Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

2 grudnia 2002 r. wizytę w Senacie RP złożył wicepremier, minister spraw zagranicznych Republiki Czeskiej Cyril Svoboda. Gościa przyjął wicemarszałek Ryszard Jarzembowski.

Rozmiar: 26816 bajtów

Rozmówcy wymienili poglądy na temat antyintegracyjnych tendencji niektórych formacji politycznych w państwach unijnych i przyczyn pojawiającego się eurosceptycyzmu w państwach kandydujących. Podkreślili znaczenie obecnych negocjacji państw kandydujących z Unią Europejską i wspólnych starań Czech, Węgier, Słowacji i Polski o jak najlepsze warunki akcesji.

Wicemarszałek R. Jarzembowski wyraził przekonanie, że 1 maja 2004 stanie się ważną datą w procesie integracji Europy, a dla nas będzie to dzień przystąpienia do UE.

Kolejną sprawą omawianą w czasie spotkania była rola senatów w stanowieniu prawa w Polsce i Czechach oraz ich relacje z rządami i niższymi izbami parlamentu.

Wicepremier Cyril Svoboda

Na zakończenie rozmowy wicemarszałek R. Jarzembowski wyraził uznanie za sposób, w jaki Czesi zorganizowali szczyt praski NATO.

* * *

W dniach 4-6 grudnia 2002 r., na zaproszenie marszałka Senatu RP Longina Pastusiaka, przebywał w Polsce przewodniczący Pierwszej Izby Stanów Generalnych Królestwa Holandii Gerrit J. Braks wraz z delegacją.

Rozmiar: 22132 bajtów

4 grudnia 2002 r. holenderski gość został przyjęty przez marszałka L. Pastusiaka. W spotkaniu uczestniczyli wicemarszałek Kazimierz Kutz i senator Andrzej Anulewicz.

Marszałek L. Pastusiak podziękował za pomoc charytatywną, jakiej Holendrzy udzielali Polakom w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, oraz za pomoc w procesie transformacji systemowej po 1989 roku i w przygotowaniu do integracji z Unią Europejską.

G. Braks podkreślił, że po zlikwidowaniu sztucznej granicy między Wschodem i Zachodem odradza się dawna, historyczna więź między naszymi krajami. Jak stwierdził przewodniczący holenderskiego Senatu, z żadnym państwem Holendrzy nie zawarli tylu umów o współpracy między gminami, co z Polską. Coraz łatwiejsze stają się kontakty biznesowe z Polską. Nasz kraj jest dla Holendrów atrakcyjny.

Przewodniczący Pierwszej Izby Stanów Generalnych Królestwa Holandii zapewnił również, że Holendrzy są pozytywnie nastawieni do poszerzenia UE i przyjęcia Polski do grona państw zjednoczonej Europy. Przewodniczący wyraził zadowolenie, że delegacja holenderskiego Senatu odwiedza Polskę w końcowym okresie jej negocjacji z UE, co pozwoli ocenić stan naszych przygotowań do integracji i nasze problemy.

Przewodniczący Gerrit Braks

G. Braks podkreślił, że dla Holendrów ważne jest, by zasady współpracy z nowymi unijnymi partnerami były jasne, a prawo kontrolowane.

Marszałek L. Pastusiak poinformował gości, że Polska od 1994 roku dostosowuje swoje prawo do standardów unijnych i w tej chwili na nowelizację czeka nie więcej niż 6 ustaw. Marszałek zaapelował do przedstawicieli holenderskiego Senatu, by ich parlament był jednym z pierwszych, które ratyfikują traktat o poszerzeniu UE.

W czasie spotkania wymieniano również poglądy na temat przyszłości UE - zadań, jakie powinna przed sobą stawiać zjednoczona Europa.

Marszałek L. Pastusiak wyraził zadowolenie, że obecna wizyta holenderskiej delegacji odnawia - po 10 latach - współpracę parlamentarną naszych państw. Rozmówcy byli zgodni, że dyplomacja parlamentarna jest ważnym dopełnieniem współpracy międzynarodowej i powinna się rozwijać.

Po wizycie u marszałka Senatu odbyło się spotkanie z przedstawicielami mediów, podczas którego marszałek poinformował, że szef holenderskiego Senatu zadeklarował, iż jego kraj będzie jednym z pierwszych, które ratyfikują traktat akcesyjny między Polską a Unią Europejską.

"Zaapelowałem do pana przewodniczącego, żeby Holandia była jednym z pierwszych krajów, które ratyfikują układ akcesyjny z Polską, i taką obietnicę otrzymałem" - powiedział dziennikarzom marszałek L. Pastusiak.

Marszałek podkreślił, że Holandia jest dla Polski nie tylko ważnym sojusznikiem, ale również partnerem gospodarczym - zajmuje piąte miejsce jako inwestor w gospodarce polskiej i jest szóstym pod względem wielkości obrotów partnerem gospodarczym Polski.

"Z Holandią mamy większe obroty handlowe niż z największą gospodarką na świecie - ze Stanami Zjednoczonymi" - podkreślił marszałek L. Pastusiak. Dodał również, że rozmawiał z G. Braksem na temat duńskich propozycji dla krajów kandydujących i stwierdził, że są one interesujące, ale dla Polski nie w pełni zadowalające, ponieważ nie chcielibyśmy zostawiać ważnych uzgodnień "na ostatnią minutę". Marszałek zaznaczył, że członkostwo w UE to nie tylko sprawa buchalterii, chociaż pieniądze oczywiście są ważne.

Przewodniczący G. Braks poinformował podczas konferencji prasowej, że rozmawiał z marszałkiem L. Pastusiakiem o "wielkich zaletach rozszerzenia UE, których nie da się przełożyć na finanse, na budżety".

"Moje stanowisko w tej sprawie mogę oprzeć na własnych doświadczeniach, ponieważ Holandia jako jedno z państw założycielskich UE od początku w tej unii jest. Dobrobytu i naszej pewności socjalnej nie mielibyśmy bez członkostwa w UE" - zaznaczył.

Szef holenderskiego Senatu, który mówił do dziennikarzy w języku niderlandzkim, podkreślił, że język polski, podobnie jak niderlandzki, stanie się jednym z oficjalnych języków UE, gdyż "przystąpienie nie oznacza rezygnacji z własnej tożsamości kulturowej".

Tego samego dnia przewodniczącego G. Braksa wraz z delegacją przyjął marszałek Sejmu Marek Borowski.

W rozmowie marszałek M. Borowski poinformował o przebiegu sejmowej debaty na temat negocjacji Polski z Unią Europejską oraz o pracach polskiego parlamentu nad wdrażaniem dorobku prawnego UE.

Przewodniczący G. Braks stwierdził, że Holandia życzy sobie rozszerzenia UE, ponieważ współpraca na płaszczyźnie gospodarczej przyniesie korzyści wszystkim stronom. Jak stwierdził, jest pod wrażeniem postępu dokonującego się w reformach gospodarczych i instytucjonalnych w Polsce.

Głównym tematem rozmowy były kwestie dotyczące przebiegu ostatniej fazy negocjacji członkowskich, zwłaszcza kwestii dopłat bezpośrednich oraz składki do budżetu unijnego. Marszałek Sejmu zwrócił uwagę, że decyzje podjęte podczas szczytu UE w Kopenhadze będą miały decydujące znaczenie dla wyniku przyszłorocznego referendum w sprawie przystąpienia Polski do UE. Podkreślił, że opóźnienie procesu rozszerzenia poza termin 1 maja 2004 r. może mieć dla obu stron trudne do przewidzenia skutki.

4 grudnia 2002 r. delegacja holenderska spotkała także się z przewodniczącą Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Genowefą Grabowską oraz członkami komisji.

Podczas spotkania podkreślono, że Polska i Holandia mają wiele podobnych cech: strukturę regionalną i wspólnego sąsiada. Jak stwierdził G. Braks, w Holandii panuje przekonanie, że Polska powinna zostać członkiem Unii Europejskiej. Jego zdaniem, członkostwo we wspólnocie stworzyło jego krajowi wiele perspektyw ekonomicznych.

Senator G. Grabowska zwróciła uwagę, że ostatnia faza negocjacji jest dla Polski trudna i coraz aktywniejsi są przeciwnicy rozszerzenia UE.

W dyskusji zwracano uwagę m.in. na nierówne traktowanie dotychczasowych członków UE i krajów przystępujących, zwłaszcza jeśli chodzi o fundusze strukturalne i dopłaty dla rolników. Mówiono również o potrzebie ich restrukturyzacji zgodnie z zasadą solidarności.

Ponadto delegacja Pierwszej Izby Stanów Generalnych Królestwa Holandii spotkała się z przedstawicielami Grupy Parlamentarnej Polska-Benelux.

Przewodniczący grupy poseł Waldy Dzikowski podziękował G. Braksowi za wsparcie, jakiego Holandia udzieliła Polsce w jej staraniach o członkostwo w UE. Przypomniał, że w maju przyszłego roku Polskę czeka referendum w sprawie członkostwa. Omówił również sytuację polityczną i społeczną w naszym kraju, zwłaszcza po ostatnich wyborach parlamentarnych i samorządowych.

G. Braks zapewnił polskich parlamentarzystów o holenderskim poparciu dla Polski. W swoim wystąpieniu nawiązał również do sytuacji wewnętrznej w jego kraju, zwłaszcza w kontekście ostatniego kryzysu gabinetowego i wyborów parlamentarnych. Przypomniał także o debacie europejskiej, która w związku z przygotowywanym rozszerzeniem UE odbyła się w parlamencie europejskim.

4 grudnia 2002 r. delegacja holenderska złożyła wizytę ministrowi spraw zagranicznych Włodzimierzowi Cimoszewiczowi. Rozmowa koncentrowała się na problemach integracji europejskiej.

Przewodniczący G. Braks, który był ministrem rolnictwa przez 10 lat i zna dobrze problematykę rolną, wyjaśnił holenderskie stanowisko w sprawie konieczności reformy Wspólnej Polityki Rolnej. Jak stwierdził, rozumie nasze trudności - są one podobne do tych, jakie mieli Holendrzy 40 lat temu. Widzi ogromne zmiany na lepsze w Polsce i uważa, że reforma WPR uczyni polskich rolników bardziej konkurencyjnymi.

G. Braks podkreślił, że rozszerzenie będzie korzystne dla wszystkich - dla państw UE i dla nowych członków.

Gość omówił stan rolnictwa holenderskiego. Królestwo Holandii, które inwestuje w know-how, technologię i rozwój konkurencyjnej gospodarki rolnej, rozwija bankowość dla swoich rolników. Zrekonstruowało całkowicie swoje rolnictwo. Dotychczas rolnicy niderlandzcy korzystali z dostępu do wspólnego rynku. Obecnie są silniejsi pod względem konkurencji. 2/3 producentów mleka otrzymuje subsydia. Również bez dotacji producenci mleka będą konkurencyjni. Inne duże państwa UE, np. Francja czy Niemcy, otrzymują duże wsparcie dla rolnictwa. Przed polskimi rolnikami jest trudny okres - wsparcie finansowe jest dla nich niezbędne.

Podczas spotkania rozmówcy stwierdzali, że widzą konieczność wsparcia przemian strukturalnych w rolnictwie państw kandydujących.

Holenderski gość przypomniał, że duńskie propozycje dotyczące zwiększenia dopłat bezpośrednich dla rolników nowych państw członkowskich UE nie zostały zaakceptowane przez Francję i Niemcy. Jego zdaniem, nierozwiązanie wielu problemów przed szczytem w Kopenhadze (kwoty mleczne, okresy przejściowe) utrudni procedurę i przebieg szczytu.

Gość podkreślił znaczenie integracji dla wzmocnienia stabilności politycznej kontynentu europejskiego, a także kontaktów między instytucjami gospodarczymi, dla rozwoju Europy, ale także znaczenie przyjaznych kontaktów między społeczeństwami. G. Braks przypomniał, że Polskę i Holandię łączy długoletnia sympatia. Wielu Polaków brało udział w wyzwalaniu jego kraju i wielu Polaków tam mieszka. Stale zmniejsza się dystans między naszymi państwami. Bogata współpraca bliźniacza miast i gmin stanowi dobrą bazę dla rozwoju stosunków w zjednoczonej Europie. Szczególnie ważną rolę odegrają te kontakty przed ratyfikacją traktatu akcesyjnego.

Podczas spotkania minister W. Cimoszewicz wyraził wdzięczność za holenderską pomoc dla Polski i gotowość kontynuowania specjalnych stosunków z naszym krajem po rozszerzeniu UE. Podkreślił, że będzie to inne rozszerzenie niż te, które miały miejsce dotychczas i wyniki również będą inne. Zaznaczył, że Polska chce zakończyć negocjacje, żeby móc wziąć udział w dyskusji nad przyszłością UE i w przyszłej IGC na temat rozwiązań legislacyjnych UE. W przeciwnym wypadku należy się liczyć ze wzrostem sił antyeuropejskich podczas ostrej i trudnej debaty poświęconej akcesji do UE. Różnice w widzeniu przyszłej Unii istnieją już dzisiaj wśród "15". Błędem politycznym byłoby niewłączenie państw kandydujących w proces decyzyjny na temat przyszłości UE.

Minister spraw zagranicznych stwierdził, że Polska stara się zapewnić rzeczywistą szansę przeżycia swoim rolnikom, którzy jako jedyni z państw komunistycznych kultywowali po II wojnie światowej tradycję prywatnej własności ziemi.

Podkreślił, że rozszerzenie UE jest szansą dla Polski, ale ważny będzie sposób wykorzystania tego członkostwa przez Polskę. Z uwagi na ograniczone zdolności absorpcyjne w ciągu najbliższych 3 lat niezbędne będzie zintensyfikowanie szkolenia (350 centrów szkoleniowych) - przy wykorzystaniu środków unijnych przeznaczonych na zmiany strukturalne w rolnictwie - w celu przygotowania lokalnych urzędników, którzy m.in. będą pomagać polskim rolnikom w ubieganiu się o środki finansowe UE. Po uzyskaniu wystarczających zdolności absorpcyjnych nastawimy się na rozwój infrastruktury, a także na rozwój edukacji młodzieży wiejskiej.

Dużo miejsca w rozmowie poświęcono potrzebie zintensyfikowania kampanii edukacyjnej we wszystkich państwach członkowskich UE na temat nowych państw unijnych i na temat UE - przy wsparciu finansowym KE i PE. Obie strony uważają za bardzo dobry pomysł rozpowszechniania tej wiedzy w atrakcyjnej formie (m.in. z uwzględnieniem kultury, sztuki, zwłaszcza muzyki), na płytach CD i przy wykorzystaniu Internetu. Chodzi o dotarcie z tą informacją główne do młodych ludzi, a poprzez nich także do ich rodzin.

5 grudnia 2002 r. przewodniczącego Pierwszej Izby Stanów Generalnych Królestwa Holandii G. Braksa przyjął prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Podczas spotkania rozmawiano m.in. o rozszerzeniu Unii Europejskiej i zbliżającym się szczycie w Kopenhadze. Rozmówcy podkreślali pozytywne skutki rozszerzenia Unii Europejskiej zarówno dla krajów kandydujących, jak i dla samej UE.

6 grudnia br. holenderscy parlamentarzyści w towarzystwie marszałka L. Pastusiaka przebywali w Gdańsku. Goście zwiedzili miasto oraz spotkali się z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem i wojewodą pomorskim Jerzym Kurylczykiem. Przeprowadzone rozmowy dotyczyły przede wszystkim współpracy regionalnej, również w kontekście rozszerzenia Unii Europejskiej.

Podczas wizyty w Gdańsku G. Braks spotkał się także z dziennikarzami. Odpowiadając na pytania, podkreślił m.in., że Polska bardzo poważnie traktuje kwestię przystąpienia do UE.

"Dla polskiego narodu wielkim zadaniem jest przejęcie wszystkich przepisów prawnych Unii Europejskiej i dopasowanie ich do ustawodawstwa polskiego. Wizyta w Warszawie, ostatnie dwa dni, nauczyła nas, że Polska niezwykle serio podchodzi do problemu przystąpienia do Unii, że dokonana została gigantyczna praca przygotowawcza" - powiedział przewodniczący Pierwszej Izby Stanów Generalnych Królestwa Holandii. Wyraził też nadzieję, że podczas szczytu w Kopenhadze negocjacje zostaną szybko zakończone.

Przewodniczący G. Braks dodał też, że w jego ojczyźnie po zakończeniu II wojny światowej pozostało wielu Polaków, którzy wyzwalali ten kraj, i że "w Holandii właściwie nie ma ludzi, którzy nie mieliby przyjaciół z Polski".

* * *

W dniach 2-6 grudnia 2002 r. wizytę studyjną w Polsce złożyła delegacja Komitetu do spraw Samorządu Terytorialnego Rady Federacji Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej z jego przewodniczącym Rafgatem Ałtynbajewem.

Inicjatorem wizyty była strona rosyjska. Gospodarzem ze strony polskiej była Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej Senatu z jej przewodniczącym senatorem Zbyszkiem Piwońskim.

Celem wizyty było zapoznanie się z polskim systemem samorządu terytorialnego, poznanie jego struktury, zasad funkcjonowania, doświadczeń zdobytych podczas jego tworzenia i codziennej pracy. W związku przygotowywaniem przez Radę Federacji nowych ustaw regulujących system władz samorządowych w Rosji deputowani podobne wizyty złożyli w Hiszpanii i Niemczech.

2 grudnia 2002 r. deputowani rosyjscy spotkali się prezydium Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, z przewodniczącym senatorem Z. Piwońskim i wiceprzewodniczącym senatorem Mieczysławem Janowskim.

3 grudnia 2002 r. odbyło się spotkanie z przewodniczącym sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej posłem Zbigniewem Kuźmiukiem.

Tego samego dnia delegacja złożyła wizytę wiceministrowi spraw wewnętrznych i administracji Jerzemu Mazurkowi, któremu towarzyszyła Lilianna Mikołajczak, dyrektor Departamentu Administracji Publicznej MSWiA.

Podczas spotkania wiceminister J. Mazurek przedstawił wyniki reformy administracyjnej, podział kraju na 16 województw, poszczególne organy władzy samorządowej i rządowej, zakres ich kompetencji i ich wzajemne relacje.

Podczas pobytu w Polsce rosyjscy goście odwiedzili województwo mazowieckie i małopolskie.

W województwie mazowieckim delegację podejmował marszałek Adam Struzik i członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Paweł Zalewski.

W Krakowie goście rozmawiali z I wicewojewodą małopolskim Ryszardem Półtorakiem i II wicewojewodą małopolskim Andrzejem Harężlakiem. Z ramienia Zarządu Województwa Małopolskiego samorząd województwa przedstawił wicemarszałek Andrzej Sasuła.

Przedstawiciele władz lokalnych zapoznali gości z charakterystyką swoich województw Konkretne przykłady zobrazowały skalę problemów, jakimi zajmuje się samorząd wojewódzki, i dostępne mu sposoby ich rozwiązywania. Goście interesowali się szczególnie podziałem kompetencji pomiędzy organami władzy samorządowej i rządowej. Poznali pracę i zadania administracji zespolonej.

5 grudnia 2002 r. goście odwiedzili Grodzisk Mazowiecki, gdzie odbyło się spotkanie z burmistrzem gminy Grzegorzem Benedyktyńskim, starostą powiatu grodziskiego Wiesławem Kamińskim, wiceburmistrzami Marią Grabowską i Piotrem Galińskim. Burmistrz G. Benedyktyński zaprezentował kilka gminnych inwestycji: będący w fazie wyposażania szpital zachodni, basen, kompostownię śmieci; goście zwiedzili również nowoczesną fabrykę firmy Danfoss.

Na zakończenie wizyty w Polsce delegacja została przyjęta przez wicemarszałek Senatu Jolantę Danielak. W spotkaniu uczestniczył przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej senator Z. Piwoński.

Podczas spotkania senator Z. Piwoński przedstawił program kończącej się trzydniowej wizyty rosyjskiej delegacji w Polsce, której celem było poznanie zasad funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce.

R. Ałtynbajew podziękował za szczere dzielenie się doświadczeniami zarówno przez przedstawicieli samorządów, z którymi delegacja się spotkała, jak i Komisję Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, która nie tylko służyła wszelką informacją na temat samorządów lokalnych, ale także patronowała całej wizycie.

Przewodniczący rosyjskiej delegacji poinformował, że w Rosji przygotowywana jest nowa ustawa samorządowa. Polska jest jednym z trzech państw, do których udali się - po doświadczenia - przedstawiciele Komisji Rady Federacji. Zebrane uwagi i informacje pozwolą im udoskonalić to, co już zostało opracowane.

Wicemarszałek J. Danielak przypomniała, że Senat RP był inicjatorem tworzenia samorządu lokalnego w Polsce. Podkreśliła, że funkcjonowanie samorządów stanowi podstawę społeczeństwa obywatelskiego. Wicemarszałek zapewniła o gotowości współpracy i dzielenia się doświadczeniami.

* * *

W dniach 9 i 10 grudnia 2002 r. marszałek Longin Pastusiak, wiceprezydent Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, uczestniczył w Parlamentarnym Forum Transatlantyckim, zorganizowanym w Waszyngtonie przez Zgromadzenie we współpracy z the Atlantic Council of the United States oraz National Defense University.

Forum było okazją do nieformalnej wymiany poglądów z członkami Kongresu, przedstawicielami administracji, strategami i przedstawicielami amerykańskiej myśli politycznej na najistotniejsze dla Sojuszu i bezpieczeństwa międzynarodowego kwestie.

Głównym tematem rozmów był stan stosunków transatlantyckich, zagrożenia terroryzmem międzynarodowym, rozprzestrzeniania broni masowego rażenia, perspektywy stosunków NATO-Rosja oraz zadania dla NATO - określone podczas praskiego szczytu Sojuszu.

Marszałek L. Pastusiak podkreślił strategiczne znaczenie dobrych stosunków Europy z Ameryką i rolę wspólnej debaty na temat wyzwań XXI wieku. Zwrócił uwagę na potrzebę jeszcze większego zainteresowania partnerów amerykańskich sprawami Europy ("Potrzebujemy nie tylko więcej Ameryki w Europie, ale i więcej Europy w Ameryce").


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment