Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

17 września br. wizytę w Senacie złożyła Kuwejcko-Polska Grupa Parlamentarna. Delegacji przewodniczył Marzuk Faleh Al-Hubajni Al-Azemi. Gości przyjął marszałek Longin Pastusiak.

Marszałek Senatu podkreślił, że stosunki polsko-kuwejckie, zwłaszcza polityczne, są bardzo dobre. Gorzej, według marszałka, układa się współpraca parlamentarna i stosunki gospodarcze. Wyraził nadzieję, że wizyta parlamentarzystów z Kuwejtu przyczyni się do intensyfikacji kontaktów gospodarczych i parlamentarnych. Dodał, że wymiana gospodarcza jest na poziomie dużo niższej od możliwości obu krajów. Mimo że Polska jest przyjazna dla inwestorów zagranicznych, nie ma u nas ani jednej inwestycji kuwejckiej.

Przewodniczący delegacji Marzuk Faleh Al-Hubajni Al-Azemi podziękował Polakom za wsparcie Kuwejtu w czasie wojny z Irakiem, a obecnie za uczestnictwo Polski w misji stabilizacyjnej w Iraku. Podkreślił, że stosunki polsko-kuwejckie zmierzają w dobrym kierunku i na ich rozwój z pewnością wpłynie otwarta w Polsce ambasada Kuwejtu. Polska i Kuwejt mają wspólne interesy, które można rozwijać w wielu dziedzinach, ale jest to możliwe dopiero teraz po upadku reżimu Husajna - mówił przewodniczący delegacji. Wyraził nadzieję, że firmy polskie i kuwejckie będą razem uczestniczyć w odbudowie Iraku. Zapewnił, iż postarają się zgłosić takie inicjatywy legislacyjne, które będą wspierały współpracę gospodarczą kuwejcko-polską, choć oba kraje mają gospodarkę rynkową. Podkreślił, że konieczna jest promocja Polski w Kuwejcie, polscy biznesmeni powinni jasno i czytelnie przedstawiać ofertę współpracy, potrzebna jest informacja o możliwościach inwestowania w Polsce.

* * *

20 września 2004 r. wizytę w Senacie RP złożyła delegacja Senatu Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego z przewodniczącym Zaidem Al-Rifaim. Gości przyjął marszałek Longin Pastusiak. W spotkaniu uczestniczyli wicemarszałek Kazimierz Kutz i senator Andrzej Wielowieyski.

Marszałek L. Pastusiak zaznaczył, że wizyta przypada w 40. rocznicę ustanowienia stosunków dyplomatycznych polsko-jordańskich. Dodał, iż te stosunki ostatnio są bardzo intensywne, niedawno na zaproszenie prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego gościł w Polsce król Jordanii. Marszałek wyraził nadzieję, że ta wizyta przyczyni się do ożywienia stosunków parlamentarnych między obu krajami.

Przewodniczący Zaid Al-Rifai pogratulował Polsce przystąpienia do Unii Europejskiej. Wyraził przekonanie, że to będzie jeszcze jedna płaszczyzna współpracy między obu krajami. Wyraził nadzieję, iż dzięki tej wizycie możliwa będzie wymiana doświadczeń w kwestiach ustawodawczych.

W opinii Zaida Al-Rifai rośnie rola drugich izb parlamentów na świecie. Rola Senatów nie sprowadza się do funkcji ustawodawczych i kontrolnych, ale wzmacnia fundamenty, na których zasadza się państwo. Ponadto Senaty powinny angażować się do eliminowania konfliktów na świecie, do utrwalania pokoju w regionach.

Wyraził przekonanie, że Polska jest szczególnie predestynowana do pełnienia takiej roli i jako członek UE mogłaby pośredniczyć między światem arabskim a Europą, między Wschodem a Europą.

W opinii marszałka L. Pastusiaka, przynależność Polski do UE będzie sprzyjała współpracy polsko-jordańskiej. Podkreślił też, że Polska popiera wszelkie inicjatywy pokojowe na Bliskim Wschodzie.

Zdaniem przewodniczącego Senatu jordańskiego, proces pokojowy na Bliskim Wschodzie nabierze tempa dopiero po wyborach prezydenckich w USA, bo impuls wszelkim działaniom pokojowym nadają Stany Zjednoczone. Jego zdaniem, przeszkodą w procesie pokojowym jest kierownictwo Palestyny i Izraela.

Przewodniczący podkreślił, że nie można dopuścić do militarnego rozstrzygnięcia tego konfliktu. Dodał, iż docenia zaangażowanie się Polski w Iraku, bo tylko siły międzynarodowe mogą przyczynić się do uspokojenia sytuacji.

Marszałek L. Pastusiak podkreślił, że do dynamizacji stosunków polsko-jordańskich przyczyniłoby się powołanie ambasady Jordanii w Polsce oraz podpisanie konwencji konsularnej.

Przewodniczący powiedział, że popiera otwarcie tej ambasady w Polsce, i zapewnił, że senatorowie będą wywierać taką presję na rząd. Ze swojej strony, dla zacieśnienia współpracy, zaproponował powołanie grupy parlamentarnej polsko-jordańskiej w Senatach obu krajów.

* * *

20 września 2004 r. wizytę w Senacie RP złożył Andriej Stratan, minister spraw zagranicznych Republiki Mołdowy. Ministra wraz z delegacją przyjął marszałek Longin Pastusiak. W spotkaniu uczestniczył senator Andrzej Wielowieyski.

Marszałek Senatu zaznaczył, że w stosunkach między Polską a Mołdową nie ma żadnych problemów. Marszałek podziękował za stworzenie Polakom żyjącym w Mołdowie warunków do kultywowania polskości. Zwrócił się do ministra o wsparcie organizacji Polaków w Mołdowie.

Minister A. Stratan podkreślił, że dla Republiki Mołdowy jest bardzo ważne wsparcie jej unijnych aspiracji. Integracja z UE jest głównym celem Mołdowy. Minister odwiedza państwa UE właśnie w celu uzyskania wsparcia dla tych aspiracji. Bardzo ważne dla Mołdowy jest stanowisko Polski w tej sprawie. Jego zdaniem, główną przeszkodą w rozwoju Mołdowy jest konflikt naddniestrzański. W jego opinii, Mołdowa najczęściej jest osamotniona w swoich dążeniach.

Marszałek L. Pastusiak powiedział, że Republika Mołdowy powinna swoją sytuacją zainteresować opinię międzynarodową. Zaproponował, by delegacja Mołdowy przygotowała projekt rezolucji w tej sprawie i polska delegacja chętnie przedstawi tę rezolucję na najbliższym zgromadzeniu parlamentarnym NATO w Wenecji jeszcze w tym roku.

* * *

22 września 2004 r. wizytę w Senacie RP złożył premier Republiki Czeskiej Stanislav Gross. Delegację przyjął marszałek Longin Pastusiak. W spotkaniu uczestniczył przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych senator Zbigniew Kulak.

Marszałek Senatu pogratulował premierowi Republiki Czeskiej objęcia tego stanowiska oraz stanowiska szefa partii socjaldemokratycznej. Podkreślił, że stosunki między obu krajami układają się dobrze.

Premier S. Gross zaznaczył, że relacje między Polską i Czechami są bardzo ważne. Jego zdaniem Polska jest jednym z najważniejszych partnerów politycznych i gospodarczych Czech. Dodał, że priorytetem jest współpraca regionalna w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Wyraził nadzieję, że Polska i Czechy będą współpracować na forum UE. Premier Czech poinformował, że Czesi przygotowują się do referendum w sprawie przyjęcia Traktatu Konstytucyjnego. Przewiduje, że odbędzie się ono na początku 2006 r., choć konstytucja Republiki Czeskiej nie nakazuje przeprowadzenia takiego referendum. Pytał marszałka o stanowisko Polski w sprawie przyjęcia Turcji do UE.

Marszałek L. Pastusiak stwierdził, że Polska opowiada się za przystąpieniem Turcji do UE. Podkreślił, że Turcja czeka już w przedsionku Europy 41 lat, a ostatnio pod rządami islamskiej partii przeprowadziła szereg reform. Dodał, że z pewnością ten proces potrwa ok. 10 lat, ale jest w interesie UE, by Turcja się w niej znalazła. Marszałek przyznał, że bardzo ważna jest współpraca Polski i Czech w ramach Grupy Wyszehradzkiej, i podkreślił, iż jedynie jej umacnianie może przeciwstawić się próbom osłabiania tej grupy. O tym, że współpraca regionalna po wstąpieniu do UE ma głęboki sens, świadczy chociażby przykład krajów Beneluksu. Marszałek podziękował premierowi za stworzenie dobrych warunków Polakom mieszkającym w Czechach. Prosił o życzliwe wsparcie ustawy edukacyjnej, którą rozpatruje czeski parlamentu, a która dotyczy szkolnictwa mniejszości narodowych.

* * *

29 września 2004 r. wizytę w Senacie złożył Juhan Parts, premier Republiki Estońskiej. Delegację przyjął marszałek Longin Pastusiak. W spotkaniu uczestniczył senator Władysław Mańkut.

Marszałek podkreślił, że stosunki polsko-estońskie układają się bardzo dobrze, istnieje pełna zgodność celów strategicznych. Oba kraje osiągnęły najważniejsze cele: są w NATO i UE. Marszałek zaznaczył, że wizyta premiera Estonii jest wydarzeniem precedensowym, gdyż jest to pierwsza wizyta premiera tego kraju od czasu odzyskania przez Estonię niepodległości. Dodał, że kontakty między obu krajami są ożywione na szczeblu prezydenckim i ministerialnym, również dobrze rozwija się współpraca parlamentarna polsko-estońska.

Premier Estonii zaznaczył, że konieczna jest jeszcze lepsza współpraca w ramach Unii Europejskiej, przede wszystkim w kwestiach gospodarczych. Oba kraje, zdaniem premiera, mają podobne problemy natury ekonomicznej i politycznej, a w związku z tym - zbieżne wizje rozwoju UE.

Premier J. Parts interesował się kwestią rozwoju stosunków transatlantyckich i relacji Polski z USA i UE. Pytał także o stosunki Polski i zjednoczonej Europy z Rosją. Według niego, należałoby wypracować bardziej spójną politykę UE wobec Wschodu. Dodał, że niezwykle istotne jest, by żaden kraj nie zdominował politycznie i gospodarczo pozostałych członków UE.

"Mimo że Polska jest postrzegana jako europejski sojusznik USA, stara się zachować równowagę w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi i UE" - powiedział marszałek. Dodał, iż z Europą Polska jest związana historycznie, kulturowo i ekonomicznie. USA jest zaangażowana gospodarczo niemal we wszystkich krajach europejskich. Zdaniem marszałka, konieczne jest utrzymywanie dobrych stosunków z Rosją, a w tym celu wszystkie kraje powinny wspierać procesy demokratyczne w tym kraju, dążyć do zapewnienia stabilizacji i utrzymywania aktywnych stosunków Unii z Rosją.

Marszałek podziękował premierowi za stwarzanie Polakom żyjącym w Estonii warunków do kultywowania polskości.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment