Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

W dniach 17-19 listopada 2003 r. w Holandii, na zaproszenie przewodniczącej I Izby Stanów Generalnych Królestwa Niderlandów Yvonne Timmerman-Buck, przebywała z oficjalną wizytą delegacja Senatu RP pod przewodnictwem marszałka Longina Pastusiaka. W skład delegacji wchodzili też senatorowie Anna Kurska, Tadeusz Bartos i Mieczysław Mietła.

Delegacja spotkała się z przewodniczącą I Izby Stanów Generalnych Y. Timmerman-Buck, przewodniczącym II Izby Fransem Weisglasem, z premierem Królestwa Niderlandów Janem Peterem Balkenende oraz z przedstawicielami senackiej Komisji ds. Europejskich, Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Obrony.

Zarówno marszałek L. Pastusiak, jak i jego holenderscy rozmówcy podkreślali, że wizyta ta jest kolejnym potwierdzeniem dobrych kontaktów między obydwoma krajami na płaszczyźnie politycznej i ekonomicznej. Polska i Holandia zajmują podobne stanowiska dotyczące m.in. kontaktów transatlantyckich, wzmocnienia roli ONZ oraz sprzeciwu wobec osłabienia pozycji NATO.

Zaznaczono również, że kontakty między parlamentami obu krajów są bardzo dobre. W przyszłej Unii Europejskiej rola parlamentów będzie rosła, dlatego współpraca międzyparlamentarna ma przed sobą duże perspektywy. Podkreślono wolę kontynuowania ożywionego dialogu politycznego między naszymi krajami.

Temat członkostwa Polski w Unii Europejskiej był poruszany ze szczególnym naciskiem przez stronę polską. Marszałek L. Pastusiak apelował do niderlandzkich rozmówców o szybką ratyfikację układu o akcesji Polski do Unii Europejskiej. Przewodnicząca I Izby Y. Timmerman zapewniła o możliwie szybkiej ratyfikacji traktatów akcesyjnych.

Wszyscy rozmówcy holenderscy wyrażali uznanie dla naszej transformacji ustrojowej. Przedstawiali jednak swoje uwagi dotyczące raportu Komisji Europejskiej. Marszałek L. Pastusiak zapewnił o jak najszybszym wypełnieniu postulatów zawartych w raporcie komisji.

W związku z wyrażonymi tam obawami o stan polskiego rolnictwa marszałek Senatu poinformował, że został powołany wspólny zespół Sejmu i Senatu ds. absorpcji funduszy unijnych, który będzie monitorować gotowość samorządów lokalnych do pozyskiwania funduszy europejskich.

Marszałek zaapelował również o nieograniczanie eksportu polskiej żywności na rynek holenderski. Dodał, że obawy naszych rozmówców dotyczące jakości polskiej żywności są niesłuszne, jej doskonałą jakość potwierdzają bowiem eksperci z Unii Europejskiej, uczestniczący w senackiej konferencji poświęconej temu tematowi.

Marszałek L. Pastusiak przedstawił proces przygotowań legislacyjnych Polski do członkostwa w Unii Europejskiej, podkreślając, że parlament RP przyjął lub znowelizował prawie 300 ustaw, dostosowując je do acquis communautaire.

Marszałek wyraził swoje zaniepokojenie zapowiedziami wprowadzenia przez rząd holenderski klauzul ograniczających przepływ siły roboczej do Holandii. Podkreślił, że decyzja taka wpłynie negatywnie na stosunek Polaków do wejścia do Unii Europejskiej oraz na wzmocnienie pozycji eurosceptyków. Premier Holandii J. Balkenende potwierdził dotychczasowe stanowisko rządu holenderskiego dotyczące swobodnego przepływu polskiej siły roboczej do Holandii. Oczekuje jednakże na raport sekretarza stanu ds. pracy na temat ewentualnych zagrożeń z tego wynikających.

Ponadto strona polska podziękowała za dotychczasową pomoc Królestwa Holandii w przygotowaniach Polski do członkostwa w Unii, w ramach dwustronnych programów przedakcesyjnych.

Podczas rozmów o przyszłym kształcie Unii Europejskiej marszałek L. Pastusiak podkreślał, że konferencja międzyrządowa powinna zostać zakończona szybko, ale bez uszczerbku dla jakości traktatu konstytucyjnego. Polska stoi na stanowisku, że postanowienia Traktatu Nicejskiego powinny być respektowane i nie należy ich zmieniać, zanim jeszcze zostały wprowadzone w życie. Za najważniejsze elementy, które należy zachować, marszałek uznał zasadę "jedno państwo - jeden komisarz", odwołanie w preambule konstytucji do wartości chrześcijańskich oraz utrzymanie zasady ważenia głosów wypracowanej w Traktacie Nicejskim. Strona holenderska wyraziła zrozumienie dla zdecydowanej postawy Polski w tym względzie, podkreślając także znaczenie utrzymania postanowień Traktatu Nicejskiego.

Dyskusja na ten temat miała szczególny wymiar w związku z odbywającą się w tym czasie, w II Izbie Stanów Generalnych, debatą na temat akcesji państw przystępujących do Unii Europejskiej. Delegacja Senatu była obecna na sali obrad w trakcie debaty. Zapowiadanych restrykcyjnych wniosków wobec Polski nie zgłoszono.

Marszałek L. Pastusiak wyraził zadowolenie ze wzrostu kapitału niderlandzkiego w Polsce oraz z bardzo dobrze rozwijającej się współpracy gospodarczej. W naszym kraju działa ponad 1300 firm z niderlandzkim kapitałem, a całkowita wartość inwestycji niderlandzkich w Polsce wynosi blisko 9 mld USD. Królestwo Niderlandów plasuje się obecnie na pozycji drugiego największego inwestora w Polsce.

Wyraził nadzieję na utrzymanie tych pozytywnych tendencji, a także na ich wzbogacenie poprzez dalsze inwestycje firm niderlandzkich w Polsce.

5. wspólna polityka bezpieczeństwa Unii Europejskiej

Marszałek Pastusiak stanowczo stwierdził, że przyszły system bezpieczeństwa europejskiego powinien opierać się na Unii Europejskiej i NATO. Tworzenie minisojuszy w łonie NATO, takich jak inicjatywa Francji, Niemiec, Belgii i Luksemburga, jest dublowaniem struktur i de facto osłabieniem zdolności obronnych. Premier J. Balkenende dodał, że obecne problemy dotyczące Iraku, Afganistanu czy krajów byłej Jugosławii potwierdzają, że dobre kontakty transatlantyckie są nieodzowne.

Odbyte rozmowy cechowały życzliwość i zrozumienie strony holenderskiej. Wszystkie spotkania w Holandii odbywały się w bardzo dobrej atmosferze.

Podczas pobytu w Holandii marszałek Senatu wraz z delegacją złożył w Bredzie wieńce na cmentarzu żołnierzy I Polskiej Dywizji Pancernej pod dowództwem generała Stanisława Maczka.

Delegacja spotkała się także z polskimi środowiskami polonijnymi. Na spotkaniu poruszono sprawy dotyczące między innymi dofinansowania działań Polonii holenderskiej oraz szkół polskich.

* * *

19 listopada 2003 r. wizytę w Senacie RP złożył Fu Zhihuan, przewodniczący Komisji do spraw Finansowych i Gospodarczych Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych wraz z delegacją.

Delegację przyjął wicemarszałek Ryszard Jarzembowski. W spotkaniu uczestniczyła senator Genowefa Ferenc.

Przewodniczący chińskiej delegacji Fu Zhihuan podkreślił, że stosunki polsko-chińskie rozwijają się bardzo dobrze. Powiedział, iż dla chińskiej delegacji niezwykle istotne jest poznanie polskich doświadczeń we wprowadzaniu reform społecznych i gospodarczych.

Wicemarszałek R. Jarzembowski podkreślił, że Polska zainteresowana jest współpracą gospodarczą z Chinami w przemyśle metalurgicznym, maszynowym, chemicznym, meblowym, drzewnym, a także w górniczym i motoryzacyjnym.

W opinii wicemarszałka, trudnością w kontaktach gospodarczych między obu krajami jest utrzymujący się po naszej stronie ujemny bilans handlowy. "Ostatnio jednak strona chińska dostrzegła tę nierówność i podjęła działania, by zniwelować ją - chodzi o import polskiej miedzi" - zauważył R. Jarzembowski.

Wicemarszałek wyraził nadzieję, że obecna wizyta delegacji chińskiej, a także planowana wizyta premiera Leszka Millera w Chinach, w pierwszym kwartale przyszłego roku, pozwoli nawiązać nowe kontakty gospodarcze i ożywić już istniejące. Zachęcał chińskich przedsiębiorców do inwestowania w Polsce. Zaznaczył, że polskimi atutami są mocna złotówka oraz niemal niezauważalna inflacja.

Senator G. Ferenc podkreśliła, że polscy przedsiębiorcy wysoko oceniają przystąpienie Chin do WTO, co może pomóc nam w przezwyciężeniu niekorzystnego bilansu handlowego.

* * *

20 listopada 2003 r. wizytę w Senacie RP złożył premier Republiki Węgierskiej Peter Medgyessy. Delegację węgierską przyjął marszałek Longin Pastusiak.

Podczas spotkania marszałek Senatu podkreślił, że stosunki polsko-węgierskie są bardzo dobre. Dodał, że oba kraje łączy przyjaźń, tradycja, a także bieżące sprawy.

Premier Węgier powiedział, że Polska i Węgry podobnie myślą o polityce obronnej i kwestiach dotyczących bezpieczeństwa Europy. Jego zdaniem, głównym gwarantem bezpieczeństwa powinno pozostać NATO. Chodzi także o to, by współpraca grup państw w ramach UE była rozszerzona na wszystkie kraje Unii. Te kwestie, w opinii węgierskiego premiera, powinny znaleźć odzwierciedlenie w europejskiej konstytucji. Premier P. Medgyessy podkreślił, że niezwykle istotną sprawą dla Węgier jest także zagwarantowanie w konstytucji europejskiej praw człowieka dla mniejszości narodowych.

Marszałek L. Pastusiak przypomniał, że Senat jest opiekunem polskiej diaspory na świecie. Podziękował premierowi za stworzenie dobrych warunków i opiekę nad Polakami żyjącymi na Węgrzech.

Marszałek przyznał, że z troską patrzy na stosunki transatlantyckie i relacje UE-NATO. Wyraził zaniepokojenie, że kraje Unii wystawiły do sił międzynarodowych jedynie 55 tys. żołnierzy. Zdaniem marszałka, budowa filaru militarnego Unii jest konieczna, ale nie może się to odbywać kosztem osłabienia NATO. W opinii marszałka, porozumienie Niemiec, Francji, Belgii i Luksemburga w sprawach obronnych nie służy ani Węgrom, ani Polakom. "Nie może być dwóch kategorii państw bezpiecznych i bardziej bezpiecznych" - powiedział. Zdaniem marszałka Senatu, warto zastanowić się nad umocnieniem Grupy Wyszehradzkiej jako grupy subregionalnej w ramach UE. Premier Węgier opowiedział się za kontynuowaniem współpracy w ramach tej grupy, ale podkreślił, że należy zastanowić się nad jej nową formułą. Jego zdaniem, Grupa Wyszehradzka powinna skupić się na uzgodnieniach politycznych, co w UE gwarantowałoby jej dużą siłę, lub na współpracy gospodarczej i rozwoju infrastruktury.

* * *

21 listopada 2003 r. wizytę w Senacie RP złożył premier Republiki Albanii Fatos Nano. Premiera przyjął marszałek Longin Pastusiak. W spotkaniu uczestniczyli senatorowie Adam Graczyński i Andrzej Spychalski.

Premier Albanii wyraził zadowolenie z dobrze układających się stosunków polsko-albańskich. Wyraził także nadzieję, że relacje polityczne i stosunki parlamentarne będą miały wpływ na lepszą współpracę gospodarczą. Zdaniem premiera, stosunki polsko-albańskie powinny się opierać na współpracy dwustronnej i współpracy regionalnej. Powiedział, że Albania jest zainteresowana polskimi doświadczeniami w zakresie integracji ze strukturami euroatlantyckimi. Dodał, że Albania liczy na pogłębienie współpracy między parlamentami obu krajów. Premier F. Nano przedstawił sytuację na Bałkanach. Podkreślił, iż Albania jest zainteresowana stabilizacją w tym regionie i działa na rzecz stabilizacji. Dodał, że jego kraj chce upowszechniać model przemian społeczno-gospodarczych środkowoeuropejskich na Bałkanach. Według marszałka Senatu, Bałkany ciągle są postrzegane jako region najbardziej niestabilny w Europie. Zaznaczył, iż Albania odgrywa dużą rolę w stabilizacji tego regionu. W opinii L. Pastusiaka, w tym celu Albania powinna wykorzystać fakt, że w jej otoczeniu, w sąsiadujących państwach jest liczna albańska diaspora. Marszałek wyraził zadowolenie, że Albania jest na dobrej drodze do Unii Europejskiej i NATO. Zapewnił, że Polska będzie wspierać aspiracje Albanii do tych struktur. Marszałek przyznał, iż integracja z UE to wielki wysiłek legislacyjny. W ostatnich latach polski parlament zmienił 300 ustaw. Proces harmonizacji prawa zostanie zakończony w I kwartale przyszłego roku.

* * *

W 26 listopada 2003 r. wizytę w Senacie RP złożył premier Saksonii Georg Milbradt, wiceprzewodniczący Bundesratu RFN wraz z delegacją. Delegację przyjął wicemarszałek Kazimierz Kutz.

Wicemarszałek podziękował Niemcom, a szczególnie premierowi Saksonii, że jako parlamentarzysta był orędownikiem wejścia Polski do struktur europejskich. "Zawarcie polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie to cud" - powiedział wicemarszałek K. Kutz. Jego zdaniem, nie do przecenienia jest fakt, że po tak trudnej historii doszło do zawarcia traktatu o takiej randze, który jest teraz wzorcowym traktatem dla państw, mających trudne sprawy do załatwienia.

Premier Saksonii, nawiązując do powstania "Solidarności", powiedział, że we wschodnich landach Niemiec ludzie doskonale sobie zdają sprawę z tego, kto w zdecydowany sposób przyczynił się do obalenia komunizmu i doprowadził ostatecznie do zjednoczenia Europy. Mówił o wielkiej szansie, jaką daje zjednoczona Europa. Jego zdaniem, ta wieka polityka nie powinna jednak przekreślać współpracy regionalnej, przygranicznej, bo to z kolei szansa na rozwój gospodarczy regionów.

W opinii wicemarszałka K. Kutza, niepokojąca jest asymetria w realizacji traktatu polsko-niemieckiego. Mniejszość niemiecka w pełni korzysta z praw zagwarantowanych przez ten traktat, Polacy w Niemczech mają natomiast utrudniony dostęp do nauki języka polskiego. Podkreślił także, że Polacy w Niemczech chcieliby mieć możliwość uczestniczenia we mszach w języku polskim. Wicemarszałek prosił premiera o zainteresowanie tymi sprawami.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment