Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

W dniach 1-3 grudnia 2003 r., na zaproszenie marszałka Longina Pastusiaka, wizytę w Polsce złożyła delegacja Rady Narodu, izby wyższej parlamentu Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, z przewodniczącym Abdelkaderem Bensalahem na czele. W skład delegacji wchodzili: Zouhir Gati, Boudjemaa Souilah oraz Hamoud Chaid.

Podczas pobytu w Polsce delegacja spotkała się z marszałkiem  L. Pastusiakiem, marszałkiem Sejmu Markiem Borowskim, ministrem spraw zagranicznych Włodzimierzem Cimoszewiczem oraz sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Januszem Zemke. Delegacja została również przyjęta przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i prezesa Rady Ministrów Leszka Millera.

Podczas oficjalnych spotkań podkreślano m.in., że między Polską i  Algierią istnieją historyczne więzy współpracy, a do ich zbudowania przyczyniło się poparcie Polski dla aspiracji niepodległościowych Algierii. Niestety, z czasem natężenie kontaktów dwustronnych uległo zmniejszeniu. W rozmowach dokonano także wymiany poglądów na niektóre kwestie dotyczące bieżącej sytuacji politycznej na świecie. Wśród nich poruszono sprawę niedawnej wojny w Iraku i jej konsekwencji oraz kwestię konfliktu bliskowschodniego. Przewodniczący A. Bensalah podkreślał priorytetowe zaangażowanie jego kraju w pogłębianie współpracy z Unią Europejską. Podczas rozmów odniesiono się także do słabego stanu wzajemnych obrotów handlowych. Wyrażono przekonanie o dobrej woli pogłębiania więzów o charakterze gospodarczym.

1 grudnia br. gości przyjął marszałek L. Pastusiak. Podczas spotkania przewodniczący A. Bensalah podkreślił, że opowiedzenie się przed laty Polski po stronie walczącej o niepodległość Algierii ma ogromne znaczenie dla więzi między naszymi państwami i narodami. Dziś dobre relacje między Polską i Algierią mają wymiar historyczny. Niestety, wzajemna przyjaźń nie przekłada się na współpracę gospodarczą czy parlamentarną. Jak stwierdził przewodniczący, nie odpowiada ona naszym ambicjom ani możliwościom.

A. Bensalah wysoko ocenił polską transformację. Algieria - jak poinformował - też porządkowała sprawy państwa, gospodarki, parlamentu. I dziś są już pozytywne wyniki tych przemian. Od 6 lat Algieria ma parlament dwuizbowy, obowiązuje system wielopartyjny, gruntowne reformy gospodarcze umożliwiły zawarcie porozumienia o współpracy z Unią Europejską. Zacieśnienie tej współpracy jest dla Algierii celem priorytetowym. Przewodniczący zaapelował, by Polska po wejściu do UE zechciała patronować związkowi Algierii z Unią.

A. Bensalah omówił sytuację polityczną w Algierii na przestrzeni ostatnich lat. Przedstawił problem działania w Algierii sił zmierzających do zawrócenia państwa z drogi demokratycznej, sił wewnętrznych, wspieranych także z zewnątrz.

Przewodniczący Rady Narodu Algierii wiele uwagi poświęcił sprawie terroryzmu. Jego zdaniem, na użytek całego świata, konieczne jest zdefiniowanie pojęcia terroryzmu, by nie przypisywać go jednemu państwu, narodowi czy religii, nie utożsamiać z walkami narodowo-wyzwoleńczymi, ale traktować jako problem międzynarodowy.

A. Bensalah przedstawił uprawnienia algierskiego parlamentu. Zaprosił marszałka L. Pastusiaka do złożenia wizyty w Algierii.

Marszałek przyjął zaproszenie. Podkreślił potrzebę rozwijania współpracy polsko-algierskiej zarówno parlamentarnej, politycznej, jak i gospodarczej. Jak stwierdził, w Polsce nikt nie utożsamia terroryzmu z islamem. Przeciwnie, doceniamy wkład islamu w światową cywilizację. Marszałek Senatu poinformował o prawach polskiej mniejszości islamskiej do kultywowania własnej tradycji i wiary.

Po spotkaniu odbyła się krótka konferencja prasowa, podczas której marszałek L. Pastusiak poinformował, że głównym tematem przeprowadzonej rozmowy był terroryzm międzynarodowy, a także współpraca gospodarcza Polski i Algierii oraz perspektywy rozwiązania konfliktu bliskowschodniego. "Zgodziliśmy się z przewodniczącym Rady Narodu, że do walki z terroryzmem nie wystarczy użycie środków militarnych, trzeba walczyć ze źródłami terroryzmu, które tkwią w nierozwiązanych problemach społecznych, gospodarczych i terytorialnych" - powiedział marszałek L. Pastusiak.

Przewodniczący A. Bensaleh stwierdził, że jego wizyta ma szczególny charakter i będzie bodźcem do przyszłej współpracy polsko-algierskiej. "Mam nadzieję, że wizyta zapoczątkuje wymianę doświadczeń, tak abyśmy mogli pracować razem nie tylko na poziomie parlamentarnym, ale zacieśniać przyjazne stosunki między naszymi narodami" - podkreślił przewodniczący Rady Narodu.

Tego samego dnia delegację algierską przyjął prezydent A. Kwaśniewski. Prezydent RP pozytywnie ocenił stan stosunków polsko-algierskich, podkreślając, że zbliżające się członkostwo Polski w Unii Europejskiej pozytywnie wpłynie na dalszy ich rozwój. Przypomniał, że Polskę i Algierię łączą tradycyjnie dobre stosunki, datujące się jeszcze z lat 60., kiedy w Algierii pracowało tysiące polskich inżynierów i ekspertów, a w Polsce studiowało wielu algierskich studentów.

Prezydent RP ponowił zaproszenie dla prezydenta Algierii Abdelaziza Boutefliki do złożenia oficjalnej wizyty w Polsce. Przewodniczący A. Bensalah podziękował za zaproszenie oraz przekazał prezydentowi i całemu narodowi polskiemu pozdrowienia od prezydenta Algierii. Złożył także szczególne podziękowania dla Polski za szybką i niezwykle ważną pomoc w usuwaniu skutków trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło Algierię w maju tego roku. Wskazał również na zacieśniające się więzi między Algierią a Unią Europejską, wyrażając satysfakcję z rychłego członkostwa Polski w UE, co bez wątpienia wzmocni współpracę obu państw na płaszczyznach politycznej, gospodarczej, a także kulturalnej i naukowej.

2 grudnia delegacja algierskiej Rady Narodu przebywała na Wybrzeżu. Parlamentarzyści złożyli wizytę w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni, w Centrum Techniki Morskiej (gdzie zaprezentowano również ofertę przedsiębiorstwa RADMOR) oraz w przedsiębiorstwie produkującym systemy telekomunikacyjne i teleinformatyczne DGT.

Podczas pobytu w Polsce delegacja Rady Narodu zwiedziła Stare Miasto w Gdańsku i w Warszawie oraz obejrzała film dokumentalny "A jednak Warszawa".

* * *

1 grudnia 2003 r. wizytę w Senacie RP złożył premier Republiki Francuskiej Jean-Pierre Raffarin. Delegację przyjął marszałek Longin Pastusiak. W spotkaniu uczestniczyli senatorowie Irena Kurzępa i Bernard Drzęźla.

Marszałek Senatu powitał w osobie premiera Francji przedstawiciela kraju, z którym łączą Polskę sentymenty, tradycje i interesy. Marszałek podkreślił, że gdy Polska i Francja były w przeciwnych blokach politycznych, militarnych i ideologicznych, łączyły te kraje modelowe stosunki. "Teraz, gdy jesteśmy sojusznikami, iskrzy w stosunkach polsko-francuskich" - powiedział L. Pastusiak.

Zdaniem premiera Francji, między obu krajami powinno być więcej dialogu, więcej wymiany i więcej współpracy. Ważne jest wzajemne zrozumienie i współpraca w ramach NATO i UE, stały dialog, wzajemne zaufanie i to, według premiera Raffarina, powinno usunąć iskrzenie w stosunkach polsko-francuskich.

W opinii marszałka L. Pastusiaka, po zimnej wojnie nie powstał nowy ład światowy. Marszałek zachęcał premiera, by Francja podjęła się budowy takiego ładu we współpracy z innymi państwami, bo taki ład nie może być narzucony przez jedno państwo. Zdaniem marszałka, Francja może wziąć tę sprawę w swoje ręce, bo ma potencjał intelektualny. Premier podkreślił, że prezydent Francji pracuje nad takim projektem. Ten ład ma być oparty na równowadze. Francja w budowie tego ładu widzi trzy priorytety: reformę ONZ, reformę Światowej Organizacji Handlu oraz respektowanie ochrony środowiska, choćby na podstawie programu przyjętego w tej sprawie w Kioto.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment