Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

W dniach 3 i 4 lutego 2004 r. w Budapeszcie odbyło się XVI spotkanie przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Pata Coksa z przewodniczącymi parlamentów narodowych państw objętych procesem rozszerzenia Unii Europejskiej.

Było to ostatnie spotkanie przed akcesją dziesięciu nowych członków Unii Europejskiej. Po raz pierwszy w tym forum wzięli udział przewodniczący parlamentów krajów Bałkanów Zachodnich. Polski Parlament reprezentowali w Budapeszcie marszałek Senatu Longin Pastusiak i marszałek Sejmu Marek Borowski.

Przedmiotem wystąpienia marszałka L. Pastusiaka była współpraca parlamentarna między rozszerzoną Unią Europejską a krajami Bałkanów Zachodnich.

Marszałek przypomniał, że jeszcze do niedawna Europa nie była w stanie wypracować wspólnej polityki zagranicznej w stosunku do Bałkanów Zachodnich. Państwa europejskie nie potrafiły zapobiec wybuchowi konfliktu zbrojnego, co w konsekwencji doprowadziło do destabilizacji całego regionu.

Po prawie 10 latach od zawarcia układu w Dayton i zakończeniu krwawych starć w Bośni i Hercegowinie kładzione są nowe fundamenty mające zapewnić stabilizację i rozwój Europy Południowo-Wschodniej.

Marszałek L. Pastusiak podkreślił, że niedawne przewodnictwo Grecji w Unii Europejskiej przyczyniło się do włączenia państw regionu Bałkanów Zachodnich w proces integracji europejskiej.

Marszałek Senatu zapewnił, że Polska popiera prounijne aspiracje tych państw. Wyraził nadzieję, że dzięki przyjętej przez Unię Europejską na szczycie w Salonikach Agendzie dla Bałkanów Zachodnich oraz wprowadzonym instrumentom dostosowawczym możliwe będzie szybsze i bardziej skuteczne przeprowadzenie przez rządy tych państw procesu reform politycznych i społeczno-gospodarczych.

Uczestnicy budapesztańskiego spotkania zgodzili się, że w interesie wszystkich państw europejskich leży wspieranie tego procesu.

Przewodniczący parlamentów omówili także sytuację w UE w przededniu jej poszerzenia. Uznali nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego za szansę na odegranie przez obywateli 25 państw członkowskich istotnej roli we wzmocnieniu legitymizacji instytucji europejskich. Wskazali na potrzebę usilnego nakłaniania wszystkich obywateli do skorzystania z czynnego prawa wyborczego.

Uczestnicy spotkania podkreślili, że na parlamentach narodowych spoczywa szczególna odpowiedzialność za zapewnienie kontroli nad projektami aktów prawnych i ich odpowiednie wdrażanie, za rozwój świadomości europejskiej, a także kształtowanie stanowisk narodowych w sprawie polityki UE.

Przewodniczący uznali, że w interesie Unii leży uzgodnienie Traktatu Konstytucyjnego przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

* * *

5 lutego 2004 r. wizytę w Senacie RP złożył minister spraw zagranicznych Ukrainy Konstanty Hryszczenko. Gościa przyjął marszałek Longin Pastusiak. W spotkaniu uczestniczyła wicemarszałek Jolanta Daniela - wiceprzewodnicząca Polsko-Ukraińskiego Zgromadzenia Parlamentarnego.

Marszałek L. Pastusiak podkreślił, że Ukraina jest dla Polski partnerem strategicznym, i to nie tylko z powodu sąsiedztwa, ale też potencjału gospodarczego oraz geostrategicznego położenia. Marszałek zapewnił, że Polska, która w maju bieżącego roku zakończy swój proces integracji z Unią Europejską, wspiera i będzie wspierać Ukrainę w drodze do struktur europejskich i transatlantyckich.

Kolejna przyczyna bliskości naszych państw, na którą wskazał marszałek L. Pastusiak, to liczna społeczność polska na Ukrainie. Marszałek przypomniał, że Senat RP sprawuję opiekę nad polską diasporą. Zaapelował o wsparcie polskiej grupy etnicznej na Ukrainie, zwłaszcza w jej zmaganiach z władzami lokalnymi. Marszałek prosił o pomoc w utworzeniu Ośrodka Metodycznego Nauki Języka Polskiego na Ukrainie.

Minister K. Hryszczenko podkreślił, iż najważniejsze we współpracy naszych państw jest to, że odbywa się ona na wszystkich poziomach. Minister poinformował o rozpoczęciu w marcu br. Roku Polskiego na Ukrainie. Wyraził nadzieję, że przyczyni się to do jeszcze lepszego poznania wzajemnych możliwości i nawiązania bliższej współpracy w wielu dziedzinach. Równolegle z obchodami Roku Polskiego powinny, zdaniem ministra, rozwijać się kontakty w ramach Polsko-Ukraińskiego Zgromadzenia Parlamentarnego. Ukraina, jak stwierdził Konstanty Hryszczenko, liczy na pomoc Polski w dostosowaniu swojego ustawodawstwa do wymogów europejskich.

W sprawie Polaków na Ukrainie i Ukraińców w Polsce minister wyraził przekonanie, że wymaga ona wspólnych uregulowań.

Marszałek L. Pastusiak wskazał, iż motorem rozwoju współpracy między naszymi państwami powinno być Polsko-Ukraińskie Zgromadzenie Parlamentarne, a ponieważ podobne struktury istnieją między Polską i Litwą oraz Litwą i Ukrainą, warto stworzyć subregionalny trójkąt parlamentarny. Jak uczą doświadczenia skandynawskie i państw Beneluksu, współpraca parlamentarna przynosi także efekty w kontaktach gospodarczych.

W czasie spotkania omawiano również bieżące sprawy polityczne, zwłaszcza dotyczące ukraińskiej konstytucji.

* * *

10 lutego 2004 r. wizytę w Senacie RP złożył wicepremier, minister spraw zagranicznych Turcji Abdullah Gűl. Turecką delegację przyjął marszałek Longin Pastusiak.

Podczas rozmowy marszałek Senatu podkreślił, że Polska przykłada ogromną wagę do rozwoju stosunków z Turcją na wszystkich płaszczyznach. Marszałek L. Pastusiak podziękował wicepremierowi za wsparcie, którego Turcja udzieliła Polsce podczas naszego wchodzenia do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Marszałek powiedział, że Polska będzie wspierać aspiracje Turcji do Unii Europejskiej.

Wicepremier A. Gűl wyraził nadzieję, że nasze tradycyjnie dobre stosunki polityczne zostaną jeszcze wzmocnione. Podziękował za dotychczasowe wsparcie Polski dla unijnych aspiracji Turcji. Według wicepremiera przeprowadzone w ostatnich dwóch latach reformy w Turcji pozwolą na rozpoczęcie negocjacji z UE na początku przyszłego roku. Dodał, że w czerwcu w Stambule odbędzie się szczyt NATO, w którym oprócz członków Sojuszu weźmie udział Rosja i kraje zakaukazkie. Będzie to, jego zdaniem , okazja do dyskusji nad przyszłością NATO.

Marszałek L. Pastusiak wyraził zaniepokojenie konfrontacyjną teorią o "zderzeniu cywilizacji", która ma na świecie zwolenników. Jego zdaniem zamiast mówić o nieuniknionym konflikcie cywilizacji Wschodu i Zachodu, powinno się dążyć do przenikania cywilizacji, bo istotą postępu jest korzystanie z najlepszych osiągnięć każdej cywilizacji. Tej szkodliwej teorii Polska i Turcja powinny się przeciwstawić. Wicepremier Turcji powiedział, że Turcja organizuje wiele spotkań, konferencji, które powinny zbliżyć kraje islamskie z europejskimi. Podkreślił jednak, że teorii tej zaprzeczy przystąpienie Turcji do UE.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment