Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment
Kontakty międzynarodowe
1 kwietnia 2004 r. wizytę w Senacie RP złożył Jose Ramos Horta - minister spraw zagranicznych Demokratycznej Republiki Timoru Wschodniego. Ministra przyjął wicemarszałek Ryszard Jarzembowski. W spotkaniu uczestniczył senator Zbigniew Kulak.
Minister J.R. Horta zapoznał wicemarszałka z sytuacją polityczną w Timorze Wschodnim. Powiedział m.in., że Timor Wschodni boryka się z problemami charakterystycznymi dla młodych państw. Najgorsze jest ogromne bezrobocie, sięgające 50%, i słabo rozwinięty przemysł. Minister podkreślił, że 90% społeczeństwa w Timorze jest wyznania katolickiego. Mimo że społeczeństwo jest konserwatywne i patriarchalne, to aż 30% parlamentarzystów w Timorze stanowią kobiety. Dodał, że kraj jest biedny, ale duże nadzieje na rozwój związane są z odkryciem w Cieśninie Timorskiej bogatych złóż gazu ziemnego.
Wicemarszałek R. Jarzembowski podkreślił, że wizyta ministra jest okazją do poznania postępów Timoru Wschodniego na trudnej drodze budowy demokracji, struktur państwa i pozycji w regionie. Powiedział, że w związku z odkryciem złóż gazu rysują się możliwości współpracy między obu krajami, gdyż w Polsce są znakomici specjaliści w dziedzinie wydobycia i eksploatacji gazu ziemnego i ropy naftowej.
Według ministra J.R. Horty warto, by delegacja polskich biznesmenów przybyła do Timoru i na miejscu podjęła rozmowy o konkretnej współpracy.
Senator Z. Kulak pytał ministra, czy jest Polonia w Timorze. Minister odpowiedział, że jedyni Polacy w Timorze to siostry misjonarki i osoby pełniące służbę w ramach misji pokojowej ONZ.
* * *
1 kwietnia 2004 r. wizytę w Senacie RP złożył Andreas Khol, przewodniczący Nationalratu Republiki Austrii. Delegację przyjął marszałek Longin Pastusiak. W spotkaniu uczestniczył senator Mieczysław Janowski.
Marszałek Senatu podkreślił, że stosunki polityczne, parlamentarne, gospodarcze, kulturalne między obu krajami układają się bardzo dobrze. Podziękował przewodniczącemu za jego zaangażowanie w pielęgnowanie pamięci ofiar obozu w Gusen i rozbudowę muzeum.
Przewodniczący A. Khol stwierdził, że 1 maja Polska stanie się członkiem Unii Europejskiej i otworzą się nowe płaszczyzny współpracy, pojawi się wiele wspólnych interesów. Zapewnił marszałka, że Austriacy dbali o Gusen i będą to czynili w przyszłości, gdyż są to winni pamięci ofiar obozu. Zginęło tam około 20 tys. Polaków.
Przewodniczący zapytał marszałka, jak ocenia możliwość zawarcia kompromisu w sprawie konstytucji europejskiej i czy jest realne, by została uchwalona w maju tego roku.
W opinii marszałka L. Pastusiaka, Polska popiera Traktat Europejski i podziela pogląd, że powinien zostać przyjęty jak najszybciej. "Osobiście należę do tych polityków, którzy od początku uważali, że należy szukać kompromisu" - powiedział marszałek. Poszukiwanie kompromisu powinno sprzyjać takim rozwiązaniom, by mniejszość mogła blokować niekorzystne dla siebie decyzje.
Marszałek Senatu podkreślił, że według naszych szacunków w Austrii żyje około 40 tys. Polaków. Zwrócił się do przewodniczącego o poparcie ich starań w uzyskaniu statusu grupy narodowościowej.
* * *
4 kwietnia 2004 r. marszałek Longin Pastusiak wraz z grupą senatorów przebywał w Iraku. W skład delegacji wchodzili członkowie Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego senatorowie: Maria Berny, Józef Dziemdziela, Janusz Konieczny, Grzegorz Niski, oraz przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej poseł Stanisław Janas.
Delegacja złożyła wizytę żołnierzom polskiego kontyngentu wchodzącego w skład wielonarodowej dywizji centrum-południe. Senackiej delegacji towarzyszyła grupa przedstawicieli sztabu generalnego Wojska Polskiego. Marszałek Senatu oraz senatorowie spotkali się z dowódcą wielonarodowej dywizji gen. Mieczysławem Bieńkiem i zapoznali się z sytuacją w rejonie odpowiedzialności dywizji oraz z zadaniami polskiego kontyngentu.
W bazie Babilon senatorowie spotkali się z dowództwem, kadrą oficerską i żołnierzami. Marszałek L. Pastusiak wizytował także bazę w Karbali, gdzie poznał zadania I brygadowej grupy bojowej,. dowodzonej przez gen. bryg. Edwarda Gruszkę. Delegacja spotkała się z oficerami i żołnierzami bazy. Marszałek Senatu zapoznał się z pracą szpitala polowego prowadzonego przez polskich lekarzy i pielęgniarki. Kadrze szpitala marszałek L. Pastusiak złożył życzenia z okazji przypadającego w tym dniu święta wojskowej służby zdrowia, wręczył także upominki.
Podczas spotkań z polskimi żołnierzami, a także w swoim wystąpieniu w bazie Babilon marszałek Senatu wyraził uznanie dla ich ofiarnej służby. Podziękował za doskonałe wypełnianie obowiązków i godne reprezentowanie Polski. Marszałek życzył bezpiecznej służby i szczęśliwego powrotu do domu. Złożył życzenia z okazji zbliżających się świąt Wielkanocy.
Senatorowie J. Konieczny i G. Niski odwiedzili polskich żołnierzy w bazie Al. Hillah.
Na zakończenie wizyty marszałek L. Pastusiak spotkał się w bazie Babilon z gen. Richardo Sanchezem - dowódcą sił koalicyjnych w Iraku. Rozmowa przebiegła w ciepłej, przyjaznej atmosferze. Gen. R. Sanchez z uznaniem wyrażał się o profesjonalizmie polskich żołnierzy służących w Iraku. Wysoko ocenił dobrą współpracę polskiego kontyngentu z siłami koalicyjnymi.
* * *
8 kwietnia 2004 r. wizytę w Senacie złożył Mohammed Benaissa, minister spraw zagranicznych Królestwa Maroka. Delegację przyjął wicemarszałek Kazimierz Kutz.
Wicemarszałek podkreślił, że relacje między obu krajami są dobre. Powiedział, że wizyta ministra spraw zagranicznych Królestwa Maroka w Polsce zapowiada, iż stosunki te będą się dynamicznie rozwijać. Wyraził nadzieję, że wzrosną obroty handlowe między Polską i Marokiem. Zdaniem wicemarszałka, po przystąpieniu Polski do UE powinny zniknąć wszelkie bariery, które obecnie utrudniają współpracę gospodarczą Polski i Maroka.
Minister M. Benaissa podziękował za spotkanie, które uznał za okazję do wznowienia kontaktów i pogłębienia współpracy parlamentarnej. Podkreślił, że Maroko stawia pierwsze kroki w demokracji. Po odzyskaniu niepodległości w 1956 r. powstał system wielopartyjny, w 1962 r. została uchwalona konstytucja i umacniane są wszystkie instytucje. Dodał, że Maroko pracuje nad zmianą swojego wizerunku, chce być państwem, w którym zgodnie żyją ludzie, zachowując swoje odrębności. Minister powiedział, że w Maroku z podziwem i szacunkiem patrzy się na przemiany w Polsce.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment