8-9 % zapotrzebowania na energię elektryczną (opartą na węglu) i pilną potrzebę budowy nowych elektrowni (co najmniej jednego bloku o mocy 400 MW rocznie). Wyraził jednocześnie przekonanie, że postęp dokonany w polskim przemyśle i dogodne ramy traktatowe istniejące między Polską i Marokiem pozwolą polskim przedsiębiorcom na wejście na rynek marokański. Zapewnił o wsparciu rządu marokańskiego dla inicjatyw w tym zakresie. Podkreślił zainteresowanie importem polskiego węgla i potasu.

- Marszałek Senatu podziękował władzom Maroka za zniesienie wiz dla Polaków i uznał, że będzie to dodatkowy element stymulujący zarówno kontakty gospodarcze, jak i wymianę turystyczną.

- Przypomniano o wciąż nieratyfikowanej przez Maroko umowie o współpracy kulturowej.

- Rozmówcy marokańscy zwracali uwagę na nierozwiązany konflikt w sprawie Sahary Zachodniej pomiędzy Marokiem i Algierią. Z uznaniem odnieśli się do neutralnego stanowiska Polski w tej sprawie. Podkreślali gotowość władz marokańskich do uregulowania konfliktu wokół Sahary Zachodniej jedynie przy poszanowaniu integralności terytorialnej Maroka. Marszałek L. Pastusiak przypomniał, że Polska wspiera inicjatywy sekretarza generalnego ONZ w sprawie Sahary Zachodniej i wyraził ubolewanie z powodu impasu, jaki powoduje ten konflikt we współpracy między państwami Maghrebu, zwłaszcza na forum UAM.

- Wobec przystąpienia Polski do UE i jej znaczącej roli polityczno-gospodarczej przedstawiciele władz marokańskich wyrazili nadzieję, że Polska stanie się rzecznikiem Maroka na jego drodze do uprzywilejowanego partnerstwa z UE. Podkreślano rolę południowej flanki basenu Morza Śródziemnego dla bezpieczeństwa Europy oraz gospodarczego znaczenia rynków południowo-śródziemnomorskich, w szczególności rynku marokańskiego.

- Marszałek Senatu wyraził przekonanie, że zaangażowanie Polski we wschodni wymiar Polityki Sąsiedztwa UE nie pozostaje w sprzeczności z równoległym zaangażowaniem naszego kraju w Proces Barceloński.

- Dokonano oceny perspektyw rozwoju bliskowschodniego procesu pokojowego w kontekście wyboru Mahmuda Abbasa na stanowisko prezydenta Autonomii Palestyńskiej i podpisanego w Sharm El-Sheik porozumienia o zawieszeniu broni.

- Wyrażono wolę utworzenia w Senacie RP i Izbie Doradców Królestwa Maroka grup bilateralnych, których działalność stanowiłaby parlamentarne wsparcie na rzecz wzmacniania stosunków między oboma krajami.

- Dokonano wymiany poglądów na temat reform służby zdrowia, kodeksu pracy i kodeksu rodzinnego w Maroku i Polsce.

- Zdecydowano o podjęciu działań na rzecz wzmocnienia współpracy między miastami bliźniaczymi Fez i Krakowem.

- Wali (wojewoda) Casablanki wyraził zainteresowanie podpisaniem porozumienia o partnerstwie między Casablanką i wybranym miastem w Polsce. Porozumienie takie dałoby podstawy do wymiany doświadczeń między radnymi w zakresie sposobów rozwiązywania problemów dużych aglomeracji miejskich. Marszałek Senatu przedstawił propozycję Gdańska jako możliwego miasta partnerskiego dla Casablanki.

- Premier Maroka D. Detrou poinformował o swoim planowanym przyjeździe do Polski.

- Marszałek Senatu ponowił w imieniu prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego zaproszenie do złożenia wizyty oficjalnej w Polsce przez króla Maroka Mohammeda VI. Wyraził jednocześnie nadzieję, że będzie mogło dojść do tej wizyty w najbliższych miesiącach. Ze swojej strony zaprosił również przewodniczącego Izby Doradców Moustaphę Oukacha.

Delegacja zapoznała się także z działalnością największego marokańskiego partnera handlowego Polski, przedsiębiorstwa OCP (Office Chérifien des Phosphates) oraz złożyła wieniec w Mauzoleum Króla Mohammeda V.

9 lutego 2005 r. delegacja uczestniczyła w inauguracji polsko-marokańskiego forum gospodarczego w siedzibie Generalnej Konfederacji Przedsiębiorstw Marokańskich. W forum uczestniczyła grupa polskich przedsiębiorców, przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej oraz Ministerstwa Gospodarki i Pracy towarzyszący delegacji Senatu RP.

Delegacja Senatu spotkała się również z Polonią marokańską w Konsulacie Generalnym RP w Casablance.

W dniach 10-13 lutego 2005 r. delegacja Senatu, na zaproszenie przewodniczącego Izby Deputowanych Fouada Mebaza, złożyła wizytę w Republice Tunezyjskiej.

Delegacja została przyjęta w Izbie Deputowanych przez jej przewodniczącego F. Mebazaa. Spotkała się również z ministrem spraw zagranicznych Abdelbakim Hermassi, ministrem rozwoju i współpracy międzynarodowej Mohammedem Nouri Jouini oraz wiceprzewodniczącym partii RCD Hamedem Karoui. Marszałek Senatu spotkał się ponadto z prezydentem Republiki Tunezyjskiej Zine El Abidine Ben Alim.

Delegacja spotkała się również z merem miasta Nabeul i pierwszym zastępcą gubernatora Nabeul Khaledem Atig.

W trakcie rozmów poruszono następujące kwestie:

- Podkreślono, że istnieją bardzo dobre stosunki polityczne między Polską i Tunezją. Marszałek Senatu poinformował o strategii rozwoju stosunków Polski z krajami pozaeuropejskimi i szczególnej roli, jaką władze polskie przywiązują do kontaktów z Tunezją.

Zgodzono się, że intensyfikacji wymagają kontakty gospodarcze między oboma krajami. Dotychczasowa wymiana handlowa odbywa się przy udziale wielu pośredników. Jak poinformował marszałek L. Pastusiak, jednym z celów misji gospodarczej towarzyszącej delegacji Senatu jest zmniejszenie skali tej bariery.

- Przedstawiciele władz Tunezji wyrazili zainteresowanie większą obecnością na rynku tunezyjskim podmiotów spoza grona dotychczasowych stałych partnerów gospodarczych Tunezji (głównie Francji). Uznali, że na chłonnym rynku tunezyjskim jest miejsce dla polskich przedsiębiorstw. Celem zwiększania kontaktów gospodarczych z Polską sugerowano utworzenie polsko-tunezyjskiej Rady Biznesu i organizację częstszych bezpośrednich spotkań między przedsiębiorcami z obu krajów. Z satysfakcją odnotowano utworzenie w ramach KIG Izby Handlowej Polska - Maghreb. Strona tunezyjska obiecała dostarczać regularne informacje o planowanych przedsięwzięciach inwestycyjnych w Tunezji, tak aby umożliwić udział polskich przedsiębiorstw w procedurach przetargowych (w Tunezji planuje się realizacje dużych inwestycji w infrastrukturę).

- Strona tunezyjska wyraziła potrzebę wsparcia przez rządy planu utworzenia w 2007 r. strefy wolnego handlu między Tunezją i UE.

- Marszałek Senatu podkreślał, że istniejąca baza traktatowa między Tunezją i Polską, wzmocniona przyjęciem przez Polskę szeregu porozumień unijnych dotyczących Tunezji, dobrze służy budowaniu wzajemnej współpracy.

- Marszałek L. Pastusiak akcentował, że zniesienie wiz dla Polaków przybywających do Tunezji byłoby krokiem pożądanym na drodze pogłębiania wzajemnej współpracy, zwłaszcza wobec licznych przyjazdów turystów z Polski (ponad 80 tys. osób rocznie). W opinii marszałka, zniesienie wiz przyczyniłoby się do jeszcze większej liczby wyjazdów turystycznych Polaków do Tunezji. Strona tunezyjska zapewniła, że rozpatrzy możliwość wprowadzenia ruchu bezwizowego dla Polaków.

- Marszałek Senatu poruszył problem braku możliwości zarejestrowania Koła Polek w Tunezji. Strona tunezyjska zasugerowała, że mogłoby ono zostać zarejestrowane jako sekcja skupiająca obywateli Polski w Tunezji w ramach istniejącego już Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Tunezyjskiej.

- Marszałek L. Pastusiak zapewnił, że nie ma sprzeczności w zaangażowaniu Polski we wschodni wymiar Polityki Sąsiedztwa UE i jej aktywności w ramach Procesu Barcelońskiego.

- Dokonano wymiany poglądów na temat przyszłości Iraku. Strona tunezyjska z rezerwą odnosiła się do skuteczności interwencji i akcentowała potrzebę jak najszybszego przywrócenia narodowi irackiemu pełnej wolności. Marszałek Senatu podkreślał, że zaangażowanie Polski w Iraku wynika z mandatu ONZ. Poinformował o planowanej redukcji polskiego kontyngentu wojskowego. Zaznaczył, że polskie wojska zostaną niezwłocznie wycofane, jeżeli rząd iracki zwróci się z taką prośbą. Wyraził satysfakcję z faktu przeprowadzenia w Iraku wyborów powszechnych pomimo trudnej sytuacji wewnętrznej.

- Zauważono, że wobec wyboru M. Abbasa na stanowisko prezydenta Autonomii Palestyńskiej i zawartego porozumienia o zawieszeniu broni rysuje się szczególna szansa na osiągnięcie konkretnych rezultatów procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie poprzez realizację zamierzeń zawartych w tzw. mapie drogowej. Zgodzono się, że konieczne jest wywieranie nacisku w tej sprawie przez społeczność międzynarodową zarówno na stronę palestyńską, jak i izraelską, a Polska może odegrać w tym zakresie ważną rolę jako kraj mający przyjazne stosunki z obiema stronami konfliktu.

- Z satysfakcją odnotowano zamiar przeprowadzenia w czerwcu br. wyborów do nowoutworzonej w Tunezji Izby Doradców (drugiej izby parlamentu). Przedyskutowano perspektywy dalszej współpracy pomiędzy parlamentami Polski i Tunezji.

Marszałek Senatu wziął również udział w polsko-tunezyjskim forum gospodarczym, gdzie wygłosił referat o sytuacji gospodarczej Polski, jej potencjale i miejscu w UE, warunkach inwestowania i możliwościach oferowanych przez Polskę. W forum uczestniczyła grupa polskich przedsiębiorców, przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej oraz Ministerstwa Gospodarki i Pracy towarzyszący delegacji Senatu.

Delegacja Senatu spotkała się również z Polonią tunezyjską.

Senator Zbigniew Religa spotkał się z ministrem zdrowia Ridha Kechridem, dziekanem Wydziału Medycznego Rachidem Mechmechem i szefem Oddziału Kardiochirurgicznego Kliniki Uniwersyteckiej La Rabta Abdelfattehem Abidem. Dokonano wymiany poglądów na temat sposobów reformy systemu opieki zdrowotnej oraz przedyskutowano możliwości współpracy polskich i tunezyjskich specjalistów w dziedzinie kardiochirurgii (strona tunezyjska była zainteresowana między innymi możliwością przyjazdu polskich specjalistów na kontrakty do Tunezji).

W dniach 13-16 lutego 2005 r., na zaproszenie przewodniczącego Rady Narodu Abdelkadera Bensalaha wizytę w Algierskiej Republice Ludowo-Demokratycznej złożyła delegacja Senatu.

Delegacja została przyjęta w Radzie Narodu przez jej przewodniczącego Abdelkadera. Ponadto delegacja spotkała się z prezydentem Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej Abdelazizem Boutefliką, przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego A. Saidanim, premierem Ahmedem Ouyahią, ministrem spraw wewnętrznych Yazidem Zerhounim, ministrem spraw zagranicznych Abdelazizem Belkhadem.

Ponadto delegacja spotkała się z wojewodą Ghardaiim Abdelmalekiem Bediafem. Odbyło się także spotkanie z Polonią algierską. Marszałek Senatu uczestniczył w inauguracji polsko-algierskiego forum gospodarczego, w którym brali udział polscy przedsiębiorcy, przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej oraz Ministerstwa Gospodarki i Pracy towarzyszący delegacji Senatu. Przeprowadził także rozmowy z ministrem małych i średnich przedsiębiorstw oraz rzemiosła M. Benbadą. Senator Z. Religa spotkał się z ministrem zdrowia M. Redjimim.

Podczas przeprowadzonych rozmów poruszono następujące kwestie:

- Przewodniczący Rady Narodu Abdelkader Bensalah poinformował o sytuacji wewnętrznej, zwracając uwagę na liczne przeprowadzone w Algierii reformy (wymiaru sprawiedliwości, gospodarcze, planowaną zmianę kodeksu rodzinnego) oraz na walkę w ostatnich latach z ruchem fundamentalistów islamskich, wspieranym z zagranicy. Przypomniał, że Rada Narodu została powołana w ramach szerokiej reformy instytucji dla zapewnienia pluralizmu i równowagi.

- Przedstawiciele władz Algierii podkreślili, że po latach skupienia na sytuacji wewnętrznej chcą coraz bardziej otwierać się na świat, kładąc nacisk na politykę zagraniczną. Podkreślali znaczenie przyjaznych więzów, jakie od dawna łączą Algierię z Polską. Zaznaczali jednocześnie, że Polska jest strategicznym partnerem dla Algierii w gronie państw Europy Środkowo-wschodniej.

- Przewodniczący Rady Narodu poinformował o zamiarze zorganizowania międzynarodowej konferencji, na której miałoby zostać zdefiniowane zjawisko terroryzmu i przedyskutowane formy jego zwalczania. Prosił o wsparcie ze strony Polski dla tej inicjatywy. Podniósł także sprawę konieczności zreformowania ONZ i rolę organizacji regionalnych w rozwiązywaniu problemów międzynarodowych.

- Dokonano wymiany poglądów na temat roli drugich izb w procesach ustawodawczych w Algierii i Polsce. Przypominając swoją wizytę w Polsce w grudniu 2003 r., A. Bensalah wyraził wolę dalszego zacieśniania współpracy między Senatem RP i Radą Narodu. Wyrażając uznanie dla przeprowadzonego w Polsce procesu transformacji, zaproponował wspólne spotkania senatorów algierskich i polskich w celu wymiany doświadczeń i konsultacji istotnych projektów ustaw.

- Przewodniczący Rady Narodu poruszył również sprawę Sahary Zachodniej, zaznaczając, że konflikt wokół tego terytorium to skutek kolonializmu. Przedstawił stanowisko Algierii, która "popiera dążenia narodów do samostanowienia" i porównał inwazję Iraku na Kuwejt w 1990 r. do "inwazji Maroka na Saharę Zachodnią", akcentując przy tym kontrast w reakcji społeczności międzynarodowej w obu tych wypadkach. Przypomniał, że społeczność międzynarodowa musi ponieść do końca odpowiedzialność za kolonizację i potwierdził wolę Algierii uregulowania tego konfliktu. Marszałek L. Pastusiak wyraził poparcie Polski dla inicjatyw sekretarza generalnego ONZ w tej sprawie, zaznaczając, że konflikt musi być rozstrzygnięty w sposób pokojowy.

- Strona algierska odnosiła się krytycznie do interwencji państw koalicyjnych w Iraku. Przedstawiciele władz Algierii akcentowali potrzebę zachowania jedności terytorialnej Iraku, większego zaangażowania ONZ na rzecz "odzyskiwania pełnej suwerenności i niepodległości" przez ten kraj i poniesienia odpowiedzialności za całkowite zaprowadzenie pokoju przez te państwa, które dokonały interwencji. Podzielając zdanie na temat bezwzględnej potrzeby zachowania integralności terytorialnej Iraku, Marszałek Senatu ocenił jednocześnie jako sukces przeprowadzenie wyborów powszechnych. Poinformował o pomocy niesionej przez polskich żołnierzy dla irackich cywili oraz o redukcji polskiego kontyngentu wojskowego w najbliższych tygodniach. Przypomniał, że z końcem br. wygasa rezolucja ONZ, na której opiera się obecność wojsk koalicyjnych w Iraku. Wyraził pogląd, ze w kolejnym etapie w dalszą stabilizację sytuacji w Iraku powinny włączyć się siły państw arabskich (np. pod egidą LPA).

- Oceniono, że rysuje się szczególna szansa na osiągnięcie pokoju na Bliskim Wschodzie za sprawą wyboru nowego prezydenta Autonomii Palestyńskiej i podpisania porozumienia o zawieszeniu broni.

- Strona algierska wyraziła przekonanie, że obecność Polski w UE oznacza dodatkowy głos przyjazny Algierii w gronie państw członkowskich. Zgodzono się, że ratyfikacja umowy stowarzyszeniowej Algierii z UE otworzy nowe drogi współpracy.

- Dokonano przeglądu możliwości współpracy gospodarczej. Przedstawiciele władz algierskich stwierdzili, że ich kraj posiada duże rezerwy walutowe (aktualnie ok. 43 mld USD, w 2009 r. przewiduje się, że osiągną one poziom 90 mld USD). Jednocześnie przyznali, że pomimo znaczących postępów w rozwoju potrzeby Algierii pozostają ogromne (m. in. konieczność wybudowania w najbliższym czasie ponad 1 mln mieszkań, 800 km autostrad, modernizacja i elektryfikacja szlaków kolejowych). W ciągu najbliższych lat przewiduje się realizację przedsięwzięć na kwotę ok. 50 mld USD, a istotna ich część ma być finansowana z budżetu państwa. Podkreślano przy tym, że Polska jest najważniejszym partnerem Algierii z grona państw Europy Środkowo-Wschodniej. Z  uznaniem odnoszono się do jakości polskich towarów, potencjału przemysłowego naszego kraju i dokonań polskiej transformacji gospodarczej. Przyznano, że Polska jako kraj przyjazny ma duże szanse na udział w przedsięwzięciach inwestycyjnych w Algierii. Marszałek Senatu poinformował, że polskie przedsiębiorstwa są w stanie wystąpić z konkretnymi ofertami w zakresie budowy infrastruktury, statków i kutrów rybackich, przetwórstwa rybnego, odbudowy i renowacji zabytków. Strona algierska z zadowoleniem przyjęła rozszerzenie wizyty parlamentarnej o wymiar ekonomiczny poprzez udział misji gospodarczej.

- Senator Z. Religa zaproponował podjęcie współpracy w dziedzinie kardiochirurgii i szkolenia lekarzy algierskich przez polskich specjalistów. Spotkało się to z zainteresowaniem ze strony algierskiej. Minister zdrowia M. Redjimi poinformował również o możliwości podjęcia pracy w Algierii przez polskich lekarzy różnych specjalności.

- Marszałek L. Pastusiak poruszył sprawę Polek zamieszkałych w Algierii, które muszą co dwa lata odnawiać 10-letnie karty stałego pobytu. Przedstawiciele władz Algierii obiecali zbadać, czy nie zachodzi dyskryminacja w porównaniu z obywatelami innych państw na stałe zamieszkujących w Algierii. Poinformowali jednocześnie o projekcie ustawy, który zakłada możliwość nabycia obywatelstwa algierskiego po dwóch latach małżeństwa z obywatelem Algierii.

- Przedyskutowane zostały możliwości współpracy i wymiany doświadczeń Algierii i Polski w dziedzinie zwalczania przestępczości zorganizowanej, handlu narkotykami, prania brudnych pieniędzy, współpracy policji i straży granicznych obu krajów. Wyrażono oczekiwanie na realizację wizyt ministra spraw wewnętrznych Ryszarda Kalisza w Algierii oraz algierskiego ministra obrony i ministra małych i średnich przedsiębiorstw oraz rzemiosła w Polsce.

- Premier Algierii potwierdził możliwość realizacji wizyty szefa polskiego rządu Marka Belki.

Wizyta delegacji Senatu RP w Algierii była też okazją do zapoznania się z problemami miejscowej Polonii.

* * *

18 lutego 2005 r. wizytę w Senacie RP złożył minister spraw zagranicznych Ukrainy Borys Tarasiuk. Gościa przyjął marszałek Longin Pastusiak. W spotkaniu uczestniczył przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych senator Zbigniew Kulak.

Marszałek L. Pastusiak pogratulował Ukrainie rewolucyjnych przemian dokonanych w procesie ewolucji, zapewnił, że Polska będzie wspierać dążenia Ukrainy do integracji ze strukturami europejskimi. Marszałek Senatu podkreślił, że Ukraina jest strategicznym partnerem Polski i jesteśmy gotowi dzielić się wszystkimi doświadczeniami związanymi z procesem transformacji systemowej, a zwłaszcza z dostosowywaniem prawa narodowego do wymogów unijnych.

Obaj rozmówcy wskazali na pilną potrzebę odnowienia po "pomarańczowej rewolucji" współpracy w ramach Zgromadzenia Parlamentarnego Polska-Ukraina. Opowiedzieli się także za przekształceniem dwustronnego zgromadzenia w organizację trójstronną z udziałem Polski, Ukrainy i Litwy. Zdaniem marszałka L. Pastusiaka, bliska współpraca Ukrainy z dwoma państwami należącymi do NATO i Unii Europejskiej ułatwi Ukrainie dostosowania się do tych struktur.

Minister B. Tarasiuk zwrócił się o poparcie przez Senat RP umowy między Polską i Ukrainą, określającej status Ukraińców przebywających w Polsce. Marszałek L. Pastusiak wyraził przekonanie, że takie uregulowanie leży w interesie Polski.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment