Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

W dniach 18-20 marca 2003 r., na zaproszenie marszałka Senatu Longina Pastusiaka, przebywała w Polsce z oficjalną wizytą delegacja Rady Narodowej Republiki Słowacji z przewodniczącym Pavolem Hrusovskym. W skład delegacji wchodzili Ludmila Muskova, Maria Demetrova, Milan Gala i Laszlo Koteles.

18 marca 2003 r. delegacja złożyła wizytę marszałkowi L. Pastusiakowi. W spotkaniu uczestniczyli wicemarszałek Jolanta Danielak i przewodniczący Polsko-Słowackiej Grupy Parlamentarnej senator Władysław Bułka.

Przewodniczący Rady Narodowej Republiki Słowacji P. Hrusovski wysoko ocenił współpracę naszych państw, wyraził chęć korzystania z polskich doświadczeń, zwłaszcza w takich dziedzinach, jak reforma ubezpieczeń społecznych, emerytalnych, służby zdrowia. Przewodniczący przedstawił sytuację polityczną w swoim kraju, podkreślił potrzebę kształtowania nowej kultury politycznej, której zasadniczym celem jest rozwiązywanie ważnych problemów państwa nie tylko przez koalicję rządzącą, ale też wspólnie z opozycją polityczną. Zdaniem P. Hrusovsky'ego, słowacka opozycja jest krytyczna, ale i konstruktywna.

Przewodniczący przedstawił także cele polityki zagranicznej Słowacji. Zapewnił, że jego kraj spełnił wszystkie warunki, by stać się członkiem NATO, i wyraził nadzieję, że Polska poprze wejście Słowacji do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Marszałek L. Pastusiak przypomniał, że Polska, która wcześniej została zaproszona do sojuszu, od dawna jest ambasadorem Słowacji w sprawie przyjęcia jej do NATO. Marszałek zapewnił, że polski parlament będzie jednym z pierwszych, który ratyfikuje traktat o rozszerzeniu NATO i przyjęciu Słowacji w poczet państw członkowskich.

Marszałek Senatu stwierdził, że Polska i Słowacja mają te same cele strategiczne w polityce zagranicznej. Wspólnie będziemy zabiegać o integrację z UE. Marszałek L. Pastusiak wyraził nadzieję, że nic nie opóźni naszego wejścia do Unii. W ocenie marszałka, czas na proces ratyfikacyjny jest bardzo krótki i należy uczynić wszystko, by ze względów proceduralnych nie został on wydłużony.

Marszałek L. Pastusiak przedstawił program polskich działań na rzecz przekonania państw Piętnastki, zwłaszcza ich parlamentów, do poszerzenia Unii. Interesował się planami Słowacji w tej kwestii.

Rozmówcy wymienili też poglądy na temat czekającego oba kraje referendum unijnego, a także opracowywanej w obu krajach ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Rozważali również wpływ konfliktu irackiego na proces rozszerzenia Unii.

Marszałek L. Pastusiak i przewodniczący P. Hrusovsky wyrazili przekonanie, że proces jednoczenia Europy zakończy się dla naszych państw sukcesem w maju 2004 roku.

Po spotkaniu odbyła się krótka konferencja prasowa, podczas której marszałek L. Pastusiak powiedział dziennikarzom, że Słowacja jest dla Polski niezwykle atrakcyjnym i ważnym partnerem gospodarczym. P. Hrusovski podkreślił, że wizyta w Polsce jest "demonstracją wspaniałych stosunków słowacko-polskich".

Pytany o kwestie dotyczące sytuacji w Iraku, marszałek Senatu powiedział, że ciągle wierzy, że jest jeszcze "jakieś minimum szansy na rozstrzygnięcie dyplomatyczno-polityczne". Dodał, że jednak coraz wyraźniej widzi przed oczami godzinę zero".

Tego samego dnia delegacja słowacka został przyjęta przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Ze strony polskiej w spotkaniu wziął także udział marszałek L. Pastusiak.

Podczas rozmowy omówiono aktualną sytuację międzynarodową związaną z kryzysem irackim. Wymieniono poglądy na temat zbliżającego się rozszerzenia Unii Europejskiej oraz NATO. Poruszono również zagadnienia współpracy regionalnej oraz dwustronnej.

19 marca 2003 r. delegacja słowacka złożyła wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie odbyło się spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Włodzimierzem Cimoszewiczem. W rozmowie podkreślono dobre stosunki polityczne między obu krajami, dobrą współpracę na forum europejskim i międzynarodowym. Rozmówcy zwrócili także uwagę na potrzebę kontynuowania współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej po przystąpieniu do UE.

Przewodniczący P. Hrusovski wyraził podziękowania za poparcie Polski dla słowackiego członkostwa w NATO.

Delegacja słowacka rozmawiała także z członkami prezydiów Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej oraz Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Narodowego. Spotkaniu wzięli udział wiceprzewodniczący komisji spraw zagranicznych senatorowie Zbigniew Kulak i Andrzej Wielowieyski, wiceprzewodniczący komisji obrony senator Józef Dziemdziela, przewodniczący grupy bilateralnej polsko-słowackiej senator Władysław Bułka oraz senatorowie Zygmunt Cybulski i Bogusław Litwiniec.

Podczas spotkania mówiono o dobrych stosunkach łączących Polskę i Słowację zarówno na poziomie najwyższych władz państwowych, jak i władzy ustawodawczej.
Przewodniczący P. Hrusovski przypomniał, że ostatnie spotkanie przewodniczących komisji spraw zagranicznych i obrony narodowej odbyło się w Bratysławie, na
Słowacji. Stwierdził, że Polska i Słowacja powinny już teraz rozpocząć działanie w celu wypracowania wspólnego modelu współpracy po wejściu do UE. Należy wykorzystać wszelkie możliwości dla zinstytucjonalizowania tej współpracy.

Senator A. Wielowieyski stwierdził, że po wejściu do UE Polska będzie potrzebować odpowiednich środków finansowych, aby sprostać wymaganiom integracji europejskiej. Należy już teraz zastanowić się, jak zreformować finanse publiczne, aby znaleźć środki na nowe programy, służące rozwojowi regionalnemu.
W odpowiedzi P. Hrusovski podkreślił, że podobne zadania stoją przed rządem słowackim, który także musi uwzględnić reformę budżetu swojego kraju po wejściu do UE, tak aby ułatwić swoim obywatelom korzystanie z programów unijnyc
h.

19 marca 2003 r. delegację Rady Narodowej Republiki Słowackiej przyjął premier Leszek Miller. W spotkaniu uczestniczyli m.in. sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Tadeusz Iwiński oraz ambasador Republiki Słowackiej w Polsce Magdalena Vasaryova.

Premier L. Miller wyraził satysfakcję z bardzo dobrego stanu stosunków polsko-słowackich. Potwierdzeniem tego są intensywne kontakty przedstawicieli władz obu państw oraz rozwijająca się współpraca gospodarcza. Szef rządu z zadowoleniem odnotował także funkcjonowanie Grupy Wyszehradzkiej, która, jego zdaniem, wzorem państw Beneluksu, powinna kontynuować swoją działalność po rozszerzeniu Unii Europejskiej. Obie strony zgodziły się, że po rozszerzeniu UE należy dążyć do współpracy przedstawicieli państw Grupy Wyszehradzkiej w Parlamencie Europejskim i innych instytucjach unijnych.

Rozmawiano o przygotowaniach obu państw do członkostwa w Unii Europejskiej. Przewodniczący P. Hrusovsky podziękował premierowi L. Millerowi za poparcie Polski dla starań Słowacji o członkostwo w NATO.

Tego samego dnia delegację słowacką przyjął marszałek Sejmu Marek Borowski. Głównym tematem rozmowy były kwestie dotyczące przygotowań Polski i Słowacji do przeprowadzenia referendum w sprawie członkostwa obu krajów w Unii Europejskiej oraz wypracowania form współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej na forum Parlamentu Europejskiego w kontekście realizacji wspólnych celów. Mówiono także o przebiegu prac parlamentarnych nad ordynacją wyborczą do Parlamentu Europejskiego oraz o bieżącej sytuacji politycznej w obu krajach.

* * *

W dniach 20-21 marca 2003 r. w Senacie odbyło się posiedzenie Komitetu Parlamentarnego Inicjatywy Środkowoeuropejskiej. W posiedzeniu, któremu przewodniczył senator Zygmunt Cybulski, przewodniczący delegacji Sejmu i Senatu RP, wzięły udział delegacje Albanii, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Macedonii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Ukrainy, Węgier i Włoch. Parlamenty Białorusi, Mołdawii oraz Serbii i Czarnogóry reprezentowane były przez przedstawicieli ambasad. Obecny był również zastępca dyrektora generalnego Sekretariatu Wykonawczego IŚE Milan Predan. Było to już drugie, po lutowym posiedzeniu stałego komitetu, spotkanie Wymiaru Parlamentarnego IŚE organizowane w ramach polskiego przewodnictwa w IŚE.

Posiedzenie otworzył marszałek Longin Pastusiak. W swym wystąpieniu marszałek Senatu powiedział, że Inicjatywa Środkowoeuropejska jako najstarsze i najliczniejsze ugrupowanie regionalne umożliwiła przezwyciężenie dwubiegunowego podziału naszego regionu. Do inicjatywy należą zarówno kraje będące obecnie członkami Unii Europejskiej, jak i spoza niej.

Marszałek wyraził przekonanie, że "współpraca transgraniczna i aktywny udział we współpracy regionalnej nie tylko nie stracą swojej aktualności i znaczenia w wyniku rozszerzenia Unii, ale zyskają tym samym dodatkowy impuls".

Delegaci wysłuchali również wystąpienia podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jana Truszczyńskiego. W sesji pierwszej, poświęconej współpracy transgranicznej samorządów lokalnych, przemówienia wprowadzające wygłosili: zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej poseł Witold Gintowt-Dziewałtowski, zastępca przewodniczącego senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej senator Zbigniew Zychowicz oraz marszałek województwa dolnośląskiego Henryk Gołębiewski.

Sesja druga poświęcona była dyskusji nad przyjęciem nowego regulaminu Wymiaru Parlamentarnego IŚE. Podstawą dyskusji był projekt regulaminu, przedstawiony przez delegację włoską i opracowany na lutowym posiedzeniu stałego komitetu. Dyskusja pokazała, że projekt wzbudza kontrowersje niektórych delegacji i istnieje konieczność dodatkowych konsultacji w tej sprawie. Wobec zastrzeżeń zgłaszanych przez delegacje Austrii, Węgier i Chorwacji poddano pod głosowanie, czy Komitet Parlamentarny powinien przyjmować gotowy już projekt regulaminu na bieżącej sesji. Wobec nieuzyskania wymaganej większości głosów zadecydowano o odłożeniu dalszej debaty nad regulaminem na posiedzenie Zgromadzenia Parlamentarnego IŚE, które odbędzie się w dniach 2-4 października br. w Warszawie.

Na zakończenie posiedzenia Komitetu Parlamentarnego IŚE delegaci przyjęli dokument końcowy, w którym podkreślili m.in. rolę IŚE w regionie, wolę kontynuowania współpracy i potrzebę współdziałania IŚE z innymi organizacjami regionalnymi oraz ze strukturami Unii Europejskiej. Z zadowoleniem powitano rezultaty szczytu UE w Kopenhadze, gdzie pięć państw IŚE zostało zaproszonych do członkostwa w UE oraz szczytu NATO w Pradze, podczas którego cztery państwa IŚE zostały zaproszone do rozpoczęcia negocjacji o przystąpienie do sojuszu. Wyrażono również ubolewanie z powodu niemożności osiągnięcia przez wspólnotę międzynarodową porozumienia co do rozwiązania kryzysu irackiego oraz potępiono akty przemocy, do których doszło przed kilkoma tygodniami w Serbii i Czarnogórze.

Przy okazji posiedzenia Komitetu Parlamentarnego IŚE odbyły się posiedzenia komitetu ad-hoc ds. ochrony środowiska i krajobrazu oraz turystyki, komitetu ad-hoc ds. działalności produkcyjnej, rolnictwa oraz małych i średnich przedsiębiorstw, a także posiedzenie stałego komitetu. Ostatniego dnia pobytu delegaci wzięli udział w programie kulturalnym.

W swojej wypowiedzi dla PAP marszałek L. Pastusiak podkreślił, że IŚE jest najstarszą obecnie subregionalną organizacją w Europie Środkowej: liczy sobie 14 lat, ma trzy wymiary: rządowy, gospodarczy i parlamentarny. Zdaniem marszałka Senatu, stały sekretariat, stała struktura mogłyby być koordynatorem działalności w tych wszystkich sferach, a istnienie inicjatywy, na co wskazują doświadczenia Beneluksu i Rady Nordyckiej, ma sens także po wejściu krajów w niej uczestniczących do Unii Europejskiej.

Marszałek L. Pastusiak zwrócił uwagę, że państwa będące członkami tych regionalnych powiązań konsultują decyzje, zanim wystąpią z czymś na forum Unii, co zwiększa szanse przeforsowania własnych interesów.

Polska przewodzi Inicjatywie Środkowoeuropejskiej od stycznia br. Inicjatywa Środkowoeuropejska (pod nazwą Quadragonale) utworzona została w listopadzie 1989 w Budapeszcie przez Austrię, Jugosławię, Węgry i Włochy. Od maja 1990 r., po przystąpieniu Czechosłowacji, przekształciła się w Pentagonale, a po przystąpieniu Polski na szczycie w Dubrowniku (w lipcu 1992) w Hexagonale. Aktualną nazwę przyjęto w 1992 roku.

Obecnie w skład inicjatywy wchodzi 17 państw: Albania, Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Jugosławia, Czechy, Macedonia, Mołdawia, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry i Włochy.

Celem IŚE jest promowanie współpracy dwustronnej i wielostronnej w Europie Środkowej w dziedzinie: gospodarki, transportu, komunikacji, łączności, ochrony środowiska, przepływu technologii, oświaty, nauki, kultury, energetyki, wymiany informacji.

* * *

W dniach 26-27 marca 2003 r., na zaproszenie Senatu Longina Pastusiaka, przebywała w Polsce z oficjalną wizytą delegacja Senatu Malezji z jego wiceprzewodniczącym Datukiem Haji Gaparem bin Gurrohu. W skład delegacji wchodzili senatorowie Datuk Nor Azah binti Awin, Datuk Hajah Dayang Mahani binti Tun Pengeran Haji Ahmad Raffae, Tuan Yew Teong Look oraz Datuk Haris bin Haji Salleh.

26 marca 2003 r. gości przyjął marszałek Longin Pastusiak. W spotkaniu uczestniczyła przewodnicząca Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Genowefa Grabowska.

Marszałek przypomniał, że polski Senat wkrótce po odrodzeniu w 1989 roku nawiązał stosunki parlamentarne z Senatem Malezji. Niestety, potem nastąpiła wieloletnia luka w kontaktach między obydwiema izbami. Marszałek wyraził nadzieję, że obecna wizyta malezyjskiej delegacji przyczyni się do ożywienia i utrwalenia współpracy naszych parlamentów.

Marszałek L. Pastusiak zwrócił też uwagę na potrzebę i możliwości zdynamizowania wymiany handlowej między Polską i Malezją. Marszałek podkreślił, że Polska, która już niedługo stanie się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, jest także krajem atrakcyjnym dla inwestorów zagranicznych i otwartym na tego rodzaju współpracę.

Datuk Haji Gapar Bin Gurrohu wysoko ocenił współpracę dyplomatyczną Polski i Malezji, a także kontakty na szczeblu rządowym. Potwierdził potrzebę ożywienia współpracy parlamentarnej.

Rozmówcy wymienili poglądy na temat dwuizbowych parlamentów, współpracy między izbami w parlamentach, omówili ordynacje wyborcze do senatów w Polsce i Malezji.

Marszałek L. Pastusiak interesował się też szczytem Ruchu Państw Niezaangażowanych, który się odbył w Malezji, a zwłaszcza wyzwaniami, jakie RPN stawia sobie w obecnej sytuacji politycznej na świecie. Malezja będzie przewodniczyć ruchowi przez najbliższe trzy lata.

Na zakończenie spotkania Datuk Haji Gapar Bin Gurrohu zaprosił marszałka Senatu RP do złożenia oficjalnej wizyty w Malezji.

Po spotkaniu marszałek L. Pastusiak powiedział dziennikarzom: "Rozmawialiśmy na temat stosunków dwustronnych, nie tylko na poziomie dyplomatycznym, ale poruszaliśmy sprawy gospodarcze, handlowe, dotyczące kwestii obronnych i społecznych".

Marszałek Senatu podkreślił, że Malezja jest dla Polski niezwykle istotnym partnerem we współpracy w przemyśle zbrojeniowym. Zaznaczył jednak, że poziom wymiany handlowej nadal jest stosunkowo niski. W ubiegłym roku obroty sięgnęły nieco ponad 300 mln dolarów, a deficyt handlowy Polski wyniósł 200 mln dolarów.

Polska uzgodniła w lutym tego roku z Malezją dostawy polskiego sprzętu pancernego. Wartość kontraktu wynosi 300 mln dolarów, z możliwością zwiększenia o kolejne 200 mln.

"Perspektywicznie jest to bardzo interesujący kraj, również w przemyśle turystycznym. Jest to jednak jedna z tych dziedzin, które wymagają rzeczywiście lepszej organizacji i lepszego rozwoju rynku" - powiedział marszałek L. Pastusiak. Dodał, że na spotkaniu uzgodniono, iż należy przywrócić regularność kontaktów parlamentarnych między senatami Polski i Malezji, które zostały nawiązane w 1990 roku.

27 marca 2003 r. wiceprzewodniczącego Senatu Malezji Datuka Haji Gapar bin Gurrohu przyjął premier Leszek Miller. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: wicemarszałek Ryszard Jarzembowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Tadeusz Iwiński, towarzyszący wiceprzewodniczącemu malezyjscy senatorowie oraz ambasador Malezji w Polsce.

Głównym tematem rozmowy były stosunki polsko-malezyjskie, zwłaszcza kontakty gospodarcze. Malezja jest obecnie najważniejszym partnerem handlowym Polski spośród krajów Azji Południowo-Wschodniej. Premier L. Miller przypomniał oficjalną wizytę premiera Malezji Mahathira bin Mohamada w Polsce w marcu ubiegłego roku i wyraził nadzieję, że jej wyniki będą początkiem rozwinięcia długofalowej współpracy ekonomicznej, wykraczającej poza prostą wymianę handlową. Strona polska zainteresowana jest także rozwojem współpracy naukowo-technicznej z Malezją.

Szef rządu zaznaczył, że przystąpienie Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku nie oznacza, że nasz kraj nie będzie rozwijał kontaktów z innymi regionami świata. Zdaniem premiera L. Millera obecność Polski w Unii Europejskiej spowoduje, że nasz kraj będzie bardziej atrakcyjny dla biznesmenów malezyjskich.

Tego samego dnia delegacja malezyjska spotkała się z wicemarszałkiem Sejmu Januszem Wojciechowskim. Wicemarszałek przedstawił sytuację polityczną w Polsce, zwłaszcza w kontekście wyjścia PSL z koalicji rządzącej, a także przygotowań do członkostwa w Unii Europejskiej i planowanego w czerwcu referendum akcesyjnego.

Wicemarszałek J. Wojciechowski podkreślił, że Polska jest zainteresowana kontaktami nie tylko z państwami europejskimi, ale również z innymi krajami świata. W tym kontekście Malezja jest postrzegana ze względu na swoją pozycję w regionie jako bardzo ważny partner w Azji Południowo-Wschodniej. Zdaniem wicemarszałka, bardzo duże znaczenie mają kontakty handlowe między obu krajami.

27 marca 2003 r. odbyło się także spotkanie z wiceministrem obrony narodowej Januszem Zemkem. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim wojskowej wymiany handlowej. Wiceminister podkreślił, że Polska może zaoferować Malezji nie tylko sprzęt wojskowy, jak eksportowane do tego kraju czołgi, ale również pomoc w szkoleniu wojska w zakresie techniki pancernej czy logistyki. Zwrócił także uwagę, że oprócz czołgów możemy sprzedawać małe samoloty transportowe, śmigłowce i radary.

Podczas wizyty w Polsce delegacja Senatu Malezji została także przyjęta przez wiceministra spraw zagranicznych Bogusław Zaleskiego.

Senatorowie malezyjscy spotkali się także z przedstawicielami grupy parlamentarnej Polska - Azja Południowo-Wschodnia. Ze strony polskiej w rozmowie wzięli udział m.in. senator Zbigniew Kulak, posłowie Janusz Lisak i Marian Marczewski.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment