Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

26 stycznia 2005 r. wizytę w Senacie RP złożył Murtuz Aleskerow, przewodniczący parlamentu Republiki Azerbejdżańskiej. Delegację przyjęła wicemarszałek Jolanta Danielak. W spotkaniu uczestniczyła senator Irena Kurzępa.

Wicemarszałek J. Danielak zapewniła delegację Azerbejdżanu, że Polska jest gotowa do współpracy politycznej, gospodarczej i kulturalnej z Azerbejdżanem. Podkreśliła, że Polska i Polacy są zainteresowani w pokojowym rozstrzygnięciu konfliktu między Azerbejdżanem i Armenią. Dodała, że w Polsce z podziwem śledzimy, jak Azerbejdżan buduje swoją pozycję w regionie, układa stosunki z sąsiadami i z krajami europejskimi. Wyraziła zadowolenie, że oba kraje znalazły się w koalicji antyterrorystycznej. W opinii wicemarszałek dobrym kontaktom politycznym powinien towarzyszyć wzrost wymiany gospodarczej i teraz przyszedł czas na bezpośrednie kontakty między przedsiębiorcami, inwestorami.

Przewodniczący parlamentu Azerbejdżanu podkreślił, że jego krajowi bardzo zależy na dobrych kontaktach z Polską. Od 6 miesięcy Azerbejdżan ma swojego ambasadora w Polsce. W związku z tym M. Aleskerow wyraził nadzieję, że kontakty handlowe, gospodarcze i kulturalne będą się rozwijały intensywniej. Zapowiedział, że w marcu tego roku do Polski przybędzie z wizytą prezydent Azerbejdżanu. Poinformował, że w Azerbejdżanie będą realizowane trzy wielkie inwestycje: budowa gazociągu, rurociągu naftowego i odbudowa przemysłu bawełnianego. Podkreślił, że w Azerbejdżanie chętnie widziano by polskich inwestorów. Powiedział, że obecnie celem jest przywrócenie jedności terytorialnej Azerbejdżanu. Wyraził nadzieję, że przy poparciu instytucji międzynarodowych wkrótce ta sprawa zostanie rozwiązana. Delegacja przybyła do Polski na obchody 60. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

* * *

26 stycznia 2005 r. wizytę w Senacie RP złożył przewodniczący parlamentu (Eduskunty) Republiki Finlandii Paavo Lipponen. Delegację przyjęła wicemarszałek Jolanta Danielak.

Relacje polityczne między Polską i Finlandią są bardzo dobre - powiedziała wicemarszałek Senatu. Dodała, że Finlandia jest dla Polski drogowskazem w UE. Podziękowała Finlandii za wsparcie polskich aspiracji do UE.

Podkreśliła, że obecność Polski w Unii otwiera nowe możliwości współpracy między obu krajami. Wyraziła nadzieję, że w związku z tym poprawią się relacje gospodarcze, zniknie deficyt, który ma Polska w handlu z Finlandią. Poruszyła także kwestię otwarcia fińskiego rynku pracy dla Polaków. Zaznaczyła, że otwarcie rynku pracy nie niesie ze sobą żadnego zagrożenia, na co wskazują doświadczenia Wielkiej Brytanii.

Przewodniczący P. Lipponen podkreślił, że Polskę i Finlandię łączy historia. Wyraził przekonanie, że w ramach UE kontakty między obu krajami ożywią się. Dodał, że Polska w UE ma do spełnienia poważną rolę. Jest jednym z największych krajów.

Przewodniczący parlamentu przyznał, że blokada fińskiego rynku pracy dla Polaków obciąża nasze stosunki dwustronne. Wyraził nadzieję, że nie potrwa to długo. Ta kwestia wymaga jednak wewnętrznych uregulowań między rządem a związkami zawodowymi.

Dodał, że rozwija się współpraca gospodarcza z Polską. Przypomniał, że fińskie firmy w Polsce dają zatrudnienie 10 tys. osób.

Zaznaczył, że liczy na rozwój współpracy międzyparlamentarnej, bo w świetle nowej konstytucji europejskiej wzrośnie rola parlamentu europejskiego. "Jesteśmy w tej samej łodzi i musimy wspólnie nauczyć się tego, jak posługiwać się nową konstytucją" - powiedział P. Lipponen.

* * *

28 stycznia 2005 r. wizytę w Senacie złożyła deputowana do Rady Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej Marina Georijewna Rogaczewska. Gościa przyjął marszałek Longin Pastusiak. W czasie spotkania omawiano współpracę parlamentarną i gospodarczą między Polską i Rosją.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment