Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

6 października br. wizytę w Senacie RP złożył przewodniczący Senatu Filipin Franklin M. Drilon. Delegację przyjęła wicemarszałek Jolanta Danielak.

Wicemarszałek J. Danielak zapewniła gości, że Polska z uwagą śledzi wydarzenia na Filipinach i przemiany demokratyczne, jakie zachodzą w tym kraju od 1986 r. Wskazała na podobieństwo zmian politycznych w Polsce i na Filipinach. Jej zdaniem, powinno to sprzyjać nawiązaniu lepszej współpracy między obu krajami.

Przewodniczący Senatu Filipin podkreślił, że oba narody mają wiele wspólnego, podobne tradycje i wyznanie. Około 90% Filipińczyków jest katolikami. Podkreślił, że przemiany demokratyczne w Polsce stanowią wzorzec dla innych państw. Zdaniem F. Drilona, między Filipinami a Polską rysuje się wiele płaszczyzn współpracy. Wyraził przekonanie, że ta wizyta zapoczątkuje kontakty polsko-filipińskie na różnych szczeblach.

W opinii wicemarszałek J. Danielak, niezwykle ważne jest, by kontakty między elitami politycznymi doprowadziły do kontaktów między społeczeństwami obu krajów, a wreszcie do współpracy gospodarczej. Dodała, że potencjał gospodarczy jest po obu stronach bardzo duży. Wicemarszałek Senatu podkreśliła, że Polska od momentu przystąpienia do Unii jest jeszcze atrakcyjniejszym partnerem gospodarczym.

* * *

 

13 października br. wizytę w Senacie RP złożył Silvan Shalom, wicepremier, minister spraw zagranicznych Izraela. Delegację przyjął marszałek Longin Pastusiak. W spotkaniu uczestniczył przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych senator Zbigniew Kulak.

Marszałek Senatu przekazał wicepremierowi wyrazy współczucia z powodu śmierci izraelskich turystów w Egipcie, którzy zginęli na skutek ataku terrorystycznego. Zdaniem marszałka, ten zamach świadczy o tym, że terroryzm jest problemem globalnym.

Marszałek L. Pastusiak podkreślił, że stosunki polsko-izraelskie układają się bardzo dobrze i nie tylko na płaszczyźnie kultury. Wzajemne relacje na różnych płaszczyznach reguluje 25 układów i porozumień dwustronnych. W opinii marszałka, należałoby zastanowić się nad zmianą wizerunku Polski w Izraelu tak, by Polska nie były postrzegana jedynie przez pryzmat tragicznej historii Żydów w Polsce.

Wicepremier S. Shalom podkreślił, że wizerunek Polski w Izraelu jest bardzo dobry; trzech premierów pochodziło z Polski. "Polska jest nam krajem bliskim, bo nasza kultura jest zakorzeniona w kulturze polskiej, wielu młodych ludzi podróżuje do Polski" - powiedział wicepremier Izraela. Zgodził się jednak z marszałkiem, że należy prowadzić działania edukacyjne i promocyjne, pokazujące, że Polska to nie tylko holokaust, obozy koncentracyjne, ale 800 lat historii Żydów w Polsce. "Chcemy rozwijać współpracę w dziedzinie nauki, zaawansowanych technologii tak, by młodzi ludzie wiedzieli, że Polska to nie tylko tragiczne wydarzenia" - powiedział wicepremier S. Shalom.

Marszałek L. Pastusiak wyraził przekonanie, że przystąpienie Polski do UE będzie sprzyjało rozwojowi stosunków polsko-izraelskich. Polska chce się włączyć do dialogu europejskiego dotyczącego Bliskiego Wschodu - podkreślił marszałek. Dodał, że konflikt izraelsko-palestyński jest jądrem całego konfliktu bliskowschodniego. Zaznaczył, że Polska będzie sprzyjała wszelkim inicjatywom pokojowym na Bliskim Wschodzie, bo, według marszałka L. Pastusiaka, jedynie na drodze pokojowej można rozwiązać konflikt izraelsko- palestyński.

Zdaniem wicepremiera Izraela, Europa powinna odegrać decydującą rolą w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment