Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

W dniach 3-5 marca 2004 r. oficjalną wizytę w Królestwie Belgii, na zaproszenie przewodniczącego Senatu Armanda De Deckera, złożyła delegacja Senatu RP pod przewodnictwem marszałka Longina Pastusiaka. W skład delegacji wchodzili senatorowie Sławomir Izdebski i Grzegorz Niski.

Delegacja spotkała się z przewodniczącym Senatu Belgii A. De Deckerem, przewodniczącym Izby Reprezentantów Hermanem De Croo, przewodniczącym Parlamentu Walońskiego Robertem Collignon, przewodniczącą Parlamentu Wspólnoty Francuskiej Françoise Schepmans, wiceprzewodniczącym Federalnego Komitetu Spraw Europejskich Philippe Mahoux, wiceprzewodniczącym Parlamentu Flamandzkiego André Denys, przewodniczącym Unii Międzyparlamentarnej François-Xavier De Donnea, premierem Flandrii Bartem Somers, sekretarzem generalnym MSZ Janem Grauls oraz członkami Parlamentu Regionu Stołecznego Brukseli.

Podczas spotkań zarówno marszałek L. Pastusiak, jak i jego belgijscy rozmówcy podkreślali, że ta wizyta jest kolejnym potwierdzeniem dobrych kontaktów między obydwoma krajami na wszystkich płaszczyznach - politycznej, ekonomicznej i kulturalnej. Marszałek L. Pastusiak podkreślał, że Belgia jest dla Polaków bardzo interesującym case study - mówiącym o tym, jak demokracja może funkcjonować w państwie tak zróżnicowanym pod względem terytorialnym, politycznym i etnicznym.

Zaznaczono również, że kontakty między parlamentami obu krajów są bardzo dobre. W przyszłej Unii Europejskiej rola parlamentów będzie rosła, dlatego współpraca międzyparlamentarna ma przed sobą duże perspektywy. Podkreślono wolę kontynuowania ożywionego dialogu politycznego między naszymi krajami.

Marszałek L. Pastusiak wyraził podziękowanie stronie belgijskiej za pomoc udzielaną na szczeblu federalnym i regionalnym (zwłaszcza władzom Flandrii i Walonii) w tworzeniu instytucjonalno-prawnych warunków do akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Sprawy związane z członkostwem Polski w Unii Europejskiej były poruszane ze szczególną uwagą zarówno przez stronę polską, jak i belgijską. Marszałek L. Pastusiak podkreślał, że Polacy myślą o przystąpieniu do Unii Europejskiej w bardzo szerokich kategoriach europejskich i rozumieją ideę integracji europejskiej.

Podczas rozmowy z wiceprzewodniczącym Federalnego Komitetu Spraw Europejskich P. Mahoux marszałek L. Pastusiak wyraził zainteresowanie organizacją i działalnością Komitetu Europejskiego. Podkreślił, że w polskim parlamencie powstaje podobna instytucja, mająca na celu kontrolowanie polityki zagranicznej, którą prowadzi rząd. Wiceprzewodniczący wyjaśniał, że komitet jest miejscem do dyskusji na tematy europejskie na płaszczyźnie: rząd - parlament.

Marszałek L. Pastusiak dziękował przewodniczącym parlamentów regionalnych i Senatu za ratyfikowanie Traktatu Akcesyjnego. Ze szczególnym zadowoleniem marszałek przyjął informację od wiceprzewodniczącego Parlamentu Flamandzkiego A. Denysa o ratyfikacji traktatu przez parlament flamandzki (pozostaje jeszcze ratyfikacja przez parlament mniejszości niemieckiej).

Marszałek L. Pastusiak zapewnił, że obawy Belgii dotyczące masowego napływu siły roboczej z Polski po 1 maja br. nie są uzasadnione, co potwierdza Raport Unii Europejskiej. Zachęcał do otwarcia belgijskiego rynku pracy dla Polaków. Podkreślił, że Polska chce być aktywnym członkiem Unii, ale traktowanym po partnersku. Wyraził obawę, że wprowadzenie okresów przejściowych dla Polski będzie rodzić rozczarowanie i eurosceptyzm wśród Polaków.

Belgia nie zajęła dotąd oficjalnego stanowiska w sprawie przepływu siły roboczej.

Senator S. Izdebski przedstawił stanowisko Samoobrony na temat obaw co do warunków zaproponowanych przez Unię Europejską. Zaznaczył, że nie są to zasady oparte na partnerstwie - szczególnie w kwestii rolnictwa i budownictwa, które są motorem gospodarki.

Rozmawiając o przyszłym kształcie Unii Europejskiej, marszałek L. Pastusiak podkreślał, że konferencja międzyrządowa powinna zostać zakończona szybko, ale bez uszczerbku dla jakości traktatu konstytucyjnego. Polska stoi na stanowisku, że postanowienia Traktatu Nicejskiego powinny być respektowane i nie należy ich zmieniać, zanim jeszcze zostały wprowadzone w życie. Za najważniejsze elementy, które należy zachować, marszałek uznał zasadę "jedno państwo - jeden komisarz" oraz utrzymanie zasady ważenia głosów wypracowanej w Traktacie Nicejskim.

Niepokój rozmówców budziło stanowisko Polski podczas szczytu w Niceii.

Sekretarz generalny w MSZ J. Grauls wyraził obawę o przyszłość negocjacji, których dynamika może osłabnąć, jeśli porozumienie nie zostanie osiągnięte w czerwcu br. Marszałek zapewniał o otwartości i gotowości Polski do kompromisu. Podkreślił jednak, że oczekujemy, przede wszystkim od Francji i Niemiec, na propozycje oraz szanse do podjęcia rozmów i w efekcie do osiągnięcia kompromisu. Apelował do swych rozmówców o poparcie w tej sprawie.

Poruszając kwestię stosunków gospodarczych Polski i Królestwa Belgii, marszałek L. Pastusiak wyraził zadowolenie ze wzrostu kapitału belgijskiego w Polsce oraz z bardzo dobrze rozwijającej się współpracy gospodarczej. Marszałek przypomniał wizytę w Polsce Księcia Filipa na czele misji gospodarczej wraz z przedstawicielami rządu federalnego.

Obroty handlowe z Belgią w 2003 r. wyniosły około 3,6 mld USD, a wartość belgijskich inwestycji w Polsce wynosi około 2 mld USD. Belgia plasuje się na 10 miejscu na liście zagranicznych inwestorów w Polsce (z czego większość pochodzi z Flandrii).

Premier Flandrii zaproponował stworzenie Komisji Mieszanych, które byłyby polem do wymiany doświadczeń parlamentarzystów z obu krajów i służyłyby wzmocnieniu międzyparlamentarnych kontaktów gospodarczych. Premier Somers podkreślił, że Flandria pierwsza podpisała z Polską układ o współpracy gospodarczej.

Marszałek L. Pastusiak wyraził nadzieję na utrzymanie tych pozytywnych tendencji, a także na ich wzbogacenie poprzez dalsze inwestycje firm belgijskich w Polsce.

W przeprowadzonych rozmowach omawiano też kwestie związane ze wspólną polityką bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Marszałek L. Pastusiak stanowczo stwierdził, że przyszły system bezpieczeństwa europejskiego powinien opierać się na Unii Europejskiej i NATO. Tworzenie minisojuszy w łonie NATO, takich jak inicjatywa Francji, Niemiec, Belgii i Luksemburga, jest dublowaniem struktur i de facto osłabieniem zdolności obronnych.

Sekretarz generalny J. Grauls wyjaśniał, że mini-sojusz, tzw. twarde jądro, będzie konstruktywnym prekursorem obronności, otwartym w przyszłości na inne kraje.

Marszałek L. Pastusiak z zainteresowaniem przyjął inicjatywę przewodniczącego Senatu Belgii A. De Deckera dotyczącą budowy europejskiego systemu wspólnej polityki bezpieczeństwa i obronności (filaru militarnego). Przewodniczący A. De Decker proponuje przekazanie związanych z tym kompetencji Radzie Europejskiej, która sprawowałaby kontrolę ponadparlamentarną w tej dziedzinie oraz stanowiłaby pole do wymiany doświadczeń i informacji.

Marszałek L. Pastusiak zaproponował, aby inicjatywa ta stała się przedmiotem dyskusji podczas VI Spotkania Stowarzyszenia Senatów Europy, które odbędzie się w Warszawie 25 maja br.

Marszałek L. Pastusiak odparł zarzuty strony belgijskiej dotyczące interwencji Polski w Iraku. Podkreślił, że niwelowanie zagrożeń globalnych oraz likwidowanie źródeł niestabilności na świecie leży również w interesie całej Europy, dlatego tak ważne jest dotrzymywanie zobowiązań transatlantyckich.

Podczas pobytu w Belgii delegacja Senatu RP spotkała się z polskimi środowiskami polonijnymi. Na spotkaniu poruszono sprawy dotyczące między innymi dofinansowania działań Polonii belgijskiej. Marszałek L. Pastusiak wraz z delegacją odwiedził siedzibę Biblioteki Polskiej w Brukseli.

Marszałek L. Pastusiak udzielił też wywiadu jednej z czołowych belgijskich gazet o profilu ekonomicznym "L'Echo".

* * *

W Nowym Jorku przebywał marszałek Longin Pastusiak, który jest wiceprezydentem Zgromadzenia Parlamentarnego NATO i przewodniczy pracom Podkomisji do spraw Stosunków Transatlantyckich ZP NATO. Marszałek L. Pastusiak został przyjęty przez sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana. Przedmiotem rozmowy były kwestie związane z reformą ONZ.

W Konsulacie Generalnym RP marszałek Senatu spotkał się z liderami Polonii amerykańskiej wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Rozmawiano o sprawach związanych z aktywizacją działalności środowisk polonijnych służących interesom Polski. Dyskutowano m.in. o propozycji utworzenia w Stanach Zjednoczonych Komitetu Akcji Politycznej. Komitet ten działałby na rzecz realizacji tzw. Agendy 2004, która obejmowałaby między innymi zniesienie wiz dla Polaków, zwiększenie reprezentacji Polonii amerykańskiej w organach władzy w USA, promocji badań naukowych i współpracy polsko-amerykańskiej w różnych dziedzinach nauki, a także zmiany w amerykańskiej polityce imigracyjnej, zmierzającej do legalizacji pobytu polskich obywateli przebywających w USA.

* * *

11 marca 2004 r. wizytę roboczą w Senacie złożył współprzewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczpospolitej Polskiej i Ukrainy, zastępca przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Ołeksandr Zinczenko. Ukraińskiego gościa przyjęła wicemarszałek Jolanta Danielak.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment