Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment
Kontakty międzynarodowe
Ponad 250 parlamentarzystów z 26 krajów członkowskich NATO wzięło udział w Sesji Wiosennej Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, która odbyła się w Bratysławie w dniach 28 maja-1 czerwca 2004 r.
Była to pierwsza sesja ZP NATO, w której uczestniczyły, jako pełnoprawni członkowie, kraje niedawno przyjęte do NATO: Słowacja, Bułgaria, Rumunia, Słowenia, Litwa, Łotwa i Estonia.W sesji udział wzięła delegacja Sejmu i Senatu pod przewodnictwem marszałka Longina Pastusiaka, który jest wiceprezydentem ZP NATO.
W sesji uczestniczył m.in. generał Andrzej Tyszkiewicz, dowódca 1. zmiany wielonarodowej dywizji w Iraku. Jego wystąpienie na temat doświadczeń z półrocznej pracy w Iraku, celów obecności międzynarodowych wojsk w Iraku i sposobów działania, spotkało się z dużym zainteresowaniem.
Delegaci wielu krajów dziękowali Polsce za pełnienie misji w Iraku i wkład w stabilizację tego kraju, pytali też o warunki służby i sprawy z tym związane.
Obok sytuacji w Iraku głównym tematem sesji były problemy odbudowy Afganistanu i obecności wojsk NATO w tym kraju. Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Doug Bereuter wezwał państwa członkowie do wypełnienia przyjętych w tym zakresie zobowiązań.
Ponadto w Bratysławie dyskutowano o zagrożeniach wynikających z rozprzestrzeniania broni nuklearnej, szczególnie związanych z możliwością użycia tzw. brudnych bomb.
W sesji wzięli udział także przewodniczący parlamentu Słowacji Pavol Hruszovsky, premier Słowacji Mikulasz Dzurinda oraz dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Mohamed El-Baradei.
Parlamentarzyści NATO w przyjętym oświadczeniu wezwali Ukrainę do zapewnienia warunków umożliwiających przeprowadzenie ważnych i wolnych wyborów prezydenckich przewidzianych na październik br.
Przewodniczący zgromadzenia opowiedział się za dalszym rozszerzeniem NATO o Ukrainę i Gruzję. Jego zdaniem, mogłoby się to stać w 2007 r.
* * *
1 czerwca 2004 r. wizytę w Senacie RP złożył prezydent Turcji Ahmet Necdet Sezer. Prezydenta wraz z delegacją przyjął marszałek Longin Pastusiak. W spotkaniu uczestniczyła senator Maria Berny.
Marszałek Senatu podkreślił, że Polska będzie wspierała dążenia Turcji do Unii Europejskiej. "Jesteśmy dopiero od miesiąca członkiem UE, ale nie zamierzamy zamykać drzwi przed Turcją" - powiedział L. Pastusiak. Zdaniem marszałka, stosunki między Polską i Turcją układają się bardzo dobrze. Marszałek, jako opiekun Polonii i Polaków za granicą, podziękował prezydentowi za stworzenie dobrych warunków Polakom zamieszkałym w Turcji, a także za opiekę nad muzeum Adama Mickiewicza w Stambule.
Prezydent Ahmet Necdet Sezer podkreślił, że Polskę i Turcję łączą 600-letnie stosunki, których podstawą jest przyjaźń. Dodał, że oba narody w trudnych dla siebie czasach wspierały się i wyraził nadzieję, że nadal tak będzie. Według prezydenta rozwój kontaktów międzyparlamentarnych jest bardzo korzystny i przyniesie w przyszłości efekty, ale jeszcze bardziej pożądany jest rozwój kontaktów polsko-tureckich na płaszczyźnie międzynarodowej: Rady Europy czy Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.
* * *
2 czerwca 2004 r. wizytę w Senacie RP złożył przewodniczący brytyjskiej Izby Gmin Michael Martin. Przewodniczącego wraz z delegacją przyjęła wicemarszałek Jolanta Danielak.
Wicemarszałek Senatu podziękowała rządowi, parlamentowi i społeczeństwu brytyjskiemu za wspieranie naszych starań o wstąpienie do Unii Europejskiej. Podkreśliła, że polskie społeczeństwo z uznaniem przyjęło decyzję Wielkiej Brytanii o otwarciu rynku pracy dla Polaków. Dodała, że Wielka Brytania w Polsce postrzegana jest jako dobry partner. Wicemarszałek podkreśliła, że nasz kraj przygotowuje się do wyborów do Parlamentu Europejskiego, ale wszystko wskazuje na to, że będzie niska frekwencja wyborcza. W jej ocenie dowodzi to, że Polacy bardziej interesują się sprawami krajowymi i nadal parlament krajowy będzie pełnił bardzo ważną rolę.
Przewodniczący Izby Gmin zgodził się z wicemarszałek, że parlament narodowy powinien być najważniejszą ostoją demokracji. "Rządy zmieniają się, a na parlamentach narodowych opiera się idea demokracji" - powiedział. Dlatego, jego zdaniem, parlamenty narodowe powinny rosnąć w siłę. W opinii M. Martina, frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Wielkiej Brytanii osiągnie 25-30%, podczas gdy w wyborach krajowych zazwyczaj wynosi około 50-60%. Przewodniczący podkreślił, że nakładanie obowiązku uczestniczenia w wyborach na społeczeństwo jest wbrew brytyjskiej tradycji, dlatego politycy raczej poszukują zachęt dla wyborców, zastanawiają się nad nowymi metodami głosowania. Przewodniczący zaznaczył, że ważna jest przyszłość, ale nie należy zapominać o historii i o związkach łączących oba kraje. Dodał, że Wielkiej Brytanii zależy na tym, by Polska odniosła sukces na arenie europejskiej i tego życzy Polakom.
* * *
W dniach 2-6 czerwca 2004 r., na zaproszenie marszałka Senatu RP, przebywała z oficjalną wizytą w Polsce delegacja Senatu Argentyny z Mercedes Margeritą Oviedo i Mario Domingo Daniele.
2 czerwca 2004 r. argentyńskich senatorów przyjęła wicemarszałek Jolanta Danielak. Podczas spotkania poruszono kwestię stosunku parlamentu argentyńskiego do respektowania praw człowieka na Kubie, omówiono udział wojsk argentyńskich w pokojowej misji stabilizacyjnej na Haiti pod patronatem ONZ. Odniesiono się także do problemu międzynarodowego terroryzmu.
Wicemarszałek J. Danielak podkreśliła coraz większe znaczenie parlamentów w stosunkach międzynarodowych. Jak stwierdziła, politycy nie muszą być zgodni, ale ich obowiązkiem jest poszukiwanie kompromisu i porozumienia. Zdaniem wicemarszałek Senatu, współczesny parlamentarzysta nie powinien koncentrować się wyłącznie na sprawach narodowych, lecz być otwartym na problemy globalne, międzynarodowe.
Wicemarszałek podkreśliła, że Polska postrzega Argentynę jako ważnego partnera politycznego i gospodarczego. Niekorzystny obecnie bilans handlowy z tym krajem jest postrzegany przez Polskę jako dowód niedostatecznego zaprezentowania argentyńskim partnerom naszych możliwości handlowych. W opinii wicemarszałek J. Danielak, Polska Izba Gospodarcza przedstawi naszą ofertę gospodarczą podczas jesiennej wizyty prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w Argentynie.
Wicemarszałek Senatu zaznaczyła, że polski parlament sprzyja rozwijaniu stosunków międzynarodowych, a Grupa Parlamentarna Polska-Ameryka Łacińska jest jedną z najliczniejszych, co najlepiej świadczy o gotowości współpracy z państwami tego kontynentu.
Argentyńscy goście z zainteresowaniem przyjęli informację o możliwości nawiązania kontaktów z przedstawicielami i komisjami polskiego Senatu, a także z Parlamentarną Grupą Kobiet.
Wicemarszałek J. Danielak, podkreślając, że Argentyna jest jedynym państwem, w którym Dzień Polaka Emigranta obchodzi się jako święto narodowe, podziękowała za pozytywny stosunek Argentyńczyków do naszych rodaków.
Podczas wizyty w Polsce argentyńscy senatorowie odbyli liczne spotkania w Senacie: z członkami Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wiceprzewodniczącym komisji senatorem Januszem Lorenzem na czele, z przewodniczącą Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia senator Krystyną Sienkiewicz oraz przewodniczącym Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego senatorem Wiesławem Pietrzakiem. W Sejmie argentyńscy goście rozmawiali z posłem Markiem Widuchem, przewodniczącym sekcji Polska-Argentyna, działającej w ramach Grupy Parlamentarnej Polska-Ameryka Łacińska. Ponadto odbyto spotkania w Ministerstwie Gospodarki i Pracy, Ministerstwie Spraw Zagranicznych z wiceministrem Andrzejem Załuckim oraz w Krajowej Izbie Gospodarczej. Podczas pobytu w Polsce goście odwiedzili także Kraków.
* * *
4 czerwca 2004r. w Waszyngtonie zakończyła się międzynarodowa konferencja zorganizowana przez Senaty RP i USA, przy współudziale organizacji Parliamentarians for Global Aktion (Parlamentarzyści na rzecz Działań Globalnych) i Transparency International.
Tematem konferencji były zagadnienia związane z etyką i odpowiedzialnością parlamentarną. Wprowadzenie do dyskusji wygłosili: senator Tom Harbin (USA) oraz marszałek Longin Pastusiak. W konferencji wziął udział senator Zbigniew Kulak.
Uczestnicy konferencji stwierdzili, że we współczesnym świecie korupcja, brak przejrzystości i etyki w zachowaniu parlamentarzystów stanowią poważny problem i zagrożenie dla demokracji oraz sprawnego funkcjonowania systemów ustrojowych.
Podczas konferencji przyjęto "Deklarację w sprawie parlamentarnej etyki i odpowiedzialności". Biorąc pod uwagę, że parlamentarzyści odgrywają kluczową rolę w promowaniu demokracji i sprawnym zarządzaniu państwem, w deklaracji stwierdzono, że oczekuje się od nich utrzymania wysokich standardów moralnych.
W deklaracji zaproponowano przyjęcie kodeksu etycznego postępowania i upowszechniania go wśród parlamentarzystów oraz zapoznanie z kodeksem społeczeństw, aby mogły kontrolować, czy parlamentarzyści stosują się do tych zasad.
Deklaracja wzywa parlamenty do powołania odpowiednich struktur nadzorujących stosowanie się parlamentarzystów do zasad etycznego zachowania. Apeluje o wyposażenie tych struktur w sankcje i środki działania. Wzywa parlamentarzystów do przyjęcia ustawodawstwa zapobiegającego dyskryminacji ze względu na płeć, rasę, religię, względy etniczne lub inne różnice.
Duża część deklaracji poświęcona jest finansowaniu partii politycznych oraz kampanii wyborczych. Podkreśla się, że istnieje potrzeba dokonania przeglądu w każdym kraju ustawodawstwa dotyczącego finansowania partii politycznych i kampanii wyborczych, wprowadzenia obowiązku ujawniania
źródeł i wysokości finansowania partii politycznych i poszczególnych kandydatów.Deklaracja zachęca do zróżnicowania źródeł finansowania partii politycznych i poszczególnych kandydatów oraz zachęca do finansowania partii i wyborów ze źródeł publicznych i ograniczenia finansowania ze strony korporacji gospodarczych, koncernów, ze źródeł zagranicznych czy też poszczególnych osób.
Deklaracja wzywa do zapewnienia równego dostępu do mediów przez wszystkie partie polityczne i poszczególnych kandydatów. Wzywa społeczeństwa obywatelskie do udziału w procesie opracowania kodeksu etyki parlamentarnej i ustawodawstwa regulującego finansowanie partii politycznych i kampanii wyborczych.
* * *
9 czerwca 2004 r. marszałek Longin Pastusiak gościł w Senacie, przebywającego z oficjalną wizytą w Polsce, przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Hu Jintao. W spotkaniu uczestniczyła wicemarszałek Jolanta Danielak.
Prezydent Hu Jintao przypomniał ubiegłoroczną wizytę marszałka Senatu w Chinach i podkreślił, że przyczyniła się ona do ożywienia współpracy parlamentarnej między Polską i Chinami, a także ożywienia współpracy między przedsiębiorcami obu krajów.
Marszałek L. Pastusiak stwierdził, że obecna wizyta prezydenta Chin w Polsce ma wymiar historyczny nie tylko dlatego, że jest pierwszą wizytą głowy państwa chińskiego w naszym kraju, ale także ze względu na podpisane oświadczenie oraz zawarte porozumienia o partnerskiej współpracy w różnych dziedzinach.
Prezydent Chin przypomniał, że w 2004 roku mija 55 lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi państwami, podkreślił, że Polska jest dla Chin ważnym partnerem politycznym i gospodarczym w środkowo-wschodniej Europie. Określił zasady współpracy, jakimi Chiny zamierzają się kierować. Opowiedział się za partnerstwem, wzajemnymi korzyściami, poszanowaniem różnicy poglądów.
Hu Jintao wysoko ocenił współpracę parlamentarną i jej wpływ na stosunki międzynarodowe, na współpracę gospodarczą. Jego zdaniem, kontakty parlamentarne są ważnym elementem dyplomacji.
Marszałek L. Pastusiak podkreślił, że Polska docenia wkład Chin w politykę międzynarodową, z uznaniem odniósł się do zaproponowanych zasad współpracy bilateralnej.
Marszałek Senatu zwrócił uwagę na przemiany, jakie dokonały się w świecie w ciągu ostatnich kilkunastu lat i potrzebę stworzenia nowego ładu światowego dla utrzymania pokoju. Wysoko ocenił udział Chin w stabilizacji sytuacji międzynarodowej na Półwyspie Koreańskim.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment