Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

W dniach 4 i 5 maja 2004 r., na zaproszenie przewodniczącego Senatu Parlamentu Republiki Czeskiej Petra Pitharta, delegacja Senatu RP pod przewodnictwem marszałka Longina Pastusiaka przebywała z oficjalną wizytą w Republice Czeskiej. W skład delegacji wchodzili senatorowie: Władysław Bułka, Apolonia Klepacz, Grzegorz Matuszak i Krzysztof Piesiewicz.

Delegacja spotkała się z przewodniczącym Senatu Parlamentu Republiki Czeskiej Petrem Pithartem, premierem Vladimirem Spidlą, przewodniczącym Izby Poselskiej Lubomirem Zaoralkiem, wiceministrem spraw zagranicznych Janem Kohoutem, wiceprzewodniczącym Senatu Premyslawem Sobotką oraz przewodniczącym Komisji ds. Unii Europejskiej Jirim Skalickym.

Jednymi z głównych tematów poruszanych podczas rozmów były polsko-czeskie stosunki bilateralne. Wyrażono zadowolenie z ich stanu, obecnie można je z powodzeniem określić jako najlepsze w historii obu państw. Cieszy znakomicie rozwijająca się współpraca na wszystkich szczeblach, a w szczególności kontakty gospodarcze. Na szczególną uwagę zasługuje wartość obrotów handlowych Polski z Republiką Czeską - w 2003 roku wymiana handlowa wyniosła 4,5 mld USD, co oznacza, że Czechy są naszym pierwszym partnerem handlowym wśród krajów CEFTA.

Mówiąc o współpracy transgranicznej, marszałek L. Pastusiak podkreślił potrzebę zintensyfikowania współpracy. Zaznaczył, że 91 przejść granicznych między Polską a Czechami to liczba nadal niewystarczająca i konieczne jest ich zwiększenie. Postulował podniesienie efektywności działania Polsko-Czeskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Transgranicznej m.in. poprzez uaktywnienie grup roboczych wchodzących w jej skład oraz symetryczną reprezentację w grupach obu państw. Marszałek uzyskał zapewnienie wiceministra spraw zagranicznych J. Kohouta, że kwestię sprawnego działania grup roboczych rozwiąże wspólnie z ministrem spraw wewnętrznych odpowiedzialnym za sprawy transgraniczne.

Dyskutowano także na temat sytuacji politycznej w Polsce. Przedstawił ją marszałek Senatu, omawiając zwłaszcza perspektywy i szanse nowego rządu (o tej samej afiliacji politycznej). Zapewnił rozmówców, że jego polityka, w tym polityka zagraniczna nie zmieni się, co najwyżej więcej będzie "wrażliwości społecznej", a to za sprawą powołania Izabeli Jarugi-Nowackiej na stanowisko wicepremiera, szefa Komitetu Społeczno-Politycznego Rady Ministrów. Marszałek wyraził również swoją opinię na temat kondycji polskiej lewicy, podkreślając, że jego zdaniem decyzja o jej rozbiciu była złym posunięciem, wykonanym w niewłaściwym momencie.

Wiele uwagi rozmówcy poświęcili sprawom dotyczącym współpracy regionalnej oraz współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej

. Marszałek L. Pastusiak podkreślił rangę współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej w warunkach pełnego członkostwa w Unii Europejskiej, która jest nie tylko wspólnotą państw, lecz także regionów (Benelux, Rada Nordycka).

Marszałek Senatu przedstawił koncepcję utworzenia zespołu roboczego, w skład którego wchodziliby eksperci - przedstawiciele senatów Polski i Czech. Jego zadaniem byłoby opracowanie konkretnego, a nie deklaratywnego programu współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej w nowych realiach, po rozszerzeniu Unii Europejskiej. Zespół ten byłby komplementarny wobec międzyrządowej koncepcji tej współpracy, która zostanie przyjęta na szczycie premierów Grupy Wyszehradzkiej 12 maja 2004 r.

Marszałek zaproponował także, by zintensyfikować współpracę ambasadorów krajów Grupy Wyszehradzkiej przy Unii Europejskiej.

Dyskutowano również o potrzebie i ewentualnych konsekwencjach rozszerzenia Grupy Wyszehradzkiej o nowe państwa.

Senator W. Bułka zaapelował o intensyfikację współpracy grup bilateralnych parlamentów krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz przedstawił propozycję zorganizowania w br. spotkania przedstawicieli wspomnianych grup, służącego określeniu ich roli w nowej, poszerzonej Unii Europejskiej.

Rozmowy na temat sytuacji po rozszerzeniu Unii Europejskiej koncentrowały się wokół kwestii Traktatu Konstytucyjnego Unii Europejskiej. Rozmówcy zgodnie podkreślali, że nie jest on równoznaczny z konstytucją i stosowanie tych pojęć wymiennie stanowi błąd prowadzący do niewłaściwych interpretacji. Konstytucja jest atrybutem państwa, a UE nie jest państwem.

Przewodniczący Senatu Parlamentu Republiki Czeskiej wyraził pogląd, że jeśli do czerwca br. nie uda się osiągnąć kompromisu w sprawie Traktatu Konstytucyjnego, Unii zagraża wewnętrzny podział, w wyniku czego będziemy mieć do czynienia z "Europą dwóch prędkości".

Marszałek L. Pastusiak poinformował swoich rozmówców o ewolucji stanowiska Polski w sprawie Traktatu Konstytucyjnego oraz możliwości znalezienia kompromisu w kwestii systemu ważenia głosów w Radzie Europejskiej. Poinformował także o gotowości Niemców do podjęcia rozmów, a także złagodzenia stanowiska Francji w tej kwestii.

Marszałek L. Pastusiak wyraził opinię, że istnieje duże prawdopodobieństwo zorganizowania w Polsce referendum w kwestii ratyfikacji Traktatu Konstytucyjnego. Wynika to z faktu, iż zapisy traktatu zmieniły się w stosunku do tekstu pierwotnego, na temat którego wypowiadało się polskie społeczeństwo.

Marszałek poinformował swoich rozmówców o zmianach w strukturze Senatu RP, o powołaniu nowego organu - Komisji ds. Unii Europejskiej. Zaznaczył, że było to niezbędne, Sejm bowiem odrzucił senacką propozycję utworzenia wspólnej, sejmowo-senackiej komisji zajmującej się sprawami europejskimi argumentując, iż funkcje kontrolne wobec rządu należą wyłącznie do kompetencji Sejmu. Takie stanowisko stało się powodem złożenia przez Senat skargi do Trybunału Konstytucyjnego o naruszenie przez Sejm konstytucji (przyjęcie ustawy o współpracy między rządem a Sejmem). Senat inicjuje nową ustawę, która daje równe prawa obu izbom.

Rozmówcy polscy i czescy wyrazili przekonanie o konieczności opracowania polityki wschodniej UE. Przewodniczący P. Pithart z uznaniem ocenił konstruktywny udział Polski w zainicjowanej na ten temat debacie w UE. W pełni zgodził się z opinią wygłoszoną przez Marszałka L. Pastusiaka, że nie można dopuścić do powstania "błękitnej kurtyny" na wschodnich granicach poszerzonej Unii.

W kwestii roszczeń niemieckich wobec Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Czeskiej rozmówcy wskazali na potrzebę systematycznej wymiany informacji, utrzymywania roboczych kontaktów oraz wzajemnego wspierania się obu państw w tej ważnej sprawie.

Poruszając kwestie dotyczące czeskiej Polonii, marszałek L. Pastusiak wyraził nadzieję na rozwiązanie problemu restytucji mienia przedwojennych polskich organizacji na czeskim Śląsku Cieszyńskim oraz zaapelował o prawne uregulowanie sytuacji w szkolnictwie - przyjęcie przez władze czeskie ustawy o szkolnictwie, uwzględniającej specyficzne warunki szkolnictwa mniejszościowego.

Premier V. Spidla obiecał poprzeć w parlamencie projekt ustawy w sprawie szkolnictwa mniejszości narodowych, co dałoby nie tylko prawną, ale i faktyczną ochronę, a także wsparcie finansowe polskim szkołom w Republice Czeskiej.

Marszałek L. Pastusiak wziął udział w przyjęciu wydanym przez ambasadora RP w Republice Czeskiej, z okazji święta Konstytucji 3 maja oraz wejścia Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Czeskiej do Unii Europejskiej. Podczas przyjęcia marszałek odbył szereg rozmów z przedstawicielami Polonii mieszkającej w czeskiej.

Delegacja odwiedziła Mielnik, miasto w pobliżu Pragi, gdzie marszałek L. Pastusiak oraz przewodniczący Senatu Parlamentu Republiki Czeskiej P. Pithart złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem wyzwolicieli miasta, żołnierzy II Armii Wojska Polskiego, którzy zginęli w maju 1945 roku w czasie walk o oswobodzenie Mielnika.

Delegacja Senatu odwiedziła szkołę podstawową i gimnazjum im. Guta Jarkovskiego, która po zatopieniu w czasie powodzi w 2002 roku została odbudowana z pieniędzy zebranych w Polsce przez Radio ZET (8 mln CZK). Obecnie w szkole, na lekcjach geografii i historii, realizowany jest rozszerzony program nauczania w zakresie wiedzy o Polsce. Marszałek przekazał materiały i pomoce naukowe - mapy fizyczne i historyczne Polski, atlasy geograficzne oraz albumy przedstawiające najważniejsze polskie miasta.

Marszałek L. Pastusiak zaprosił przewodniczącego Senatu Parlamentu Republiki Czeskiej do złożenia oficjalnej wizyty w Polsce w terminie do uzgodnienia.

* * *

12 maja 2004 r. wizytę w Senacie RP złożył przewodniczący Węgiersko-Polskiej Grupy Parlamentarnej Gabor Hars. Delegację przyjął marszałek Longin Pastusiak.

Podczas spotkania marszałek podkreślił, że współpraca parlamentarna między obu krajami układa się bardzo dobrze. Zaznaczył, że Polska i Węgry odniosły sukces, przystępując jednocześnie do Unii Europejskiej. Marszałek L. Pastusiak zapytał węgierskich parlamentarzystów, jak po wstąpieniu do UE widzą dalszą współpracę regionalną w ramach Grupy Wyszehradzkiej. W opinii marszałka, należy tę współpracę pogłębiać, gdyż może ona przyczynić się do wzmocnienia pozycji państw tej grupy w Unii Europejskiej.

Zdaniem przewodniczącego G. Harsa, współpraca subregionalna w ramach UE jest obecnie jednym z najważniejszych zagadnień. Stwierdził, że w tej sprawie zdania węgierskich polityków są podzielone: jedni uważają, że współpraca ta jest szkodliwa dla integracji z UE, inni - wręcz przeciwnie. G. Hars podkreślił, iż już w Komisji Europejskiej ta współpraca ma miejsce między komisarzami państw Grupy Wyszehradzkiej. Węgierscy parlamentarzyści podkreślali, iż wspólne działanie państw Grupy Wyszehradzkiej przynosi konkretne korzyści, choćby w dziedzinie turystyki. Cztery państwa mają szansę zaistnieć na rynku azjatyckim czy amerykańskim, w pojedynkę zaś niczego by nie osiągnęły. Członkowie węgierskiej delegacji wyrazili nadzieję, że premierzy Polski i Węgier podpiszą oświadczenie wyszehradzkie, które da nowy wymiar współpracy czterech państw.

* * *

12 maja 2004 r. wizytę w Senacie RP złożył przewodniczący Komisji Finansów Senatu Republiki Francuskiej Jean Arthuis. Delegację przyjął marszałek Longin Pastusiak. W spotkaniu uczestniczył senator Andrzej Jaeschke.

Marszałek L. Pastusiak powiedział, że ta wizyta wpisuje się w niezwykle ożywione ostatnio kontakty polsko-francuskie. Zaznaczył, że delegacja przybyła w dość specyficznym momencie, gdy jesteśmy tuż przed głosowaniem w Sejmie nad zatwierdzeniem nowego rządu.

Przewodniczący J. Arthuis podkreślił, że Francja interesuje się sytuacją w naszym kraju, gdyż to właśnie Polska stanowi najważniejszą część rozszerzenia UE, ze względu na wielkość kraju, liczbę ludności, a także znaczenie ekonomiczne. Powiedział, że kraje "piętnastki", zwłaszcza Francja i Niemcy, borykają się z dużymi problemami. Brak wzrostu gospodarczego, który znajduje odbicie w kwestiach społecznych sprawia, że oba kraje mają kłopoty z równowagą finansów publicznych. Zdaniem przewodniczącego, wszystkie kraje obecnej UE powinny się zastanowić jak wygenerować wzrost gospodarczy i zmniejszyć bezrobocie. Te kwestie delegacja francuska przyjechała konsultować.

W opinii marszałka Senatu, Polska jest w dobrej kondycji ekonomicznej, odnotowuje wysoki wzrost gospodarczy, a także wzrost produkcji. Naszym problemem jest natomiast bardzo wysokie bezrobocie. Jesteśmy w trakcie reformowania naszych finansów publicznych. Marszałek podkreślił, że, niestety, tych dobrych efektów ekonomicznych nie odczuwa jeszcze społeczeństwo. Dodał, że Francja jest naszym najlepszym partnerem gospodarczym. Obroty handlowe z Francją są ponaddwukrotnie większe niż ze Stanami Zjednoczonymi. Francja jest także największym inwestorem zagranicznym w Polsce.

Parlamentarzyści francuscy mówili, że Francja od 15 lat realizuje w Polsce ważne projekty inwestycyjne, bo Polska stwarza, mimo reform i transformacji, dobre warunki inwestycyjne, ale po wejściu do UE sytuacja się zmienia. Polska chciałaby wejść jak najszybciej do strefy euro, tymczasem instytucje unijne nie są jeszcze na to gotowe. Francja jest zainteresowana tym, aby decyzje gospodarcze i podatkowe w Polsce były przystające do panujących w strefie euro.

* * *

13 maja 2004 r. wizytę w Senacie RP złożył minister spraw zagranicznych Republiki Bułgarii Solomon Passy wraz z delegacją. Gości przyjął marszałek Longin Pastusiak.

Marszałek Senatu podkreślił, że Polska i Bułgaria to kraje zaprzyjaźnione, które łączą wspólne interesy, współpraca w ramach NATO, a wkrótce zapewne i Unii Europejskiej. Polska - jak stwierdził marszałek L. Pastusiak - po wejściu 1 maja do UE, nie zamknęła za sobą drzwi, oczekuje kolejnych państw we wspólnocie i Bułgaria powinna być jednym z pierwszych, które zostaną przyjęte.

Podczas spotkania wiele uwagi poświęcono obecności polskich i bułgarskich wojsk w Iraku. Marszałek poinformował, że znaczny odsetek Polaków ma zastrzeżenia do naszej tam obecności. Rozmówcy rozważali zasady wycofywania wojsk sojuszniczych z Iraku i zgodnie stwierdzili, że powinno ono nastąpić po wypełnieniu misji - spełnieniu określonych zadań.

Minister S. Passy podziękował za poparcie, jakiego Polska udzieliła Bułgarii po wyroku trybunału w Libii, skazującego bułgarskie pielęgniarki i lekarzy na karę śmierci. Z uznaniem wyrażał się też o pomocy Polski w przygotowaniach do integracji Bułgarii ze strukturami europejskimi. Jak poinformował, Bułgaria ma do zamknięcia w negocjacjach z UE cztery rozdziały i dąży, by jeszcze za prezydencji Irlandii podpisać umowę o przyłączeniu.

Marszałek L. Pastusiak wskazał na potrzebę intensyfikacji stosunków dwustronnych między naszymi państwami, zwłaszcza w takich sferach, jak gospodarka, gdzie wymiana handlowa jest znacznie poniżej potencjału obu krajów, współpraca regionalna i samorządowa, a także parlamentarna. Senat RP - zapewnił marszałek - jest otwarty nie tylko na kontakty z senatami innych państw, ale również parlamentami jednoizbowymi.

Marszałek podziękował za zaproszenie do złożenia wizyty w parlamencie Bułgarii.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment