Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

W dniach 14-16 kwietnia 2003 r. oficjalną wizytę w Chile, na zaproszenie Senatu Republiki Chile, złożyła delegacja Senatu RP w składzie: wicemarszałek Ryszard Jarzembowski, przewodniczący delegacji, senatorowie Grzegorz Lato i Marian Lewicki oraz szef Kancelarii Senatu minister Adam Witalec.

Delegacja Senatu RP spotkała się z prezydentem Republiki Chile Ricardo Lagosem, przewodniczącym Senatu Andresem Zaldivarem, przewodniczącą Izby Deputowanych Isabel Allende, p.o. ministra spraw zagranicznych Carlosem Portalesem oraz wiceminister oświaty, Marią Ariadną Hornkohl.

Podczas rozmowy z prezydentem R. Lagosem podkreślono dobry stan polsko-chilijskich stosunków politycznych. Chile zainteresowane jest rozwojem kontaktów z Polską, przede wszystkim na płaszczyźnie gospodarczej. Obie strony wyraziły także zainteresowanie rozwojem wymiany kulturalnej i naukowej. Prezydent R. Lagos wskazał na możliwość prowadzenia wspólnych badań dotyczących górnictwa, zwłaszcza wydobycia i przerobu miedzi. Wicemarszałek R. Jarzembowski przedstawił sytuację Polski przed wstąpieniem do Unii Europejskiej, związane z tym aspiracje, nadzieje i obawy polskiego społeczeństwa. Podkreślił wagę referendum, które odbędzie się 7 i 8 czerwca 2003 r. Chile posiada z Unią Europejską układ stowarzyszeniowy, dlatego też współpraca obu krajów ma szansę na dynamiczny rozwój.

Podczas spotkania z przewodniczącym A. Zaldivarem rozmówcy wyrazili zadowolenie z dotychczasowych stosunków parlamentarnych między Polską a Chile. Marszałek R. Jarzembowski zaprosił delegację Senatu Republiki Chile do złożenia wizyty w Polsce. Pogratulował też stronie chilijskiej doskonałej organizacji 108. Konferencji Unii Międzyparlamentarnej, która odbywała się w Santiago w dniach 5-12 kwietnia br. Rozmawiano także o systemach politycznych obu krajów i konieczności współpracy w zwalczaniu zagrożeń globalnych, takich jak np. międzynarodowy terroryzm, oraz przeciwdziałaniu konfliktom zbrojnym.

W trakcie rozmowy z przewodniczącą I. Allende potwierdzono doskonałe stosunki łączące parlamenty Polski i Chile. Podkreślono wspólną dla obu krajów tradycję walki o demokrację oraz wspólnotę wartości, jakimi kierują się parlamentarzyści obu krajów. Rozmawiano także o sposobach zbliżenia parlamentu do obywateli i wyzwolenia większego zaangażowania społeczeństwa w sprawy państwa. Marszałek R. Jarzembowski wyraził nadzieję, że dojdzie do skutku planowana wizyta przewodniczącej I. Allende w Polsce.

Rozmowa z wiceministrem C. Portalesem dotyczyła przede wszystkim możliwości zaktywizowania kontaktów dwustronnych. Obecny poziom wymiany handlowej jest mało satysfakcjonujący i istnieje wiele możliwości zdynamizowania obrotów. Stwierdzono, iż dobry klimat stworzony przez stosunki parlamentarne powinien teraz zostać wykorzystany przez rządy obu krajów, zwłaszcza poprzez zawieranie umów gospodarczych i prawnych. Marszałek R. Jarzembowski zapewnił, iż wszelkie tego rodzaju inicjatywy będą niezwłocznie ratyfikowane przez stronę polską. Podkreślił, iż kapitał chilijski może znaleźć w Polsce dobre warunki do inwestycji. Stwierdził też, iż oba kraje mają szansę rozwinąć wymianę turystyczną. Wyraził uznanie dla ekonomicznych osiągnięć Chile i wysiłku w budowaniu infrastruktury oraz likwidowania nierówności społecznych. Rozmawiano ponadto o roli, jaką w rozwoju Chile odegrała Polonia, o integracji gospodarczej i politycznej dokonującej się zarówno w Europie, jak i Ameryce Południowej oraz przyszłej współpracy Polski i Chile w ramach instytucji Unii Europejskiej.

Spotkanie z wiceminister M.A. Hornkohl miało na celu m.in. poinformowanie o przebiegu w Polsce obchodów 200. rocznicy urodzin Ignacego Domeyki, które odbyły się w roku ubiegłym oraz podziękowanie za współpracę strony chilijskiej. W 2002 r. zorganizowano szereg sympozjów naukowych i wystaw, opublikowano wiele materiałów poświęconych I. Domeyce, senaty obu krajów przyjęły stosowne uchwały, a poczty Polski i Chile wydały okolicznościowe znaczki.

Ponadto delegacja Senatu RP spotkała się z władzami dzielnicy Lo Espejo i przekazała działającemu tam klubowi sportowemu "Varsovia" piłkarski sprzęt sportowy. Klub ten, założony w 1960 roku, przystąpił jednocześnie do programu "Polonijno-Szkolne Kluby Olimpijczyka".

Delegacja Senatu RP spotkała się także z Anitą Domeyko, wnuczką I. Domeyki. Wicemarszałek R. Jarzembowski przekazał A. Domeyko dokumentację dotyczącą obchodów Roku Ignacego Domeyki w Polsce. Delegacja zwiedziła dom-muzeum Ignacego Domeyki.

Marszałek R. Jarzembowski wygłosił odczyt na Uniwersytecie Świętego Tomasza nt. "Rola Senatu w systemie politycznym RP", wręczył także Order Zasługi, podczas uroczystego spotkania w rezydencji Ambasadora RP, panu Mariano Fontecilli, wieloletniemu pracownikowi MSZ Chile, zasłużonemu w rozwijaniu kontaktów Polski i Chile, oraz udzielił wywiadu gazecie "El Mercurio".

W rezydencji ambasadora RP delegacja spotkała się z chilijską Polonią.

* * *

25 kwietnia 2003 r. marszałek Longin Pastusiak spotkał się z przebywającą z oficjalną wizytą w Polsce, prezydent Republiki Indonezji Megawati Soekarnoputri.

Marszałek L. Pastusiak przedstawił historię polskiego Senatu. Prezydent Indonezji poinformowała o zmianach dokonywanych w Indonezji, także tych dotyczących konstytucji i parlamentu. Poinformowała również o wyborach parlamentarnych i prezydenckich zaplanowanych w 2004 roku.

W czasie spotkania wiele uwagi poświęcono wymianie handlowej między naszymi państwami. Marszałek Senatu zwrócił uwagę, iż obroty handlowe są nieadekwatne do możliwości obu krajów. Prezydent M. Soekarnoputri wysoko oceniła ofertę handlową przedstawioną jej podczas obecnej wizyty w Polsce i, jak zapewniła, niektóre propozycje będą analizowane po powrocie prezydent do Indonezji.

Marszałek L. Pastusiak podkreślił, że choć strategicznym celem Polski jest członkostwo w UE, to dla polskiego rządu ważna jest również odbudowa dobrych stosunków z państwami Azji, i wizyta prezydent Indonezji w naszym kraju jest wyrazem tych dążeń.

Marszałek L. Pastusiak zaznaczył, że kiedy w Indonezji ukształtują się struktury parlamentarne, polski Senat będzie zainteresowany nawiązaniem stałej, dwustronnej współpracy parlamentarnej.

* * *

30 kwietnia 2003 r. wizytę w Senacie złożył przebywający w Polsce prezydent Izraela Mosze Kacaw. Gościa przyjął marszałek Longin Pastusiak. W spotkaniu uczestniczył wicemarszałek Kazimierz Kutz.

M. Kacaw podkreślił, że przyjechał do Polski na obchody 60. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim, ale chce tę wizytę wykorzystać także do zacieśnienia stosunków między Polską i Izraelem, zwłaszcza zbliżenia, ożywienia kontaktów młodzieży obu państw.

Marszałek L. Pastusiak wysoko ocenił współpracę Polski i Izraela. Poinformował o istnieniu Parlamentarnej Grupy Polsko-Izraelskiej, do której należy liczne grono posłów i senatorów. Zadeklarował gotowość rozwijania współpracy parlamentarnej między naszymi krajami. Marszałek Senatu podkreślił, że docenia osobisty wkład prezydenta M. Kacawa w rozwijanie kontaktów młodzieży obu państw. Jak stwierdził, Polska jest zainteresowana wzbogacaniem programów wizyt młodzieży izraelskiej w naszym kraju, tak by pogłębiały one nie tylko wiedzę o przeszłości, ale służyły również przyszłości, by młodzi Izraelczycy - będąc w Polsce - czuli, że są w kraju przyjaznym i bezpiecznym.

Prezydent Izraela podzielił opinię marszałka, zapewnił też, że po wizycie w Polsce będzie orędownikiem naszego państwa w Izraelu.

Tego samego dnia prezydent M. Kacaw wygłosił przemówienie w sali Senatu. Wśród zaproszonych gości byli m.in. marszałek Sejmu Marek Borowski, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Leon Kieres i były szef MSZ Władysław Bartoszewski.

W swoim wystąpieniu M. Kacaw stwierdził m.in., że historia stosunków polsko-żydowskich w Polsce pamięta zarówno czasy braterstwa i rozwoju, jak i okresu prześladowań. Jak dodał, wizyta papieża Polaka w Izraelu przed kilku laty stanowiła wielkie przesłanie dla całej ludzkości i wytyczyła drogę do otwarcia zupełnie nowej karty w dziejach judaizmu i chrześcijaństwa.

Najwięcej miejsca w swym wystąpieniu prezydent M. Kacaw poświęcił potrzebie walki z terroryzmem. Podkreślił, że nie wolno iść na kompromis z terroryzmem, który jest jednym z największych nieszczęść ludzkości.

Zaznaczył, że Stany Zjednoczone wypowiedziały słuszną wojnę reżimowi w Iraku, który zagrażał pokojowi światowemu. Prezydent Izraela wyraził uznanie Polsce, że "w tej walce o wolność i stabilizację stanęła po stronie sił koalicji".

Izraelski prezydent zauważył również, że już od wielu lat terror zbiera żniwo na Bliskim Wschodzie. "Izrael walczy z palestyńskim terroryzmem w ramach swojego podstawowego prawa do obrony kraju, swych obywateli i mieszkańców" - powiedział. Jak zaznaczył, Izrael nie uznaje Palestyńczyków za wrogów, lecz dialog między tymi narodami uniemożliwiają kolejne akty przemocy i terroru.

Marszałek L. Pastusiak podkreślił z kolei, że Polakom nie są obojętne sprawy Bliskiego Wschodu, oraz wyraził nadzieję na osiągnięcie pokojowego porozumienia, satysfakcjonującego wszystkie strony.

"Zachowując pamięć o wspólnej historii, kontynuujemy dziś starania na rzecz zbliżenia młodych pokoleń Polaków i Żydów" - powiedział marszałek Senatu.

"Jestem przekonany, że w trakcie rozmów i spotkań podczas obecnej wizyty pana prezydenta Mosze Kacawa zdołamy przekazać główne przesłanie, którym jest potwierdzenie przyjaźni Polski dla Izraela i podkreślenie naszego zainteresowania dalszym rozwojem bliskich stosunków łączących nasze państwa i narody" - zaznaczył L. Pastusiak.

Marszałek Senatu podkreślił, że pokój w Izraelu będzie sprzyjał zbliżaniu się obu narodów. "Wielu Polaków chciałoby wyjeżdżać do Izraela, zwiedzać miejsca opisane w Biblii, poznać mieszkańców tego kraju, a także korzystać z cudownej pogody" - zaznaczył.

Marszałek L. Pastusiak zadeklarował, że Polska postara się, aby dla Izraelczyków była "nie tylko miejscem tragicznych wydarzeń z przeszłości, ale także krajem, który warto odwiedzać ze względu na piękne krajobrazy, bogatą kulturę, przyjaznych mieszkańców".


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment