Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


PREZYDIUM SENATU

POSIEDZENIA

3 kwietnia 2003 r. odbyło się 41. posiedzenie Prezydium Senatu.

Prezydium rozpatrzyło prośbę przewodniczącej Komisji Ustawodawstwa i Praworządności senator Teresy Liszcz i wyraziło zgodę na zorganizowanie posiedzenia wyjazdowego komisji w Krakowie w dniach 21-22 maja br. Głównym celem jest zapoznanie się członków komisji z problemem wykonywania kary pozbawienia wolności w Polsce. Konferencja prasowa, zaplanowana w drugim dniu posiedzenia, ma służyć promocji działalności komisji oraz zwróceniu uwagi na problemy związane z odbywaniem kary pozbawienia wolności i działalnością Służby Więziennej. Dodatkowym celem posiedzenia jest wizytacja siedziby krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Wieliczce. Stwierdzono, że przedstawiony kosztorys obejmuje koszty, które zgodnie z uchwałą nr 26 Prezydium Senatu w sprawie zasad finansowania posiedzeń wyjazdowych komisji senackich mogą być pokryte tylko w części.

W odpowiedzi na prośbę przewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu senatora Ryszarda Sławińskiego prezydium wyraziło zgodę na zorganizowanie 13 maja 2003 r. konferencji "Polska kultura jako atut w integracji europejskiej". Warunkiem akceptacji jest wprowadzenie punktu podsumowującego obrady w odniesieniu do tytułu konferencji. Przyjęto zaplanowany kosztorys konferencji.

Podczas posiedzenia przedyskutowano sprawę zorganizowania w Senacie przez Komisję Kultury i Środków Przekazu w dniach 26-29 września br. międzynarodowej konferencji naukowej "Dialog idei i kultur - wizja nowej Europy". Prośba komisji związana jest z realizacją, pod patronatem marszałka Senatu oraz komisji, projektu związanego z przypadającym w roku 2004 Rokiem Jana Kochanowskiego. Stwierdzono, że konferencja taka mogłaby się odbyć w pierwszym kwartale przyszłego roku, po stosownym przygotowaniu zaplecza finansowego. Koszty ze strony Kancelarii Senatu powinny być ograniczone do udostępnienia sal oraz sfinansowania części działań.

Z uwagi na wycofanie przez Ligę Europejskiej Współpracy Gospodarczej Sekcja Polska swej prośby o wyrażenie zgody na przeprowadzenie obrad plenarnych Kongresu Europejskiego w budynku Senatu prezydium nie rozpatrywało tego punktu.

Prezydium wysłuchało informacji dotyczących dalszego postępowania w sprawie powoływania przez Senat członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Prezydium wysłuchało informacji na temat spotkania przedstawicieli środowisk polonijnych z krajów Unii Europejskiej, zaplanowanego 10 maja br. w sali plenarnej Senatu RP. Zapoznano się z listą zaproszonych gości. Podkreślono roboczy charakter spotkania.

W związku z zaproponowanym przez Executive Board Światowego Ruchu Parlamentarzystów (PGA - Parlimentarians for Global Action) seminarium na temat "Etyki i odpowiedzialności parlamentarnej", zaplanowanym na wiosnę 2004 roku, wyrażono zgodę, by seminarium odbyło się w Senacie w dniach 26-27 kwietnia 2004 r. Przyjęto projekt kosztorysu i wstępnie zaakceptowano program.

Podczas posiedzenia zapoznano się ze wstępną propozycją Jerzego Habdasa ze Stamfordu, dotyczącą zorganizowania 2 maja br. w Senacie jego wystawy. Sprawa została odłożona do czasu uzyskania dodatkowych informacji i wyjaśnień odnośnie do warunków zorganizowania tej wystawy.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment