Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment
Kontakty międzynarodowe
6 września br. wizytę w Senacie RP złożył prezydent Republiki Armenii Robert Koczaria
n. Delegację przyjął wicemarszałek Ryszard Jarzembowski.Wicemarszałek Senatu wyraził zadowolenie z rozwoju stosunków między parlamentami obu krajów. Podkreślił, że współpraca ta układa się dobrze, zwłaszcza w czasie obecnej prezydentury w Armenii.
Prezydent R. Koczarian zaznaczył, że Armenia jest obecnie na etapie tworzenia instytucji demokratycznych i w związku z tym interesował się strukturami demokratycznymi w Polsce, systemem partyjnym i modelem wyborów.
Wicemarszałek R. Jarzembowski przedstawił historię Senatu, jego rolę w systemie demokratycznym, sposób wyborów do Senatu i różnice między Sejmem a Senatem. Przybliżył gościom ideę dwuizbowego parlamentu. Mówił także o ewolucji systemu partyjnego w Polsce i problemach związanych z tworzeniem koalicji. Prezydent R. Koczarian wyraził zaniepokojenie, że demokracja w Armenii zacznie podążać w tym samym kierunku, co będzie sprzyjało tworzeniu licznych partii i problemom z wyłanianiem rządzącej koalicji. Dodał, że, jego zdaniem, kwestię tę najlepiej rozwiązano w Grecji, gdzie partia, która wygrywa, stanowi większość w parlamencie. Armenia chciałaby skorzystać z polskich doświadczeń w transformacji gospodarczej i dostosowywaniu prawa do norm unijnych.
Wicemarszałek R. Jarzembowski wyraził nadzieję, że dobre stosunki parlamentarne przyczynią się do ożywienia już wkrótce stosunków gospodarczych i towary z Armenii będzie można kupować w polskich sklepach.
* * *
W dniach 6-11 września br. marszałek Longin Pastusiak, wiceprzewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, przebywał z wizytą studyjną w Turcji
.10 września br. marszałek Senatu spotkał się w Adampolu niedaleko Istambułu z turecką Polonią.
Marszałek L. Pastusiak podziękował rodakom za podtrzymywanie polskiej kultury i tradycji, kultywowanie religii i języka ojczystego. Przypomniał historię dobrych stosunków polsko-tureckich, zwłaszcza w okresie rozbiorów Polski, gdy sułtan utrzymywał w sali audiencyjnej pusty fotel dla posła z Polski.
Rada Adampolu podziękowała za fortepian, który został im przekazany dzięki staraniom ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego oraz marszałka Senatu.
Osada Adampol powstała w 1842 r. dzięki pomocy Adama Czartoryskiego. Dziś zamieszkuje ją 30 polskich rodzin, które zachowały dobrą znajomość języka polskiego, polskie tradycje i o
byczaje.* * *
14 września br. wizytę w Senacie RP złożył wiceprezydent Republiki Południowej Afryki Jacob Gedleyihlekisa Zuma. Wiceprezydenta wraz z delegacją przyjął wicemarszałek Ryszard Jarzembowski.
Wicemarszałek Senatu podkreślił, że Polska utrzymuje przyjazne stosunki z RPA. Podziękował za stworzenie bardzo dobrych warunków Polakom, którzy osiedlili się w Republice Południowej Afryki. Wicemarszałek powiedział, że Polska zainteresowana jest dalszym rozwojem współpracy z RPA, zwłaszcza gospodarczej.
Wyraził nadzieję, że ta wizyta wpłynie na ożywienie i intensyfikację współpracy.Wiceprezydent Jacob Gedleyihlekisa Zuma pogratulował Polsce przystąpienia do Unii Europejskiej i wspaniałych obchodów 60. rocznicy Powstania Warszawskiego. Podkreślił, że w RPA niedawno obchodzono 10. rocznicę wolności i demokracji. Powiedział, iż w jego delegacji uczestniczy wielu ministrów, którzy właśnie prowadzą rozmowy na temat współpracy z Polską w różnych dziedzinach.
Wicemarszałek R. Jarzembowski zaznaczył, że uczestnictwo Polski w UE nie oznacza, że skoncentrujemy się jedynie na kontaktach z państwami członkowskimi. Przeciwnie, mamy nadzieję, że w unijnych strukturach szerzej otworzymy się na kontakty z całym światem, w tym także z państwami Afryki.
* * *
14 września
br. Komisje Spraw Zagranicznych Sejmu i Senatu spotkały się z prezydentem Iraku Ghazi al-Jawerem."Zmierzamy do demokracji drogą ewolucyjną, chociaż istnieją środowiska, które chcą powstrzymać ten proces i dokonują aktów przemocy" - stwierdził podczas spot
kania prezydent Iraku.W opinii prezydenta G. al-Jawera, przeciwnicy stabilizacji w Iraku to osoby "wyjęte spod prawa, niemające twarzy, przywódców ani ideologii". Jak stwierdził, nie można ich nazywać ruchem oporu, bo zamachy i porwania, których dokonują, są domeną przestępców.
Prezydent Iraku poinformował, że rekrutowane na nowych zasadach siły bezpieczeństwa tego kraju, w których działa już 55 tys. osób, docelowo mają liczyć 80 tys. Zdaniem uczestników spotkania, stworzenie tych sił oraz przeprowadzenie
wyborów w Iraku w styczniu 2005 r. pozwoli na istotne zmniejszenie kontyngentu wojsk polskich w tym kraju.Prezydent G. al-Jawer powiedział, że jak wynika z badań przeprowadzonych pod auspicjami ONZ, obecny rząd popiera 68% Irakijczyków. Przyznał jednak, że Irakijczycy niechętnie witają wojska amerykańskie i brytyjskie. Obecność w Iraku wojsk polskich, ukraińskich czy holenderskich nie budzi natomiast takiej niechęci. Jednak - przekonywał G. al-Jawer - międzynarodowe wojska stacjonujące w Iraku nie mogą za
pominać, że jeśli teraz go opuszczą, zapanuje tam "prawo dżungli".Prezydent Iraku zapowiedział, że władze jego kraju nie zgodzą się na pośrednictwo wielkich korporacji w odbudowie Iraku. "Inwestycje będą kierowane bezpośrednio do firm" - podkreślił. Po wyborach w styczniu 2005 r. o przydzielaniu kontraktów zdecyduje iracki rząd, a nie amerykańska komisja.
* * *
14 września br. wizytę w Senacie RP złożył minister spraw zagranicznych Burkina Faso Youssouf Ouedraogo wraz z delegacją. Gości przyjął wicemarszał
ek Ryszard Jarzembowski.Wicemarszałek Senatu zapewnił gości, że Polska nie zamierza ograniczać swych kontaktów międzynarodowych wyłącznie do współpracy z państwami Unii Europejskiej. Jak stwierdził, jesteśmy otwarci na współpracę z państwami nie tylko spoza Unii, ale także spoza Europy.
Minister Y. Ouedraogo podkreślił, że nie można budować świata biegunowego, podzielonego na państwa luksusu i państwa biedy. Jego zdaniem, tylko integracja, wzajemne wspieranie się państw może zapewnić światu stabilizację. Burkina Faso dąży do rozwijania współpracy regionalnej, a także dwustronnej.
Podczas wizyty w Polsce minister spraw zagranicznych Burkina Faso interesował się możliwością współpracy w ramach takich dziedzin jak rolnictwo, służba zdrowia, a także sport.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment